Intel İşlemciler ile AMD İşlemciler Arasındaki Farklar

Konusu 'İşlemci' forumundadır ve Rom. tarafından 30 Ocak 2011 başlatılmıştır.


 1. Rom.

  Rom. Rektör Onursal Üye

  Katılım:
  11 Aralık 2008
  Mesajlar:
  15.478
  Beğenileri:
  127
  Ödül Puanları:
  63
  Yer:
  Ankara

  - Intel İşlemciler ile AMD İşlemciler Arasındaki Farklar

  Intel işlemciler ile AMD işlemciler arasındaki farkları belirtmeden önce bilgisayarımızı hangi amaçla kullanacağımızı belirlememiz gerekir. Buna kesin olarak karar verdikten sonra işlemci seçimimizi Intel mi yoksa AMD'mi seçeceğimize karar verebiliriz.


  Günümüzde Intel marka işlemciler AMD işlemcilere göre biraz daha ön plandadır. Son 10 yıl içerisinde evine bilgisayar alanların bilgisayarlarında %75 civarı Intel işlemci bulunmaktadır. Bunun nedeni; Intel firmasının reklam politikası ve hazır sistem bilgisayar satan firmalarla olan anlaşmasıdır. Yani buradan yola çıkarsak, en iyi işlemci Intel'dir anlamı KESİNLİKLE çıkmamalıdır ve artı olarak kaliteli ve geleceğe dönük bir Intel marka işlemci almak istediğimizde fiyatı çok yüksek seviyelerdedir. Yani yeni model bir Intel marka işlemci çok gereksiz ve çok pahalıdır. Artı olarak Intel işlemciler her yeni modelde soket değiştirmektedir. Yani işlemcimizi değiştirmek istediğimizde mecburen anakartı da değiştirmek zorunda kalırız.

  AMD marka işlemcilerin ise fiyat bakımından tam anlamıyla "ev kullanıcılarına" hitap eden bir yapısı vardır. Reklamı ve piyasası Intel'den biraz daha geride olmasına rağmen, performans olarak Intel ile aralarında çok düşük farklar vardır ve bu farkları günlük kullanımımızda anlamamız mümkün bile değildir.

  Şöyleki; model olarak birbine denk Intel ve AMD işlemcileri (Intel i5 serisi vs AMD Phenom II x4 serisi veya Intel i7 serisi vs AMD Phenom II x6 serisi) arasında çok düşük performans farkları vardır ve bu farkları hangi oyun oynanırsa oynansın, hangi program kullanırsa kullanılsın, yani kısacası ne yapılırsa yapılsın anlayamayız bile. Artı olarak AMD, her yeni model işlemcide soket değiştirmez, geriye dönük uyumlu olma politikası vardır. Yani AMD marka işlemcimizi değiştirmek istediğimizde üstüne bir de anakartı değiştirmemiz gerekmeyecektir.

  Performans olarak birbirine çok benzemelerine rağmen Intel marka bir işlemci popülerliği nedeniyle AMD marka bir işlemciden çok daha pahalıdır. Bu nedenle hemen hemen aynı performansı veren iki işlemci arasından AMD olanını seçmek çok daha mantıklı ve ucuzdur.

  Kaynak
   


 2. mendocino

  mendocino Rektör

  Katılım:
  9 Ocak 2009
  Mesajlar:
  11.054
  Beğenileri:
  69
  Ödül Puanları:
  48
  Tesekkürler cok mantıklı ve acıklayici bi yazi olmus, gercektende İntel - Amd arasinda performans cok kücük farklar ama fiyat olarak ucurumlar var. Asıl acı olan internete ve performans testlerine ulasmanın cok kolay oldugu bu devirde hala gözle en ufak faydasini göremeyecegimiz (normal ev kullanıcısından bahsediyorum) performans farklarina rağmen fanatiklik yapip konusanların olması.
   
