İleri görüşlü olduğum için vatan haini ilan edildim

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Bundan 3 4 yıl önce 17 18 yaşlarındaydım.

Deli gibi borsa araştırıyordum. Rakamlar bana çok cazip geliyordu. Sonra ekonomiye merak saldım ve haliyle şimdide Ekonomi okuyorum. Gelelim 17 yaşındayken babamı ikna etmeme.

İstanbulda Dedemden kalan 2 3 ev birde arsa vardı. Kardeşler arasında anlaştı satıldı. Tabi ben asla satılması taraftarı değildim aynı şekilde babamda orası ayrı.

Babam bana inanılmaz güvenir. Allaha şükür yanıltmadım onuda. Yıllar önce bu satıştan bir miktar maddi gelirimiz oldu. Ve babamada ''Bütün parayı dolara çevirip bankada beklet. Zaten şuan maddi durumumuz iyi yatırıp bekleriz '' dedim. Babam önce pek ikna olmamış gibiydi. Sonradan ikna oldu ve yaklaşık 230 bin dolar yatırdı bankaya.

Ve hiç bankadaki paraya dokunmadı. Ama gel gelelim akrabalarım beni bu aklı babama verdiği için vatan haini ilan etti :D

Vay efendim neymiş Reisin sözünü dinlememişim, o dolarınızı tlye çevirin demiş biz çevirmemişiz. Daha geçen gün 400 ıq lu eniştem gelip biz ne varsa bozdurduk ama şimdi zarar ettik diyor. Keşke dinlemeseydik bozdurmsaydık doları diye ağlıyor. Diğer akrabalarda aynı şekilde :D

Yahu ben bu insanları anlamıyorum. Niye kendi çizdikleri yoldan gitmezler ki ? Niye kendi aklı yerine başkasının aklını kullanır ki ?

Bakın iyi izleyin bu ülkede daha çok insanın canı yanacak. Aklını kullanmadıkları için pişman olucaklar. Çünkü bu halkın Dinini prim yapıp kullanarak onları aldatırsın bir yere kadar. Ama elin cebine inerse ancak o zaman akıllanır.

Her şey bir yana. Ben saf vatandaşa üzülüyorum. Garibim ekonomi çok iyi sanıyor alışveriş merkezleri full çekiyor diye. Herkesde araba, son model telefon var diye ekonominin iyi gittiğini sananlar var. Ama ekonomi alım gücüyle ölçülmez. Sen 100 üretip 200 gene alırsın krediyle onla bunla şunla. Ama bir yerden sonra krediyi kredi ile ödersin.

Şuan dış borç politikamız gibi. Resmen tefecilerden borç alır gibi borç alıyoruz dışarıdan. Ama halbuki Imf ye borcumuz bitti. Eee tamam bitti.

Aliye borcun bitti. Tüm mahalleye borcun var. Ne anlamı kaldı ?

Bilmeyen adam için çok anlamı var. Çünkü onların bakış açıları o kadar dardır ki sadece dış borç ımf den alınır onlar için.

Neyse şu hayatta sadece aklınızı çalıştırın ve tembel olmayın. Gerisi mutlaka ama mutlaka gelir. Yaşım küçük, şu olmaz bu olmaz deme. Dene ya kazanırsın ya kaybedersin.

Ama denemezsen kesin kaybedersin :D

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930

Deli gibi borsa araştırıyordum. Rakamlar bana çok cazip geliyordu. Sonra ekonomiye merak saldım ve haliyle şimdide Ekonomi okuyorum. Gelelim 17 yaşındayken babamı ikna etmeme.

İstanbulda Dedemden kalan 2 3 ev birde arsa vardı. Kardeşler arasında anlaştı satıldı. Tabi ben asla satılması taraftarı değildim aynı şekilde babamda orası ayrı.

Babam bana inanılmaz güvenir. Allaha şükür yanıltmadım onuda. Yıllar önce bu satıştan bir miktar maddi gelirimiz oldu. Ve babamada ''Bütün parayı dolara çevirip bankada beklet. Zaten şuan maddi durumumuz iyi yatırıp bekleriz '' dedim. Babam önce pek ikna olmamış gibiydi. Sonradan ikna oldu ve yaklaşık 230 bin dolar yatırdı bankaya.

Ve hiç bankadaki paraya dokunmadı. Ama gel gelelim akrabalarım beni bu aklı babama verdiği için vatan haini ilan etti :D

Vay efendim neymiş Reisin sözünü dinlememişim, o dolarınızı tlye çevirin demiş biz çevirmemişiz. Daha geçen gün 400 ıq lu eniştem gelip biz ne varsa bozdurduk ama şimdi zarar ettik diyor. Keşke dinlemeseydik bozdurmsaydık doları diye ağlıyor. Diğer akrabalarda aynı şekilde :D

Yahu ben bu insanları anlamıyorum. Niye kendi çizdikleri yoldan gitmezler ki ? Niye kendi aklı yerine başkasının aklını kullanır ki ?

Bakın iyi izleyin bu ülkede daha çok insanın canı yanacak. Aklını kullanmadıkları için pişman olucaklar. Çünkü bu halkın Dinini prim yapıp kullanarak onları aldatırsın bir yere kadar. Ama elin cebine inerse ancak o zaman akıllanır.

Her şey bir yana. Ben saf vatandaşa üzülüyorum. Garibim ekonomi çok iyi sanıyor alışveriş merkezleri full çekiyor diye. Herkesde araba, son model telefon var diye ekonominin iyi gittiğini sananlar var. Ama ekonomi alım gücüyle ölçülmez. Sen 100 üretip 200 gene alırsın krediyle onla bunla şunla. Ama bir yerden sonra krediyi kredi ile ödersin.

Şuan dış borç politikamız gibi. Resmen tefecilerden borç alır gibi borç alıyoruz dışarıdan. Ama halbuki Imf ye borcumuz bitti. Eee tamam bitti.

Bilmeyen adam için çok anlamı var. Çünkü onların bakış açıları o kadar dardır ki sadece dış borç ımf den alınır onlar için.

Neyse şu hayatta sadece aklınızı çalıştırın ve tembel olmayın. Gerisi mutlaka ama mutlaka gelir. Yaşım küçük, şu olmaz bu olmaz deme. Dene ya kazanırsın ya kaybedersin.

Dolarları tlye çevirelim diye meydanlarda bağıranların kim bilir nerelerde kaç döviz hesapları vardır. Ancak benim vatandaşım bankasında olan cüzi miktarda parasını bozdurarak bir şey yapabileceğini düşünüyor :( bu hakikaten çok üzücü.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
yazın can çekişiyor. ne noktalamalar düzgün, ne de "da" ları ayrı yazmışsın. ileri görüşlü arkadaşım :)

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Dolarları tlye çevirelim diye meydanlarda bağıranların kim bilir nerelerde kaç döviz hesapları vardır.

Ne yazik ki bu ülkeden çıkan paraları bir bilsen aklın hayalin durur. Tıpkı 2002 krizideki gibi.

ncak benim vatandaşım bankasında olan cüzi miktarda parasını bozdurarak bir şey yapabileceğini düşünüyor :( bu hakikaten çok üzücü.

Bu bizim insanımızın cidden saflığımı desem, temiz kalpli olması mı yoksa bilgsizliğimi bilemiyorum bende.

---- Mesajlar birleştirildi ----

yazın can çekişiyor. ne noktalamalar düzgün, ne de "da" ları ayrı yazmışsın. ileri görüşlü arkadaşım :)

Sonuna kadar hak veriyorum. Dil bilgim oldum olası iyi değildir.

Ama işin daha komik yani ne biliyor musun dev yanlışı görmeyip ufak bir noktadan atıp tutmak :D

Neyse sorun değil. Bu kafayla demek etmek insana ego bakımından daha güzel şeyler kazandırır

Son düzenleme:

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
gene de akrabalarından akıllısın onlar batırmış kendileri...

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
Sonuna kadar hak veriyorum. Dil bilgim oldum olası iyi değildir.

Ama işin daha komik yani ne biliyor musun dev yanlışı görmeyip ufak bir noktadan atıp tutmak :D

Neyse sorun değil. Bu kafayla demek etmek insana ego bakımından daha güzel şeyler kazandırır

konun başlığından tut da yazının tamamına ve yorumlara verdiğin cevaplara kadar ego tavan. ne demeliyim peki? sen ne muhteşem bir insanın, hayatın şifresini çözmüşsün, o engin fikir ışığından bizleri de istifade ettirir misin mi demeliyiz?

babana dolar al demişsin, dolar değer kazanınca 3 kuruş kar etmişsiniz, ama hata etmişsin, altına yatırsan daha fazla kar edecektiniz :D

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
konun başlığından tut da yazının tamamına ve yorumlara verdiğin cevaplara kadar ego tavan. ne demeliyim peki? sen ne muhteşem bir insanın, hayatın şifresini çözmüşsün, o engin fikir ışığından bizleri de istifade ettirir misin mi demeliyiz?

Benim amacım bir iki insanın bile kendi fikirlerinin arkasında durmasına sağlamak. Ego diyorsan evet ego olsun sorun değil.

Ama gel gör ki bu ülkenin gençleri bile benim annem babam şu partiye oy veriyor diye bende o partiye oy vericem diyor.

babana dolar al demişsin, dolar değer kazanınca 3 kuruş kar etmişsiniz, ama hata etmişsin, altına yatırsan daha fazla kar edecektiniz :D

Başkasının ipiyle kuyuya girmektense kendi fikrimizle kar ediyoruz ne olmuş :D

Bu ülkede doları bozdurup getirene 5 liralık döner ikram eden yerler oldu unutma :D

altına yatırsan daha fazla kar edecektiniz :D
Evet kısa vadede altın daha iyi olurdu. Ama uzun vadede dolar. Riskli ama yinede daha mantıklı.

kaantsc

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
5
Koyacaksın ekonominin başına :D Hoop dolar 2.5. Harcanıyor çocuklar

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728

Büyük resme takılmamış, konunun içindeki laflara bakmamış, yazım yanlışlarına takılmışsın. Buraya yazan kişiler Türkçe öğretmenliği okumuyor. Ama yinede gayet anlaşılır yazmış. Arkadaş orada borsada eline geçen parayı TL'ye çevirmemiş. Sen gitmiş parite yapsaymışsın diyorsun. Parayla oynamıyor sadece yatırıyor.

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Büyük resme takılmamış, konunun içindeki laflara bakmamış, yazım yanlışlarına takılmışsın. Buraya yazan kişiler Türkçe öğretmenliği okumuyor. Ama yinede gayet anlaşılır yazmış. Arkadaş orada borsada eline geçen parayı TL'ye çevirmemiş. Sen gitmiş parite yapsaymışsın diyorsun. Parayla oynamıyor sadece yatırıyor.

Sen boşver bunları :D

Ufacık bir açık bulunca büyük resme değil küçük hamlelerle iş yapmaya çalışırlar. Bkz: 16 yıllık siyaset. Her ekonomik sorunda dış mihraklar yüzünden diyip ağlarlar. Ama koskoca 16 yıl için ileriye dönüp projeler yapmak yerine kısa süreli ve hatta yanlış planlamalar yapıldı.

Ama onlar asla şunu akıl edemez. Madem dış mihraklar bizim ekonomimizde böylesine zarar verici hamleler yapıyor. Bizde onlara yapalım !
Yooook. İşte orda bunların aklı tutulur. Çünkü bu ekonomik gücümüz yok. Anca oraya buraya ''Eyyy '' diyip gaza gelirler.

Bak mesela Amerika. Dünyada kim seviyor Amerikayı ? Çin mi ? Rusya mı ? Avrupa mı ?
Hiç biri. Hadi ekonomik yönden amerikan dolarına zarar versinler. Ama veremiyorlar. Neden ? Adamın ekonomisi dünyayı titreticek cinsten.

Peki biz neden ekonomimizi güçlendirmek, zirveye çıkartmak, insanımızı iş sahibi etmek için mücadele edemiyoruz. Soru çok basit.

O kadar gereksiz şeyleri tartışır ki bizim halkımız yıllardır şu ayet böyledir, bu ayet böyledir. Yıllardır o çaldı, aman olsun efendim iş yapıyor.
Eğitim yerle yeksan olmuş. Ama bazıları hala dini sömürü aracı gibi kullanıp insanları birbirine düşürme derdinde.

Bide diğer gelişmiş ülkelere bakalım. Adamlar bilimde çağ atlıyor. Biz hala yerli otomobil üreticez. Bunlarda inanıyor.
Ne diyim ki. Bunlara dolar dolsa ne oldur dolmasa ne olur diyenler lazım kardeşim. Doğruları söyleyen değil. Ama cepleri yanıyor ve uyanıcaklar. Ama çok geç olucak. Sonra dua edicekler. Sonumuz Venazuella gibi olmasın diye.

kaantsc

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
5
80 yılda yapılamayanları da konuşalım. belki, atom bombası yiyen Japonya'nın niye gerisinde kalmışız anlayabiliriz

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Sen boşver bunları :D

Ufacık bir açık bulunca büyük resme değil küçük hamlelerle iş yapmaya çalışırlar. Bkz: 16 yıllık siyaset. Her ekonomik sorunda dış mihraklar yüzünden diyip ağlarlar. Ama koskoca 16 yıl için ileriye dönüp projeler yapmak yerine kısa süreli ve hatta yanlış planlamalar yapıldı.

Ama onlar asla şunu akıl edemez. Madem dış mihraklar bizim ekonomimizde böylesine zarar verici hamleler yapıyor. Bizde onlara yapalım !
Yooook. İşte orda bunların aklı tutulur. Çünkü bu ekonomik gücümüz yok. Anca oraya buraya ''Eyyy '' diyip gaza gelirler.

Bak mesela Amerika. Dünyada kim seviyor Amerikayı ? Çin mi ? Rusya mı ? Avrupa mı ?
Hiç biri. Hadi ekonomik yönden amerikan dolarına zarar versinler. Ama veremiyorlar. Neden ? Adamın ekonomisi dünyayı titreticek cinsten.

Peki biz neden ekonomimizi güçlendirmek, zirveye çıkartmak, insanımızı iş sahibi etmek için mücadele edemiyoruz. Soru çok basit.

O kadar gereksiz şeyleri tartışır ki bizim halkımız yıllardır şu ayet böyledir, bu ayet böyledir. Yıllardır o çaldı, aman olsun efendim iş yapıyor.
Eğitim yerle yeksan olmuş. Ama bazıları hala dini sömürü aracı gibi kullanıp insanları birbirine düşürme derdinde.

Bide diğer gelişmiş ülkelere bakalım. Adamlar bilimde çağ atlıyor. Biz hala yerli otomobil üreticez. Bunlarda inanıyor.
Ne diyim ki. Bunlara dolar dolsa ne oldur dolmasa ne olur diyenler lazım kardeşim. Doğruları söyleyen değil. Ama cepleri yanıyor ve uyanıcaklar. Ama çok geç olucak. Sonra dua edicekler. Sonumuz Venazuella gibi olmasın diye.
2001 yılı ihracat toplamı 31 milyar 186.4 milyon dolar Kaynak. 2017 yılı ihracat rakamı toplamı 157 milyar 94 milyon dolar kaynak...Şimdi elinizi vicdanınıza koyun. Cumhuriyet kurulduğundan beri ancak 31 milyar dolar ihracata çıkabilmişiz, ama ak parti hükümetleri 15 yılda 126 milyar dolarlık ihracat yapmış..

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
80 yılda yapılamayanları da konuşalım. belki, atom bombası yiyen Japonya'nın niye gerisinde kalmışız anlayabiliriz

Hani Kurtuluş Savaşından çıkıp o halde bile kurduğumuz fabrikaları satmaktan falan mı bahsediyorsunuz ?

imhotep

Müdavim
Reaksiyon puanı
192
üzülmeyin $ 10TL olacak hiç merak etmeyin yatırımınız iyi doğrultuda gidiyor... € kaç olur yazmayım... :)

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
2001 yılı ihracat toplamı 31 milyar 186.4 milyon dolar Kaynak. 2017 yılı ihracat rakamı toplamı 157 milyar 94 milyon dolar kaynak...Şimdi elinizi vicdanınıza koyun. Cumhuriyet kurulduğundan beri ancak 31 milyar dolar ihracata çıkabilmişiz, ama ak parti hükümetleri 15 yılda 126 milyar dolarlık ihracat yapmış..

Günaydın, ağzınıza almışsınız bir cumhuriyette, cumhuriyet. Yahu yok olan bir topraktan ülke, Türkiye kuruluyor. Neymiş şu kadar km demiryolu yapılmış ama iktidar onun 10 katı yapmış. Sende teknoloji var, orada el gücü var. Sende demir satın alma gücü var, orada elle üretme gücü var. Şimdi makine resmen rayı alıyor tak atıyor yerleştiriyor düşünsene 100 km yolu adım adım yapıyorsun tabi 1930'dan daha iyi şeyler yapacaksın. Teknoloji ilerliyor, milenyum çağdayız... Fabrika demişsin, devletin kendi gelir kaynağı olan her şey ya yabancıya yada Türk olan özel kişilere satılmış durumda. Ama devletin değil.
- TAKSAN
- GERKONSAN
- SEKA Afyon işletmesi
- SEKA Balıkesir işletmesi
- SEKA Çaycuma işletmesi
- SEKA Kastamonu işletmesi
- SEKA Aksu işletmesi
- SEKA Taşucu Tersane Alanı
- SEKA ya ait 4 taşınmaz
- TZD Sakarya işletmesi
- THY USAŞ
- Sümer Holdinge Ait Merinos Halı Fabrikası
- SÜMER HOLDİNG ERYAĞ
- SÜMER HOLDİNG Adıyaman işletmesi
- SÜMER HOLDİNG 117 adet taşınmaz
- KBİ 103 arsa, 89 lojman
- EBÜAŞ-MEYBUZ
- EBÜAŞ 54 taşınmaz
- TEKEL Kaya Tuzu İşletmesi
- TEKEL 30 taşınmaz
- ESGAZ
- BURSAGAZ
- İZGAZ
- ETİ BAKIR
- ETİ GÜMÜŞ
- ETİ KROM
- ETİ ELEKTROMETALURJİ A.Ş
- Çayeli Bakır işletmeleri A.Ş
- KBİ Samsun işletmesi
- KBİ 65 adet taşınmaz
- DiV-HAN A.Ş
- Amasya Şeker Fabrikası
- Kütahya Şeker Fabrikası
- TÜMOSAN
- SÜMER HOLDiNG Malatya işletmesi
- SÜMER HOLDİNG Bakırköy işletmesi
- SÜMER HOLDİNG Diyarbakır işletmesi
- SÜMER HOLDİNG Çanakkale Deri işletmesi
- SÜMER HOLDİNGE Ait 108 Adet Taşınmaz
- SÜMER HOLDİNG Ortadoğu Teknopark A.Ş
- SEKA Karacasu işletmesi
- SEKA Ankara Alım Satım Binası Müdürlüğü
- SEKA Ardanuç işletmesi Varlıkları
- TÜGSAŞ
- TÜGSAŞ Gemlik Gübre San. TAŞ
- TÜGSAŞ-İGSAŞ HiSSELERi % 100
- TÜGSAŞ Urfa Depoları arazisi
- TÜGSAŞ 23 taşınmaz
- İGSAŞ Kütahya Gübre Varlıkları
- TEKEL Alkolü içkiler San. A.Ş
- TEKEL 60 adet taşınmaz
- TEKEL İnegöl Kibrit Fabrikası T.A.Ş
- TEKEL Gemlik Sun.ip.Mües. T.A.Ş
- TEKEL Tuzluca Tuzlası
- TEKEL Sekili Tuzlası
- EBÜAŞ Samsun Soğuk Hava Deposu
- EBÜAŞ Manisa Kombinası
- EBÜAŞ Manisa Arsası
- EBÜAŞ’a ait 101 adet Taşınmaz
- TDİ ANKARA FERiBOTU
- TDİ Samsun Feribotu
- PETKİM 2 adet taşınmaz
- TEDAŞ 1 arsa, 1 adet trafo binası
- TEDAŞ 1 adet taşınmaz
- ATAKÖY Turizm A.Ş.
- ATAKÖY Otelcilik A.Ş.
- ATAKÖY Marina ve Yat işletmesi
- SÜMER HOLDİNG Beykoz işletmesi
- SÜMER HOLDİNG İstanbul İmar LTD.ŞTi
- SÜMER HOLDİNG 2 adet Taşınmaz
- TDİ Karadeniz Gemisi
- TEKEL Kristal Tuz Rafinerisi
- TEKEL Kağızman Tuzlası
- TEKEL 49 adet taşınmaz
- TÜPRAŞ
- TDİ 1 Adet Taşınmaz
- SEKA 5 Adet taşınmaz
- KÖY HiZMETLERi GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (Tasfiye Edildi),
- SSK Hastaneleri (Tasfiye Edildi)
- SSK Eczaneleri (Tasfiye Edildi)
- SEKA Kocaeli Fabrikası ve arsası
- Sümer Holding Sarıkamış İşletmesi
- Sümer Holding Sivas Dokuma Fabrikası
- Sümer Holding Manisa Pam. Men. A.Ş.
- Sümer Holding Makine Ve Teçhizat
- Sümer Holding 32 Adet Taşınmaz
- TÜGSAŞ Samsun Gübre Sanayi A.Ş.
- TEKEL 5 Adet Taşınmaz
- Karayolları Araç Muayene istasyonları
- DSİ ERCİYES Sosyal Tesisi
- Bayındırlık Ve iskan Bakanlığı ERCİYES Sosyal Tesisi
- Karayolları ERCiYES Sosyal Tesisi
- TEKEL Sigara Fabrikaları
- Sümer Holding Bergama Pamuk ipliği Fabrikası
- TEKEL Sigara Fabrikalarına Ait Taşınmazlar
- TEKEL Puro Fabrikaları
- TEKEL Alkol işletmelerine Ait Taşınmazlar
- Sümer Holding Tercan Ayakkabı işletmesi
- TCDD Mersin Limanı
- Adapazarı Şeker Fabrikası
- Ereğli Demir Çelik Fabrikası
- İskenderun Demir Çelik Fabrikası
- Yarımca Porselen Fabrikası
- Romanyadaki Silisli Sac Fabrikası
- Divriği Demir Madeni
- Hekimhan Demir Madeni
- Kırıkkale Çelik Çekme Boru Fabrikası
- BORÇELİK
- TÜPRAŞ
- PETKİM
- ÇAYKUR
- TÜRK TELEKOM
- KIBRIS TÜRK HAVA YOLLARI
- TÜGSAŞ Toros Gübre Fabrikası
- TÜGSAŞ Tekirdağ, Tarsus, Fatsa Depoları
- Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş.
- OYMAPINAR BARAJI
- ETİ Alüminyuma Ait Madenler
- Emekli Sandığı Ankara Emek işhanı
- Emekli Sandığı İstanbul Hilton Oteli.
- Boğaz Köprüleri ve Otoyolların Gelirleri.

