iOS hacklendi, gizli bir özellik ortaya çıktı!

• Konuyu başlatan shiftdelete.net
  • Başlangıç tarihi

Bu konuyu okuyanlar

S

shiftdelete.net

SDN Okuru
iOS hacklendi, gizli bir özellik ortaya çıktı!

Apple'ın yeni modil işletim sistemi iOS için yepyeni bir özellik keşfedildi. iOS Simulator içinde keşfedilen yeni özellik, özellikle iOS klayvesini sevenleri mutlu edecek.

Sizce bu özellik yakın bir zamanda açıklanır mı?

Son düzenleme:

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Adamlar, özelliği koyuyorlar ama kullandırmıyorlar.. iPhone kullanıcılarına acıyorum bazen.. :D

TalhaYiğit27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Apple sürekli olarak bu ve benzeri özellikleri gizli tutuyor uygulamalarla bazı özellikleri kullandırıyor birşeyler satın alınarak özellikleri kullandırmaya yönlendiriyor

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Adamlar, özelliği koyuyorlar ama kullandırmıyorlar.. iPhone kullanıcılarına acıyorum bazen.. :D
İşin ironik tarafı yarın bir gün yeni bir güncelleme ile bu özellik duyurulacak ve "ooo Apple yapıyor abi ya" diyecekler :D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Gerçekten çok güzel yazılmış ama İngilizcem olmadığı için anlayamadım :D
Güzelmiş ama inçilizçe :D Kısaca ARM mimarisi olan çiplerin uyum sorunundan bahsetmiş ve x86 mimarisinin ona karşı olan üstünlüklerinden, daha iyi uyumluluğu ve alt yapısı olduğundan, Linus Torvalds'ın (Android'in kullandığı Linux kernelinin babasının) ARM mimarisinden nefret ettiği ve onlara çok fazla sorun çıkardığını anlatmış. Dediklerine ben de katılıyorum. Bir çevirisini alta yazayım istersen ?

(Bu konuşmasını ARM geliştiricilerinin olduğu bir konferansta yapmıştı, umarım mesajı almışlardır. Linus Torvalds'ın lafı firmalara tesir ediyor gördük geçmişte :D)

Örnek;

Sonuç; Nvidia'nın Linux sürücüleri gözle görülür şekilde gelişti ve iyileşti. Firma artık Linux'u daha ciddiye alıyor.

ARM dominates the mobile-device market, and a majority of devices use Android, which is based on the Linux kernel. But there are a lot of fragmentation in the ARM ecosystem, and that’s caused support and device issues.

One problem: It’s not possible to make one build of Android that can be deployed across all mobile devices because of different hardware configurations. Hardware makers tune Android to be compatible with chipsets in their devices. One Android update can’t be delivered to all mobile devices, unlike Windows updates to PCs.

Intel tried to put its x86 chips in smartphones but has now stopped the effort. One of Intel’s goals was to deliver Android updates that could be downloaded and installed on all x86 handsets.

ARM mobil cihaz pazarını domine etmiş vaziyette ve mobil pazarındaki cihazların çoğunluğu Linux kernelinin üzerine inşa edilmiş olan Android'i kullanıyor. Ancak ARM ekosisteminde büyük parçalanmalar mevcut, bu da cihaz ve destek sorunlarına sebep oluyor.

Bir sorun ise: Farklı donanım yapılandırmaları yüzünden Android'in bütün mobil cihazlarda kullanılabilir tek bir versiyonunu yapmak mümkün değil. Donanım üreticileri Android'i cihazlarındaki chipset'lerine uyumlu hale getiriyorlar. Bir Android güncellemesi PC'lerdeki Windows güncellemeleri gibi bütün cihazlara ulaştırılamaz.

İntel x86 çiplerini akıllı telefonlara getirmeyi denedi ancak sonunda pes etti. İntel'in amaçlarından birisi Android güncellemelerini x86 chipset'lerini kullanan bütün cihazlara aynı anda ulaştırabilmekti.

Kısaca Linux'un babasının bu çipler konusundaki görüşü bu. IOS'un avantajı belli başlı cihazlar var ve Apple Google ile karşılaştırdığımızda bu kadar sınırlı kaynakla bile bunlara odaklanınca daha uyumlu işletim sistemleri üretebiliyorlar. O kadar çok Android cihaz var ki hangisine yetişeceklerini şaşırıyorlar Google'da. Google'ın tek yaptığı şey Android'de değil. Youtube, Google+, Chromebook, Google Translate, Google Maps, Google Play, Gmail, Google Drive, Google Calendar, Google Hangouts (Skype alternatifi), daha bir dünya hizmeti var bu adamların. Kısaca iş gücü çok bölünüyor ve bu özellikle Android'de iş kalitesini baltalıyor. Eğer intel mimarisi olan cihazlara bakarsanız kullanıcı kitlesini çok daha memnun olduğunu göreceksiniz. İş sadece işletim sistemi değil, donanım ve üretici de önemli bu konuda.

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Ben onu kullanamayacaksam ne işime yarar ki?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Yaw bi git İphone Alda konuş
5S'im var, konuşuyorum. Adamın haklılık payı var. Apple kullanmaması onun Apple hakkında konuşmamasını gerektirmez, beğenmediği bir cihazı niye sırf burada sana cevap vermek için satın alsın ? Misal Apple kullanıcıları da Android hakkında çok atıp tutuyor, ne desinler bize ? Android telefon al da gel mi desinler ? Ben özellikle bu telefonu beğenip de aldım. 6 yada 6s i değil, s7 değil ve bunun için inan yada inanma arkasındaki elma umrumda değil ve satın alırken de olmadı. Cebindeki cihaz araç. Burada iş/amaç cihaz/marka fetişi olursa biz bu işin içinden çıkamayız çünkü her kafadan bir ses çıkar. Öneririm, şunda dolayı. Ama negatif yönlerini değerlendirmemen yaptığın yorumu taraflı ve değersiz yapıyor. Ürün reklamı markanın, eleştiri kullanıcının işidir. Eleştiri derlen sadece olumsu değil, olumlu da eleştirebilirsin ama markayı övmek ve ürünlerden ve gelişmelerden kopuk düşünmek kusura bakma ama eleştiri değildir.

Son mesajlar