İnternet üzerinden araç alırken hangi sitelere bakmalıyız?

Bu konuyu okuyanlar

biarabam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hepimiz araç alırken İnternet üzerinden bazı sitelere bakarak araç fiyatı karşılaştırıyoruz.
Peki sadece bilindik siteler dışında başka sitelere veya gruplara bakmalı mıyız? Bu şöyle bi durum değil mi?
bir dolu e-ticaret sitesi var. aynı ürünü farklı fiyatlara satıyorlar biz hep bilindik olanları kullanıyor muyuz? Kullanamıyorsak neden ikinci el araba için aynı şeyi yapmayalım.
Diyeceksiniz aradığımı tek sitede buluyorum. Bunu yapan biz değil miyiz? Araç satacağız tek siteye veriyoruz Biz tüm sitelerde ilan ver desek satma olasılığımız artmayacak mıdır. tamam az kişi gelecektir diğer sitelerden fakat nereden biliyoruz oradan gelen adama satmayacağımızı ?

Son düzenleme:

teytey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bu konuda size katılıyorum. Araba ilanı vermek istediğimizde yok üye ol yok telefonunu aktif et yok sen gercekten bu musun gibi bir dolu istekte bulunuyorlar. Onlarıda anlıyorum sonuçta piyasada bir sürü dolandırıcı var. Ama şu biliyor olmamız lazım artık 2.el araba alırken cok dikkatli olmalıyız.
Bunlar
  • Tanımadığınız kişilere KESİNLİKLE para göndermeyiniz.
  • Alacağınız veya kiralayacağınız aracı görmeden, hiç bir sebeple kaparo, vb. benzeri bir ödeme gerçekleştir meyiniz ve/veya aracı satın almayınız.
  • Tanımadığınız kişilere TC kimlik numarası ve cep telefonu numaraları kullanılarak yapılabilen para transferlerini gerçekleştir meyiniz.
  • Para ödemesi ile ürün teslimini (araç devir işlemini) aynı anda yapınız.
Sonuç araba satarken dikkatli olmalıyız. Bununla birlikte aracımızın ilanını verirken tek yere bağlı kalmamalıyız. Diğer alternatiflerinide kullanmalıyız.
Şöyle düşünmek lazım semt pazarına gittiğinizde en önde en iyi ürünler ve pahalı ürünler olur. ama sonlara doğru gittiğinizde aynı kalitedeki ürünü daha ucuza alma şansınız vardır. Yani aynı 2.el arabayı veya benzerini daha ucuza bulabilirsiniz. Bu durumda sizde arabanızı pazarın sonunda eklemenizde bir sakınca yok. Yani sadece belli sitelere ilan vermekle kalmamak lazım. Her her yerede ilan vereceğiz birşey diyede yok. google da ararız araba ilanı ver diye gelen sitelere bakarız gerçekten aktif mi ilan giriliyor mu bizde ilan vermeliyiz. Böyle tekelliği kırabiliriz.
Bu sitelerden biride biarabam.com

teytey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bence Araç alıp satarken sabit siteler dışında başka ikinci el araba seri ilan sitelerin hepsine bakmak lazım. Bu biraz saman alacaktır. fakat aracınızı uygun fiyata almak veya satmak istiyorsak maalesef bunun için zaman ayırmamız gerekecektir.
Sadece sahibinden arabam veya araba sitesine bakmak doğru değil. Şöyle düşünmek lazım bir pazara gittiğinizde elmayı pazarın girişinden mi alıyoruz? Tamam orada çok çeşit ve bir sürü fiyat seçeneği var. Ama daha ucuzu ve ya kalitelisi pazarın en sonunda olabilir yani başka bir ikinci el araba sitesinden www.2elarabam.com gibi bir platformda bulabilirsiniz. Bununla birlikte aynı şklide düşündüğümüzde sadece tek yere araba ilanı vermek sizin potansiyel müşterilerineze ulaşmanızı engeller. Daha cok platforma ilan verirseniz arabanızın satılması kolaylaştıracaktır. Bu durumda araba ilanı ver diyerek diğer sitelerede ilan vermek sizin için daha kazançlı olacaktır.

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361
Limonata site bu konuyu domine etmekte. Bir çok kişinin ilk başvurduğu sitelerden birisi araç fiyatını öğrenmek, piyasada ne var ne yok diye bakmak için bu siteye giriyorlar.

Rakip pek çıkmadı, çıkamadı.

teytey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Rakip cıkmamasını sebebi insanların tek siteye bağımlı olmasındna zaten sahibindene ilan veriyorum satıyorum diğer sitelere ne gerek var diyor diğer sitelerin büyümesi için onlarada ilan verilmeli ilan sayısını artırmak lazım. Burda para parayı ceker politikası cıkıyor malesef :( Bu nasıl yıkılır bilemiyorum...

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361
Rakip cıkmamasını sebebi insanların tek siteye bağımlı olmasındna zaten sahibindene ilan veriyorum satıyorum diğer sitelere ne gerek var diyor diğer sitelerin büyümesi için onlarada ilan verilmeli ilan sayısını artırmak lazım. Burda para parayı ceker politikası cıkıyor malesef :( Bu nasıl yıkılır bilemiyorum...

Aslında yıkılabilir. Teşvik lazım. Reklam lazım.

DKN NZY

Rektör
Reaksiyon puanı
10,146
Bakılar bilir ama önemli olan biraz araçtan anlamak ve iyi ustaya gitmek