İos ve android kullanım ömrü ne kadar ?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Lama0

Üyecik
Arkadaslar anroid kullanan biri olarak 2 yil samsung kullandim 2 yil sonra kasmalar arzalanmalar oldu sattim tanidik biri almis benimkini telefoncudan satali 1 sene geçti elimde nokia olsa daha iyi dersiniz bildigin kasma delisi olmuş cihaz fazla konusmuycam 2 sene ortalama ömrü var yeni nesil bilmiyorum garantisi bitmiş iphone aldim adam 2 yil kullanmiş cok temiz elime gecti 5-6 ay sonra batarya zayifladi olsun degistiririz internette 4 yıl 3 ay demisler uzmanlar kimisi 5-7 yıl demişler kullananlara kac yıl yetdi yazin 2 senede bir cihaz halletmek istemiyorum :rolleyes::rolleyes:

melik.bck

Asistan
Arkadaslar anroid kullanan biri olarak 2 yil samsung kullandim 2 yil sonra kasmalar arzalanmalar oldu sattim tanidik biri almis benimkini telefoncudan satali 1 sene geçti elimde nokia olsa daha iyi dersiniz bildigin kasma delisi olmuş cihaz fazla konusmuycam 2 sene ortalama ömrü var yeni nesil bilmiyorum garantisi bitmiş iphone aldim adam 2 yil kullanmiş cok temiz elime gecti 5-6 ay sonra batarya zayifladi olsun degistiririz internette 4 yıl 3 ay demisler uzmanlar kimisi 5-7 yıl demişler kullananlara kac yıl yetdi yazin 2 senede bir cihaz halletmek istemiyorum :rolleyes::rolleyes:
Kullanıma bağlı ama Android en fazla 2 yıl derim ben. iOS nispeten daha iyi. Benim 2,5 sene oldu herhangi bir sıkıntısını asla görmedim. Batarya hepsinde ölüyor zaten değiştirmek zorunda mutlaka kalıyorsun.

grezimonk

Profesör
Yasaklı
2 yıl ne 5 yıldan 10 yıla kadar gider yeterki cihaz çalışsın...

TheTruthHurts

Wait so I can type anything I want here?
Batarya tüm telefonlarda eskiyor zaten. Ama iphonelarınki daha az kapasiteli olduğu için bataryanın eskidiği daha belli oluyor.

Telefonun kullanım ömrü,telefon bozulana kadar diyebilirim. Yani tam olarak belli değil. Sana bağlı.

Birde güncelleme ömrü var. Güncelleme ömrü olarak:
1)Google pixel serisi hariç tüm android cihazlar: 2 yıl,
2)Google pixel serisi: 3 yıl,
3)İphonelar: 4 (şanslıysan 5) yıl güncelleme veriyor.

DarKeN

Profesör
Batarya tüm telefonlarda eskiyor zaten. Ama iphonelarınki daha az kapasiteli olduğu için bataryanın eskidiği daha belli oluyor.

Telefonun kullanım ömrü,telefon bozulana kadar diyebilirim. Yani tam olarak belli değil. Sana bağlı.

Birde güncelleme ömrü var. Güncelleme ömrü olarak:
1)Google pixel serisi hariç tüm android cihazlar: 2 yıl,
2)Google pixel serisi: 3 yıl,
3)İphonelar: 4 (şanslıysan 5) yıl güncelleme veriyor.
Bende Samsung S6 vardı 2015 yılında almıştım daha yeni değiştirdim o da bozulduğu için değil artık ihtiyaçlarımı karşılamadığı için 4 sene sorunsuz kullandım. Telefon işi kullanıcıda bitiyor tamamen. Verimli kullanmasını bilmeyen telefonu hor kullanan kişiler için ister android ister iphone farketmiyor. Sizlerin hayal gücü o yalnızca iphone daha uzun süre kullanılır hikayeleri falan

