Başlangıç motorum ne olmalı?

Bu konuyu okuyanlar

PcDunyais

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşlar bu yıl 18 yaşıma girdim ve küçüklüğümden beri motor sevdam var. Otomatik vites motor kullanmışlığım var 125CC ama trafiğe çıkmadım hiç. Şimdi bilgili motorcu abilerden tavsiye istiyorum bütçem 10bin TL ye kadar çıkabilir. 2. El almayı düşünüyorum, tahmin edebileceğiniz üzere Honda CBR serisinden. Direk 250CC alıp kullanmak istiyorum szce yanlış mı yaparım? Çok sorun olacağını düşünmüyorum. Trafikte 125 ler yetersiz kalabiliyor. Daha önce hiç kullanmadigimi varsayarsak 250 ile başlamak ne kadar mantikli olur? Cevaplarınızı bekliyorum, teşekkürler. @Fragger

fragger

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,061
Arkadaşlar bu yıl 18 yaşıma girdim ve küçüklüğümden beri motor sevdam var. Otomatik vites motor kullanmışlığım var 125CC ama trafiğe çıkmadım hiç. Şimdi bilgili motorcu abilerden tavsiye istiyorum bütçem 10bin TL ye kadar çıkabilir. 2. El almayı düşünüyorum, tahmin edebileceğiniz üzere Honda CBR serisinden. Direk 250CC alıp kullanmak istiyorum szce yanlış mı yaparım? Çok sorun olacağını düşünmüyorum. Trafikte 125 ler yetersiz kalabiliyor. Daha önce hiç kullanmadigimi varsayarsak 250 ile başlamak ne kadar mantikli olur? Cevaplarınızı bekliyorum, teşekkürler. @Fragger

Merhaba,

Bende bu işte tabi ki çok iyi değilim fakat 6 yıllık bir motorcu olarak deneyimlerimi seninle paylaşacağım. Ehliyetimi aldıktan sonra bende senin gibi 250CC motorla başlamayı, 125CC'nin yetersiz olacağını düşünüyordum fakat belli bir süre sonra bu düşüncemin yanlış olduğunu anladım. Sebebine gelince bende İstanbul'da yaşıyorum ve sanırım sende İstanbul'da yaşıyorsun. İstanbul'un trafiğini biliyoruz. Düşüncesiz, bilinçsiz ve katil sürücüler çok fazla. Zaten çevrede bu kadar tehlike varken 250CC bir makine alıp tehlikeyi biraz daha üst seviyeye çıkartmak çok mantıksız. 125CC ile 250CC arasında çok fark var. Gaz tepkimesi, yakıt gibi bir çok sebebi var. Sana önerim 125 CC bir motordur, marka model önerim ise Honda CBR 125R'dır. Bende ilk başta CBR 125R ile başladım ve daha sonra 250CC 600CC ve 1000CC motorları kullandım. 125CC Honda CBR 125R'ın avantajlarına gelirsek bir kere kullanacak kişinin rahatlığı düşünülmüş selesi güzel, yakıt tasarrufu çok iyi. 137 KG ağırlığı var ve 13 LT yakıt kapasitesi var.Sakin kullanırsan eğer 1.9 Lt yakarsın, 6 bin deviri geçmezsen motor bildiğin yakıtı kokluyor.

Kısacası şöyle söyliyim, spor görünsün diyorsan, rahatlığını, cebini ve - trafiği bilmediğin ve ilk başlangıç motorun olacağı için - canını düşünüyorsan Honda CBR 125R'ı almanı öneririm.

Motor yakmıyor, hızı gayet güzel top speed'i 156KM görenler var. Spor görünümlü başlangıç motor.

Hadi spoiler veriyorum :)

0016265_kappa-honda-cbr-125r-cbr-250r-arka-canta-tasiyicisi-kr1103.jpeg

22183_2011-honda-cbr250r.jpg

c3.jpg

PcDunyais

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Acikcasi 250 almak istememin nedeni sonra motoru satip daha iyisini almakla ugrasmak istemiyorum. 125 alsam 5bin kilometreden sonra sıkılacağımı biliyorum. Yani direk 250 alsam cok mu buyuk hata olur? En fazla ne kadar fark olabilir ki :smirk: diye dusunuyor insan

fragger

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,061
Acikcasi 250 almak istememin nedeni sonra motoru satip daha iyisini almakla ugrasmak istemiyorum. 125 alsam 5bin kilometreden sonra sıkılacağımı biliyorum. Yani direk 250 alsam cok mu buyuk hata olur? En fazla ne kadar fark olabilir ki :smirk: diye dusunuyor insan

Aslında detaylı bir şekilde açıkladığımı düşünüyorum fakat başlangıç motoru olarak 250 CC hata olur. Öneri olarak 125CC öneririm. Çevrende belkide yüksek CC motor kullanan kişiler olabilir fakat onların belli bir geçmişi ve deneyimleri vardır. Yani en fazla ölüm oranını % olarak biraz daha yükseltmiş olursun :D Tabi yinede son karar senin fakat sonunda pişman olmanı istemem.

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Dostum hiç bir zaman binayı yaparken 2 3 kattan başlanılmaz. Önce temel atılır.
Otomatik vites motor ile vitesli arasında kombinasyon farkı vardır. El ayak koordine halinle + bunu sık trafikte kombine edip uygulamak tecrübe ister.
250 lik ile başlamak istemen normal ama girme o işe.
Benim sana tavsiyem 125 lik cbr kalan parana ekipman alman olucaktır. Trafikte motor kullanmak çok aşırı dikkat ve tecrübe ister.
Birde demişsin ki oto. vites kullandım ama trafiğe çıkmadım. Bu ne demektir biliyor musun ? Trafik tecrüben olmadığını gösterir. Aslında sana 3 5 bin km boyunca oto. vites ile trafik tecrübesi edinip sonra cbr125 e geçmeni tavsiye ederdim ama bu biraz ek masraf çıkartır.
Ama sen sen ol. Motor kullandığında sadece kendini düşünme. Senin ailen ve sevdiklerin var. Ona göre dikkatli kullan ne kendini nede aileni üz.
Birde şu lafımı sakın unutma bir arkadasım kazadan sonra bana şunu demişti. '' Büyük bir kaza yaptım motordan düşüşüm 1 saniye sürdü gerisini hatırlamıyorum. Ama o sırada şunu düşündüm Furkan. Umarım ölürüm de felç yada sakat bir şekilde yaşamam.'' O arkadasım çok zor olsada kurtuldu. Ve şuan hala motor kullanıyor. Ve mt07 den 110 cc lik honda spacy modeline geçti ve her an tam ekipman ve en fazla hızı 50 km olarak gidiyor. Tecrübesi kötü oldu ama dersini çok iyi aldı.
İyi düşün ona göre karar ver kardeşim. Trafikte 20 km hızdayken dahi kaza yapsan çok kötü yaralanma ihtimalın dahi vardır.

fragger

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,061
Bu arada şunuda söyliyim. İlk motorun olacağı için motora vereceğin fiyat max 7Bin TL olsun, grenajda falan çizikler olsa bile almanı öneririm zaten acemi olduğun için kendinde olduğun yerde düşüreceğin için en azından sıkıntı olmaz :D Geri kalan 3 bin TL ile'de sigorta+ruhsat ve ekipman almanı öneririm.

PcDunyais

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Dostum hiç bir zaman binayı yaparken 2 3 kattan başlanılmaz. Önce temel atılır.
Otomatik vites motor ile vitesli arasında kombinasyon farkı vardır. El ayak koordine halinle + bunu sık trafikte kombine edip uygulamak tecrübe ister.
250 lik ile başlamak istemen normal ama girme o işe.
Benim sana tavsiyem 125 lik cbr kalan parana ekipman alman olucaktır. Trafikte motor kullanmak çok aşırı dikkat ve tecrübe ister.
Birde demişsin ki oto. vites kullandım ama trafiğe çıkmadım. Bu ne demektir biliyor musun ? Trafik tecrüben olmadığını gösterir. Aslında sana 3 5 bin km boyunca oto. vites ile trafik tecrübesi edinip sonra cbr125 e geçmeni tavsiye ederdim ama bu biraz ek masraf çıkartır.
Ama sen sen ol. Motor kullandığında sadece kendini düşünme. Senin ailen ve sevdiklerin var. Ona göre dikkatli kullan ne kendini nede aileni üz.
Birde şu lafımı sakın unutma bir arkadasım kazadan sonra bana şunu demişti. '' Büyük bir kaza yaptım motordan düşüşüm 1 saniye sürdü gerisini hatırlamıyorum. Ama o sırada şunu düşündüm Furkan. Umarım ölürüm de felç yada sakat bir şekilde yaşamam.'' O arkadasım çok zor olsada kurtuldu. Ve şuan hala motor kullanıyor. Ve mt07 den 110 cc lik honda spacy modeline geçti ve her an tam ekipman ve en fazla hızı 50 km olarak gidiyor. Tecrübesi kötü oldu ama dersini çok iyi aldı.
İyi düşün ona göre karar ver kardeşim. Trafikte 20 km hızdayken dahi kaza yapsan çok kötü yaralanma ihtimalın dahi vardır.
Gayet iyi anladım. 125 lik almaya karar verdim zaten. Şu anlık 70 den hızlı gitme gibi bir amacım yok zaten :D
Bu arada şunuda söyliyim. İlk motorun olacağı için motora vereceğin fiyat max 7Bin TL olsun, grenajda falan çizikler olsa bile almanı öneririm zaten acemi olduğun için kendinde olduğun yerde düşüreceğin için en azından sıkıntı olmaz :D Geri kalan 3 bin TL ile'de sigorta+ruhsat ve ekipman almanı öneririm.
Hocam 7bin lik CBR bulurum ama 30-40bin kilometre falan. Cok sorun olur mu sence?

fragger

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,061
Gayet iyi anladım. 125 lik almaya karar verdim zaten. Şu anlık 70 den hızlı gitme gibi bir amacım yok zaten :D

Hocam 7bin lik CBR bulurum ama 30-40bin kilometre falan. Cok sorun olur mu sence?

Sadece belli bi yerden bakma, sosyal medyalardan, uygulamalardan internet sitelerinden geniş araştır hemen alma ve almaya gittiğinde mutlaka yanında birisi daha olsun. 30-40Bin KM çok fazla max 20Bin'e kadar bakman iyi olur.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
memlekette 4 tekerli( bazen kırkayak tabir edilen 10 tekerli) öküzlerin çok olduğu sarı harfiyat kamyonu terörü olduğu için araba bile güvenli değilken motor'a bulaşma.

fragger

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,061
memlekette 4 tekerli( bazen kırkayak tabir edilen 10 tekerli) öküzlerin çok olduğu sarı harfiyat kamyonu terörü olduğu için araba bile güvenli değilken motor'a bulaşma.

Aslında bu düşünce çok yanlış. Bunlara inat kullanacaksın ki motorunda olduğunu öğrenecekler. Ben trafikte adam dövmekten bıktım, sonu gelmiyor.

PcDunyais

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Ortaokul yıllarımdan beri motorla yatıp motorla kalkıyorum. Bundan sonra kanser yapıyor deseler de kullanırım kısır bırakıyor deseler de :D

canbenim22

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
sa beyler bayanlar motora yeni başlıyacağım b sınıfı ehliyetim var ve bütçem 125e uygun oludug için 125lik motor düşünüyorum ve öncelikli sorum a1 ehliyet alırken b sınıfı yenilenip a da mı ekleniyor ücretleri masrafları kurs ilk yardım kursu falan işleri nasıl olucak herşeyi 0dan mı yapıcam yoksa b oldugu için daha kolay mı olucak? birde ruhsat plaka sigorta v.s işleri içi yardım istiyorum son olarakta tavsiyelerinizi bekliyorum ( vitesli motor kullanmayı biliyorum sadece tecrübem yok) sürüş için trafik için vitessiz ve debriyajsız vitesli motor kullanmıştım çok kısa süre.
boyum 1.70 65kiloyum cbr 125 düşünüyorum super sport tarzı seviyorum motor oneriside olabilir ama bütçem max 13bin motor için
birde ekipman için 1.5bin yeterli midir

fragger

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,061
sa beyler bayanlar motora yeni başlıyacağım b sınıfı ehliyetim var ve bütçem 125e uygun oludug için 125lik motor düşünüyorum ve öncelikli sorum a1 ehliyet alırken b sınıfı yenilenip a da mı ekleniyor ücretleri masrafları kurs ilk yardım kursu falan işleri nasıl olucak herşeyi 0dan mı yapıcam yoksa b oldugu için daha kolay mı olucak? birde ruhsat plaka sigorta v.s işleri içi yardım istiyorum son olarakta tavsiyelerinizi bekliyorum ( vitesli motor kullanmayı biliyorum sadece tecrübem yok) sürüş için trafik için vitessiz ve debriyajsız vitesli motor kullanmıştım çok kısa süre.
boyum 1.70 65kiloyum cbr 125 düşünüyorum super sport tarzı seviyorum motor oneriside olabilir ama bütçem max 13bin motor için
birde ekipman için 1.5bin yeterli midir

Merhaba daha önceden açılan bir konuya benzer bir konu açtığınız için konular birleştirildi. Bu konu başlığında yer alan mesajları okursanız bilgi edinebilirsiniz.

İyi forumlar.

tb2dlh

Doçent
Reaksiyon puanı
194
Facebook'ta Türk Motorcular sayfasına sorabilirsiniz.

AlicmAtalar

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Harley davidson modeli yatıklar çok güzel duruyor . Gür gür gür diye on numara sesleri oluyor.