İnternette Atatürk'e Hakaret, suç mu değil mi?

Bu konuyu okuyanlar

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
Kurtuluş Savaşında pardon İstiklâl Savaşında mücadele eden diğer komutanları kim koruyacak. Diğer komutanlar olmasa Atatürk başarılı olabilir miydi?? Bence koca bir soru işareti + Atatürk'ün yaptıkları devrim midir? Hayır değildir. Neden? Çünkü devrim mevcut hükümete karşı olur ama biz düşmanlara karşı savaştık. Yani Genç Türklerin yaptıkları devrim sayılabilir ama Atatürk'ün yaptığı devrim sayılmaz. Peki inkîlaplar derseniz. Onlar III. Selim'den bu yana gelen inkilapların tamamlayıcısıdır ama benim anlamadığım bir nokta var. Bu inkilapları Atatürk tek başına mı?? düşünmüş. Kazım Karabekir gibi diğer komutanların eserlerini okuduğumuzda öyle bir ihtimal yok. Eee o zaman neden tek taraflı bir tarih anlatıyor okullarda. Orası !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bu maddeler yeni bir putperestlik dini yaratır. Neden mi??

Ben müslamanım arkadeşş. Ben bir heykelin önünde yedi kere tavaf etmem.....

En azından Devrim'in sözlük anlamına baksaydın yazmadan önce.

uSuLca

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sadece Ataturk'e değil herkese hakaret küfür vb suç olmalı gerçek hayatta bu hakaretten dava edebiliyorsak sanalda da olmalı. Sonra etrafı klavye delikanlıları kaplıyor.
Diğer yandan eleştirmek tabi ki suç olamaz Şahsen Ataturk u vatanseverlği dışında günahım kadar sevmem benim bunu söyleme özgürlüğüm yok mu şimdi?

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
Bence devlet vatandaşının kutsal saydıklarını hakaretlere karşı korumakla yükümlüdür. Tabi bunu özgürlükleri çiğnemeden yaptığı sürece.

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Konuya başka yerden bakalım. Delll gösterebilen tarihi bilgisi iyi arkadaşlarda cevaplasın. M.Kemal'in yanlış anlaşılmasında devrimlerinin dinle örtüşmemesi neden oluyor? Tabi bunda şakşakçılığı sevenler ve İslam düşmanlarını da katarsanız toplumu bugüne kadar bu düşünce şekillendirdi. Fakat bu düşüncelerin etkisinden kendini sıyıran bazı Müslümanlar hedefe ister istemez M. Kemal'i koydular. Günümüz değerleri ile bunda haklıymıydılar buna bakmak lazım. Yalanın üstünü istediğiniz kadar örtün sonunda bin yılda geçse doğru ortaya çıkıyor. Başka şeylerle ilgili ön yargı oluşturmak ve kendine temel oluşturmak için tarihin yalanlarla dolu olduğunu unutmayın!

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
En azından Devrim'in sözlük anlamına baksaydın yazmadan önce.

Bakalım;

Devrim, belli bir alanda hızlı, köklü ve nitelikli değişiklik; ihtilal. Toplumsal değişimlerin insan iradesiyle hızlandırılması devrimleri oluşturur.
Kitle halindeki bir toplumsal hareketin başlatılmasının söz konusu olduğu, varolan bir rejimi şiddet kullanımı sonucunda başarıyla yıkarak yeni bir hükümet biçimi oluşturan bir politik değişme süreci. Bir devrim, coup d’etat hükümet darbesi’dan ayrı tutulmalıdır, çünkü devrimde bir kitle hareketi ile politik sistemin bütününde önemli bir değişmenin gerçekleşmesi söz konusudur. Bir coup d’etat, iktidarın silah yoluyla, ancak hükümet sistemini kökten bir biçimde değiştirmeden varolan politik liderlerin yerine geçecek olan kişiler tarafından ele geçirilmesine göndermede bulunmaktadır. Devrimler, varolan politik otoritelere meydan okuyan sistem ancak yine politik sistemi bütün olarak dönüştürmekten çok otoriteyi temsil eden kişilerin yerlerine başkalarının geçirilmesini hedefleyen başkaldırılardan da ayrı tutulmalıdır.
12 Eylül 1980 sonrasında, sakıncalı bir terim olduğu gerekçesiyle "devrim" yerine "ihtilal" ve "inkılap" sözcükleri kullanılmaya başlanmış, yeni basılan ders kitaplarında devrim sözcüğü eski karşılıklarıyla değiştirilmiştir.

