İlk 'spam' ne zaman gönderildi?

Bu konuyu okuyanlar

Be5tE

Dekan
Reaksiyon puanı
5
İlk 'spam' ne zaman gönderildi?

nternet kullanıcılarının başının belası olan "spam" (reklam amacı taşıyan istenmeyen elektronik posta) 30 yaşında.

421305927.jpg

Günümüzde var olmayan DEC enformasyon şirketinin bir çalışanının 3 Mayıs 1978'te, ABD'deki yaklaşık 400 kişiye gönderdiği reklam mesajı, ilk spam olarak kabul ediliyor.

İngilizcede "konserve jambon eti" anlamına gelen "spam" sözcüğünün reklam amaçlı elektronik postalar için kullanılması, Monty Phyton adlı komedi topluluğunun 1970'lerde yayımlanan skeçlerinden birinden geliyor.

Spam konusunu araştıran Amerikalı uzman Brad Templeton'a göre "spam" sözcüğü, bilgisayar literatüründe, bir şeyin bıktırana kadar tekrarlanması anlamı taşıdığı için kullanılmaya başladı.

Günümüzde "spam"ler milyonlarca internet kullanıcısını olumsuz etkilerken, koruması olmayan sanal posta kutularını dolduruyor.

Templeton'a göre 30 yılda "spam" yollama yöntemlerinde de büyük değişiklik oldu. İlk "spam"i gönderen kişi, alıcı adreslerini tek tek yazmak zorundaydı, ancak günümüzdeki virüsler ve programlar sayesinde "spam"ler binlerce adrese aynı anda gönderilebiliyor.

Google'ın elektronik posta hizmeti Gmail yetkililerinden Jason Freidenfelds'e göre, internet kullanıcılarının Gmail adreslerine gönderilen "spam" sayısı son 4 yılda 4 kat arttı. Freidenfelds'e göre, şirketin elektronik posta filtresi sayesinde, "spam"lerin sadece yüzde 1'i kullanıcılara ulaşıyor.

FBI'ın yıllık raporuna göre, ABD'de geçen yıl internet üzerinden dolandırılan kişilerin kaybettiği toplam para 239 milyon dolar (yaklaşık 315 milyon YTL) oldu. Bu kişilerin, yüzde 75'i kendilerine yollanan "spam"lerle dolandırıldı.

Kaynak

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Tamam tamam söylüyorum 30 yıldır bir sır gibi sakladım...

İlk Spamı ben Kendime gönderdim :)

yani ilk gönderende alanda benim :D

yuureii

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Be5tE dedi ki:
İngilizcede "konserve jambon eti" anlamına gelen "spam"

Türkçesini de öğrendik bundan sonra böyle kullanmaya özen gösterelim. :D

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
yuureii dedi ki:
Be5tE dedi ki:
İngilizcede "konserve jambon eti" anlamına gelen "spam"

Türkçesini de öğrendik bundan sonra böyle kullanmaya özen gösterelim. :D
Aslında o anlama gelmiyor.Konserve Jambon'un markasıydı o.Ama bazı şeyler nasıl kalıplaştıysada spam adıda bu şekilde kalıplaştı.

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
vay be 30 yıl olmuş ha :) şimdilerde mynet'in e-posta sunucusu bu spamleri engellemekte çok zorlanıyor. Gmail sorumlusu da haklı bir onur yaşıyordur herhalde :)

recepyuksel

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Benimle yaşıtmış yahu..

Helal olsun ilk atan arkadaşa. Nereden bilsin yıllar sonra bütün dünyanın bu illetten kurtulmak için spam engelledigini iddaa eden aynı zamanda üreten firmalara oluk oluk para aktarağını.

3850$ dolar 1 yıllık lisans bedeli. Bunu her sene verecekmişiz. :(

occuplus

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İlk mail gönderildikten sonraki 2. mail mi bu?(spam olarak kabul ediliyor.)