İki bilgisayarı birbirine nasıl bağlarız

Bu konuyu okuyanlar

storm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar diz üstü bilgasayar ile masa üstü bilgisayar arasında nasıl bir bağlantı yapabiliriz. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler :)

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Ne bağlantısı isyiyorsun?

Ağ bağlantısı istiyorsan cross kablo lazım sana

souris46

Profesör
Reaksiyon puanı
5
internet istiyorsan ve iki bilgisayar için veri paylaşımı yapacaksanız önce bri dağıtıcı alacaksınız hub (dı galiba adı 2 yıldır kullanıyorum halen öğrenemedim) sonra bir ağ kuracaksınız ama eğer sadece aranızda oyun takılacak iseniz cross kablo ile bağlantı yapacaksınız
cross kablo: en basit anlatım yolu şudur bildiğin net bağlantısı için kullandığın kablonun bir tarafı normal diğer tarafın dizilişlerini değiştirdiğini düşün ;)

egkhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar
artık piyasada hub bulursanız kullanmayın saklayın derim, birkaç yıla kadar antika değerleri çok artacak :p
şaka bir yana souris in izah ettiği gibi, eğer sadece oyun oynamak dosya alıp göndermek istiyorsan, normal ethernet kablonun bir ucunu farklı bir dizilime göre ayarlaman gerekiyor. standartlar T568 A ve T568 B dir. İnternetten böyle aratırsan dizilim sıralarını bulursun.
Bir tarafı A olacak diğer tarafı B. Ama bunu kendin yapman için pense jak falan lazım. O yüzden hiç bunlarla uğraşmayıp bir bilgisayarcıdan çapraz(cross) kablo iste birkaç ytl zaten :)
ama yok o iki bilgisayarı da internete bağlamak istiyorsan iş biraz daha karışık. Ya bir merkezi aygıt alacaksın "SWITCH", hub lar artık pek kullanılmıyor.O switch i modeme e bağlayacaksın. ve bilgisayarlar arasında internet protokolünü paylaşıma açmak için bazı ayarlar yapman gerekebilir işletim sisteminden.
Ama artık modemlerin genelde switch özelliği de oluyor. Switch-Modem
Sen iyisi mi iki portlu switch modeme bağla bilgisayarları tüm dertlerin hallolsun :) :) :)

viyaduk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pc ve notebook'un işletim sitemlerine de dikkat etmen gerekir
vista ve xp home ağda birbirini görmez...

Arbalot

Asistan
Emektar
Reaksiyon puanı
10
aslında internete ethernet ile bağlanmıyor usb ile bağlanıyorsan vede bilgisayarında da ethernet portu var ise switch e gerek bile duymayacaksın arkadaşların dediği gibisadece ufak bir cross kablo işini görecektir...

internet paylaşımı için ise de internet bağlı olmayan makinanın ağ geçidini ve dns ayarlarını internete bağlı bilgisayarın ipleri olarak düzenlemen gerekecek...

storm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
viyaduk dedi ki:
Pc ve notebook'un işletim sitemlerine de dikkat etmen gerekir
vista ve xp home ağda birbirini görmez...
Dizüstünde vista yüklü masaüstünde xp yüklü bu durumda ne yapmak lazım. :)

titanyum

Profesör
Reaksiyon puanı
7
bende vista yüklü içerdeki pc de xp yüklü sp2 ağdan veri taransnferi çok hızlı vista ağ bağlantılarını kendi yapar sadece xp yi ev ağını açman gerek bu kadar

recepyuksel

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Aşagıdaki resimdeki gibi bir kablo yapıp iki bilgisayarı birbirine bağlayabilirsin.
Bunlar birbirini görecektir ama IP adreslerini alacakları bir merkez olmadığından sizin bilgisayarlara manuel sabit IP vermeniz gerekecektir.
Mesela 1 makinaya IP olarak 10.6.0.10 Subnet Musk 255.255.0.0 yazın.
2 makinaya 10.6.0.11 Subnet Musk 255.255.0.0 yazın bu iki makinaya bu IP adreslerinden birbirini görecektir.
DNS server kısımlarını boş bırakabilirsiniz.

Kablonun boyu 5 mt geçmesin sorun çıkarabilir. 0 -5 mt arasında sorunsuz çalışıyor.