Şimdi İnkılabın anlamına bakalım;

İnkılap ya da reform, toplum düzenini ve yapısını daha iyi duruma getirmek için yapılan köklü değişiklik ve iyileştirmelerdir. İnkılap devrimden, devrim gibi radikal ve ani olmayıp, daha yumuşak geçişler şeklinde olmasıyla ayrılır. Toplumda gerekli değişikliklerin aniden değil, reformlar yoluyla olması gerektiğini savunan görüşe reformizm (inkılapçılık) denir.

Tanımlara bakarsak biz Osmanlı Hükümetine değil İtilaf Devletlerine karşı savaştık. İstanbul'dan kaçıp gelen Meclisi Mebusan vekilleri, TBMM'yi kurup oylama ile Saltanatı kaldırdığında; Sultan Vahdettin bir mektubunda kendinden halife olarak bahseder. Bunun anlamı Osmanlı Devletinin artık ömrünün tamamlandığının göstergesidir. Yani zor kullanılan bir şey yok ki devrim olsun. Onun dışında ömrünü tamamlayan kurumlar kapatıldı. Yepyeni kurumlar açıldı ve yeni kanunlar çıkartıldı.

yaseta

Profesör
Reaksiyon puanı
63
sevgi ve saygı mecburi değildir, olmamalı da. eleştiriye evet, hakarete ise sonuna kadar hayır.. kim olursa olsun.

hüseyin123

Profesör
Reaksiyon puanı
13
sizler türkiye tarihine karşı yorum yapamassınız! neden mi?
çünkü; tarih okullarda öğrendiğiniz pragmatik öğretiden ibaret değil.
çünkü; kültür bakanlığının onayından geçebilmiş kitaplarda herşeyden bahsedemiyor bence. birşeyler hakkında yorum yapacaksanız, o konuya hakim olduğunuza emin olmalısınız. eğer bilmiyorsanız, susun. zaten öğrenmenizde şuan pek mümkün değil bence...

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
çünkü; kültür bakanlığının onayından geçebilmiş kitaplarda herşeyden bahsedemiyor bence. birşeyler hakkında yorum yapacaksanız, o konuya hakim olduğunuza emin olmalısınız. eğer bilmiyorsanız, susun. zaten öğrenmenizde şuan pek mümkün değil bence...

Sen nereden biliyorsun ki bu kadar kişinin tarih bilgisini de laf atıyorsun. Madem tarihin iyi sende düşüncelerini söylede bizde öğrenelim :)

hüseyin123

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Sen nereden biliyorsun ki bu kadar kişinin tarih bilgisini de laf atıyorsun. Madem tarihin iyi sende düşüncelerini söylede bizde öğrenelim :)
ben birşey bildiğimi söylemedim ki, bilseydim zaten paylaşırdım. eleştirmek suçmudur? veya hakaretin sınırları nedir? saygının sınırları nedir? saygı duyulan bir bireye herkes saygı duymalımıdır? eminim bu sorulara herkes farklı yanıt veriyor.. ohalde tartışmak, yorum yapmak çokta birşey ifade etmez.

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Şimdi arkadaşlar, dönüp dolaşıp konu aynı noktaya geliyor. Atatürk'ün putlaştırıldığını iddia edip duruyorsunuz. Peki bu görüş için dayanağınız nedir? Nereden bu kanıya vardınız?

Aynı şekilde, Atatürk dinsizmiş onu sevenler de gerçek Müslüman değilmiş gibi iddialar var. Peki siz Allah mısınız? Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz?

Bu sorulara mantıklı cevaplar verilmedikçe, söylemleriniz boş laflardan öteye geçmiyor maalesef.

Atatürk, ülkemizin kurucu önderidir. Bu nedenle de saygı duyulmayı haketmektedir. En azından vefa diye bir kavram gerçekten varsa.

ilahiyatci

Doçent
Reaksiyon puanı
10
eğer bir kişi ya da nesne kusursuz, mükemmel, ona sahip olan kurtulmuştur, üstündür, diğerlerinden ayrcalıklıdır gibi bir algıya kaynaklık ediyorsa o şey tapanlarınca putlaştırılmıştır.
burada hemen şunu ifade edeyim, bir insan "Allaha olan inancından dolayı" kendini ya da bir başkasını kendinden üstün kabul ediyorsa o adam Allah dediği şeyi putlaştırmıştır.Yani Allah onun putu olmuştur. çünkü inanırken sorgulamamıştır. ikna olmamıştır.

keza bir kişi atatürk olmasaydı bu vatan olmazdı, o olmasaydı türkiye'nin kaderi hiçti gibi ne tarihi akla ne de insan aklına uymayacak türden iddialarla ortaya çıkıyorsa işte o insan da Atatürk'ü putlaştırmıştır. Peki bunda Mustafa kemal'in suçu var mıdır? hayır.

