iOS da Android gibi oluyor!

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
iOS da Android gibi oluyor!

Özgürlükleri kısıtlasa da kullanıcı dostu olması ve uygulama zenginliği açısından şu anda zirvede olan iOS işletim sistemi, Apple'ın stratejilerine kurban mı oluyor?

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
android'de yazılım geliştirirken netlik yada başka bir sorunla karşılaşmamak için çözümler var. grafikleri 5-6 farklı boyutta yükleyerek telefonun çözünürlüğüne göre gösterilmesi sağlanabiliyor. nesnelerin pozisyonları zaten yüzde cinsinden belirlenmekte. hatta ekran yan çevrildiğinde boyutların ne olacağını ekstra belirtmeye bile gerek yok. özetle standart bir uygulamada farklı cihazlarda bozuk görünme gibi bir durum olmaz. 3d oyunlarda ise iş programcının elinde. aynı mekanizma opencl için de geliştirilebilir.

bu güne kadar 4 farklı android telefon 3 farklı android tablet kullandım. denediğim bir sürü uygulamadan sadece birkaç kalitesiz olanında çözünürlük farkından doğan bozulmalara rastladım. bu durum android 2.3'den beri böyle.

MonsterMMORPG

Asistan
Reaksiyon puanı
5
hala bu saçma soru soruluyor

sizce hangisi ?

3500 TL 32 GB iphone 5

1450 TL 80 GB galaxy s3

slipknot44

Asistan
Reaksiyon puanı
1
şu an ios. (stabillik açısından) ancak ileride tahtını kesinlikle androide kaptıracak.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
iOS için application geliştirirken universal application geliştirip hem tüm iphone'lar hem de iPad'de çalışacak uygulama yapabiliyorsunuz...

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
iOS geliştirmenin hala android den kolay olduğunu düşünüyorum. Çünkü ios cihazların hala farklı çözünürlük sayısı çok az. Hele bir de tablet telefon diye ikiye ayırırsak 3 farklı telefon ve 2 farklı tablet çözünürlüğü kalıyor. Bir de bu çözünürlükler birbiriyle orantılı. Uygulama geliştiriken ekran koordinatlarını point cinsinden giriyorsunuz ve ekran eğer normal ekransa 1 point 1 pixel oluyor, ekran retina ise 1 point 2 pixel oluyor. Bu durumda sadece kullanılan görselleri değiştirmek gerekiyor. Bunu da sistem otomatik hallediyor. dosya adına @2x ekleyince sistem otomatik olarak doğru dosyayı seçiyor. Son olarak ios 6 ile birlikte auto layout diye bir sistem tanıttılar. Bu sistem sayesinde farklı ekran çözünürlükleri için uygulama geliştirmek iyice kolaylaştı.

grkn-g

Doçent
Reaksiyon puanı
3
tabiki ios hiç bir sürümünde donma takılma boğulma kararsızlık yok

syktv

Asistan
Reaksiyon puanı
0

sizce hangisi ?

3500 TL 32 GB iphone 5

1450 TL 80 GB galaxy s3

Yuhh iPhone'un yurtiçi fiyatı malum ama galaxy'de o kadar ucuz değil.Teknosa'da,Bimeks'te bulamazsın o fiyata.
Yurtdışından konuşursak 32 GB iPhone 5 vergilerler $800 oluyor ki Galaxy S3 de $700-800 arasına satılıyor çok fark yok yani

De1uxee

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Steve Reiz olsaydı bunu tartışıyor olmazdık .

isveçli

Müdavim
Reaksiyon puanı
9

sizce hangisi ?

3500 TL 32 GB iphone 5

1450 TL 80 GB galaxy s3
bu fiyat farki turkiyede gecerli ben avrupada 16gb galaxy s3 ile 16 gb iphone 5i ayni fiyata alabiliyorum malesef.
aldim bile ikisini beraber kullaniyorum
ocakta turkiyeye gelince iphone 2000 liraya satarim alanyada ucak bileti parasi cikar

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
iOS geliştirmenin hala android den kolay olduğunu düşünüyorum. Çünkü ios cihazların hala farklı çözünürlük sayısı çok az. Hele bir de tablet telefon diye ikiye ayırırsak 3 farklı telefon ve 2 farklı tablet çözünürlüğü kalıyor. Bir de bu çözünürlükler birbiriyle orantılı. Uygulama geliştiriken ekran koordinatlarını point cinsinden giriyorsunuz ve ekran eğer normal ekransa 1 point 1 pixel oluyor, ekran retina ise 1 point 2 pixel oluyor. Bu durumda sadece kullanılan görselleri değiştirmek gerekiyor. Bunu da sistem otomatik hallediyor. dosya adına @2x ekleyince sistem otomatik olarak doğru dosyayı seçiyor. Son olarak ios 6 ile birlikte auto layout diye bir sistem tanıttılar. Bu sistem sayesinde farklı ekran çözünürlükleri için uygulama geliştirmek iyice kolaylaştı.

ben size farklı çözünürlüklerin android'de de belirttiğiniz kadar kolay olduğunu söyleyeyim.
farklı boyutlar için;
farklı isimli klasörlere aynı isimli dosyaları koy. ( android sdk run time'de senin için seçecektir en uygun olanı ) adına @2x falan gerekmez.
çözünürlük konusunda ise ios benzeri bir sistem var. dp ( density-independent pixel ) denen ölçeği kullanıyorsun. ve yine bu dp ölçeklendirmene göre farklı resource klasörlerine ekran tasarım xml'lerini koyuyorsun.

kısacası; ikisi de bazı şeyleri kolaylaştırıyorlar. Android'in geliştirme dili olan Java'nın OOP okunabilirliği zor olsa da yazması objektif-c'ye göre bana her zaman daha kolay gelmiştir ( burası kişisel kısmı oluyor yazdıklarımın )

konu biraz daha developer açısından bakmayı gerektiriyor sanırım :)

bLaCkSouL

Müdavim
Reaksiyon puanı
8

Ya ben hiç iOS'li cihaz kullanmadım ya da sizin cihazlar uzaylı falan olmalı. Şu anki Android cihazım nasılsa kullandığım iOS de aynıydı. Yerlerde sürünmüyor tabi cihazlar. Aynı akıcılık, bazen de aynı ağırlık ikisinde de mevcut. Gidip 600 liralık Android cihazla iOS'i kıyaslıyorsanız zaten hiç muhabbete girmeyelim. Ancak bir iPhone'a verilen parayı çıkarıp bir Android telefona verirseniz aynı deneyimi yaşarsınız. Nedir bu Apple kullanıcılarındaki markayı yüceltme, aşık olma durumu anlamıyorum. Ya Apple kullanıcılara bir şey yapıyor (beni etkilemedi nedense) ya da millet parayı bayılınca sevesi geliyor.

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=14790]annttiigs[/MENTION]
En son android 2.3 te birşeyler geliştirmeye çalışmıştım. O yüzden yeni sürümlerde ne gibi değişiklikler eklendi tam bilemiyorum. Resim dosyalarını ha farklı klasöre koymuşsun ha adlarını değiştirmişsin aynı şey. Sonuçta aynı resimden farklı çözünürlükte birkaçtane oluyor. Evet java yazmak ilk başta kolay gibi görünüyor çünkü okullarda öğretilen diller genelde c sintaks yapısnı takip eden diller. Ama inan bana objective c ye alışınca onu da yazması kolay. Burada asıl önemli olan IDE nin işleri ne kadar kolaylaştırdığı. Benim fikrim şu an xcode'un eclipse'den daha iyi olduğu yönünde.

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
@annttiigs
En son android 2.3 te birşeyler geliştirmeye çalışmıştım. O yüzden yeni sürümlerde ne gibi değişiklikler eklendi tam bilemiyorum. Resim dosyalarını ha farklı klasöre koymuşsun ha adlarını değiştirmişsin aynı şey. Sonuçta aynı resimden farklı çözünürlükte birkaçtane oluyor. Evet java yazmak ilk başta kolay gibi görünüyor çünkü okullarda öğretilen diller genelde c sintaks yapısnı takip eden diller. Ama inan bana objective c ye alışınca onu da yazması kolay. Burada asıl önemli olan IDE nin işleri ne kadar kolaylaştırdığı. Benim fikrim şu an xcode'un eclipse'den daha iyi olduğu yönünde.

kesinlikle xcode ide devrimidir. ama IntelliJ Idea candır :)

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=14790]annttiigs[/MENTION] hiç IntelliJ kullanmadım şimdiye kadar ama öven çok. Xcode 4 öncesi sürümler biraz dağınık bir yapıdaydı. 4. sürüm gayet güzel.

foz54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
nexus kullanicisi olarak soyluyorum ios vs android karsilastirilmaz sonuç belli tabi iki de ios.
ancak şuan burada yazan kaç kişi saf android 4.2.1 kullaniyor? s3 harika cihazdir ama daha yeni 4.1.2 geliyor ve tw arayuzu telefonu boguyor.
iPhone istemiyorsaniz özgürlük diyorsaniz android almayin nexus alin;)
bence akilli telefonlarin krali nexus 4 üretimi artarsa 6ay sonra (16gb 349$) turkiyeye gelir paralel ithalattan bin liraya alariz :D

Proton

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Stabillikte stabillik ? Benim 512 mb ramli HTC One V bile stabil ? Lütfen takmayın şu stabilliği.Herke aynı şeyi diyorda kullanmayı bildikten sonra stabildir zaten.Bir arkadaşım açıklamıştı neden böyle oşduğunu kısaca açıklayayım.İos uygulamaları kapatır daha doğrusu tabiri caizse uygulamaları kapatır gibi yalandan kapatır.Androidde açıktı bu yüzden fazla yük bindiğinde stabillik bozulabilir.NeXus 4 2gb ramli iyi bir telefon kastığını göremezsiniz.

Son mesajlar