TheTruthHurts

Wait so I can type anything I want here?
Bende Samsung S6 vardı 2015 yılında almıştım daha yeni değiştirdim o da bozulduğu için değil artık ihtiyaçlarımı karşılamadığı için 4 sene sorunsuz kullandım. Telefon işi kullanıcıda bitiyor tamamen. Verimli kullanmasını bilmeyen telefonu hor kullanan kişiler için ister android ister iphone farketmiyor. Sizlerin hayal gücü o yalnızca iphone daha uzun süre kullanılır hikayeleri falan
Bende onu demeye çalışıyorum. Kullanıcıya kalmış bir şey bu. Bozulana kadar kullanılabilirler. Ama elbette ihtiyacını karşılamadığında da yenilemek en mantıklısı. Ondan bahsetmeyi unutmuşum ;)

Genel olarak iphonelar daha uzun kullanılıyor diye kabul ediliyor çünkü diğerlerinden daha çok ana güncelleme alıyorlar. Ama önceden dediğim gibi herhangi cihazı istemeyene kadar/bozulana kadar kullanabilirsin.

Leand

Dekan
*Android
Aşağı yukarı amiraller de 2018/2019 android 5 yılı rahat bulur.
2017/2016 alındığı dönemden itibaren 4 yıl rahat kullanılır.
Daha eski 2015 grubu 3 yıl diyelim rahat kullanılır.
Tabi arada batarya değişimi yapmak gerekir.
Orta segment; Samsung ve huaweide 2 yıldan sonra aman aman nereye geldik böyle dedirtir 2018/2019 modellerde tabi daha eskisinin bilemem artık. :)
Orta segmentte honor play, Xiaomi, meizu cihazlar 3yıl iyi gider.
Düşükler 2 yıl ortalama rahat kullanım sunar.
Bir android telefonun ömrüne etki eden faktörler;
1 kullanım biçimi ve muhafaza ediliş şekli
2 işlemci (güç, verimlilik, ısınmama)
3 batarya (teknik servise bulaşmama mevzuatı)
4 materyal sağlamlığı
*iOS cihazların ömrü yazılım(!) açısından daha iyidir, bunun sebepleri kısıtlı bir yazılım tabanında inşa edilmesi, buna uygun hareket eden uygulamaların uyumlu çalışması, arka planı işgal etmemesi, ios'un devamlı güncel kalması, genel kontrollerin donanım cihazı sahibi firma ile uyumlu olması denebilir... Gerçi Apple yazılım kökenli çalışan bir firmadır iphone sadece bir araçtır apple'da Apple esas içindeki uygulama marketlerinde kazanmak ister, malum rakibi gibi buldozer satmadığından ağırlığını yazılım dünyasına verir. Yani Apple'dan amaç iPhone ile uyumlu ios değil... iOS ile uyumlu iPhone'dur...
Gelelim donanım tarafına Apple önceleri bu konuda üstündü farkla ama şuan rakiplerinden geride gibi. Gerek tasarım, iç donanım malzemelerinin özellikleri, sağlamlık, batarya vs... Önceleri Apple'ın üstün olduğunu dedik şuan geride donanımda peki iyi olan zamanında bir Apple aldınız diyelim bir 5s 5 yıl sonra o cihazı kullanıyor olmak istermisiniz??? Aslında bu birazda Android cihazları alınması kılan bir şey hem artık uzun ömürlüler hemde daha çekilir cihazlar var. 5yıl bir android cihaz kullanılır ama Apple bu zevki vermeyecektir.

progamer7206

MİTSUBİSHİ LANCER EVOLUTİON IX
İos güncelleme konusunda önde ama android e göre baya yavaşlar ios u güncelleyince android ise güncelleyince (2016 ve sonrası android cihazlar)hızlanir ama 2 sene güncelleme alir. ikiside 3-4 yıl kullanılır

dizigen

Asistan
Android tavsiye etmem eğer uzun ömürlü ve ''sorunsuz'' cihaz arıyorsanız.

stat counter