Saygılarımla.

http://[URL=http://imageshack.us]
cat5cross100bothqd6.gif
[/URL]

rave

Asistan
Reaksiyon puanı
0
eklemek istediğim birşey var. Bilgisayarları birbirine bağlarken yazılımsal bir firewall varsa kapatmazsan sabaha kadar uğraşırsın. özellikle notbooklarda kurulu gelen norton internet security center...

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
arkadaşlar iki masaüstü pc yi usb den baglam şansmız yokmu

serk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim sorunum ise internet bağlantısı nasıl eşit olarak dağıtılabilir?:helpsmilie:

Modemin bağlantısı switch'ten de 2 ayrı ethernet kablosu ile iki bilgisayarın ethernet portuna girerek dağılıyor.

Dosya paylaşımı ayarları tamam internette ortak paylaşılıyor. Fakat biri downloada yüklendiği zaman diğer bilgisayarda internette gezmek işkence

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar iki masaüstü pc yi usb den baglam şansmız yokmu

Bu mümkün. İki ucu USB ve ortasında bir dönüştürücü var ve de iki bilgisayar arasında ağ kullanmak için uygun fakat ben şu an masamda iki bilgisayar kullanıyorum. Yaptığım sistemi anlatayım. 1. Makinamda 2 ethernet kartı var. 1. Ethernet kartı modeme bağlı. 2. Ethernek kartından diğer bilgisayara bir kablo çektim ve 1. Bilgisayar Ağ bağlantılarımda iki ethernet kartını seçip Bağlantıları Köprüle dedim ve şu an ikiside internete giriyor ve ağdan birbirini görüyor. Switch kullanmayacaksan en iyi çözüm bu. 10 YTL lik bir ethernet kartı ve 2 M. lik bir kablo ile çözüme ulaşabilirsin. Hatta 2. bilgisayarda ben Linux kullandığım halde sorun yaşamadan Samba ile ağ da dolaşıp, internete girebiliyorum.

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
ipi al bağla.!

nasıl bir şey istediğini ne yapacağını ve hangi bağlantılarının olduğunu söylememişin..

BeNBeN

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Uzun senelerdir bu işin içinde olduğum için kendime güvenerek yazıyorum. Gerekli ayarları yaparsanız xp ile vista birbirlerini görürler. Yeni nesil ethernet kartlarında doğrudan kablo bağlantısı yapabilirsiniz. Eğer eski ethernet kartı kullanıyorsan cross kablo kullanman lazım. Herhangi bir bilgisayarcıdan 5-10 ytl karşılığında alabileceğini düşünüyorum cross kabloyu. Bağlantıya gelince her 2 bilgisayara el ile ip vermen gerekiyor (internet bağlantısı olmadığını varsayıyorum). 2 bilgisayar arası direk ethernet kablosu ile bağlantıyı anlatıyorum sana.

1. bilgisayara (bu xp olan bilgisayar olsun)

ip adresi: 192.168.0.1
alt ağ maskesi: 255.255.255.0
varsayılan ağ geçidi: boş bırak

2. bilgisayara (bu vista olan bilgisayar olsun)

ip adresi: 192.168.0.2
alt ağ maskesi: 255.255.255.0
varsayılan ağ geçidi: boş bırak

Bunları yaptıktan sonra 4-5 dk bekle, hemen bağlanamazsın. Bunları yaptıktan sonra xp olan bilgisayarda bazı klasörleri paylaşıma aç ve vista olan bilgisayardan başlat/çalıştır a gir ve oraya xp olan bilgisayarın ip adresini şu şekilde yaz

\\192.168.0.1

eğer bağlantı yapılmışsa 2 şey çıkar karşına

ya paylaşılan klasörler direk gelir karşına ya da kullanıcı adı ve şifre ister.

Kullanıcı adı ve şifre isterse ağ ayarları ve izinleri ile oynaman gerekecek. Öyle bir şeyin olmadığını varsayıyorum.

Eğer bağlanmazsa hata verirse her 2 bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar dene bağlanmadıklarına emin olmak için.

Eğer bir sorun çıkarsa yada sorun olursa buraya yaz cevaplarım.

Not: Eğer bağlanmazsa (varsa internet bağlantını kes) güvenlik duvarlkarını kapayarak dene.

Kolay gelsin.