Indesign Geometrik şekiller

Bu konuyu okuyanlar

shadow2

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
adobe Indesign kullanarak geometrik şekilleri dilimlere ayırıp bunları boyamanın basit bir yolu var mı? vardır diye düşünüyorum ama bulamadım bir türlü.
örnek:
Ku3D7.jpg

grafibrahim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
adobe Indesign kullanarak geometrik şekilleri dilimlere ayırıp bunları boyamanın basit bir yolu var mı? vardır diye düşünüyorum ama bulamadım bir türlü.
örnek:
Ku3D7.jpg

Merhaba, daha önce Indesign programında bu tarz çizimlere hiç ihtiyaç duymadım ama yinede yardımcı olmaya çalışayım.

5kmq.jpg

Tek bir resimde anlatmaya çalıştım. Öncelikle boş bir sayfa açıp daire şeklini çiz. Ardından '' f8 '' tuşuna basarak ya da '' Windows '' menüsüne gelerek '' Info '' penceresini aç. Bu pencere çizmin hakkındaki konumu, açısı, uzunluğu gibi bilgileri bize göstermektedir. Daha sonra '' Pen Tool '' aracımızı seçelim ve dairein içine pasta dilimi olarak dördüğüm açımızı çizelim. Dairenin içinde gördğin mavi renkteki iki çizgi ''Pen Tool'' ile çizilmiştir, sadece uç noktalarından kesişen iki doğru var. Doğruları çizdikten sonra '' V '' kısayol tuşuna basarak ya da programın yan tarafında bulunan araçlar menüsünden ''Selection Tool'' aracımızı seçelim. Bu araçla dairemizin içine çizdiğimiz iki doğrunun biz ucundan tutarak resimde de görüldüğü gibi daire yönünde konumunu değiştirerek ''Info'' pencerinsen açını ayarlayabilirisn. Sonra gerekli işlemleri uygularsın.

Boyama işleminde ise programın sağ tarafında '' Swatches '' menüsü var. Ordaki renkler mevcut renklerdir. Ayrı bir renk elde etmek için yeni bir renk oluşturman gerekir.

Eğer çok fazla Indesign bir bilgin yoksa Adobe Illustrator programında çizmeni öneririm. Bu tarz çizimler biraz daha özel isteğe kaçtığı için bu çizimler için mevcut olan programlarda olabilir. Adobe çizim programlarında sıfırdan inşâ ettiğin için belki zorlana bilirisin.

shadow2

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Bilgi için teşekkürler. Anladığım kadarıyla bu tip çizimler için AI şart.