Intel iris graphics

Bu konuyu okuyanlar

Serda K.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba, Yeni nesil MacBookPro Retina bilgisayarlarda aktif olan ekran kartı bu, işlemciye bağlı olan kartımız.

13.3" MacBookPro Retina almayı düşünüyorum ama ekran kartı durumu beni tedirgin ediyor.

Bazı 13.3" modellerde intel hd graphics 4000 mevcut ama bunun pek ahım şahım olduğu söylenemez.

2009 yılında aldığım şuana dek kullandığım MacBookPro 13.3" bilgisayarım önce temizlerken ıslak mendilin suyunun içine kaçmasıyla klavyem farklı tuşlar basmaya başladı tamiratı 500 liraları görünce harici klavye ile devam ettim. Daha sonra sinirlenip yumruk atmamla harddisk de bozuldu yada çizildi gözlemim o, bilgisayarım artık açılmıyor.

Bu bilgisayarımda nVidia 9400 ekran kartı vardı ve 1080p filmleri oynatırken kasıyordu, ilk 5 dkk filan baya takılıyor izlenmiyordu. Cs 1.6 oynanabiliyordu.

Yeni MacBookPro Retina lar bu iris graphics ile ne durumda 1080p filmlerde sorun yaşarmıyım oyun oynanabiliritesi varmı

Daha önemli soru, harici ekran kartı takılabilir mi ?

Bilgisayarımın ve HDD Nin son durumu şu

atuqyper.jpg

yga9usyn.jpg

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
MacBook almak için özel bir nedeniniz var mıydı.
Bazı grafik tasarımcılar, teknik konularda kolaylık sağladığı için tercih ediyor, bazıları ise malzeme kalitesine önem verdiğinden.
Ama bunun dışında ben MacBook almak için bir neden görmüyorum.
Diğer birçok dizüstü markası hem fiyat olarak daha ekonomik hem de performans olarak daha iyi olacaktır.

Dizüstülerin ekran kartları hiçbir marka ve modelde değiştirilemiyor.

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Çoğu notebookta ekran kartı anakartla tümleşik oluyor. Bir kısmında ise değiştirilebiliyor ama kendi başınıza yapmanız imkansız. Çünkü soğutma sistemleri vs de değiştirmek gerekebiliyor ki bu çokta kolay iş değil,üstelik ekonomikte değil.
Dolayısıyla dizüstü alırken ekran kartını sonradan değiştiremeyeceğinizi farzederek karar vermeniz en mantıklısı.

Serda K.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet biliyomu ama MacBookPro Retina almayı düşünüyorum ve bu sefer daha temiz ve sakin kullanarak daha uzun süre kullanmayı planlıyorum.

Gerekirse DVD soketini çıkartmaya razıyım.

Bazı arkadaşların DVD çıkartıp harici HDD taktığını gördüm çünkü.

Ama ekran kartı takma olayı nasıldır uyum problemi varmıdır bilmiyorum.

Tabiki bu son seçenek. Iris ekran kartı iyiyse gerek kalmaz.

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Ekran kartı takılamaz. 1080p filmlerde kasacağını sanmıyorum. Bence yeterli olacaktır. İnternetten incelemelere bak, bazıları oyun testi yapıyor onları izle.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
dahili ekran kartları henüz harici ekran kartları ile yarışacak seviyede değiller.
daha sonradan harici ekran kartı takmak ise usb portundan takarak mümkün. fakat buna uygun ekran kartları performans amaçlı değil 2. veya 3. ekrana çıkış almak için üretiliyor.
dolayısıyla performans açısından harici ekran kartı takmak çözüm olmaz.

intel iris 1080p görüntüyü rahatça oynatacaktır ayrıca intel kendi tanıtım sayfasında iris ile 4k videoların da sorunsuz izlenebileceğini söylemiş.
ayrıca intel grid 2 gibi günümüzün oyunlarını oynatabileceğini iddia etmiş. önümüzdeki 1 sene içinde mac os'a çıkan oyunları oynatacağına inanıyorum.

Serda K.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Cevaplar için teşekkürler.

1080p filmlerde takılma yapmadığı sürece sıkıntı yok.

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Cevaplar için teşekkürler.

1080p filmlerde takılma yapmadığı sürece sıkıntı yok.

Adam crysis 3 oynamış mesela
[video=youtube;qKcV_of5znA]http://www.youtube.com/watch?v=qKcV_of5znA[/video]

Düzeltme yapayım bu modelde GT750M ekran kartı varmış :)

Bu da Intel Iris ile oyun testi:

[video=youtube;fjpIDyBtsRE]http://www.youtube.com/watch?v=fjpIDyBtsRE[/video]

Serda K.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Intel iris ile cs oynayabilir anca durum bu sanırım :)

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
1080p de kasmaz ama bf4 gta 5 ghost gibi oyunları oynayamazssın o kadar da iyi bi entegre grafik kartı değil gözünüzde buyutmeyın ırıs pro yu

Film müzik program vs o işlerde yarar başka bişeye yaramaz crysis 3 ü gt 610m de kaldırıyor

Son mesajlar