Intel, WiMAX İşine Girdi

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
WiMAX teknolojisinin gelişmesine önemli katkılar yapan Intel, İsveç'te frekans dağılımı için yapılan ihalede kendisine lisans alan beş şirketten biri oldu.

WiMAX sistemi, geniş bir kapsama alanında yüksek hızlı ağ erişimi sağlayan bir teknoloji olarak, üçüncü nesil şebekelere rakip olabilecek bir teknoloji. Tabii ki, ülkemizde üçüncü nesil şebekelerle aynı kaderi paylaştığını söylememiz yanlış olmaz. Intel'in İsveç'te aldığı lisans için herhangi bir hizmet şartı olmaması sebebiyle, 2,6 GHz olarak anılan frekanstaki işlemleri kendisi yapmak veya bir iletişim hizmeti sunmak zorunda değil.

Kiralık Altyapı Sunması Mümkün

Intel, bu frekans üzerinde çalışacak şekilde kendi altyapısını kurduktan sonra, iş ortaklarına ve diğer isteyen müşterilere kiralamayı düşünüyor. Intel, benzer şekilde Tayvan'da da frekans ihalesine girmiş ve lisans almıştı.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
İntel farklı calısma alanlarında etkin olamaya devam ediyor.

GurenGursel

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Intel sadece işlemci yapsın öyle her şeye atlamasın... Cık cık cık... ;)

eminoasit

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Wimax Türkiyede büyük boşluk içinde gelişmesi için yarım yapılması lazım ki yatırım için devletin lisans izni gerekiyor onuda siyasi güçler izin vermiyor...

kerim_elk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İlk önce Devlet buna izin verecek yani lisans alınması lazım benim bildiğim Superonline bu konuda 1 sene önce testlerini yaptı tek engel lisans ancak düşünsenize Lisans verilirse rekabet doğar şahsen ben her ilde hatta her ilçede bilgisayarımla tek şifre ve abonelikle bağlanmak için wimax seçerim benim gibiler artarsa türk telekom ne yapar sonra? Bakın ben 1 Aydır yaşadığım yer dışındayım evimde aboneliğim var şimdi ben int cafede laptop ile bağlantı peşindeyim hak mı bu sizce ?...

eminoasit

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sadece bana gelen duyumlar yazıcam ama ne derece doğru allah bilir superonline turkcell vericilerine sistemleri kurmuş lisans alınır alınmaz turkcell çekim alanında olan her yerde yayın yapıcak turkcell ve superonline bilindiği gibi çukurova grubu çatısı altındalar ...