peki, bu ayrılık ayrışma niye var diye soracak olursanız, türkiye'nin son 40 senesinin otuzuna damgasını vurmuş, islam'ın sembollerine karşı oluşturulmuş akıldışı savaşı örnek veriririm. Başörtülüler ikinci sınıf, sakallılar irticacı, imamlar kadın düşkünü imajı yaratılması için filmlerle, operalarla topyekun bir savaş verilmiş bu ülkede. başarabilmişler mi hayır.

bence sorun, Atatürkçü kimliğini gösterip müslümanları ezen, Müslüman kimliğini öne çıkarıp dininin cahili kalbi temiz kitleyi islam dışına atan insanlar. bu hususta kapsamlı bir şey okuyayım fikrim olsun diyorsanız bkz. nevzat tarhan "toplum psikolojisi"

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
eğer bir kişi ya da nesne kusursuz, mükemmel, ona sahip olan kurtulmuştur, üstündür, diğerlerinden ayrcalıklıdır gibi bir algıya kaynaklık ediyorsa o şey tapanlarınca putlaştırılmıştır.
burada hemen şunu ifade edeyim, bir insan "Allaha olan inancından dolayı" kendini ya da bir başkasını kendinden üstün kabul ediyorsa o adam Allah dediği şeyi putlaştırmıştır.Yani Allah onun putu olmuştur. çünkü inanırken sorgulamamıştır. ikna olmamıştır.

keza bir kişi atatürk olmasaydı bu vatan olmazdı, o olmasaydı türkiye'nin kaderi hiçti gibi ne tarihi akla ne de insan aklına uymayacak türden iddialarla ortaya çıkıyorsa işte o insan da Atatürk'ü putlaştırmıştır. Peki bunda Mustafa kemal'in suçu var mıdır? hayır.

peki, bu ayrılık ayrışma niye var diye soracak olursanız, türkiye'nin son 40 senesinin otuzuna damgasını vurmuş, islam'ın sembollerine karşı oluşturulmuş akıldışı savaşı örnek veriririm. Başörtülüler ikinci sınıf, sakallılar irticacı, imamlar kadın düşkünü imajı yaratılması için filmlerle, operalarla topyekun bir savaş verilmiş bu ülkede. başarabilmişler mi hayır.

bence sorun, Atatürkçü kimliğini gösterip müslümanları ezen, Müslüman kimliğini öne çıkarıp dininin cahili kalbi temiz kitleyi islam dışına atan insanlar. bu hususta kapsamlı bir şey okuyayım fikrim olsun diyorsanız bkz. nevzat tarhan "toplum psikolojisi"
Burada Atatürk'e kusursuzdur, mükemmeldir, günahsızdır diyen oldu mu? Hayır, demek ki putlaştırma da yok ortada. Bazı arkadaşlar kendileri söylüyorlar, sonra bu söylediklerine inanıyorlar, sonra da bunun üstüne esip gürlüyorlar. Kim böyle bir şey demiş ki diye sorduğumuzda ortada cevap yok.

Atatürk olmasaydı, Türkiye bir hiçti diye kimse bir şey demiş mi? Yine hayır. Yani, yine kendi söyleyip kendi inanma olayı devam ediyor. Peki Atatürk'ü; Kanuni, Fatih gibi tarihimizdeki diğer kahramanlarımızdan ayıran nedir? Aslında hiçbir şey. Hepsi de bu millet için birbirinden önemli insanlardır. Atatürk'ün önemi şu anki devletimizin, yani modern Türkiye'nin kurucusu olmasıdır. Olay bu kadar basittir aslında.

Günahsız insan zaten yoktur. Atatürk'ün de muhakkak vardır. Fakat, bu onun Allah ile arasındaki mesele. Hepimiz kendimiz için mesuluz. Bizi ilgilendiren nokta o değildir. Bu forumdaki sözde din alimleri de dahil kimse kimseyi Müslüman olmamakla, dinsizlikle itham edemez. Ya söyledikleriniz iftira ise ne olacak? Benim dinimi nasıl yaşadığımı sen nereden bileceksin? Ya da Atatürk yaşarken yanında mıydınız? Eğer bunlar iftira ise, bu din alimlerimiz ahirette bunun hesabını nasıl verecek? Kul hakkının affı var mıdır?