 3. evowinds

  evowinds Dekan Onursal Üye

  Katılım:
  2 Kasım 2008
  Mesajlar:
  9.141
  Beğenileri:
  157
  Ödül Puanları:
  63
  AMD AMD AMD Severek kullanıyoruz, memnunuz. :)
   
 4. zebaniselo

  zebaniselo Doçent

  Katılım:
  17 Nisan 2009
  Mesajlar:
  625
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Konu biraz eski ama uzmanlık alanıma girdiği için önemli eksiklikleri de ben tamamlayayım.amd işlemcilerin intele göre en büyük avantajı veriyolu hızı ve ram desteğinin yüksek olmasıdır.intel işlemcilerde özellikle core duo ve quadlar fsb kullanır ve max 1333 destekler.aslında bu işlemcilerin önbelleği yüksek ve oldukça performanslıdır.ama düşük fsb yüzünden darboğaz oluşmaktadır.bu yüzden testlerde güçlü gözükmekte ama iş uygulamalara gelince amd ile fark çok azalmakta özellikle oyunlarda amd öne geçmektedir.günümüz grafik işlemcileri o kadar hızlı ki 5ghz ddr5 ramler anca yetmektedir.bu yüzden ramden ekran kartına veri transferi önemi artmakta ve amd öne çıkmaktadır.amd işlemcilerde uzun zamandır ht 4000 desteği olmakta anakartları da 5200 e destek sunmaktadır.şu anda amd nin veriyoluyla i7 ler anca başediyor ama i7 ler hem pahalı hem de ona göre olan anakartlar pek ucuz değil.ram hız desteği olaraksa amd 1333 mhz e kadar destek sunmakta,nisan gibi çıkacak olan buldozer serisinde ise 1866 ya destek verecek.intel ise şu anda 1066 mhz desteklemekte ve 2012 de çıkacak ivy bridge işlemcileriyle 1333 mhz desteğini anca verecek.bu önemli etken amd nin gerçek test olarak nitelendirilen oyunlarda farkını ortaya koymasına neden olmaktadır.amd nin özellikle test programlarında intel e kaybetmesinin sebebi sanal çekirdektir.intel 4 çekirdek 4 sanal çekirdek toplam 8 thread li i7 işlemcileriyle 6 çekirdekli amd işlemcileri anca başetmektedir.amd transistor ve çekirdekleri artırarak intelle anca başediyor ama bu amd nin daha fazla ısınmasına,daha çok elektrik tüketmesine,daha maliyetli üretilmesine sebep olmaktadır.amd buldozer serisiyle bu duruma son vermek ve artık performans a oynamak istemektedir.buldozer işlemcileriyle amd sanal çekirdek özelliğine kavuşacak,8 çek. işlemci 32 thread olarak çalışabilecektir.
   
 5. sazan06

  sazan06 Asistan

  Katılım:
  4 Haziran 2008
  Mesajlar:
  254
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bende amd kullanıcıydım. şimdi intel kullanıyorum. ama kullanım sırasında amd den aldığım performansı intelden alamıyorum. o kadarda para verdim. kazık yedim yani :(
   
 6. emre24

  emre24 Doçent

  Katılım:
  15 Şubat 2010
  Mesajlar:
  584
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  MAsaüstünde amd tercih edilebilir ama laptopta anca ekran kartı olarak tercih edilebilir. :) Aslında Performansın yanı sıra birde ne kadar dayanıklı olduklarını ölçmek lazım.
   
 7. Ordo ab chaO

  Ordo ab chaO Profesör

  Katılım:
  2 Haziran 2009
  Mesajlar:
  3.511
  Beğenileri:
  41
  Ödül Puanları:
  0
  Buna katılmıyorum, çok sayıda test yapmış biri olarak arada ciddi farklar olduğunu gördüğümü söyleyebilirim.

  Bunun dışındakiler de ise tamamen olmasa da haklı olabilirsin. Öte yandan şunu unutmamak gerek, AMD, Intel'in işlemci mimarisi lisanslarını kullanarak üretim yapıyor. Yani aslında teknolojiyi Intel geliştiriyor.
   
 8. 0ReiS0

  0ReiS0 Dekan Onursal Üye

  Katılım:
  8 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  5.659
  Beğenileri:
  63
  Ödül Puanları:
  48
  Amd Dİyorum Başkada Birşey demiyorum Aynı Olayın kahverengisi biri ismi ile reklamları ile baştaolmak istiyor biride zaten kalitem belli diyor reklama gerek yok diyor boş işler intelmiş!
   
