iOS 13 Beta

Bu konuyu okuyanlar

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Arkadaşlar tekrardan merhaba. Geçen sene sizlerle çok güzel bir iOS 12 Beta konusu açmıştık. Sabit konular arasında mevcut. Birazdan iOS 13 Beta’yı kuracağım. Yine deneyimlerimi ve gözlemlerimi paylaşacağım. Cihaz yine 6s. Batarya konusunda belki daha az bilgi verebilirim onun dışında geçen seneki ile aynı olacak. Birde geçen seneki gibi tüm beta sürümlerini yazmayacağım. Belli başlı beta sürümleri ile yazıyı güncelleneceğim. Tekrar görüşmek üzere iyi forumlar :)

Not: nasıl yüklenir vs. gibi sorulara cevap vermeyeceğim arkadaşlar şimdiden söyliyeyim. Bir çok nedeni var şimdiden kusura bakmayın.

Merhaba arkadaşlar. Bayram telaşı falan derken sizinle paylaşacaklarımı bir türlü paylaşamadım. Hemen başlıyorum not almayı unuttuğum bir şey varsa ekleme yapacağım. Diğer yükleyen arkadaşlarda tecrübelerini paylaşabilir.

1- Uygulamalara göre dil seçebiliyorsunuz. Yani artık bir uygulama sizin sistem dilinizi sizin seçtiğiniz dil olarak algılıyor. Bunun ayarına varsayılan dilini değiştirmek istediğiniz uygulamanın ayarlardaki menüsüne giderek ulaşabilirsiniz.
2-GameCenter'da biraz tasarım değişiklikleri olmuş.
3-Karanlık mod gelmiş. Bataryaya olumlu katkısı var tabii. Ayrıca geceleri harika oluyor.
4-Klavyeye kaydırarak yazı yazma özelliği gelmiş. Güzel çalışıyor.
5-Artık telefonu sallamak yerine ekrana 3 parmağımızla 2 kere tıklatıyoruz. Sallama özelliği kalkmamış ama bu eklenmiş. ayrıca yazıları seçmek artık daha kolay. Kelimelere tek tık çift tık olayları daha hassas. Güzel olacak gibi.
6-Fotoğraflar uygulaması yenilenmiş. Sony Xperia Album uygulaması gibi olmuş.
7-Ekran görüntüsü aldıktan sonra bir sürü düzenleme aracı gelmiş. Ayrıca sadece galeriye değil dosyalara ekleme butonu da gelmiş. Safari'de tüm sayfanın ekran görüntüsü alınabiliyor ama pdf olarak kaydediyor.
8-Biliyorsunuz uygulamalar link açacağı zaman direkt Safariye gitmiyor, uygulamadan çıkmadan kısıtlı bir Safari açıyordu. O Safari'ye okuma modu gelmiş.
9-Pil menüsü altına iyileştirilmiş pil şarjı diye bir seçenek gelmiş. Anladığım kadarıyla şarj etme alışkanlığınıza göre hızlı şarj dediğimiz şarj aralığını ayarlıyor. Pil sağlığı açısından çok faydalı olacağına inanıyorum.
10-Paylaş menüsü değişmiş. Performansı artmış.
11-Ekran kaydı sırasında mikrofonu kullanma özelliği gelmiş. Kayıt sırasında açıp kapatabiliyorsunuz.
12-Fotoğraf veya video düzenlerken 3. parti uygulamalara gerek kalmasın diye sağ olsun Apple tüm ayarlamaları yapabileceğimiz seçenekler koymuş. Işık, kontrast cart curt.
13-Ekranın sağ tarafında bulunan sayfaları aşağı yukarı çekme çubuğuna 1 saniye kadar basılı tuttuğunzda taptic titriyor ve çubuk genişliyor. Sonra rahatça aşağı yukarı yapabiliyorsunuz. 3D Touch ile alakası yok sadece basılı tutmak yeterli.
14-Mobil veride App Store indirme sınırını isterseniz kaldırabiliyorsunuz. İsterseniz önce sor diyorsunuz. İsterseniz de 200 MB'a ayarlayabiliyorsunuz.
15-Hatırlatıcı uygulaması yeniden tasarlanmış. Artık daha işlevsel.
16-AirDrop için tam kalitede içerik gönderme seçeneği gelmiş. Yani karşıya kaynaktaki veri gibi sıkıştırma olmadan gönderebiliyorsunuz.
17-iPhone'umu bul ve arkadaşlarımı bul birleşmiş bul isminde bir uygulama gelmiş.
18-Çoğu yerleşik uygulamada 3D Touch menüsü değişmiş. Daha işlevsel olmuş.
19-Görev panelinden Wi-Fi seçimi Bluetooth seçimi hatta ayarlarda ki menüsüne gitme gelmiş.
20-Bilinmeyen numaralardan gelen aramaları sessize alma gelmiş.
21-Safari'den indirdiğiniz dosyaları nereye kaydedeceğinizi seçme gelmiş.
22-Duvar kağıdı ayarlarken otomatik ortalama özelliği gelmiş. Kendi seçtiğin duvar kağıdınıda isterseniz karanlık modda karartıyor. En azından karartmaya çalışıyor
23-Kestirmeler uygulaması yenilenmiş. Artık daha işlevsel bir arayüze sahip ve hızlanmış.
24-Sessize alma,ses açıp-kısma gibi animasyonlar değişmiş. Ekranın ortasında değilde saf Android'lerde gördüğümüz gibi yanda çıkıyor.

