İntel'ci Misiniz, AMD'ci misiniz?

Seçin:

• Kullanılan toplam oy
    40

Bu konuyu okuyanlar

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Merhaba, bugün biraz anket tarzında bir şey hazırlık yapmak istedim. Favori işlem markası ya da tercihiniz nedir?
Benim favorim AMD'dir, Ryzen çıkmadan önce Intel idi.

Son düzenleme:

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Eskiden AMD'lerde sıcaklık problemi diye bir olay var diye hep Intel'i tercih ettim ama bu Zen mimarili işlemciler gelince avuçlarımı kaşımaya başlamıştım. Özellikle düşük güç tüketimli ve yüksek performanslı olduğunu öğrenince yeni PC toplamaya karar verdim. Athlon 200GE Akasa Venom Atto ile buz gibi çalışıyordu, bayılmışım. Oyun konsoluna gelecek olursak bence IBM PowerPC mantıklı. Çünkü geleceği parlak bir işlemci olduğunu düşünüyorum. Belki ARM ile birlikte PowerPC gelecekte işlemci piyasasının hakimi olabilir (En iyisini Allah bilir).

Örnek vereyim, tekknik olarak PS2'den daha güçlü olan Nintendo GC'nin videoları:

GC'nin içinde ATI ekran kartı ve IBM PowerPC işlemci var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir şeyci değilim. Hangisi tüketiciye uygun fiyattan daha iyi ürün sunarsa onu tutarım. Şimdilik bu politikayı AMD daha iyi yürütüyor o yüzden Ryzen işlemciler öneriyorum.
Ayrıca xxx'ci derken şimdilik tercih ettiğim işlemci markasını belirtmek için kullanıyorum.

Son düzenleme:

Özgür Ç..

Dekan
Reaksiyon puanı
6,465
Şuan tamemen amd'ciyim ekran kartı ve işlemci, tabi ilerde intel Fiyat hakkını vermeye başlar ona geçeriz yani Fiyat performans'cıyım desek yeridir.

Son düzenleme:

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
11 yıl İntel Core 2 Quad kullandım. Efsane bir işlemci hala taş gibi. Laptop almak zorunda kalmasam kullanmaya devam ederdim. AMD Athlon 64 de kullandım rezalet bir işlemciydi ondan sonra birdaha AMD kullanmadım. Laptop alırken de İ7 8750H ye bir rakip yoktu. Pahalı da olsa ben intel diyorum

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Eey AMD'ciler, söylemedi demeyin, İntel'ciler size yan bakıyor. Bunu kabullenecekmisiniz?

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Eğer oyunlar ve programların hepsi RISC mimarisine uyumlu olsaydı tercihim IBM PowerPC'ye yana olurdu ama oyunların neredeyse hepsi CISC mimarili olduğu için şu anda tercihim AMD.

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361
Ben AIX çalışan Sparc diyorum.

mazi gözümde canlandı hey gidi hey

Şaka bir yana son kullanıcı için AMD Ryzen ile Intel'in tozunu attırdı. Intel'i zor günler bekliyor. Umarım onlar da bir şeyler yaparlar.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Ben AIX çalışan Sparc diyorum.

mazi gözümde canlandı hey gidi hey

Şaka bir yana son kullanıcı için AMD Ryzen ile Intel'in tozunu attırdı. Intel'i zor günler bekliyor. Umarım onlar da bir şeyler yaparlar.
Vay be, en sonunda benimki gibi düşünen ve RISC tabanlı işlemcileri tercih eden birisi çıktı.

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361
Vay be, en sonunda benimki gibi düşünen ve RISC tabanlı işlemcileri tercih eden birisi çıktı.

Güzel günlerdi be hocam. Ne bağıran fanlar vardı, ne zorlanan işlemci. Afedersiniz it gibi yüklenirdik modelleme yaparken bana mısın demezdi.

Tabi yıllaaar yıllar önceydi.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Benim ilk bilgisayarımı 10 yıl önce sahip olmuştum, daha internet minternet yoktu bizde. İçinde sanırım Pentium 4 mü, Pentium D mi vardı onu hatırlamıyorum. O bilgisayar ile çok fazla solitaire ve mayın tarlası oynadığımı hatırlıyorum. Bir de Learning Land (Rusça versiyonu) diye oyun vardı, oynardım ara sıra. Yanında tabii LG Flatron T730SH tüplü monitör vardı.

Son düzenleme:

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Nedense hep amd daha çekici geliyor bana.
AMD bence de Intel'den daha iyi fakat RISC mimarili işlemciler her zaman daha iyi olduğunu düşünüyorum. Yakında ARM'ın geleceğin işlemcisi olarak bahsedilmeye başladı bile, yanında IBM hiç fena olmaz.

Eey AMD'ciler, söylemedi demeyin, İntel'ciler size yan bakıyor. Bunu kabullenecekmisiniz?
Evet, tabii ki. Artık Zen mimarili işlemciler var, kafamız rahat.

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Konumuz bilgisayar işlemcileri ama ben yine milli ve yerli diyeyim ? (Dayanamayıp saldırı başlatanlar olsa da milli ve yerli her teknolojiyi seviyorum) :
Yerli ve Milli İmkanlarla Geliştirilen Mikro İşlemci: Çakıl

1575453868746.png

Son dönemde hızla artan yerli ve milli üretimlere bir yenisi ekleniyor. TÜBİTAK'ın geliştirdiği Çakıl isimli mikroişlemci, yabancı mikroişlemcilerin yerini alacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni dönemde tamamlanması beklenen çalışmaları TÜBİTAK'ın Gebze yerleşkesindeki Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’nde inceledi. Yeni dönemde silah sistemlerinde kullanılan yabancı mikroişlemcilerin yerine, yerli ve milli üretim Çakıl'ın kullanılacağı böylece doğrulandı.
Milli Teknoloji Hamlesi sonrasında, üretilecek her yeni cihaz için derinlik sağlanması gerektiğini belirten Varank, platformdan alt ana sistemlere, çip teknolojisinden gelişmiş yazılım algoritmalarına kadar hemen hemen her komponenti yerli imkanlarla üretmek istediklerini belirtti.

Gelelim Türkiye"nin durumuna. Yukarıda söz ettiğimiz genel durum yalnızca Türkiye"nin değil; pek çok ülkeninde beklentisi ve öngörüsü ile yeni bir projeyi hayata geçirdi. RISC-V. İşlemcilerde kullanılan iki temel mimari vardır; CICS ve RISC. CICS Intel ve AMD tarafından üretilen işlemcilerin mimarisidir. RISC ile ise ARM Cortex işlemcilerin üretildiği mimaridir. Bu noktada; pek çok ülkeden oluşan uluslararası bir konsorsiyum RISC-V projesi geliştirmeye karar verdi. Bu konsorsiyum; ülke ve şirket bağımsız bir mikroişlemci tasarımı ortaya koymaya ve adeta açık kaynak kodlu bir teknoloji üretmeye başlamıştır. Yani insanlığa mâl edilecek bir teknoloji ortaya konulmaktadır. Hem hiçkimseye ait olmayan hem de herkese ait bir teknoloji tasarlanıyor diyebiliriz. Türkiye"de bu konsorsiyumun içerisine katılarak ASELSAN ile üretilecek mikroişlemci teknolojisinin önde gelen katılımcılarından biri olmak üzere adım atmıştır.

İşte Milli Mikroişlemcimiz ÇAKIL bu konsorsiyumun meyvesi olacaktır.

Ve böylesi önemli bir uluslararası projeye katılmak konusunda ortaya konan inisiyatif elbette ülkemiz adına gurur duymamız gereken önemli bir gelişmedir.

Umarız başarıyla sonuçlanacak bu proje neticesinde milli işlemcimiz ÇAKIL"ın kullanılmaya başladığını görebiliriz ve bu gururu analiz edecek bir başarı hikaseyile tekrar bir blog yazısı konu ediniriz.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Konumuz bilgisayar işlemcileri ama ben yine milli ve yerli diyeyim ? (Dayanamayıp saldırı başlatanlar olsa da milli ve yerli her teknolojiyi seviyorum) :
Yerli ve Milli İmkanlarla Geliştirilen Mikro İşlemci: Çakıl

Son dönemde hızla artan yerli ve milli üretimlere bir yenisi ekleniyor. TÜBİTAK'ın geliştirdiği Çakıl isimli mikroişlemci, yabancı mikroişlemcilerin yerini alacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni dönemde tamamlanması beklenen çalışmaları TÜBİTAK'ın Gebze yerleşkesindeki Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’nde inceledi. Yeni dönemde silah sistemlerinde kullanılan yabancı mikroişlemcilerin yerine, yerli ve milli üretim Çakıl'ın kullanılacağı böylece doğrulandı.
Milli Teknoloji Hamlesi sonrasında, üretilecek her yeni cihaz için derinlik sağlanması gerektiğini belirten Varank, platformdan alt ana sistemlere, çip teknolojisinden gelişmiş yazılım algoritmalarına kadar hemen hemen her komponenti yerli imkanlarla üretmek istediklerini belirtti.
İşlemci mimarisi ne peki? Eğer yerli mimari ise tamam ama bana Risc-V deme. Bu haberi okudum, yine Risc-V kullanılıyor ama SoC yerli gibi gözüküyor. Bari bir işlemci mimarisini biz üretsek.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
@PARAzitCELL yerli mimari olmadığı sürece asla ve asla ben yerli işlemci olduğunu kabul edemem onu hatırlatayım. Eğer yerli bir işlemci mimarisi üretsek bu daha da iyi olur. Bildiğin açık kaynaklı RISC-V kullanılıyor:

Ama Türkiye en azından işlemci konusunda ilk adımları atmaya başlıyor gibi.
Elimizde sihirli bir deynek yok, yavaş yavaş, öğrene öğrene ve işin içine gire gire yapacağız inşaAllah... İmkansız diye bi şey yoktur sadece zaman meselesidir... Şunu da yazayım, % 100 her şeyiyle 0 dan üretilme bir teknoloji dünya üzerinde yok çünkü akılcı olmaz, gerek doğadan gerek daha önceki efsane ve temel teknolojilerden faydanılarak üstüne koya koya bilim gelişir dolayısıyla "hakim olduğunuz" teknoloji size ait kabul edilir. Biz de tüm ticari ve geliştirme hakları kendimizde olan bir işlemci üretme amacındayız, yeniden amerika kıtasını keşfetmeye çalışmanın bugün için bir anlamı var mı, yok yani :)

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Elimizde sihirli bir deynek yok, yavaş yavaş, öğrene öğrene ve işin içine gire gire yapacağız inşaAllah... İmkansız diye bi şey yoktur sadece zaman meselesidir... Şunu da yazayım, % 100 her şeyiyle 0 dan üretilme bir teknoloji dünya üzerinde yok çünkü akılcı olmaz, gerek doğadan gerek daha önceki efsane ve temel teknolojilerden faydanılarak üstüne koya koya bilim gelişir dolayısıyla "hakim olduğunuz" teknoloji size ait kabul edilir. Biz de tüm ticari ve geliştirme hakları kendimizde olan bir işlemci üretme amacındayız, yeniden amerika kıtasını keşfetmeye çalışmanın bugün için bir anlamı var mı, yok yani :)
Sonuna kadar katılıyorum, ben de işlemci konusunda bir şeyler katkı sağlamak isterim. Çünkü bilgisayara merakım çok yüksek, yavaş yavaş bilgisayarların nasıl çalıştığını anlamaya ve öğrenmeye başladım bile. Zaten daha Çakıl zaten işlemci konusunda bebek adımlar bunlar ama yerli sözü denmesi bana yanlış geldi kesinlikle. Kesinlikle milli denilebilir, en azından malzeme maliyeti tamamen bizden olacak. Ayrıca RISC-V mimarisi çok da geleceği parlak olmasa da bile, Linux RISC-V mimarisini destekliyor:

Ekran Görüntüsü (95).png

Yani @PARAzitCELL RISC-V'e tercihini yapmış gibi gözüküyor. Fena seçim değil gerçekten. :) Buraya @met 35 gelseydi ne olurdu acaba?

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Bak burada bir haber var, bu haberde çin sırf işlemci mimarileri geliştirmek ve teknolojisini geliştirmek için ve altyapısını hem insan hem de makina bazında çoğaltmak için amd nin taşeronluğunu yapıp intel i batırmayı amaçlıyor... Yani ilim çinde de olsa abd de de olsa gidip alacan, geçici bir süre köle gibi çalışmak da var işin başında :( Ama sonu geleceğin parlak oluşu olduğundan katlanıyor devletler bu duruma, başka yol yok çünkü.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Bak burada bir haber var, bu haberde çin sırf işlemci mimarileri geliştirmek ve teknolojisini geliştirmek için ve altyapısını hem insan hem de makina bazında çoğaltmak için amd nin taşeronluğunu yapıp intel i batırmayı amaçlıyor... Yani ilim çinde de olsa abd de de olsa gidip alacan, geçici bir süre köle gibi çalışmak da var işin başında :( Ama sonu geleceğin parlak oluşu olduğundan katlanıyor devletler bu duruma, başka yol yok çünkü.

Gördüğüm kadarı ile Çin Dünya'nın süper gücü olacak gibi gözüküyor. Zaten yavaş yavaş Intel ve AMD devri bitecek yıllar sonra, onun yerine büyük ihtimalle liderliğe böyle firmalar ve ARM geçebilir işlemci sektöründe (En iyisini Allah bilir). Bu konu çok uzun devam edecek gibi gözüküyor.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Geleceğin bilgisayar teknolojileri KUANTUM BİLGİSAYARLAR VE İŞLEMCİLER olacaktır (Gelecek dediğim 25 sene içerisinde de olabilir 50 sene içerisinde de olabilir...) Askeri alanda gizliden gizliye zaten desteklenen bir teknoloji ve son kullanıcılara 50 yılda ancak sunulur...

TÜM HER ŞEY KUANTUM TEKNOLOJİSİNDE BİR ADIM ÖNDE OLMAK VEYA GERİ DE KALMAMAK İÇİN ALTYAPI VE İNSAN KAYNAĞI OLUŞTURABİLMEK VE YETİŞTİREBİLMEK İÇİNDİR. yani çinin ana amacı yarı iletken teknolojili normal çiplerden ziyade kuantum bilgisayarlara tam hakim olmak, geleceğin teknolojisi varken çöp diye nitelendirilebilinecek yarı iletken çip teknolojisi sadece insan yetiştirme amaçlı ve geleceğe yatırım olsun diye desteklenir kanısındayım. Kuantum bilgisayarların en baba kurumu da IBM dir, ve IBM kolay kolay bu konuda ortaklık yapmıyor... (BU Bilgiler benim düşüncelerimdir, hatalı da olabilir ? )

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555

Bu video biraz ilginç ve bilgilendirici...

Son düzenleme:

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Yeni bir mimari üretsek, hangi donanım destekleyecek? Benzin yerine yenibir formül bulsak, kim kullanacak? Üçgen şekilli bir piston icat etsek, hangi motorda kullanılacak? Evde balık koyan peynir üretmeyi başarsam, kim satın alacak?