Türk Telekom Araplar’a
- Çaykur Katarlılar'a
- Telsim İngilizler’e
- Araç muayene işi Almanlar’a
- Başak Sigorta Fransızlar’a
- Adabank Kuveytliler’e
- Avea Lübnanlılar’a
- Petkim Azeriler’e
- Tekel’in İçki Bölümü Amerikalılar’a
- Tekel’in Sigara Bölümü ABD ve İngilizler’e
- Finansbank Yunanlılar’a
- OyakbankHollandalılar’a
- Denizbank Belçikalılar’a
- Türkiye Finans Kuveytliler’e
- TEB Fransızlar’a
- Cbank İsrailliler’e
- MNG Bank Yunanlılar’a
- Dışbank Hollandalılar’a
- Şekerbank Kazaklar’a
- Yapı Kredi’nin yarısı İtalyanlar’a
- Turkcell’in yarısı Finliler ve Ruslar’a
- Beymen’in yarısı ABD’lilere
- Enerjisan’ın yarısı Avusturyalılar’a
- Garanti’nin yarısı Amerikalılar’a
- Eczacıbaşı İlaç Çekler’e
- İzocam Fransızlar’a
- Demir Döküm Almanlar’a
- Döktaş Finli’ye
- POAŞ Avusturyalılar’a
- Migros İngiliz’e
- TGRT (Fox) Amerikalı’ya SATILDI,
- MNG Kargo Dubaililer'e
- Oyakbank, Hollanda’nın İNG Bankı’na,
- Demirbank HSBC’ye,
- Dışbank Fortis’e,
- Tekfenbank Yunan EFG’ye,
- Finansbank eski bir EOKA-B üyesi olan bir papazın ortak olduğu Yunan NBG’ye,
- TEB Fransız BNP’ye,
- Sitebank Yunan Novabank’a,
- Denizbank Dexia’ya,
- Şekerbank Kazak Banlı Turan’a
- Adabank Kuveyt Finans’a,
- C bank İsrail Bank Hapoalim’e,
- Yapı Kredi Bankası Unicredito-Koç’a,
- Garanti Bankası’nın yarı hissesi GE-Finans’a(5)

Yabancılara satılan tüm kurumlarımız. Türkiye değil Arabiye olduk! kaynak fakat her yerde var bak bunlar.
Bak bu satılanların büyük çoğunluğu o ağza sakız olan cumhuriyet döneminde kuruldu.

Ve demir yolu demişken;
• Devlet Demir Yolları 1924’te faaliyete geçirildi.
• Anadolu Demiryolları Şirketi ile Haydarpaşa-Eskişehir-Konya ve Yenice-Mersin demiryolları yabancılardan 1928’te satın alındı. Amasya-Zile-Kütahya-Tavşanlı demiryolları açıldı.
• Mersin-Adana, Anadolu-Bağdat, Mersin Tarsus demiryolları, Haydarpaşa Limanı yabancılardan 1929’da alındı. Kütahya-Emirler, Fevzipaşa-Gölbaşı demiryolları açıldı. Fatih-Edirnekapı tramvay hattı hizmete girdi.
• Ankara-Sivas ve Kayseri-Şarkışla demiryolu 1930’da açıldı. Bursa-Mudanya demiryolu yabıncılardan satın alındı.
• Samsun-Çarşamba, Bandırma-Menemen-Manisa demiryolu yabancılardan 1933’te satın alındı. Adana-Fevzipaşa, Ulukışla-Kayseri demiryolu açıldı.
• Basmane (İzmir)-Afyon demiryolu yabancılardan 1934’te satın alındı. Demiryolu Elazığ’a kadar ulaştı.
• Aydın Demiryolları yabancılardan 1935’te satın alındı. Fevzipaşa-Ergani-Diyarbakır, Afyon-Isparta demiryolları işletmeye açıldı.

Bu arada bak satıldı değil, satın alındı yazıyor.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
dolara yönelmeyin, yönlendirmeyin.
emin olun 80 bin ₺ değerinde 4,20 kurundan şansım vardı güzel kar da ederdim. Ancak almadım.
halkın dolara yönlenmesi spekülasyon şeklinde devam ettiğinden daha da çıkmasına yardımcı olur.

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Dolar böyle gazlarsa çok yakında milyonersiniz :)

imhotep

Müdavim
Reaksiyon puanı
192
Çok üzülmüşe! benziyorsun kahretme kendini bu kadar, sizler bu şekilde davranarak piyasanın daha da ateşlenmesini isteyenlerin ekmeğine yağ sürüyorsunuz, belki bilerek belki de bilmeyerek ama durum bu.
tabi tabi $ ve € toplayıp piyasada değerini arttıranlar ucuza $ ve € alabilmek için millete nasıl elden çıkartın diye talimat verdiğinide biliyoruz...

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Arkadaşlar kimse kimseyi galyana getirmeye çalışmasın. Herşey gözlerin önünde olmaktadır. Görenlerin gözleri sağlam, görmeyenler ise kördür. Bu kadar açık ve net. Olanlara göz yumulduğunu sanmayın, elbet bir gün hesabı sorulur.

Keser döner sap döner gün gelir hesap döner " diye. Bu aklınızda kalsın, bunu da buraya bırakayım.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
1 Mayıs'da dolara gelen zamlar sebebiyle satışını yaptığım Türkiye'de üretilen ürünlerimize üretici firma tarafından %5 zam gelmişti. Satılan ürün meblağları yüksek olduğu için bu ay satışlarımız %70'e yakın oranla durmuş halde derken bugün gelen bir mail ile ikinci şok yaşadık. 1 Haziran'da %5 zam daha geliyor. Bunun neresinden tutsak elimizde kalmasa bilemedim. Zam+zam oylar kime?

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
1 Mayıs'da dolara gelen zamlar sebebiyle satışını yaptığım Türkiye'de üretilen ürünlerimize üretici firma tarafından %5 zam gelmişti. Satılan ürün meblağları yüksek olduğu için bu ay satışlarımız %70'e yakın oranla durmuş halde derken bugün gelen bir mail ile ikinci şok yaşadık. 1 Haziran'da %5 zam daha geliyor. Bunun neresinden tutsak elimizde kalmasa bilemedim. Zam+zam oylar kime?

Oylar bana forum admini olacağım :D @by efsane biliyorsun dostum yerinde gözüm var hahahahhahahahha :D :D

Ahmetcan26

Asistan
Reaksiyon puanı
88

çok mantıklı!!!bencede öyle!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...