Intel, 32 Nanometre Gazına Bastı

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Berkin Bozdoğan

Profesör
Katılım
18 May 2005
Mesajlar
4,930
Puanları
0
Intel'in sunduğu 32 nanometerlik işlem sürecinden çıkmış olan işlemcilerin ilki çalışır durumda. Intel'in 32 nanometrede neler kazanacağını biliyor musunuz?

45 nanometrelik Nehalem çekirdeğini 32 nanometreye taşıyan Intel, Westmere olarak adlandırılan yeni çekirdeğin ilk gösterini yaptı. Şu sıralarda olması gerektiği şekilde çalışan Westmere kod adlı "32 nanometrelik Nehalem" aynı zamanda çeşitli iyileştirmeler de barındırıyor.

İlginç Bir Deneme

Westmere ile birlikte işlemci içine tümleşik grafik çözümü de bulunacak. İşin ilginç yanı, işlemci üzerindeki bellek denetçisi ve tümleşik grafik yongası, işlemcinin kendi çekirdeğinden farklı olarak 45 nanometre üretim sürecinden geçecek.

Sonra Ne Olacak?

Intel, "32 nanometreye inen Nehalem" mimarisiyle birlikte orta seviye ve giriş seviyesinde de bu çekirdeği sunmaya başlayacak. Ayrıca 5 serisi yonga setlerini de piyasada görmeye başlayacağız. Şu an sadece X58 mevcut ve açıkçası Nehalem çekirdekli Core i7 işlemciler çok satmıyorsa, X58 yongalı anakartların maliyetlerini suçlayabiliriz.

Bilgi için: Intel
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net
 
Üst
stat counter