Haber İddialara göre 20 bin Yemeksepeti kullanıcısının verileri paylaşıldı!

Bu konuyu okuyanlar

Efrahim Aslan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Geçtiğimiz haftalarda bir hacker forumunda, 60 milyon Yemeksepeti kullanıcısının verilerinin paylaşıldığı iddia edilmişti. Söz konusu hackerlar, şirketin eski CEO'su Nevzat Aydın ile yaptıkları konuşmaların ekran görüntülerini de paylaşmıştı. Bazı kullanıcılara ait kredi kartı numaralarının ilk ve son 4 hanesinin de yer aldığı veritabanı, satışa çıkarıldı.

Bugün ise hackerlar, Yemeksepeti’nin Türkiye’deki bazı gazetecilere bu konuda suç duyurusunda bulunmasının ardından rastgele bir şekilde 20 bin kişinin verilerini paylaştı. Hacker yazdığı mesajda yer verdiği açıklama ise şu şekilde:

Herkese merhaba
Yemeksepeti’nin bu sızıntıyı Twitter hesaplarında Türklerle paylaşan birkaç gazeteciye dava açtığını duyduğumuz için rastgele 20 bin Yemeksepeti müşteri bilgilerini paylaşmaya karar verdik.
Yemeksepeti bunu yapmaktan vazgeçmezse ve yakında bir teklifte bulunmazsa birkaç ünlü kişi bilgisiyle daha fazla veri paylaşacağız.
Bilindiği üzere Yemeksepeti, konuyla ilgili kendi sosyal medya hesabından böyle bir durum olmadığını, sistemleri üzerinde herhangi bir izinsiz giriş tespit edilmediğini açıklamıştı. Yemeksepeti’nden yapılan açıklama şu şekilde:

“Yemeksepeti olarak kullanıcı verilerini korumanın en temel önceliğimiz olduğunu ve bu kapsamda siber güvenlik tedbirlerini en üst düzeyde aldığımızı vurgulamak isteriz. Bu son olayla bağlantılı olarak da Yemeksepeti sistemlerinde veri ihlali olup olmadığı detaylı bir şekilde araştırılmış, herhangi bir veri ihlali veya hırsızlığı kesinlikle tespit edilmemiştir.”

Ekli dosyalar

• yemeksepeti-verileri-çalindi-1.png
    yemeksepeti-verileri-çalindi-1.png
    79.1 KB · Görüntüleme: 237

source offical

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150
60.000.000 kullanicisi olmasi abarti degil mi?
Boyle dusunmemin nedeni sadece Turkiye'de olan bir sistem oldugunu bildigim icindir.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Yahu bu kaçıncı oldu saldırı oldu adamlar hiç mi ders almıyor ilk saldırı da benim bilgiler de gitmişti ve mail ile bilgi vermişlerdi. Ondan sonra bir kaç kez daha oldu ama mail ile bilgi vermediler. En sonunda hesabı kapatacağım herhalde.

Reaksiyon puanı
3,027
Pişkin pişkin açıklamalar yapmayı biliyorlar. CEO bey de gemiyi terk etmiş :D

magnify

localhost
Reaksiyon puanı
113
Gerçekten paylaşmışlar.

Paylaştıkları listede isim soyisim, telefon numarası, açık adres ve adres tarifleri mevcut. Bir kaç tanıdığım listede yer almakta.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,855
2. Hackleme olayı mı nedir. Gerçi 100 kere de hacklense kullanırım birşey olmaz. ????

dijitaldunya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Kişi listeleri bizim ulaşabileceğimiz bir yerde mi? İnsanların instagramlarıda sürekli çalınıyor nasıl güvende tutucaz bilgilerimizi bilemiyorum

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,924
Kişi listeleri bizim ulaşabileceğimiz bir yerde mi? İnsanların instagramlarıda sürekli çalınıyor nasıl güvende tutucaz bilgilerimizi bilemiyorum
Tor Browser ile DuckDuckGo'ya girin. Sonra yemeksepeti raid forum yazın. Hackleyen adamın mesajında 20k: kısmını bulup tıklayın. Bizim sokakta ki birini buldum.

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Tor Browser ile DuckDuckGo'ya girin. Sonra yemeksepeti raid forum yazın. Hackleyen adamın mesajında 20k: kısmını bulup tıklayın. Bizim sokakta ki birini buldum.
20K yazan kısımın linki sıkıntılı malware içeriyor tarama yaptınız mı ?

gamerpro44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şaşırdık mı? Hayır.... Yemeksepeti artık alıştırdı sayılır milleti. Sürekli olarak böyle haberler görüyoruz. Hatta geçenlerde verileri ele geçirenlerden biri, bir kadına salça olmuştu vs. Artık yemeksepeti ne yapar bilemiyorum.

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Ben Android üzerinden girdim. Windows için virüs içeriyorsa bilmiyorum.
Android için de aynı durum mevcut olabilir şüpheli paketleyici algıladı raid forum çok güvenilir değil dikkatli olmakta fayda var bu sızıntı haberi doğru ama genel çoğunlukta fake sızıntı haberleri yapıp dolandırıcılık peşindeler raid forumdakilerin çoğu sahte sunumlar yapıp ellerin deki sahte verileri satmaya çalışıyorlar.