Bakın ben ne kadar dindarım diyen, Müslümanlığımıza şerh düşmeye kalkan bu insanlar benim nazarımda din şarlatanlarıdır, başka bir şey değil. Gerçek İslam ise bu değildir, İslam'da gösteriş olmaz. Bir iyilik yaparken bile, iyilik yapılan insana bunu hissettirmemeye gayret etmelisiniz. Yoksa yaptığınız iyilik değil yalnızca gösteriş olur. Bu yüzden, karşıdaki insanı tanımadan onun hakkında atıp tutmayın bence, kul hakkına girmeyin.

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Şunu çok tekrarlarım biz Arap değiliz.Araplar kötü anlamında değil.Biz bir İngiliz de değiliz.Neden hep birilerine özenip asimile olmak zorundayız.Biz neden biz olamıyoruz.Evet bir dildeki bir şeyin anlamını diğer dilde tam çıkartılamayabilir. Bize küçükken şunu öğrettiler Arapça çok müthiş bir dil.Sanki Türkçe çok berbat bir dil Arapçanın yanında ezilip gidiyor.Ya tamam Arapça güzel bir dil olabilir ama kendine has bir dil.Yapısı farklı.Farklı olan her şey güzeldir.Kur'an'da Arapça okunmalı diye bir şartta yok.(bildiğim üzere ya sünnet ya da başka bir şey olmalı, yani zorunlu değil.Zaten İslam evrensel bir dindir)Anlamadan okumanın da faydası yok.Tamam okuyalım Arapça ama neden hiç Türkçesi okunmaz.İslam evrensel bir din değil mi?? Merak etmeyin ben Kur'an-ı Kerim'in Arapçasını okuyabiliyorum.İnanmayacaksınız ama ezanın anlamını da biliyorum.Çoğu Türk genci gibi bende din eğitim altından geçtim ama bana göre çok yanlışlıklar yapılıyor.
Ezan Türkçe okunsun ardından Arapça okundu bir dönem bir sorun oldu mu? Namazlar kabul olmadı mı bu güne kadar ?? Neyse bu konular uzun bende sende bu konunun uzmanı değiliz.Ama bana göre yine hatalar var.Neden anlaya anlaya dinimi yaşamayayım ki.
Yoksa Müslüman adam çalıp çırpmaz.Müslüman kişi Van'daki gibi yağmacılık yapmaz.Sırf Van değil ben Eskişehirliyim, Eskişehirde bir şeyi bedava dağıtsalar görün nasıl ittirip kaktırıyorlar birbirlerini.

Birde neguvan arkadaşımız Kürt.Bir keresinde biri ona laf etmeye çalıştıydı forumda neden avatarında Kürtçe yazıyor diye.Ben Kürtçe konuşulmasına hiç karşı değilim hatta şöyle düşünüyorum o kadar çok şey olsun ki Kürtçe yazılan bende öğrenip okuyayım.Yoksa Kürtler Türkçe öğrenip herşeylerini Türkler gibi yaparsa ben Kürtleri nasıl öğreneceğim.Onlarda kendileri gibi olsun.Biz onları zaten o halleriyle seviyoruz.Kürtçe müzikleri çok seviyorum.Ağıtlarını çok seviyorum.Beni çok etkiliyor.Burda demek istediğim kullanılmayan dil özelliklerini kaybeder.Türkçede kullanılsın ki nasıl batı roman yazmayı falan bulup yeni teknikler geliştiriyorsa Türkçede öyle gelişsin.Yoksa Arapçanın o dilin bu dilin alt dili gibi gözükmesin.

uSuLca

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Herkes evet Ataturk hatasız değildir. biz ona mukemmel demiyoruz diyor. Ama hadi bir hatasını soyleyin??
Yok Adam içkiden öldü apaçık gerçek, Mustafa belgeseli içtiğini gösteriyor diye tu ka ka edildi. Atatürk Hanesinde islam yazsa da (müslüman değildir demiyorum o Allah'ın vereceği hükümdür) islam üzere yaşamamış bir adamdır. En basit ve geneli içkidir. İşlediği haramlar alenen ortada olan birini neden seveyim Biz Allah için sever Allah için Sevmeyiz. Buna binaen de sevmiyorum.