 9. yer6

  yer6 Profesör

  Katılım:
  5 Eylül 2007
  Mesajlar:
  2.300
  Beğenileri:
  13
  Ödül Puanları:
  38
  katılıyorum.arada sadece ufak farklar var demek intele haksızlık olmuş.

  bu arada hangi işlemci daha iyi sorusu -teknik olarakta bakılsa- inteldir.ama hangi işlemciyi alırsın diye sorsalar amd alırım :)
   
 10. nevuser

  nevuser Profesör

  Katılım:
  29 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.665
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  intel para tuzağından başka bir şey değil...! AMD :)
   
 11. yarışçı

  yarışçı Profesör

  Katılım:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.933
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  38
  ben de eski amdcilerdenim :)
  iki yıl önce dizüstümde amd işlemci vardı, oyun oynarken kadar ısınıyordu ki 110 dereceyi görmüştü.
  şu an intel i7 dizüstü kullanıyorum 80 dereceyi geçmiyor
  hoş nvidia ekran kartı çıkıyor bu sefer 100 dereceye aynı hesap oluyor ama en azından bilgisayar kapanmıyor
  amd işlemcilerde 100 dereceden sonra bilgisayar baya yavaşlıyor hala ısınırsa 110'da kapanıyordu
  bir de şöyle bir sorun vardı flash video izlerken oyun oynadığımdan daha çok ısınıyordu, oyun oynarken 2 saat sonra kapanan bilgisayar 15 dakikalık flash videoya kapanıyordu
  yani anlayacağınız ısınma sorunları neticesinde değiştim amd'yi
   


 12. zebaniselo

  zebaniselo Doçent

  Katılım:
  17 Nisan 2009
  Mesajlar:
  625
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Önemli bir husus ta amd nin oldukça iyi işlemciler ürettiğidir.çindeki en son süperbilgisayar üretilmeden önce top 500 süperbilgisayar listesinde ilk 4 te amd,intel ise 5. sıradan başlıyodu.eğer intel gerçekten amd ye göre süper iyi olsaydı değil 3-5 süperbilgisayarda kullanılması hiçbirinde amd kullanılmaması gerekirdi.üstelik intel server piyasasında %94 gibi bir paya sahip.biz işlemciden pek anlamayabiliriz ama büyük firmalar her halükarda bizden daha iyi bildiğine göre şunu diyebiliriz.amd en üst seviye olmasa da intel kadar iyi işlemcileri var.ama reklam ve pazarlama ayağı iyi olmadığından dolayı fazla satamıyor.bir de şu var ki intel amd işlemci alınmaması için rüşvetler verdi,firmalara büyük baskılar yaptı.bu yüzden milyar dolarlık davalar açıldı.intel amd ye bikaç sene önce amd zarar ederken anlaştılar ve amd ye para ödeyerek amd ile anlaştı ve amd 4-5 sene mi ne intel e dava açmayacak.dolayısıyla bilen bir kullanıcı amd nin yeterli performans verdiğini bilir.intelin atom işlemcileri yeterli performansı veremezken amd fuzion larla çift çekirdek ve iyi seviye gpu yu birleştirerek intelden daha iyi olduğunu gösterdi.yakında üst seviye fuzionlar ve buldozerler çıkacak.yakında amd her tür işlemcide güçlü olduğunu gösterecek.bence önce insanlardaki pahalı olan iyidir algısının değişmesi lazım.özellikle oyun için pc toplayanlar gereksiz yere intel işlemciye çok para vereceğine amd alır ve ekran kartına daha iyi bütçe ayırabilir.bişi öğretebildiysem ne mutlu bana.not:benim eski pclerim inteldi.artık amd kullanıyorum.
   
 13. lazerboy

  lazerboy Profesör

  Katılım:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.430
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  Her zaman AMD ya 5 senelik işlemcim hala herşeye yetiyor sorun yok :D
   
 14. morlard

  morlard Asistan

  Katılım:
  1 Şubat 2011
  Mesajlar:
  176
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  2 çekirdek intel alacağıma 4 çekirdek amd alanlardanım:)
   
 15. Kaplan7

  Kaplan7 Asistan

  Katılım:
  23 Ekim 2010
  Mesajlar:
  260
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  İntel gibi kazık işlemci alanları anlamıyorum.AMD varken İntel almam.Bir çok kişinin aksine Laptop'u bile AMD aldım ve memnunum.Fazladan para harcamak istemeyenler AMD kullanır.Çok para harcamak ve en iyi olsun isteyenler de İntel kullanır. AMD orta sınıf işlemcilerde liderdir.Fiyatına göre daha iyi işlemcileri var.Bir de anakart ve ekran kartını da AMD'nin alarak iyi bir sistem kurabilirsiniz.
   
 16. zebaniselo

  zebaniselo Doçent

  Katılım:
  17 Nisan 2009
  Mesajlar:
  625
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Keşke bunu herkez anlayabilse.bunu en büyük nedeni pahalı olan en iyidir anlayışı.ikinci nedeni ise iyice bilgi sahibi olmadan pc alınmasıdır.mesela adam 2 çekirdekli intel alacağına daha performanslı amd 4 çekirdek alacağını bilmiyor.gerçekten araştırdım ki aldığı işlemcinin nasıl bişi olduğunu,yeterli mi olduğunu bilenlerin oranı amd de çok daha fazla.
   
 17. Bonney

  Bonney Profesör

  Katılım:
  28 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.412
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  En iyisi hangisi bilmem ama bana Amd simdilik yetiyorda artiyorda :)
   
 18. mcht_z

  mcht_z Asistan

  Katılım:
  12 Kasım 2010
  Mesajlar:
  239
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  AMD Phenom II X2 545 kullanıyorum şu ana kadar hiç sorun yaşamadım performansından da gayet memnunum. X4 ve X6'yı düşünemiyorum bile :)
   
 19. by_ekiz

  by_ekiz Üyecik

  Katılım:
  4 Mart 2011
  Mesajlar:
  33
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Bende AMD Athlon II X4 640 kuLLanıyorum performans konusunda bana yetiyor ve artıyor maşaLLahı var yanii hiç bi sıkıntı yok :))
   
 20. enes54

  enes54 Üyecik

  Katılım:
  16 Mart 2011
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Geçtiğimiz Ocak ayında, aynı firmadan kiraladığımız eş değer kombinasyonlu iki ayrı sunucu karşılaştırmamızda, Intel Xeon Xeon DP E5405 ve AMD Opteron 2344 HE işlemcilerini inceledik. Windows Server 2003 Enterprise ve Windows Server 2008 R2 Enterprise işletim sistemlerinin her ikisi ile de bu testimizi gerçekleştirdik. Hem 64 bit hem de 32 bit olarak test ettik. günlük ortalama sayfa gösterimi: 200.000

  Oracle, MSSQL, MySQL, Firebird, MS Acces veri tabanlarını da ayrı ayrı test ettik. Her veri tabanı ile asp.NET, asp, php platformlarını kullandık.

  Sonuç: Xeon işlemci ile daha stabil bir sistem olduğunu gördük. Ayrıca abartılı sql sorgularında Xeon performansı öne çıktı. sanki her requesti xeon önceden tahmin edermişcesine cevap verirken, Opteron sistemimiz, her requeste bir an düşünürmüş gibi cevap verdi. MS Acces veri tabanında bile çok fazla performans kaybı yaşamadık.

  Değerlendirme: Ne yazık ki, genelde intel ve amd karşılaştırması doğru yapılmayıp, farklı kulvarlardaki ürünler kıyaslanıyor. Böylece hem amd hem de intel bazen iyi veya kötü olarak nitelendiriliyor. Yaptığımız testlerde intelin amd'dan 1 arpa tanesi boyu ileride olduğu kanaatine vardık.

  Tavsiye:
  • Normal, standart ihtiyaçları olan bir ev veya ofis kullanıcısı iseniz, intel için fazla ödeme yapmanıza gerek yok. bir AMD işlemci işinizi rahatlıkla görür.
  • Profesyonel kullanımlar için; özellikle büyük veri tabanı uygulamaları yahut render işlemleri için kesinlikle INTEL kullanmanızı tavsiye ederim. Zira bazen değil bir arpa tanesi önemli bir boyuttur.
   
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş