Intel İşlemciler ile AMD İşlemciler Arasındaki Farklar

Bu konuyu okuyanlar

S

SDN Okuru

SDN Okuru
O kadar çok seçenek varki; Amd A10 5800 da fena değil gibi. Karar veremez oldum.
Anakartda M5A97 Evo düşünüyorum aslında.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
AMD frame atlamasa hızmış sıcaklıkmış testmiş demem hemen bu gün yeni bir pc toplardım. Bende aralarında uçurumlar oldugunu düşünmüyorum. Burda sorun ne istediğinizde. Oyun pc'si toplamak isteyenler AMD aldıgınızda pişman olucağınızı düşünmüyorum. Eger oc yapıcaksanız kesinlikle AMD. Çarpan kilidinin açık oldugu INTEL işlemcilerinin fiyatları ülkemizde neredeyse bir pc fiyatında. AMD almak ama ısınmasından korkuyorsanız aradaki fiyat farkına güzel bir CPU su sogutma sistemi bulabileceğinize eminim. Bende INTEL kullansam da bence AMD daha önde. Sebebide düşük fiyatlarla yüksek fiyatlı INTEL işlemcilere tam yetişemesede hem arkasında olması. Bence bunu yapmak daha zor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bende şöyle birşey söyliyim arkadaşlar, yıl 2006 Antalyada Üniversitedeyim. Tabi evde pc'im olmadığından internete gidiyordum. Bi gün cafe'nin kapısındaki kocaman Amd logo dikkatimi çok çekti cafe sahibine sordum bu neyin reklamı diye. Tabi o zamanlar bildiğim tek işlemci inteldi. Cafe sahibi işlemci deyince şaşırdım ve sordum dedimki işlemciler intel değil mi dedim? Yok oyuncu kasalarımızda o işlemci var dedi. Tabi ben oyuncu kasayıda bilmediğimden, o nasıl dedim. Bana büyükçe bi oyuncu kasa gösterdi ordaki pc lerden birindekin Vay dedim içinde kaç oyun var dedim 40 a yakın var dedi ve o zamanın en yüksek değerli oyunlarıydı. İşte o zaman anladım AMD nin ne olduğunu? :D

mammır

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
a10 serili notebook cihazlar ile intel 3.nesil i5 cihazi karşilaştirdim işlemci performansi çok iyi amd'nin ve ekran karti performasi inteli geçiyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
s.a kardeş ben şuan intel i7 3630qm işlemci kullanıyorum sırasıyla crysis 3, need for speed most wanted, far cry 3 asssasins creed 3 ve call of duty black bos 2 açtım oyunlar arasında geçiş yapıyorum birinden diğerine geçmem 1 sn den az sürüyor ama oyunları full özellikte oynamak istiyorsan çok çok iyi bir ekran kartı alman gerekiyor şahsen arkadaşım 4000 liraya yakın bi laptop aldı o bile crysis 3 ü full özellikte oynayamıyor. ekran kartı şeçimini iyi yap işlemci 2. planda olsun derim

S

SDN Okuru

SDN Okuru
amd işlemciler intelin alt işlemci mimarisini kullandıgını da söyleyelim

leanardo

Profesör
Reaksiyon puanı
9
profesyonel işler için intel geriye kalan herşey için amd

S

SDN Okuru

SDN Okuru
3-4 sene önce piyasanın en fazla ısınan notebook modellerinden biri olan pavilion dv6 dan almıştım birde ekonomik olsun diye amd olanını tercih ettim bu seneye kadar sorunsuz kullandığım bilgisayarım ev arkadaşımın i5 vaio sunun bile kastığı oyunlarda gayet başarılı performas gösteriyordu son 1 senede altına kendi yaptığım soğutucuyu koyarak çalıştırıyordum ama yaz sıcaklarına daha fazla dayanamadı ve işlemcisi yandı bide anakartı çatlatmış içini açınca farkettik :) şuan intel i5 kullanmama ramen amd nin performansını tek geçiyorum ısınması büyük sorun ama soğutabildiğiniz sürece performansı çok başarılı bazı arkadaşların dediği gibi kullanım alanları önemli çalıştığım şirkette yalıtımlı oda ve 2 adet inverter klima ile bile intel serverlerı soğutmakta zorlanıyoruz amd olsa kızarmıştık şimdiye sanırım :))

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar en çok çekirdekli işlemciye sahip firma amd'nin çıkarttığı işlemcidedir ve 8 çekirdeklidir.ıntel'de 8 çekirdekli bir işlemci yoktur en fazla çekirdek sayısına sahip işlemci amd markasına aittir.

vbb_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Vay anasını ya sonunda benim gibi düşünen birisi çıktı.

BLACKPOWERTURBO

Profesör
Reaksiyon puanı
3
8 çekirdek degilde 12 çekirdekli bile var amd işlemcilerdede 16 çekirdek var ama sever tabi
ben genede intel derim geçerim

What The Hell

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Bu intel - amd karşılaştırmasını, ios-android olayına benzetiyorum.

Intel(ios) daha hızlı,AMD(android) daha ucuz öyle işte.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar ben önceden intel kullanıyordum ama sonra AMD ile tanıştım.Şu anda AMD X4-740 kullanıyorum 4 çekirdekli canavar gibi hızı 3.2 ile 3.7 arasında gidip geliyor Üstelik intele göre daha da ucuz Enerji de az harcıyor.

CloundSand

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şu günlerde çok araştırdım oyun için AMD her zaman öneriliyor fiyat/performans olarak ve eski konulara baktığımda hep ısınma diyorlar ancak fan yuvalı kasa alırsan o sıkıntıda ortadan kalkacaktır ki zaten AMD son 2 yılda ısınmaya da çözüm buldu şuan bence piyasadaki oyun işlemcilerinde en iyisi olabilecek kapasitedeki tek isim AMD FX x8 8350'dir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Türk halkı fakir :) Bu yüzden AMD yi tercih ediyorlar. En ucuza en iyisini aldım sanıp kendilerini kandırıyorlar sonra seviniyorlar :) Intel tüm zamanların en iyi işlemcisini yaptı. AMD yi 2 ye katladı. Ucuzdur vardır bir illeti, pahalıdır vardır bir hikmeti :)

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Yıllardır amd kullanırım. Hatta şu an kullandığım makine x6 1090T işlemci.

Bir de inteli deneyeyim dedim.
i7 4770K 3.5 Ghz işlemcili topladığım masaüstünü c.tesi teslim alacağım. ssdli olduğu için muhtemelen jet gibi birşey olacak :)

Mackle LLC

Asistan
Reaksiyon puanı
1
O değilde AMD' de elektrik kullanımı nasıl daha az olabiliyor ? Fanboyluk değil ama 22nm deki intel ve 32 nmdeki amd. Bu açıklamıyor mu ısınma değerlerini ve elektrik tüketim değerlerini? Tamam f/p de amd çok iyi olabilir fakat kullandığım i5 480m de iyi işler çıkarıyor

feramuz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Amd az elektirik harcıyormuş ısınmayı fanla çözüyormu ee nerede kaldı ozaman bu az elektirik. Ben anlamam pc den ama geçen 4770 intel işlemcili pc toplaptım ne açarsan aç ne yaparsan yap banamısın demiyor jet gibi ha önceki bilgisayırmda amd idi haala duruyor açılması bi dert oyunu oynaması ayrı bi dert yani dediğim gibi anlamam ama arasındaki farkı görmememk için kör olmak lazım

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Amd az elektirik harcıyormuş ısınmayı fanla çözüyormu ee nerede kaldı ozaman bu az elektirik. Ben anlamam pc den ama geçen 4770 intel işlemcili pc toplaptım ne açarsan aç ne yaparsan yap banamısın demiyor jet gibi ha önceki bilgisayırmda amd idi haala duruyor açılması bi dert oyunu oynaması ayrı bi dert yani dediğim gibi anlamam ama arasındaki farkı görmememk için kör olmak lazım

Önceki PC nizde AMD Athlon falan bulunuyorsa ve bunu 800 TL lik bir işlemci ile karşılaştırıyorsanız...

tyfr1234

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Tamam AMD iyi fakat şöyle bir durumda var .intel ekstradan graphics destegide veriyor buda nedemek 2 gb lık ekran kartının 3 gb olması demek. Ben birtek bu yanını seviyorum. Bende amd ciyim. Suan elimde fx6300 var. YAni nasıl desem bf4 ve cod ghostu aynı anda acıyorum işlemci %40 a gelmiyor bile. Diğer işlemler olsun gayet performanslı. YAni Size diyecegim AMD den şaşmayın ama intelide unutmayın. Hepsinin birbirinden iyi yanları var kötülemeyin hiç birini :) kolay gele

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=194661]eSa[/MENTION]

Bilgisayar eline ulasti mi? I7 4770K hakkinda bir sorum olacakti :)

D

Deleted member 312196

SDN Okuru

Internette okuduguma göre i7 4770K'da cok isinma sorunu oluyormus. Böyle bir sorunla hic karsilastin mi?

Bu arada hayirli olsun, güle güle kullan :)

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
[MENTION=312196]edox[/MENTION] o stok fan için doğru bir olay. Cooler master ın kaliteli soğutucularından birini alırsanız sorun yaşamazsınız.

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
@eSa

Internette okuduguma göre i7 4770K'da cok isinma sorunu oluyormus. Böyle bir sorunla hic karsilastin mi?

Bu arada hayirli olsun, güle güle kullan :)

O tip bir ısınma ile karşılaşmadım (henüz). İlerleyen zamanlarda bu tip bir sıkıntı yaşarsam buradan yazarım. Bu arada windows işlemciye 7.7 vermiş, ssd ye de 7.8 :) sistem şu an çok sessiz, çalışıp çalışmadığını anlamak için yaklaşıp dinlemek gerekiyor :) ama dediğim gibi henüz herhangi bir işlemciyi zorlayacak bir yükleme yapılmadı..

D

Deleted member 312196

SDN Okuru

Stok fan mi kullaniyorsun? Allah izin verirse yakinda bende i7li ve ssdli bir sistem toplayacagim. Arastirmadan almak istemedim.

Son mesajlar