İlk defa takıcam. Gözlük Önerileriniz.

Bu konuyu okuyanlar

muhsinozer0

Asistan
Reaksiyon puanı
39
0,50 0,50 Miyop um . Gözlük alıcaz yarın önerileriniz nedir. Kullanım için

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,623
aga be 50 50 olduğum günler aklıma geldi... bende şuan 2,75 2,25 (yada tam tersi) astemat var. önümü göremiyorum. gözlük hem bağımlılık yapıyor hem de -annemin söylemine göre- gözü iyice bozuyor. bozma kısmına katılmasam da gözlüğünü temiz tutmazsan o yakında 2,50 olur.

muhsinozer0

Asistan
Reaksiyon puanı
39
aga be 50 50 olduğum günler aklıma geldi... bende şuan 2,75 2,25 (yada tam tersi) astemat var. önümü göremiyorum. gözlük hem bağımlılık yapıyor hem de -annemin söylemine göre- gözü iyice bozuyor. bozma kısmına katılmasam da gözlüğünü temiz tutmazsan o yakında 2,50 olur.
düzenli taktığım için göz numaram mı büyüyecek

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,623
düzenli taktığım için göz numaram mı büyüyecek
temizlemezsen. mesela bakıyorum şimdi gözlüğüme gözlüğüm harabe gibi. çok pis. gözlüğünü temiz tutman gerek. (camları diyorum. çerçeve çok da tın değil.)

muhsinozer0

Asistan
Reaksiyon puanı
39
temizlemezsen. mesela bakıyorum şimdi gözlüğüme gözlüğüm harabe gibi. çok pis. gözlüğünü temiz tutman gerek. (camları diyorum. çerçeve çok da tın değil.)
kullanım önerilerin vvarm ı ?

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,623
kullanım önerilerin vvarm ı ?
Gözlükçüden Cam Suyu Aldığıdan Emin Ol. Hediye Olarak Veriyorlar. SOnra, Koyu Renkli Birşeyler Alırsan İnsanların Gözüne Batmaz Mesela Koyu Kırmızı. Beyaz, Sarı vs. Alırsan Dikkat Dağıtırsın. Daha Ne Önereyim :D

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Camlarını devletin verdiği dandiklerin yerine kaplamalı yansıma önleyici camları seçin ve hafif çerçeveler tercih edin.
Aslında çok düşük daha bana kalırsa almayın, çünkü takınca da büyüyor takmayınca da.

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,623
Camlarını devletin verdiği dandiklerin yerine kaplamalı yansıma önleyici camları seçin ve hafif çerçeveler tercih edin.
Aslında çok düşük daha bana kalırsa almayın, çünkü takınca da büyüyor takmayınca da.
takmayınca bir yerden sonra kör oluyoruz. ekrandaki yazıyı okuyamıyorum gözlüksüz.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
takmayınca bir yerden sonra kör oluyoruz. ekrandaki yazıyı okuyamıyorum gözlüksüz.
Orası öyle, görme mesafesi git gide azalıyor.
Ama ben 1.50'ye kadar zorladım sonra derslerde iyice problem olunca takmak zorunda kaldım.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,066
Gözlükte pek öneri olmaz gözlükçüde dene aynada bak hangisi hoşuna giderse içine sinerse tipini beğenirsen onu al almış iken kaliteli bir çerçeve al uzun süre kullanırsın dandiğe kaçma bence ilerde canlarını değiştirirsin sadece. ( Tabi gözlük tarzı insanın tipini baya değiştiriyor. İnce çerve kalın çerçeve yuvarlak cam daha köşeli camlar flan hepsi farklı duruyor. )

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Maddi olarak sıkıntın yoksa, kırılmaya dayanıklı cam yaptır. Bir de tavsiyem ince çerçevedir; çünkü kemik çerçeveli gözlüğü düşürdüğünde camın kırılma ihtimali daha yüksektir. Ayrıca isteğe bağlı olarak güneş ışığı filtreli cam da yapıyorlar, mesela benimkiler öyle.

Bir de ilk takmaya başladığında yerde çukur varmış gibi görebilirsin, sakın panik yapma. Alışma sürecinde olur öyle, zamanla geçer.
Mesaj otomatik birleştirildi:

0,50 0,50 ise takma. Hiç gerek yok.
Takması daha iyidir; çünkü numarası ilerlerse şimdiden gözlüğe alışmış olur.

muhsinozer0

Asistan
Reaksiyon puanı
39
mavi ışık filtreli aldık

Maddi olarak sıkıntın yoksa, kırılmaya dayanıklı cam yaptır. Bir de tavsiyem ince çerçevedir; çünkü kemik çerçeveli gözlüğü düşürdüğünde camın kırılma ihtimali daha yüksektir. Ayrıca isteğe bağlı olarak güneş ışığı filtreli cam da yapıyorlar, mesela benimkiler öyle.

Bir de ilk takmaya başladığında yerde çukur varmış gibi görebilirsin, sakın panik yapma. Alışma sürecinde olur öyle, zamanla geçer.

Takması daha iyidir; çünkü numarası ilerlerse şimdiden gözlüğe alışmış olur.
nasıl bir çukur

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,598
Alacağın gözlüğün kafandan büyük olmamasına dikkat et. Gözlüğün orta noktasının gözünün ortasına gelmesi önemli. Çok küçük ve çok büyük gözlüklerden uzak dur. Onun dışında ilk alışın için fazla estetik bir şey düşünmene gerek yok fiyatı uygun bir gözlük alman yeterli olacaktır. Zaten alışık olmadığın için hiçbir gözlüğü beğenmeyeceksin

mavi ışık filtreli aldık

nasıl bir çukur
Sanırım geç cevapladım :) Umarım kafa yapına gözüne uyan bir gözlük almışsındır hayırlı olsun

muhsinozer0

Asistan
Reaksiyon puanı
39
Alacağın gözlüğün kafandan büyük olmamasına dikkat et. Gözlüğün orta noktasının gözünün ortasına gelmesi önemli. Çok küçük ve çok büyük gözlüklerden uzak dur. Onun dışında ilk alışın için fazla estetik bir şey düşünmene gerek yok fiyatı uygun bir gözlük alman yeterli olacaktır. Zaten alışık olmadığın için hiçbir gözlüğü beğenmeyeceksin

Sanırım geç cevapladım :) Umarım kafa yapına gözüne uyan bir gözlük almışsındır hayırlı olsun
Teşekkürler. Birsürü denedim hiçbiri yakışmïordu. En çok yakışanı aldık dokusu falan da güzeldi.

Miarova

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Teşekkürler. Birsürü denedim hiçbiri yakışmïordu. En çok yakışanı aldık dokusu falan da güzeldi.
10 senedir gözlük takıyorum 100 lerce gözlük takan arkadaşım oldu ben gözlüğü taktığımda 2.00-2.25 ti şimdi 6.50-6.75 bu değişim 6 sene de oldu gözlüğe verdiğim paralar o zamanlar 200-300 dü kalitesiz cam olduğundan bozuyordu sürekli son 4 senedir kaliteli camlar kullanıyorum en son aldığım gözlük 5000 liraydı gözün ilerlemesi tamamen durdu hani bunu neden söylüyorum 0.50-0.50 gözlerin var gözlük takıcam diyorsun türkiye’nin tamamını göz kontrolüne alsan %80 i zaten 0.50-0.50 dir yani şuan yeterli seviyede görüyor olman lazım gözlük takarsan süreç boyunca gözlerin alışır eskiden gördüğünüde görmezsin ben gözlük takmanı kesinlikle önermem o numarayla ha illa ben yapcam gözlük seviyorum gözümü bozayım diyorsanda gerçekten kaliteli cam al bari gözüne yazık etme

Meyvuz0561

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Aramıza hoşgeldin 3 senedir kullanıyorum

10 senedir gözlük takıyorum 100 lerce gözlük takan arkadaşım oldu ben gözlüğü taktığımda 2.00-2.25 ti şimdi 6.50-6.75 bu değişim 6 sene de oldu gözlüğe verdiğim paralar o zamanlar 200-300 dü kalitesiz cam olduğundan bozuyordu sürekli son 4 senedir kaliteli camlar kullanıyorum en son aldığım gözlük 5000 liraydı gözün ilerlemesi tamamen durdu hani bunu neden söylüyorum 0.50-0.50 gözlerin var gözlük takıcam diyorsun türkiye’nin tamamını göz kontrolüne alsan %80 i zaten 0.50-0.50 dir yani şuan yeterli seviyede görüyor olman lazım gözlük takarsan süreç boyunca gözlerin alışır eskiden gördüğünüde görmezsin ben gözlük takmanı kesinlikle önermem o numarayla ha illa ben yapcam gözlük seviyorum gözümü bozayım diyorsanda gerçekten kaliteli cam al bari gözüne yazık etme
5000tl ne hocam lazer ameliyatı olsaydınız keşke

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
Mavi ışık filtreli al. İnceltilmiş cam almana gerek yok. Kaliteli cam al yeter. Ve mümkünse kaliteli çerçeveleri tercih etmeye çalış. Benim gözüm 6'ya 4 miyop. Gözlüğü adam akıllı takmalısın. Yoksa derecen artar.

Ben hep kaliteli cam kullanmama rağmen 8 yaşından 15 yaşına kadar derecem hep arttı. Bu yıl biraz duraksadı. Gözlük takmazsa derecesi ilerleyebilir. Bence almalı.

muhsinozer0

Asistan
Reaksiyon puanı
39
Mavi ışık filtreli al. İnceltilmiş cam almana gerek yok. Kaliteli cam al yeter. Ve mümkünse kaliteli çerçeveleri tercih etmeye çalış. Benim gözüm 6'ya 4 miyop. Gözlüğü adam akıllı takmalısın. Yoksa derecen artar.

Ben hep kaliteli cam kullanmama rağmen 8 yaşından 15 yaşına kadar derecem hep arttı. Bu yıl biraz duraksadı. Gözlük takmazsa derecesi ilerleyebilir. Bence almalı.
Adam akıllı derken. Yani düzenli sabah kalkınca yatana kadar falan mı ?

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
Adam akıllı derken. Yani düzenli sabah kalkınca yatana kadar falan mı ?
Dereceniz küçük olduğu için ihtiyaç halinde takmanız durumunda bir sıkıntı çıkarmaz. Gözlüğünüzün camını hergün sabunlu su ile iyice temizlemelisiniz. Gözlük burnunuzun ucuna düşmemeli. Kirli camlar gözünüzün derecesinin artmasında önemli bir faktör. Ben kendimden biliyorum. Sabunlu su ie temizlemeye başladığımdan beri derecemin ilerlemesi aşırı yavaşladı.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Dikdörtgen şeklinde klasik gözlük de kullandım, yuvarlak gözlük (Harry Potter tarzı) de.

Yuvarlak gözlüğün kapsama alanı çok geniş. Baktığınız çoğu yer gözlüğün alanına giriyor. Özellikle aşağı kısımlar.
Dikdörtgen şeklinde olanlarda aşağı doğru bakarken bakılan alan gözlüğün dışında kalıyor.

Çerçevesiz gözlük hafif oluyor ve burunda iz yapmıyor.

Benim gözüm 0.75 iken sadece derlerse takardım. Sürekli takınca alışkanlık yapıyor.