Arkadaşlar daha alamadığım notlar var onları da ekleyeceğim. Vakit bulamıyorum ve yenilikleri internetten almıyorum kendi gözlemlerimi yazıyorum o yüzden tam bitmedi yani kusura bakmayın :) Şarjı daha iyi gidiyor. Ama uçurum fark yok. Finalde gözle görülür bir fark olur diye tahmin ediyorum.
IMG_3957.PNG
IMG_3960.PNG
IMG_3962.PNG
IMG_3977.PNG
IMG_3978.jpg
IMG_3979.PNG
IMG_4036.PNG
IMG_4038.PNG
IMG_4039.PNG
Başlıksız-6.jpg

(Evo)lution

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,639
Arkadaşlar tekrardan merhaba. Geçen sene sizlerle çok güzel bir iOS 12 Beta konusu açmıştık. Sabit konular arasında mevcut. Birazdan iOS 13 Beta’yı kuracağım. Yine deneyimlerimi ve gözlemlerimi paylaşacağım. Cihaz yine 6s. Batarya konusunda belki daha az bilgi verebilirim onun dışında geçen seneki ile aynı olacak. Birde geçen seneki gibi tüm beta sürümlerini yazmayacağım. Belli başlı beta sürümleri ile yazıyı güncelleneceğim. Tekrar görüşmek üzere iyi forumlar :)

Not: nasıl yüklenir vs. gibi sorulara cevap vermeyeceğim arkadaşlar şimdiden söyliyeyim. Bir çok nedeni var şimdiden kusura bakmayın.
İpad mini 4 e yükledim. Güzel olmuş ama beta aşamasında olduğu için buglar,hatalar ve animasyonlar bazen kasıyor.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
İpad mini 4 e yükledim. Güzel olmuş ama beta aşamasında olduğu için buglar,hatalar ve animasyonlar bazen kasıyor.
Evet kasmalar, çökmeler, 3d touch ile ilgili sorunlar ve yenilikler. Daha betada olduğu için görmezden geliyoruz ama yenilikleri ekran görüntüleri ile yazmayı düşünüyorum. Kurcalıyorum hala. Sizde destek olabilirsiniz :)

Semih10

Doçent
Reaksiyon puanı
840
Sizce ios 11.4.1 yüklü iPhone 7 Plus'ı ios 13 beta ya güncelleyeyim mi ? Yoksa ios 11 ile kullanmaya devam mı edeyim cihazımın yavaşlamasını istemiyorum bu yüzden ios 12 yüklemedim en az 2 yıl daha kullanacağım için soruyorum.

(Evo)lution

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,639
Sizce ios 11.4.1 yüklü iPhone 7 Plus'ı ios 13 beta ya güncelleyeyim mi ? Yoksa ios 11 ile kullanmaya devam mı edeyim cihazımın yavaşlamasını istemiyorum bu yüzden ios 12 yüklemedim en az 2 yıl daha kullanacağım için soruyorum.
Beta ya geçmeyin. Full versiyonu çıkınca güncelleyin bence.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Betada onlarca hata var geçmenizi tavsiye etmem. Tam sürüm çıktığında zaten haberleri yapılır o zaman güncelleyebilirsiniz.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Arkadaşlar dünden beri kullanıyorum Beta 2’de yazılım kendini bayağı bir toparladı. Tabii cihazım 6s olduğu için deneyemediğim birçok özellik var ama onun dışında yeni gelen her şey daha stabil ve hızlı çalışıyor. Klavyeye hala kaydırarak yazma gelmedi. Türkçe dili için konuşuyorum. Animoji çıkartmalarına bir sürü yeni karakter gelmiş. Ayarlar menüsünde yasal kısım düzenli hale getirilmiş. 3 parmak ile gelen menü ve yazı seçme olayı iyileştirilmiş. Güzel olacak gibi beklemedeyiz.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Arkadaşlar dünden beri kullanıyorum Beta 2’de yazılım kendini bayağı bir toparladı. Tabii cihazım 6s olduğu için deneyemediğim birçok özellik var ama onun dışında yeni gelen her şey daha stabil ve hızlı çalışıyor. Klavyeye hala kaydırarak yazma gelmedi. Türkçe dili için konuşuyorum. Animoji çıkartmalarına bir sürü yeni karakter gelmiş. Ayarlar menüsünde yasal kısım düzenli hale getirilmiş. 3 parmak ile gelen menü ve yazı seçme olayı iyileştirilmiş. Güzel olacak gibi beklemedeyiz.
ben 6s+ kullanıyorum beta'ya geçmiyeceğim ama ios 12.1'de bıraksam mı yoksa 13'e geçsem mi kararsız kaldım çünkü İphone 4s'te yaşadığım ios 9'dan sonraki uyuzluğu bir daha yaşamak istemiyorum yardımcı olabilir misin

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
ben 6s+ kullanıyorum beta'ya geçmiyeceğim ama ios 12.1'de bıraksam mı yoksa 13'e geçsem mi kararsız kaldım çünkü İphone 4s'te yaşadığım ios 9'dan sonraki uyuzluğu bir daha yaşamak istemiyorum yardımcı olabilir misin
Performans olarak 12.1’den bi tık iyi. Stabilite ise beta 3 olmasına rağmen gayet iyi. Tam versiyon çıktığında geçmenizi öneririm.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
iOS 13’ün son betasında gözüme çarpan tek yenilik sağlık uygulaması oldu. Belki daha önce yenilenmiştir ama ben yeni fark ettim. Daha etkili daha güzel olmuş.
24C98101-833F-42DD-8AF5-7770EDE88076.png
D1429FDF-3F72-4592-9CDC-0CE45264A0ED.png
BDE64F35-4542-4879-8367-BC90D3180471.png

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
E7B6D164-C205-4F8B-8AD7-C7624FB30192.png
Arkadaşlar beta 4’de tasarımsal bazı değişiklikler var. Onun dışında gözüme çarpan 3d touch menüsü yine tasarım olarak değişmiş ve uygulamaların yerini düzenlemek için ayrı bir buton konmuş. 3d touch bi garip çalışıyor zaten. Xr kullandığım zaman şikayet ettiğim her şey sanki yazılımla düzenleniyor ama 3d touch özelliği olan modellerde bari böyle yumuşak çalışmasın. Performans olarak kamera hızı falan aşırı iyi oldu. Batarya performansı 12.3 ile aynı gibi.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ooo başkanım süpersin. :) Konu güzel olmuş. Emeğine sağlık.

iOS 13 Beta sürümü ilgimi çekiyor ama ben sorun çıkmasını istemediğimden iOS 12.3.1'de kalmayı tercih ediyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

14-Mobil veride App Store indirme sınırını isterseniz kaldırabiliyorsunuz. İsterseniz önce sor diyorsunuz. İsterseniz de 200 MB'a ayarlayabiliyorsunuz.
Bu nasıl ayarlanıyor? Gelmesi çok iyi olmuş.