Sadece Ataturk için değil bu Said Nursi için de aynı adamlar sözde (bunu hepsi diyemiyor) tabiki üstadnda hatası var mukemmel değil diyorlar. Hatasını soyleyin kem küm!! Söze gelince hata yapabilir. Ama adamların tavrına bakıyorsun Allah'ın Peygamberine vermediği hatasızlıgı Hocalarına Ustadlarına verıyorlar. Bu da yanlıs.

uA23uA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Şunu çok tekrarlarım biz Arap değiliz.Araplar kötü anlamında değil.Biz bir İngiliz de değiliz.Neden hep birilerine özenip asimile olmak zorundayız.Biz neden biz olamıyoruz.Evet bir dildeki bir şeyin anlamını diğer dilde tam çıkartılamayabilir. Bize küçükken şunu öğrettiler Arapça çok müthiş bir dil.Sanki Türkçe çok berbat bir dil Arapçanın yanında ezilip gidiyor.Ya tamam Arapça güzel bir dil olabilir ama kendine has bir dil.Yapısı farklı.Farklı olan her şey güzeldir.Kur'an'da Arapça okunmalı diye bir şartta yok.(bildiğim üzere ya sünnet ya da başka bir şey olmalı, yani zorunlu değil.Zaten İslam evrensel bir dindir)Anlamadan okumanın da faydası yok.Tamam okuyalım Arapça ama neden hiç Türkçesi okunmaz.İslam evrensel bir din değil mi?? Merak etmeyin ben Kur'an-ı Kerim'in Arapçasını okuyabiliyorum.İnanmayacaksınız ama ezanın anlamını da biliyorum.Çoğu Türk genci gibi bende din eğitim altından geçtim ama bana göre çok yanlışlıklar yapılıyor.
Ezan Türkçe okunsun ardından Arapça okundu bir dönem bir sorun oldu mu? Namazlar kabul olmadı mı bu güne kadar ?? Neyse bu konular uzun bende sende bu konunun uzmanı değiliz.Ama bana göre yine hatalar var.Neden anlaya anlaya dinimi yaşamayayım ki.
Yoksa Müslüman adam çalıp çırpmaz.Müslüman kişi Van'daki gibi yağmacılık yapmaz.Sırf Van değil ben Eskişehirliyim, Eskişehirde bir şeyi bedava dağıtsalar görün nasıl ittirip kaktırıyorlar birbirlerini.

Birde neguvan arkadaşımız Kürt.Bir keresinde biri ona laf etmeye çalıştıydı forumda neden avatarında Kürtçe yazıyor diye.Ben Kürtçe konuşulmasına hiç karşı değilim hatta şöyle düşünüyorum o kadar çok şey olsun ki Kürtçe yazılan bende öğrenip okuyayım.Yoksa Kürtler Türkçe öğrenip herşeylerini Türkler gibi yaparsa ben Kürtleri nasıl öğreneceğim.Onlarda kendileri gibi olsun.Biz onları zaten o halleriyle seviyoruz.Kürtçe müzikleri çok seviyorum.Ağıtlarını çok seviyorum.Beni çok etkiliyor.Burda demek istediğim kullanılmayan dil özelliklerini kaybeder.Türkçede kullanılsın ki nasıl batı roman yazmayı falan bulup yeni teknikler geliştiriyorsa Türkçede öyle gelişsin.Yoksa Arapçanın o dilin bu dilin alt dili gibi gözükmesin.

güzel konuşmussun kardeşim helal olsun

Teşekkürler =Spas (kürtçe)

selofb31

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Herkes evet Ataturk hatasız değildir. biz ona mukemmel demiyoruz diyor. Ama hadi bir hatasını soyleyin??
Yok Adam içkiden öldü apaçık gerçek, Mustafa belgeseli içtiğini gösteriyor diye tu ka ka edildi. Atatürk Hanesinde islam yazsa da (müslüman değildir demiyorum o Allah'ın vereceği hükümdür) islam üzere yaşamamış bir adamdır. En basit ve geneli içkidir. İşlediği haramlar alenen ortada olan birini neden seveyim Biz Allah için sever Allah için Sevmeyiz. Buna binaen de sevmiyorum.

Sadece Ataturk için değil bu Said Nursi için de aynı adamlar sözde (bunu hepsi diyemiyor) tabiki üstadnda hatası var mukemmel değil diyorlar. Hatasını soyleyin kem küm!! Söze gelince hata yapabilir. Ama adamların tavrına bakıyorsun Allah'ın Peygamberine vermediği hatasızlıgı Hocalarına Ustadlarına verıyorlar. Bu da yanlıs.

"Atatürk Hanesinde islam yazsa da (müslüman değildir demiyorum o Allah'ın vereceği hükümdür) islam üzere yaşamamış bir adamdır." iyiki Allah'a bırakmışşsın haa..sen nerden bilirsin ki islam üzerine yaşamadığını? nerden bilirsin ki? ne kadar araştırmışsındır ki konuşursun? bir insanın dinini yargılamak dinden çıkma vesilesidir. bu arada biraz olsun at gözlüklerini atıp Atatürk hakkında biraz araştırma yapsaydın Atatürk'ün her şehre ve geziye giderken yanında imam götürdüğü, namaz kıldığını bilirdin. Adam dinde reklam olmaz diyerek halka açık hiçbir yerde ibadet etmemiştir. ama kışlaların içindeki camilere gitmiştir. Atatürk şimdi başımızdaki insanlar gibi dini hiçbir zaman kullanmamışlardır.

Unutmayalım ki kurtuluş savaşında ingilizler sayesinde verilen fetvada Atatürk dinsiz ilan edilmiş ve çoğu insan da buna inanmıştır. İngilizler Türkiye'yi ne kadar düşünüyorsa benim gözümde siz de o kadar Türkiye'yi düşünüyorsunuz.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Atatürk Olmasaydı Ne Olurdu! (Bir Babanın Evladına Nasihati)

Bak Evladım Atatürk Olmasaydı Ne olurdu Biliyormusun?
Mesela Yurdumuz Yunalıların eline geçerdi.Ve Bu Adi Greek Yunanlılar ne yapardı biliyor musun?

1-Derhal İslami harfleri kaldırı yerine greek veye latin harfleri koyarlardı.
2-Diyaneti kurup İslamiyyeti karantina altına alırlardı.
3-Kılık kıyafet devrimi yapıp, İslama ait ne görüntu varsa yok ederrlerdi.
4-Camileri ellerine geçirip oraya namaz kıldırma memurları koyup islamı değildeistedikleri dini, islam diye halka yuttururlardı...
5-Dini devlet eliyle hutbelerden kulanıp, buna hayır diyenleri köktenci diye yaftalalardı.
6-Hicri takvimi kaldırıp yerine gregoryan takvimini koyarlardı.
7-İslam şeriatine uygun ne varsa kaldırıp hırıstıyan şeriatini empoze ederlerdi.
8-Ölçü ve tartılarımızı bile değiştirirlerdi.
9-Her en güzelköşeye faiz kurumu bankalarıkoyarlardı.
10-İçkiyi serbest edip halkı alkolik yaparladı.
11-Genelevleri açıp birileri kapatmasın diye direk içişleri bakanlığına bağlarlardı.
12-Kur'an kanunlarını kaldırıp Laikliği koyarlardı.
13-Kıraathanelerde kumar oynatırlardı.
14-Tekke, zaviye ve medreseleri kapatıp 'lyce' lise ve 'echol''
okulları açarlardı.
15- islami atmosferi uzaklaştırıp kendi kafir atmosferlerini yerleştirirlerdi.

Gördüğün gibi Evlad'ım. Bu liste dahada uzatılabilinir.

Atatürk olmasaydı neler yapardı bu kafir yunanlılar değil mi. İyiki Atatürk geldi de bizi kurtardı .

Yoksa ne olurdu bizim Halimiz. Yaşasın
Atatürk İyi ki ölmedi. Çünkü O ölmez.

Sen bakma aşırı dincilere!

Arkadaş ın biri her dil kullanılsın diyor ama profil fotoğrafımdaki kürtçe aşk yazısına tahammül edemeyen insanlar var. Buraya kürtçe bir yorum yazsam beni forumdan afaroz edecek insanlar olduğuna eminim .O insanların görüşü şöyle ki başka bir dilde konuşuyor isen ayrılıkçı,faşit vatan haini gözü ile bakarlar ama forumda ingilizce ve fransızca yazarsam böyle bir yafta ile karşılaşmam yani sorum insanların zihniyetinde elin ingiliz ve fransız köpeğinin dili mübah bizim dilimiz haram.

hüseyin123

Profesör
Reaksiyon puanı
13
neguvon. bu yazın bambaşka bir yaklaşımı temsil etmiş. çok başarılı bir anlatım. tebrik ederim çok açık yazmışsın.

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
[MENTION=35568]neguvon[/MENTION] Şunu en içten duygularımla söylüyorum ki.Kürtçe yazman beni hiç incitmez aksine sevindirir Bana anlamını da söylersin benim ilgimi bile çeker derim bu dil ne kadar güzelmiş.Dediğin gibi insanlar yok mu?? çoooook !! O insanları önemsersek onlar kendilerini bir şey sanacak. O ve onun gibiler zaten ülkeyi yönettiğini sanıyorlar.Kendilerini vatansever ilan ediyorlar. Vatanını seven kavga etmez. Vatanını seven oturur ders çalışır. Ona buna laf atıp onun bunun kusrunu bulacağına kendine bakar.

Diğer dediklerine gelecek olursak tamam dinimiz İslam.Burda haklıyız ölçü birimleri değişmesin neden değiştiriyormuşuz ki.Amerika feet kullanıyor İngiltere metre.Onlar kaybetmiyorda biz mi kaybedeceğiz.
Bizi biz yapan değerler değişmesin gelişerek gitsin ki başka ülkeler bize özensin.Ben bir Marco Polo'ya özenmeyelim Evliya Çelebi kitapları alıp okuyalım.

