İnternet üzerinde ne kadar paranoyak olmalıyız ?

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bir zamanlar ben de bir Tor manyağıydım. Tarayıcımdan Javascript'i devre dışı bırakır, flash yüklemez, Wine'dan ve Mono'dan uzak durur, özgür yazılım olmadığı için Steam kullanmaz, Spotify, Facebook, Twitter, Youtube gibi sosyal ağları kullanmaz, arama motorum olarak Duck Duck Go kullanır, sadece GNU ve FSF onaylı şeylere bakardım. Ama zaman içinde bunları eskisi kadar önemsemediğimi farkettim. Yukarıda yazdıklarımın hiçbirini şu an yapmıyorum. Ama yapan insanlar tanıyorum. Sizce ne kadar dikkatli olmamız lazım ?

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Ben o kadar takıntılı olsam internet kullanmayı bırakırdım. Mozilla Firefox ve birkaç eklenti yeterli bence. O kadar abartmaya gerek yok.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bir zamanlar ben de bir Tor manyağıydım. Tarayıcımdan Javascript'i devre dışı bırakır, flash yüklemez, Wine'dan ve Mono'dan uzak durur, özgür yazılım olmadığı için Steam kullanmaz, Spotify, Facebook, Twitter, Youtube gibi sosyal ağları kullanmaz, arama motorum olarak Duck Duck Go kullanır, sadece GNU ve FSF onaylı şeylere bakardım.
Gerçekten bunları yapıyor muydunuz? :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Gerçekten bunları yapıyor muydunuz? :)
Linux ile ilk tanıştığım zaman koyu bir Richard Stallman hayranıydım. Adamın başardıkları ağzımı açık bırakıyordu. Sonradan Linus Torvalds tarafına biraz kaydım diyelim :) Richard Stallman muhtemelen bu dediklerimden tor dışında hepsini yapıyordur şu an. Trisquel Linux kullanıyor şu an Thinkpad T400 modeli üzerinde. Ama onun dediği her şeyi takip etmek çoğu insan için imkansız çünkü özgür bios'un çalıştığı tek donanım bundan 10 yıldan eski donanımlar. Bugün işlemci ve bataryaların bile içinde yazılım var casusluk için. Bu eski donanımı da herkes günlük kullanımında kullanamaz. Oyuncular ayrı bir durum da mühendisler ne yapsın ? Onun dediklerini hala takip ediyorum ve destekliyorum onu ama artık biraz daha saldım kendimi.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bu kadar paranoyak olsaydım kafayı sıyırırdım herhalde. :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Linux ile ilk tanıştığım zaman koyu bir Richard Stallman hayranıydım. Adamın başardıkları ağzımı açık bırakıyordu. Sonradan Linus Torvalds tarafına biraz kaydım diyelim :) Richard Stallman muhtemelen bu dediklerimden tor dışında hepsini yapıyordur şu an. Trisquel Linux kullanıyor şu an Thinkpad T400 modeli üzerinde. Ama onun dediği her şeyi takip etmek çoğu insan için imkansız çünkü özgür bios'un çalıştığı tek donanım bundan 10 yıldan eski donanımlar. Bugün işlemci ve bataryaların bile içinde yazılım var casusluk için. Bu eski donanımı da herkes günlük kullanımında kullanamaz. Oyuncular ayrı bir durum da mühendisler ne yapsın ? Onun dediklerini hala takip ediyorum ve destekliyorum onu ama artık biraz daha saldım kendimi.
Bataryaların içinde nasıl yazılım olacak ki?

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
İnanın onların hiç biri çözüm değil.
Yani şöyle bir şey söyleyip bırakayım.
Netflix in Narcos diye bi dizisi vardı. O dizinin ilk başında şöyle bir şey deniyor.
"Eğer internete bağlı bir telefonunuz ve ya bilgisayarınız varsa hapı yuttunuz demektir"

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bataryaların içinde nasıl yazılım olacak ki?
Microsoft, Tesla say software-defined batteries could mix and match power on the fly
2015'ten beri bu hedef var. "Akıllı bataryalar"...

---- Mesajlar birleştirildi ----

Nasıl bazı işlemcilerde sistemden bağımsız müdahale edilemeyen işletim sistemi varsa bataryalarda da belki vardır. :)
İşletim sistemi demeyelim de intel'in Core 2 Duo serisinden daha yeni bütün işlemcilerinde casus yazılım var işlemci içine gömülü. AMD Ryzen öncesinde yok diye biliyorum. FX'ten haberim yok tabi.

