İmac alıyoruz arkadaşlar

Bu konuyu okuyanlar

makar10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
e14f31b8bf0e83f1efe481560f82bf70.png

Evet arkadaşlar imac ve macbook pro arasındayken performans farkı var diye karar verdik imac alıyoruz.

Sizin için resim hazırladım birazda araştırdım. İş amaçlı aldığımız için ve büyük para harcadığımız için herşeyi düşünmem gerekiyor para kolay kazanılmıyor. Bu yüzden sizlerdende profesyonel yardım almak isterim.

Amaç:
İş maçlı kullanılcak
Revit,autocad,sketchup,lumion,adobe,nadiren çeşitli video editleme programları gibi çoğunlukla 3d tasarım programları kullanıyoruz.
Bilgim kadarıyla ram yüklü çalışan programlar en çok revit kullanılıyor. Lumion programı ekran kartı yükü istiyor. Ve kullanıyoruz
Uzun süreli kullanım ve ihtiyaçlarımızın karşılanmasını istiyoruz. İleriyide düşünmemiz gerek.
Para konusunda amacımız en doğru ve mantıklı şekilde yatırım yapmak uçmamak ama ileriyi görmek.
Disk boyutu önemli değil, ileride nas cihazı kullanmayı planlıyoruz.

Konu:
27inç 5k imac
Üç farklı mac modeli var. Özellikleri ve geliştirmeleri ile ilgili detayı resimde gösterdim.
5 kombinasyon seçeneğimiz ve fiyatları var.
Amacımıza göre en uygunu seçmemiz gerekiyor kıyaslamamız gerekiyor.
Ram leri 8 seçip dışarıda kendimiz artırmak istiyoruz ileride. daha ekonomik olduğunu öğrendik.
İleride 16 lık iki adet takmayı düşünüyoruz.

Bir kaç soru:
En soldaki model ihtiyaçlarımıza yetiyormu ?
Ortadaki update edilmiş ve sağdaki normal model fiyatları aynı ama ortadaki i7 ile update edilmiş ghz ler yüksek, sağdaki normal olan i5 ama ekran kartı 8gb lık ve 2tb disk sunuyor. Hangisi mantıklı ?
En sağ update edilmiş fiyata kadar çıkmaya gerek var mı ? bütcemizi zorluyor.
1tb fusion drive yerine 256 ssd seçmek mantıklımıdır ?
Fusion drive ssd çevir gibi birşey var mı ?

Bu seçimde görüş ve önerilerinizi yaklaşımlarınızı heyecanla bekliyorum.
Şimdiden çok teşekkürler arkadaşlar.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,139
15.199 TL olan hem daha uzun ömürlü oacaktır, Hemde sizin ihtiyaçlarınızı uzun yıllar karşılayacaktır ve sizi asla pişman etmeyecektir.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
15.199 TL para ver ama hem 8 GB RAM olsun hemde 7. nesil işlemci cidden vay Apple fiyatlar ne olmuş ya.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,139
Aslında güzel bir masaüstü toplanıp Hackintosh yapılabilir.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bana kalırsa şu dolar kurunda hayatta Apple alınmaz. Hani önceden de donanımı fiyatının ederi değildi ama yazılımı sayesinde kendi fiyat bandındaki diğer modellere göre daha iyi olabiliyordu ama bu son zamlardan sonra artık yazılımın da pek bir esprisi kalmadı. O fiyata Ryzen 2700X ve Samsung 970 SSD li ürün toplar birde üstüne 4K monitör alırsın ki dediğiniz uygulamalardan kat kat daha fazla performans alınır.

makar10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Şöyle söylemek isterim ben imac konusunda karar verdim konu alternatiflere çıksın istemem.

Fiyat konusunda dolar kuru nedeniyle apple zam yapmadı aylardır zararına sattığı ürünleri gerçek fiyatna çıkarttı. (Bu konu hakkında tartışmıyorum bu konuyu aştık çoktan)
Ülkede dolar aldı gidiyor diye ölecek değiliz iş yapıyoruz yapmak zorundayız almak zorundayız. Ben hep söylüyorum bu ekonominin kötülüğü birşey yapanlara dokunuyor hiç birşey yapmayanlar hissetmiyor zaten...
Mecbur dokuncak mecbur alcaz 15bin liranın değeri zamanla azalcak ekonomi geri gittikce. Bu bu şekildedir.

Performans konusunuda şu şekilde aştık, yazanlara yok o varmış bu yokmuşlara değil verdiği sonuca bakıcaksın ben hacker yada İT olmak istemiyorum işimi yapıp devam etmek bilgisayarıda işimi çözen alet olarak kullanmak istiyorum. Çok çile çektik diğer bilgisayarlarda. Evet daha düşük yazılar yazan parça veriyor ama işte verdiği sonuç mükemmel...
Bu konuyuda aştık defalarca farklı yerlerde tartıştık ettik.

Artık sıra seçim yapmakta diye düşünüyorum.

makar10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Konu ilgi görmedi galiba hala seçim yapmadık bekliyoruz araştırıyoruz.

makar10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Son seçenek olan alınmaya karar verildi

makar10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Konu çok ilgi görmedi ama biz seçim yaptık aldık. Son seçenek olan ve konfigre edilmiş halini tercih ettik. Belki yeni almayı düşünen arkadaşlara yardımcı olur diye şunu söylemek isterim,

Fiyat araştırmasını iyi yapın amacınızı iyi belirleyin. Apple görüştükten sonra apple yetkili satıcıları ilede görüşün istediğiniz ürün stokları da var mı öğrenin. Fiyatta alın tabiki. Apple da öğrenci indiriminden yararlandık, üstüne birde beatsın kulaklığını veriyordu. 14710 tl civarına iniyordu. Ben yetkili diğer satıcılar ilede görüştüm apple ın yaptığı indirimleri anlattım bayağı dil döktüm kurumsal firma demedim. Ürünü 13750 tl ye aldım ve bitirdim. Bizzat mağazalar ile görüşmeyi müdürleri ile görüşmeyi unutmayın demek isterim :)

Bu arada ürünü apple dan alırsak 3-4 hafta yurtdışından gelmesini beklicektik, bu mağazada bizzat stokda vardı şuan kargoda :))