Genelev işine gelecek olursak.İlk genelev ne zaman açılmış kim tarafından açılmış internetten araştır istiyorsan.Açık bir şekilde biliyorum Osmanlı zamanında gerçekleşmiştir.Osmanlı zamanında Meyhane yokmuydu.Vardı !! Din kurallar ile korunmaz. Şöyle örnek vereyim. İngilterede yerlere çöp atmak yasak para cezası veriyorlar.Birde kendi şehrimden örnek vereyim Eskişehirde genellikle yerlere çöp atılmaz.Senin çöp attığını gören seni uyarır. Sen çöpü yere atmazsın çünkü iyi bir şey olmadığını bilirsin. Aşırı kurallar insanları boğar İngilterede polisin olmadığı yerlerde yerlerde çer çöp dolanır. Sana inat suç işletir. Bir de temiz olmayı dinimiz emrettiği için içinden gelerek yapmak var. Din bak burda hiç bir yere kaybolmuyor onu koruyacak yine sensin nasıl mı yaşayarak. Ama kanunlar sırf bizleri gözetemez içki içmek insan da içsin yeter ki bana bir kötülüğü bulaşmasın.Toplumu rahatsız etmesin.O adam içkinin yasak olduğu memlekette yaşasa.Gizli evlerde içki partilerine katılır.Kırathane konusuna gelince bu Osmanlı,Cumhuriyet ya da dindar,laik konusu değil bu toplumun kendisi.Bu tembelliğin göstergesi.İstersen Cumhuriyet rejimini atlayıp bir üstüne geçelim insan yine aynıdır.Oradaki müslümanlara sorsan Kur'an-ı Kerim peygamber efendimize indirildiğinde ilk emredilen şey ne diye.Hepsi der oku. Ama biri gidipte okumaz.Tamam eğlenmek hepimizin hakkı ama aşırı da fazla. Bunalmamak için arad bir gitmek güzel.Ama adamlar resmen kahvehanede yaşıyorlar.Neyse benden bu kadar kalın sağlıcakla.

annttiigs

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
24
Konuyu dağıttık arkadaşlar iyice. toparlanalım artık !

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Bende fikrimi söylemek istiyorum, Benim için tarihimizde osmanlıda dahil olmak üzere ve osmanlı sonrasındada bu vatan toprakları için canından,malından,emeğinden vs fedakarlık eden herkezden Allah razı olsun mekanları cennet olsun. Gelelim sahsen rahatsızlığını duyduğum konuya eminim Atatürk sağlığında iken kendisinin böyle yasalar ile korunmasına karşı çıkardı buda benim şahsi fikrim

eyvaan

Asistan
Reaksiyon puanı
4

peki arkadaş şimdiki müslümanlar nekadar müslüman

eyvaan

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Atatürk Olmasaydı Ne Olurdu! (Bir Babanın Evladına Nasihati)

Bak Evladım Atatürk Olmasaydı Ne olurdu Biliyormusun?
Mesela Yurdumuz Yunalıların eline geçerdi.Ve Bu Adi Greek Yunanlılar ne yapardı biliyor musun?

1-Derhal İslami harfleri kaldırı yerine greek veye latin harfleri koyarlardı.
2-Diyaneti kurup İslamiyyeti karantina altına alırlardı.
3-Kılık kıyafet devrimi yapıp, İslama ait ne görüntu varsa yok ederrlerdi.
4-Camileri ellerine geçirip oraya namaz kıldırma memurları koyup islamı değildeistedikleri dini, islam diye halka yuttururlardı...
5-Dini devlet eliyle hutbelerden kulanıp, buna hayır diyenleri köktenci diye yaftalalardı.
6-Hicri takvimi kaldırıp yerine gregoryan takvimini koyarlardı.
7-İslam şeriatine uygun ne varsa kaldırıp hırıstıyan şeriatini empoze ederlerdi.
8-Ölçü ve tartılarımızı bile değiştirirlerdi.
9-Her en güzelköşeye faiz kurumu bankalarıkoyarlardı.
10-İçkiyi serbest edip halkı alkolik yaparladı.
11-Genelevleri açıp birileri kapatmasın diye direk içişleri bakanlığına bağlarlardı.
12-Kur'an kanunlarını kaldırıp Laikliği koyarlardı.
13-Kıraathanelerde kumar oynatırlardı.
14-Tekke, zaviye ve medreseleri kapatıp 'lyce' lise ve 'echol''
okulları açarlardı.
15- islami atmosferi uzaklaştırıp kendi kafir atmosferlerini yerleştirirlerdi.