Son düzenleme:

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
İnanın onların hiç biri çözüm değil.
Yani şöyle bir şey söyleyip bırakayım.
Netflix in Narcos diye bi dizisi vardı. O dizinin ilk başında şöyle bir şey deniyor.
"Eğer internete bağlı bir telefonunuz ve ya bilgisayarınız varsa hapı yuttunuz demektir"
Sadece kredi kartı bilgilerim ve sosyal medya hesaplarım birinin eline geçmesin yeter. Başıma bela istemiyorum :/

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hocam internet öyle bir hale geldi ki bu davranışları normal olarak görüyorum.Misal daha geçenlerde Google'ın geçmişte yaptığım aktiviteleri gösteren bir bölümüne bakıyordum.Android telefonumda Google hesabım ile bağlantılı olduğu için telefonun tuş kilidini açınca Htc Sense'e giriş yapıldı diye bir aktivite gördüm.Meğersem telefonu her açışımda zaten kayıt altına alınıyormuş.Telefonu açmaya korkar oldum.Keza bilgisayarımın mikrofon ve kamerasını kullanmadığım zaman kapatıyorum.Mümkünse işim olmadıkça telefonu internete bağlamamaya çalışıyorum.Değişik değişik huylar oluştu açıkçası bunları da çarşaf değiştirir gibi değiştiremiyorum maalesef :D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Hocam internet öyle bir hale geldi ki bu davranışları normal olarak görüyorum.Misal daha geçenlerde Google'ın geçmişte yaptığım aktiviteleri gösteren bir bölümüne bakıyordum.Android telefonumda Google hesabım ile bağlantılı olduğu için telefonun tuş kilidini açınca Htc Sense'e giriş yapıldı diye bir aktivite gördüm.Meğersem telefonu her açışımda zaten kayıt altına alınıyormuş.Telefonu açmaya korkar oldum.Keza bilgisayarımın mikrofon ve kamerasını kullanmadığım zaman kapatıyorum.Mümkünse işim olmadıkça telefonu internete bağlamamaya çalışıyorum.Değişik değişik huylar oluştu açıkçası bunları da çarşaf değiştirir gibi değiştiremiyorum maalesef :D
Hala biraz dikkat etmeye çalışıyorum gerçi ama bugün bir alışveriş merkezinden su almaya kalksan bile market sahibi senden TC Kimlik numaranı oyuncak gibi isteyebiliyor. Yada telefon numaranı, ev adresini. Allah aşkına, bir şişe su aldım yada bir kilo balık aldım, ne bilim bir yeni bilgisayar aldım alt tarafı neden ?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hala biraz dikkat etmeye çalışıyorum gerçi ama bugün bir alışveriş merkezinden su almaya kalksan bile market sahibi senden TC Kimlik numaranı oyuncak gibi isteyebiliyor. Yada telefon numaranı, ev adresini. Allah aşkına, bir şişe su aldım yada bir kilo balık aldım, ne bilim bir yeni bilgisayar aldım alt tarafı neden ?
Telefonuma gelen abonelik mesajlarının haddi hesabı kalmadı halbuki daha önce firma adını duymamama rağmen.Data elde etmek artık çok kolaylaştı maalesef :(

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Telefonuma gelen abonelik mesajlarının haddi hesabı kalmadı halbuki daha önce firma adını duymamama rağmen.Data elde etmek artık çok kolaylaştı maalesef :(
Bir HÖST ! denmesi gerekiyor ve Stallman bunu yapan az kişiden biri...

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Bir HÖST ! denmesi gerekiyor ve Stallman bunu yapan az kişiden biri...
HÖST ! :p
Bence o bilgileri ya operatörler falan veriyor ya da rastgele gönderiyorlar.
Kapalı kaynak yazılımlar, bence o kadar iyi değil. İçinde ne olduğu bilinmiyor. O yazılımları kullananlar, paranoyak olmak konusunda haklılar bence. Linux bu konuda daha iyi bence.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Düşündüm de hayır bu kadar takıntılı bir durumum yok, çalıştırdığım yazılım veya yazdığım kod her ne ise GNU/Linux üzerinde olduğundan. Eğer .exe li bir uzantı, Windows'un penceresi söz konusu olsaydı evet rahatsız olurdum ve takıntı yapabilirdim...

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bazen telefonda bir şey aratacakken aklımdaki şeyi daha yazmamışken telefonun klavyesinde o şey öneriliyor. Bu çok şaşırtıcı.
Örneğin aklımdan Facebook'a girmek geçiyor ve klavye önerilerinde facebook.com çıkıyor. Bunu zihin okumaya bağlamanın doğru olacağını sanmıyorum. O kadar da paranoyak olmayalım. :D Ama bunun çerezlerden ve hakkımızda kaydedilen bilgilerden olduğunu sanıyorum. Örneğin Android telefonlarda reklam kimliği denen bir şey var. Bizim telefonda yaptıklarımıza göre, gezindiğimiz sitelere ve arattığımız şeylere göre bize reklam gösteriliyor.

Keşke Ubuntu Phone projesi devam etseydi. :(

Son düzenleme:

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Ubuntu bence çok tutmazdı. Android ve iOS, piyasayı elinde tutuyor. Microsoft, bile girmeye çalıştı ama olmadı.
Lumialar ile piyasaya dahil olmaya çalıştılar ama başarılı olduğu pek söylenemez.

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Mesela şöyle bir şeyle ben sık karşılaşıyorum. Aynı şeyle mutlaka sizde karşılaşıyorsunuzdur.
Benim Facebook hesabımla Youtube hesabım arasında hiç bi bağlantı yok. Youtube da bi ürünün kutu açılımını izledim. Ertesi gün Facebook hesabımı açtığımda o ürünün reklamı tak diye karşıma çıkıyor. Reklamlar da Google reklamı değil. Çok gıcık bi durum işte.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hocam bu konuda Pirate Bay kurucusu Peter Sunde nin çok güzel konuşması vardı özellikle son cümle çok iyi.
"Yeni bir soğuk savaş dönemindeyiz,ülkeler arasında sürekli kriz var.İnternet korsanları sürekli siber saldırılar düzenliyor ve bizim sanal dünyada tek bir adımımız bile gizli değil.Ancak bu sorun değil çünkü elimizdeki aletler çok eğlenceli ve dünyanın her yeriyle haberleşmemizi sağlıyor değil mi?Bizler maalesef interneti kapitalist topluluğa kaybettik."

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Hocam bu konuda Pirate Bay kurucusu Peter Sunde nin çok güzel konuşması vardı özellikle son cümle çok iyi.
"Yeni bir soğuk savaş dönemindeyiz,ülkeler arasında sürekli kriz var.İnternet korsanları sürekli siber saldırılar düzenliyor ve bizim sanal dünyada tek bir adımımız bile gizli değil.Ancak bu sorun değil çünkü elimizdeki aletler çok eğlenceli ve dünyanın her yeriyle haberleşmemizi sağlıyor değil mi?Bizler maalesef interneti kapitalist topluluğa kaybettik."
İşte ben bu yüzden ücretli yazılımlar, almamaya çalışıyorum. Ama korsan da kullanmıyorum. Ücretsiz alternatiflerini bulup kullanıyorum.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
İşte ben bu yüzden ücretli yazılımlar, almamaya çalışıyorum. Ama korsan da kullanmıyorum. Ücretsiz alternatiflerini bulup kullanıyorum.
Ben genelde insaflı fiyatı olan yazılım ve oyunları alıyorum yada pahalı oyunlar ücretsiz yada ucuz bir fiyata düştüyse onları alıyorum :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Mesela şöyle bir şeyle ben sık karşılaşıyorum. Aynı şeyle mutlaka sizde karşılaşıyorsunuzdur.
Benim Facebook hesabımla Youtube hesabım arasında hiç bi bağlantı yok. Youtube da bi ürünün kutu açılımını izledim. Ertesi gün Facebook hesabımı açtığımda o ürünün reklamı tak diye karşıma çıkıyor. Reklamlar da Google reklamı değil. Çok gıcık bi durum işte.
Bir ara yabancı bir Youtube kanalında Facebook'un gizlice dinlediğini söyleyen birisi bununla ilgili video çekmişti.
Diyorum ya Android telefonlarda ve Google'ın hizmetlerinde reklam kimliği diye bir şey var. Reklam verenlere bu reklam kimliği satılarak para kazanılıyor.

Fedora hakkında ? Hatırlatmak istedim, hatırla, dedi dersin :D
Bu mu? :D
"Bir gün çocuklarımız Fedora yüklü bilgisayarlar kullanacak belki de."

Son düzenleme:

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Neyse bz bi çay içelim boşverin. Nasıl olsa cihazlarımızdan ve internetten vazgeçmeyeceğiz.

Bence daha yaşadığımız bu dönemler dünyanın iyi dönemleri. Gelecek çok çok berbat bi hayat olacak. Özel hayat diye bir şey olmayacak. Düşünceler rahatlıkla okunabilecek. Yani ne bileyim aklımıza hayalimize gelmeyecek şeyler olacak. Valla en basitinden benim özel hayatım gideceğine yaşamayayım daha iyi.