Bir sorum daha var. iOS 13 kararlı sürümü çıktığında güncelleme yapınca hali hazırda telefonda yüklü olan uygulamalarda bir sıkıntı çıkar mı, çalışmama sorunu vb. ?

Son düzenleme:

Mr.Unknown

Asistan
Reaksiyon puanı
43
Genel olarak güzel duruyor tam çıkış tarihi nedir belli mi peki?

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Çok acil yardım lazim beta’ya geçmeyi düşünüyorum suan 6s+’ile hayatımın hatasını yapmam değil mi, yabancı dil ise beta benim icin problem yok sadece kasma var mi anlatabilir misiniz

Çok acil yardım lazim beta’ya geçmeyi düşünüyorum suan 6s+’ile hayatımın hatasını yapmam değil mi, yabancı dil ise beta benim icin problem yok sadece kasma var mi anlatabilir misiniz
Neyse geçtim daha seri duruyor

Son düzenleme:

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Ooo başkanım süpersin. :) Konu güzel olmuş. Emeğine sağlık.

iOS 13 Beta sürümü ilgimi çekiyor ama ben sorun çıkmasını istemediğimden iOS 12.3.1'de kalmayı tercih ediyorum.

Bu nasıl ayarlanıyor? Gelmesi çok iyi olmuş.

Bir sorum daha var. iOS 13 kararlı sürümü çıktığında güncelleme yapınca hali hazırda telefonda yüklü olan uygulamalarda bir sıkıntı çıkar mı, çalışmama sorunu vb. ?
7F76B6F6-C2C5-4B32-AD54-A525D8DB53CE.png
914C9D7A-510E-476E-82EA-495E0DB104E4.png

Ayarlar>iTunes veAppStore hücresel verinin altında seçilebiliyor.
Eylül olmadan çıkar diye düşünüyorum iyice toparladılar. Şu an beta 5 kullanıyorum bugüne kadar gelen 4 betanın stabilleştirilmiş ve arayüz oturtulmuş hali. Sadece klavyede swift özelliği diğer dillere gelmedi.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
AppStore’da Arcade bölümü var demiştim arkadaşlar. Açıldığını yeni görüyorum. Yeni bir abonelik sistemi. Yorum sizin.
A8098CBA-5FFE-46DB-A31B-30418A07EDC0.png
62D41550-97C8-46B2-BF4B-F62383CEFF13.png

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Önceden ne açılıyordu, tr’de Ucuz olacağını zannetmiyorum açıkçası (bir bakıyoruz kullandığımız 6s-7’ler fiyatında çıkıyor ;)
Önceden güncelleme kısmı vardı. Belki Türkiye’ye özel fiyat uygularlar ama bende olmayacağını düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• 92D47C55-013A-47B3-959A-E9C8FB8A0D21.jpeg
    92D47C55-013A-47B3-959A-E9C8FB8A0D21.jpeg
    80.9 KB · Görüntüleme: 351

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910

safex

Asistan
Reaksiyon puanı
229
Final sürümü 20 eylül civarı gibi gelecek.

Teknolog26

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
27
Fena görünmüyor. Q betadan çıkınca bakalım neler gelecek önümüze

mehmetvatanlar.com

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Onlarca hata falan yok. İstediğiniz gibi güncelleyebilirsiniz. Beta'nın her güncellemesini yüklüyorum. Sadece 1 kez fotoğraflara en üste tıklayınca 1 2 kez çöktü sonra düzeldi. Sorunsuz beta sürümleri.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Onlarca hata falan yok. İstediğiniz gibi güncelleyebilirsiniz. Beta'nın her güncellemesini yüklüyorum. Sadece 1 kez fotoğraflara en üste tıklayınca 1 2 kez çöktü sonra düzeldi. Sorunsuz beta sürümleri.
Bir uygulamayı klasörün içine at sonra o uygulamayı yan çevir ve uygulamadan cik, ana menüde yan çevrilmiş oluyor ve uygulama İkonu buga giriyor ( + modellerde denemen lazım)