Gördüğün gibi Evlad'ım. Bu liste dahada uzatılabilinir.

Atatürk olmasaydı neler yapardı bu kafir yunanlılar değil mi. İyiki Atatürk geldi de bizi kurtardı .

Yoksa ne olurdu bizim Halimiz. Yaşasın
Atatürk İyi ki ölmedi. Çünkü O ölmez.

Sen bakma aşırı dincilere!

Arkadaş ın biri her dil kullanılsın diyor ama profil fotoğrafımdaki kürtçe aşk yazısına tahammül edemeyen insanlar var. Buraya kürtçe bir yorum yazsam beni forumdan afaroz edecek insanlar olduğuna eminim .O insanların görüşü şöyle ki başka bir dilde konuşuyor isen ayrılıkçı,faşit vatan haini gözü ile bakarlar ama forumda ingilizce ve fransızca yazarsam böyle bir yafta ile karşılaşmam yani sorum insanların zihniyetinde elin ingiliz ve fransız köpeğinin dili mübah bizim dilimiz haram.

16-atatürk olmasaydı türkler bu topraklarda olmazdı

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
16-atatürk olmasaydı türkler bu topraklarda olmazdı
evet sende haklisin su an misirda misirlilar yerine araplar var irak ta iraklilar yerine araplar var iranda iranlilar yerine persler var pakistanda pakistanlilar degil pakistanlilar var degilmi ee atatürk düsmana karsi icke icmekten veyahut müslümanlarin dini ve kilik kiyafetiyle ugrasmaktan,sapka takmiyor diye alimlerini asmaktan zaman buldugunda ingilizler ve yunanlilarla savasmistir,niye savasmistir onuda anlamis degilim gerci ya , yani yunanlilar neyse bizdse onlardaniz nerdeyse bakin atatürkünüzün getirmis oldugu seyler bizi onlardan ayiran özellikleri yok edip bizi onlara cevirdi ,yani kurtarmasaymis ne olurmus hani atatürkcülerinde ya iste bizim yunanlilardan su farkimiz var diye bilecekleri ellerinde tuttuklari ne varki ,ama atatürkün kurtaramadigi ben ve benim gibi müslüman kardeslerimin

5 vakit namazi orucu zekati hacci kelimeyi tevhidi var ,demekki ,atatürk bizi kurtarmasaydi su an atatürkcülerde bize benzicekti ,ne kötü bir kurtulus

şowalye

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Atatürk Osmanl padişahların yanına geder beraber savaşmışlar ve zaferi öyle kazanmışlar

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29

dediginde cok haklisin ,ama müslümanin elinde öyle bir kitap varki yol kitabiyada navigasyonu denebilir türden.örnegin ben avusturyadan türkiyede istanbulda yasayan ablamin evine sanki kirk yildir gidiyormussum gibi gidip kapiya vardim ,yani o insan üretimi ola cihaz bile 1500 kilometreyi bana basindan itibaren diyorsa oraya gitmen icin su yolu kullan bu yolu kullanma diyorsa,birini sevmem yada sevmemem icin bana kuran yeter cünki o herseyi gizliyide acigida bilen rabbimizin müslümanlar icin bir yol göstericisidir ,bunun üstüne dünya atatürke tapsa benim icin bir anlam tasimaz .yani tarihi bilmem gerekmiyor,günümüzün geldigi noktayi kuran da görüyorum ve bunun asli ona dayaniyorsa ve kuran bu konu hakkinda bir hüküm veriyorsa benim ,müslüman olarak secme hakkim yoktur ,bu konuda isyandan Allaha siginirim

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Atatürk olmasa bu ülke kurtulamaz di demek bu ülke insanına ve ordusuna yapılabilecek en büyük hakarettir Neden mi sormazlar mi adama bizim millet o kadar beceriksiz yada genetik olarak zeka kusurlumu ki sadece bir tane komutan yetiştirebiliyor öyle bir kusurumuz yok Allah tan o olmasa idi başkası ön planda olurdu . Zaten yapı itibarı ile cumhuriyet rejimleri olan ülkelere baktığımız vakit her ülkenin parlattıgi bir lideri var .

ulaş35

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Vay be millette ne kuyruk acısı varmış kusan kusana.

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
Atatürk olmasa bu Türkiye diye bir şey olmazdı nankörlükmü diyelim başka bişey mi .
Onu örnek almak gerekirken ona küfür etmek serbest olsun die konusu açılmışsa ülke kalmamış başka milletlerdeniz o zaman.

Son mesajlar