İdamı Kim(ler) Engelledi?

Konusu 'Gündem (Dünya/Türkiye)' forumundadır ve 6.burhan tarafından 30 Haziran 2010 başlatılmıştır.


Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. 6.burhan

  6.burhan Profesör

  Katılım:
  16 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.287
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  0

  - İdamı Kim(ler) Engelledi?

  Bakalım kim(ler) engellemiş...

  İSİM İSİM OYLAMA


  TBMM zabıtlarından Meclis'teki 550 milletvekilinin Öcalanın asılması ile ilgili ne yönde oy kullandığını isim isim açıklıyoruz.


  AKP'nin de TBMM'de 53 milletvekili ile yer aldığı, o zaman milletvekili olmayan Erdoğan'ın genel başkanları sıfatıyla misafir locasından izlediği AKP Grubu "EVET" oyu kullandı. Böylece 1 Ağustos 2002'deki olağanüstü toplantılarda idam cezası, yasalarımızdan çıkarıldı. Partilerin milletvekili sayısı ve verdikleri oy:

  AKP: 53 evet
  ANAP: 76 evet
  DSP: 55 evet
  DYP: 65 evet
  SP: 22 evet
  YTP: 50 evet
  Bağımsızlar: 11 evet


  İdamın kaldırılması için "kabul" oyu kullanan o milletvekilleri, şu anda hangi partide görev yapıyor dersiniz? İşte yanıtları:

  Dengir Mir Fırat - AKP Adana Milletvekili
  Sait Açba - AKP Afyon Milletvekili
  Mahmut Göksu - AKP 22. Dönem Milletvekili
  Mehmet Özyol – AKP 22. Dönem Milletvekili
  Akif Gülle – AKP Amasya Milletvekili
  Ismail Özgün – AKP Balıkesir Milletvekili
  Mahfuz Güler –Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı
  Zeki Ergezen – AKP Bitlis Milletvekili
  Ismail Alptekin – Akp 22. Dönem Milletvekiliydi
  Faruk Çelik – AKP Bursa Milletvekili ve Devlet Bakanı
  Mehmet Altan Karapaşaoğlu – AKP Bursa Milletvekili
  Ertuğrul Yalçınbayır – AKP 22. Dönem Milletvekili
  Osman Aslan – AKP Diyarbakır Milletvekili
  Nurettin Aktaş – AKP Gaziantep Milletvekili
  Tevhit Karakaya – AKP MYK Üyesi
  Ali Er – AKP Mersin Milletvekili
  Abdülkadir Aksu – AKP Genel Başkan Yardımcısı
  Mustafa Baş – AKP 22. Dönem Milletvekili
  Ali Coşkun – AKP 22. Dönem Sanayi ve Ticaret Bakanı
  Hüseyin Kansu – AKP 22. Dönem Milletvekili
  Mehmet Ali Şahin – AKP Milletvekili TBMM Başkanı
  Nevzat Yalçıntaş – AKP İstanbul Milletvekili
  Abdullah Gül - Cumhurbaşkanı
  Salih Kapusuz – AKP Genel Başkan Yardımcısı
  Mehmet Vecdi Gönül – Milli Savunma Bakanı
  Osman Pepe – AKP 22. Dönem Milletvekili, Çevre ve Orman eski Bakanı
  Remzi Çetin – AKP 22. Dönem Milletvekili
  Özkan Öksüz – AKP Konya Milletvekili
  Avni Doğan – AKP Kahramanmaraş Milletvekili
  Ali Sezal – AKP 22. Dönem Milletvekili
  Sabahattin Yıldız – AKP Muş Milletvekili
  Eyüp Fatsa – AKP Ordu Milletvekili
  Musa Uzunkaya –AKP 22. Dönem Milletvekili
  Ahmet Nurettin Aydın – AKP 22. Dönem Milletvekili
  Abdüllatif Şener – Türkiye Partisi Genel Başkanı
  M.Ergün Dağcıoğlu – AKP 22. Dönem Milletvekili
  Yahya Akman – AKP Şanlıurfa Milletvekili
  Zülfikar Izol – AKP Şanlıurfa Milletvekili
  Maliki Ejder Arvas - AKP 22. Dönem Milletvekili
  Hüseyin Çelik – AKP Genel Başkan Yardımcısı
  Ilyas Arslan – Vefat etti
  Mehmet Çiçek – AKP Yozgat Milletvekili
  Ramazan Toprak - AKP 22. Dönem Milletvekili
  Kemal Albayrak –
  Abdullah Veli Seyda - AKP Şırnak Milletvekili
  Şükrü Ünal – AKP 22. Dönem Milletvekili

  İdamın kaldırılması için "kabul" oyu kullanan Bağımsızlar arasında şu anda AKP sıralarında olan bir kişi var. O da AKP Hükümetinin Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek…  Diğer bağımsız vekiller ise şöyle:


  Numan Gültekin, Mehmet Ağar, Mail Büyükerman, Mustafa Yılmaz, Rıdvan Budak, Zafer Güler, Mustafa Düz, M. Ali İrtemçelik, İhsan Çabuk, H.Fehmi Konyalı

  Idamın kaldırılması için "kabul" oyu kullanan DYP milletvekilleri Ahmet Iyimaya, daha sonra AKP Ankara Milletvekili oldu. Saffet Kaya da AKP Ardahan Milletvekili olarak siyaset hayatını sürdürdü.

  İdamın kaldırılması için "kabul" oyu kullanan ANAP milletvekillerinden de şu an AKP ve diğer bazı partilerin TBMM’deki sıralarında oturanlar var. İşte o isimler:

  Mehmet Ali Bilici – AKP Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı
  Yaşar Eryılmaz – AKP Ağrı Milletvekili
  Murat Başesgioğlu – AKP İstanbul Milletvekili  Dönemin ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da, şu an DP’yi temsilen parlamentoda milletvekili olarak bulunuyor.  DSP milletvekili iken “Apo asılmasın” diye oy kullanan milletvekillerinden de, şu an parlamentoda çeşitli partilerde siyaset yapmaya devam edenler var. İşte o isimler ve siyaset yaptıkları partiler:


  Ertuğrul Kumcuoğlu – MHP Aydın Milletvekili
  Hasan Macit- DSP İstanbul Milletvekili
  Hasan Erçelebi- DSP Denizli Milletvekili
  Emrehan Halıcı- CHP Ankara Milletvekili


  1 Ağustos 2002 tarihinde TBMM Genel Kurulu'nda, idamın kaldırılmasına yönelik oylama yapılırken, 116 milletvekiliyle Meclis'te bulunan MHP ise yasaya "Hayır" diyen tek parti oldu.

  Kaynak
   
  REDFOKS bunu beğendi.


 2. xerox3435

  xerox3435 Profesör

  Katılım:
  4 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.544
  Beğenileri:
  47
  Ödül Puanları:
  0
  APO’YU İPTEN KURTARAN İMZA

  [​IMG]
  MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin, Öcalan'ın idamını önleyen belgede imzası var.  Terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın asılması için meydanlarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ip atan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin idam cezasını uygulamasını önleyen kararın altında imzası bulunuyor.

  SÖZÜME SADIK KALACAĞIM İMZASI
  Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar’ın ortaya çıkardığı 12 Ocak 2000 tarihli mutabakat metni belgesinde, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ile koalisyon ortakları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz’ın imzaları bulunuyor. Devlet Bahçeli bu kararın ardından verdiği beyanatta, ölüm cezasının uygulanmayacağı konusunda sözüne sadık kalacağını belirtiyor.
  [​IMG]

  BİR GÜNDE DEĞİŞMİŞTİ
  57. Hükümet’in ortağı MHP lideri Bahçeli, 11 Ocak 2000 günü Osmaniye’de yaptığı konuşmada Öcalan’ın idam edileceği mesajını verdi. Ancak bu mesajdan bir gün sonra Bahçeli’nin de katıldığı Ankara’da yapılan liderler zirvesinden ’Öcalan’ın idam cezasını bekletme kararı’ çıkmıştı. ANASOL-M hükümeti, bir yandan Öcalan’ın idam kararını bekletirken diğer yandan da idam cezalarının kaldırılması için yasal düzenleme hazırlığı başlatarak verilen idam kararının infaz edilmesini yasal olarak da imkansız hale getirmişti.

  İŞTE O KARARIN METNİ
  BÜLENT Ecevit, Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz imzasını taşıyan ’Karar Metni’nde, ’Koalisyonu oluşturan DSP, MHP ve ANAP’ın genel başkanları, bugün(12 Ocak) Başbakanlık’ta yaptıkları toplantıda, AİHM’in teröristbaşı Abdullah Öcalan hakkındaki kesinleşmiş idam cezasının infazının bir süre ertelenmesine ilişkin ihtiyati tedbir kararını ayrıntıları ile değerlendirmişlerdir. Bilindiği gibi Türkiye’nin de yargı yetkisini kabul etmiş olduğu AİHM’in Türk yargısınca verilmiş kararları değiştirmesi hiçbir şekilde sözkonusu değildir. Anayasamızdan ve uluslararası taahhütlerimizden kaynaklanan süreç tamamlandığında, dosya gereği için ivedilikle TBMM’ye gönderilecektir’ deniyor.

  TERÖRİSTLERE MESAJ VERİLMİŞ
  TERÖR örgütü PKK üyeleri ve sempatizanlarının eylemlerde bulunmaması uyarısı da yapılan metinde ’Genel Başkanlar, hukuka saygı içinde aldıkları bu kararın, terör örgütü ve yandaşı çevrelerce milleti ve devleti ile Türkiye’nin yüksek menfaatleri aleyhine kullanılmak istendiğinin değerlendirilmesi halinde, erteleme süreci kesilerek infaz sürecine derhal geçilmesi konusunda görüş birliğine varmışlardır’ ifadeleri yer alıyor. Son paragraftaki ifadelerin Bahçeli’nin tabanını rahatlatmak için uzun tartışmaların ardından metne konduğu belirtiliyor.

  "İMZA BİZİM, SADIK KALACAĞIZ"
  Bahçeli, bu kararın ardından Hürriyet Gazetesi’ne 25 Haziran 2002 tarihinde verdiği beyanatta Öcalan’ın idam edilmemesi yönündeki sözüne sadık olacağını belirtti. Bahçeli beyanatında ’Biz ölüm cezalarının uygulanmayacağı yolunda bir moratoryum ilan ettik. Buna sadığız. İdam cezasının kaldırılmasını orta vadeli bir karar olarak ilan ettik. Buna da sadığız’ açıklamasını yaptı.

  O ZAMAN İDAMA KARŞIYDI
  Bahçeli, Hürreyet’in ’Peki bazı milletvekilleri, seçim ortamının da etkisiyle ’getirin şu dosyayı Meclis’te oylayalım’ derse ne olacak?’ sorusuna ise ’İdam cezaları uygulanmayacak diyen o moratoryumu kim imzaladı? Altında bizim imzalarımız yok mu? Elbette imzamıza sadık kalacağız’ karşılığını vererek, Öcalan’ın idam dosyasının raftan indirilmesine karşı olduğunu açıkladı.

  ÖCALAN, ALDIĞI HER NEFESİ MHP’YE BORÇLU
  AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz MHP’nin 1999’da Öcalan’ı idam etme vaadiyle iş başına geldiğini hatırlatarak, iktidarda ise terörist başının idamını engellediğini söyledi. Kapusuz ’Karar Başbakanlık’ta iki yıl bilinçli bekletilmiş. İdam engellenmiştir’ dedi.

  KOLTUĞU TERCİH ETTİ
  Apo’nun idamının ertelenmesiyle ilgili belgede Bahçeli’nin imzasının olduğunu belirten Kapusuz ’MHP, hükümet ortağının bölücübaşına verilen idam cezasını müebbet hapse çeviren kanun teklifine göz yummuş, hükümet ortaklığını yani koltuk sevdasını bebek katilinin idamına yeğlemiştir. Bahçeli, milletin ve Türk adaletinin kendisine emanet ettiği ipi, seçim meydanlarında yine millete atma gafletini göster-miştir’ dedi.

  BAHÇELİ ODASINDA VEKİLLERE NE DEDİ
  İdamın kalkmasıyla ilgili değişiklik Anayasa Komisyonu’nda görüşülürken idam ile ilgili düzenlemenin çıkarılması için verdiği önerge reddedilen AK Partili Ramazan Toprak, verilen arada MHP’li milletvekillerinin Bahçeli’nin odasına çağrıldığını ve toplantıya dönüşlerinde Öcalan’ı kurtarma yönünde oy kullandıklarını anlattı.

  BAHÇELİ’YLE 1 SAAT 15 DAKİKA
  Toprak ’MHP’li milletvekilleri, 1 saat 15 dakika süren bu toplantıdan yüzleri kıpkırmızı olarak döndüler. Ve önergeme red oyu verdiler. Böylece idam cezası kaldırılırken, Apo kapsam dışı kalmadı. Yasal olarak böylece idamdan kurtuldu. İş bittikten, düzenleme Genel Kurul’a bu haliyle gittikten sonra da aynı düzenlemenin Genel Kurul’daki oylamasında ’hayır’ yönünde oy kullandılar’ diye konuştu.

  İDAM İPİ ELİNDEYKEN SEN NİYE ASMADIN?
  Dönemin MHP milletvekili Edip Özbaş, Başbakan olarak, Öcalan’ın idam cezasını uygulamadığı gerekçesiyle Ecevit hakkında soruşturma önergesi açılması için imza toplamak istemiş, ancak MHP’liler Özbaş’a destek vermemişti. Önergeye destek veren Abdulhaluk Çay, Enis Öksüz, Ali Güngör, Mehmet Ceylan ve Mesut Türker de Bahçeli tarafından tasfiye edildi.

  SEÇMENE SELAM GÖNDERİYOR
  Özbaş, Bahçeli’nin idam ipi ile şov yapmasının ’seçmene selam’dan ibaret olduğunu belirterek ’Apo’nun idam ipinin ucu elindeyken gereken adımları atmadı. Öcalan’ı, Ecevit, Yılmaz ve Bahçeli üçlüsü idam kararını bekleterek, fiilen kurtardılar. Daha sonra da Anayasa’dan idam cezasını çıkararak yasal olarak kurtardılar’ diye konuştu.


  http://www.ensonhaber.com/gundem/222509/apoyu-ipten-kurtaran-imza.html
   
 3. REDFOKS

  REDFOKS Kürşad'ın Kırkıncı Çerisi Ϝ ϓ ſ Ϟ

  Katılım:
  31 Ocak 2009
  Mesajlar:
  18.309
  Beğenileri:
  174
  Ödül Puanları:
  63
  Cinsiyet:
  Erkek
  kardeş bu yazıya sonsuz bonus benden bu konu ancak bu kadar açık yazıla bilir..
   
  fizikci bunu beğendi.
 4. eF.E

  eF.E Profesör Onursal Üye

  Katılım:
  5 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.071
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  48
  Bildiğiniz üzere siyasi konular yasak.
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş