İnternet üzerinde ne kadar paranoyak olmalıyız ?

Bu konuyu okuyanlar

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
aslında yazılımdan çok anlasam pardus kuracam, ben o kadar milliyetçiyimdir :)
Milli yazılımları benimsiyor ve kullanmayı seviyorsanız, Pardus'a gözü kapalı şans tanıyın derim.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
"Eklenen yeni özelliklerin programın hata ayıklama işlevlerine katkıda bulunması için eklendiği " bu kısım benim ikna olmama yetti mi ne :D
Peki Microsoft Office'teki telemetry'i hiç gördünüz mü? :)

Libre Office gerçekten iyi bir alternatif. Hem ücretsiz hem de özgür yazılım. :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

Libre Office gerçekten iyi bir alternatif. Hem ücretsiz hem de özgür yazılım. :)
Türkiye'de çoğu kişinin LibreOffice'dan haberi yoktur bence. Ben bile Linux ile tanıştım LibreOffice ile. Linux dağıtımı kullanmadan önce LibreOffice'dan haberim yoktu.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
O zaman oyunda mı oynamıyah hocam :D:D
Opsiyonel olarak Windows 7'de neden olmasın ? :) Windows 10 da iyi oyun için ama 7'nin yanında sorunları var. Hocam emin olun, PC oyunlarından konsola geçemezsiniz. En bariz örneği modlar. Misal Skyrim hiç oynadınız mı ? Oyunun kendisi baya yarım yamalak, bitirilmemiş bir oyun. Oyunu modlar oynanabilir hale getiriyor ve hataları kullanıcı patch'leri çözüyor. Üstelik bazen mod'lar oyuna farklı bir atmosfer verebilir. PS3 oyununu 4'te oynayamazsınız ve 4 versiyonu çıkmışsa bile aynı oyunu bir kez daha satın almak zorundasınız. PC'de rahatken niye bela arıyonuz hocam ? :p Linux üzerinde Steam ile yada Wine ile falan oynayın daha iyi :p Fiyatlandırma olarak da özgürlük olarak da konsol ucuz görünen bir kazık.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
Türkiye'de çoğu kişinin LibreOffice'dan haberi yoktur bence. Ben bile Linux ile tanıştım LibreOffice ile. Linux dağıtımı kullanmadan önce LibreOffice'dan haberim yoktu.
Windows, office ile diretmeye devam ediyordu o vakitler o yüzden. Hala da öyle...

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Opsiyonel olarak Windows 7'de neden olmasın ? :) Windows 10 da iyi oyun için ama 7'nin yanında sorunları var. Hocam emin olun, PC oyunlarından konsola geçemezsiniz. En bariz örneği modlar. Misal Skyrim hiç oynadınız mı ? Oyunun kendisi baya yarım yamalak, bitirilmemiş bir oyun. Oyunu modlar oynanabilir hale getiriyor ve hataları kullanıcı patch'leri çözüyor. Üstelik bazen mod'lar oyuna farklı bir atmosfer verebilir. PS3 oyununu 4'te oynayamazsınız ve 4 versiyonu çıkmışsa bile aynı oyunu bir kez daha satın almak zorundasınız. PC'de rahatken niye bela arıyonuz hocam ? :p Linux üzerinde Steam ile yada Wine ile falan oynayın daha iyi :p Fiyatlandırma olarak da özgürlük olarak da konsol ucuz görünen bir kazık.
Doğru söylüyorsunuz hocam ayrıca çeşitlilik bakımından da bir PC etmiyor :)

Hocam Libre Office i daha önce çok kez duydum ama bu program ile oluşturduğumuz dosyayı Office ile açabiliyor muyuz?Okulda hocanın bilgisayarına ödev falan atmak gerekiyor bazen.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Linux'un yanında Windows 7 kurulu diskimde. Nedense Windows'ta birkaç gün önce iki gün arka arkaya mavi ekran hatası ile karşılaştım.
Artık nasıl bir şey olmuşsa sanki Linux'ta da mavi ekran hatası alacakmışım gibi oluyorum bazen. :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ben kola içmiyorum. Su içmeye devam. :)
Aynı durumdayım, bu durum bizim ülkemizi de vurmuş. Ama işe bakın ki Coca Cola'yı her yerde içen var. Mümkünse bu haberi biraz yayabilir misiniz ? Yani bunun boykotunu bugün bile elin amerikanı yapıyorsa bizim biraz sağlam durmamız lazım diye düşünüyorum.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hocam Libre Office i daha önce çok kez duydum ama bu program ile oluşturduğumuz dosyayı Office ile açabiliyor muyuz?Okulda hocanın bilgisayarına ödev falan atmak gerekiyor bazen.
İnternette Libre Office ile hazırlanan sunum dosyalarını Microsoft Office ile açmaya çalışıldığında hata verdiğini okumuştum. Ama ne kadar doğru bilemiyorum. Hiç denemedim ben. Belki de güncellemelerden sonra varsa bu gibi sorunlar düzeltilmiştir.

Yine de siz bilgisayarınızda Microsoft Office'i bulundurun. :)

---- Mesajlar birleştirildi ----

Aynı durumdayım, bu durum bizim ülkemizi de vurmuş. Ama işe bakın ki Coca Cola'yı her yerde içen var. Mümkünse bu haberi biraz yayabilir misiniz ? Yani bunun boykotunu bugün bile elin amerikanı yapıyorsa bizim biraz sağlam durmamız lazım diye düşünüyorum.
Birkaç sene önce kola hakkında internetten edindiğim bilgiler sonucu kola içmekten vazgeçtim. Bir de şununla karşılaştığım oluyor bazen. Sarı kolaları daha az zararlı olarak düşünebiliyor bazı insanlar. :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Ben kola içmiyorum. Su içmeye devam. :)
Hocam bizde son 3-4 yıldır ailecek bıraktık.Geçenlerde eve verdiğim siparişte adam ayran yerine kola getirmiş artık nasıl olduysa o zaman mecburen içmiştim.Bende de içecek içmeden yemek yiyememe gibi bir takıntı var nedense kurtulamıyorumda :(

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
İnternette Libre Office ile hazırlanan sunum dosyalarını Microsoft Office ile açmaya çalışıldığında hata verdiğini okumuştum. Ama ne kadar doğru bilemiyorum. Hiç denemedim ben. Belki de güncellemelerden sonra varsa bu gibi sorunlar düzeltilmiştir.

Yine de siz bilgisayarınızda Microsoft Office'i bulundurun. :)
LibreOffice Impress'de kaydetme seçeneklerinden biri .pptx yani power point formatı, deneme imkanım olsun isterdim office'de kaydedip fakat ben sorunsuz açacağını düşünmüyorum, .pptx biçimleri 2007-2013 diye belirtiliyor çünkü Office'nin daha yüksek bir sürümünde açılmaya çalışırsa muhtemelen zorluk çıkartacaktır.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

Yine de siz bilgisayarınızdan Microsoft Office'i bulundurun. :)
Ben LibreOffice'da slayt hazırlamıştım. Microsoft Office ile açmaya çalışınca dediğiniz gibi hata verdi. Eğer LibreOffice ile hazırlanılacaksa diğer bilgisayara da LibreOffice kurmak zorunlu galiba. Aslında bu Microsoft'un suçu gibi geliyor. Dosya uzantısını Microsoft istese desteklerdi bence.
Uzantı farklı kaydet ile değiştirilebiliyor galiba. Ama ne kadar sağlıklı olur, bilmiyorum.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Daha önce ben Libreoffice ile bir slayt yapmıştım. İngilizce grubu için bir slayt idi, ingilizce az bilinen hayvan isimleri. Arkaplana müzik falan koymuştum ama netbook'ta da Libreoffice yüklü olduğu halde sıkıntı çıkardı malesef. Belki benim beceriksizliğimdir bilmiyorum ama sorun yaşadım ve sunumdan önce son dakika düzeltmelerini yaptım.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Tarayıcımdan Javascript'i devre dışı bırakır, flash yüklemez, Wine'dan ve Mono'dan uzak durur, özgür yazılım olmadığı için Steam kullanmaz, Spotify, Facebook, Twitter, Youtube gibi sosyal ağları kullanmaz, arama motorum olarak Duck Duck Go kullanır, sadece GNU ve FSF onaylı şeylere bakardım.
Javascript'i devre dışı bırakınca çoğu site düzgün çalışmıyor. Örneğin javascript'i devre dışı bırakınca YouTube'dan video izleyemezsiniz. Hatta forum bile düzgün çalışmaz. Peki bu şekilde nasıl internette gezinebiliyordunuz ki? Yoksa "No-script Suite Lite" gibi eklenti kullanarak istediğiniz sitelerde javascript'e izin verip diğerlerinde javascript'i engelliyor muydunuz? :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Javascript'i devre dışı bırakınca çoğu site düzgün çalışmıyor. Örneğin javascript'i devre dışı bırakınca YouTube'dan video izleyemezsiniz. Hatta forum bile düzgün çalışmaz. Peki bu şekilde nasıl internette gezinebiliyordunuz ki? Yoksa "No-script Suite Lite" gibi eklenti kullanarak istediğiniz sitelerde javascript'e izin verip diğerlerinde javascript'i engelliyor muydunuz? :)
Ben de NoScript Security Suite'yi eklenti olarak kullanmıştım. En fazla 1 gün dayanabildim. Hemen kaldırdım. Dediğiniz gibi siteler JavaScript'siz düzgün çalışmıyor.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Yoksa "No-script Suite Lite" gibi eklenti kullanarak istediğiniz sitelerde javascript'e izin verip diğerlerinde javascript'i engelliyor muydunuz? :)
Misal Anadolu Jet'in sitesi için evet izin vermiştim. Evet, bu eklentiyi kullanıyordum ama kolay bir plugin'e izin vermezdim. Basitçe kullanmazdım.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Dediğiniz gibi siteler JavaScript'siz düzgün çalışmıyor.
Ben basitçe Javascript gerektirmeyen sitelere girerdim.

Son düzenleme: