İ5 6600k ve Evga Gtx970 FTW+ Sistem

Bu konuyu okuyanlar

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
@Seyhoo Bekliyorum zaten. Sistem temmuz ayına doğru tam halini alacak o zamana kadar beklemedeyim. Yeni mimariyi gerçekten bekliyorum. gerekirse ekran kartı bütçemi 2000tl ye bile çıkartabilirim. Bir diğer konu da amd zen de ne yapacak. Yeni işlemciler gelir ise amd platform alabilirim ama fiyatlar ne olur zaman gösterereck.

AMD sistem toplamak parayı çöpe atmak demek. Mimari adına hiçbir şey yok. Kaba kuvvet ile performans sağlayan işlemciler ve grafik işlemciler her zaman sorunludur ve anakarta fazla yük bindirir. AMD kötü değil fakat NVIDIA ve Intel varken AMD gerçekten toplanmaz, mantık dışı. Bütçe düşükse AMD düşünülebilir fakat bütçe yüksekse bunu tartışmaya bile gerek yok.

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
AMD sistem toplamak parayı çöpe atmak demek. Mimari adına hiçbir şey yok. Kaba kuvvet ile performans sağlayan işlemciler ve grafik işlemciler her zaman sorunludur ve anakarta fazla yük bindirir. AMD kötü değil fakat NVIDIA ve Intel varken AMD gerçekten toplanmaz, mantık dışı. Bütçe düşükse AMD düşünülebilir fakat bütçe yüksekse bunu tartışmaya bile gerek yok.
Umarım bunları ekran kartları için demiyorsundur. Ekran kartlarında bütçene göre AMD de Nvidia'dan daha iyi ekran kartları var. Misal GTX 960 yerine R9 380 daha mantıklı GTX 980 yerine 390X daha mantıklı. Amd çok iyi ekran kartları yapıyor tam bir fiyat/performans ürünü.

GCN

Asistan
Reaksiyon puanı
28
R9 390X fiyat performans ürünü olmanın ötesine geçmiş, canavarı olmuş resmen.

GCN

Asistan
Reaksiyon puanı
28
NVIDIA'nın yeni serisinde kullanılacak olan bellek, GDDR5X mi olacak? Çünkü AMD artık 8-9 senelik, GDDR5'in darboğaz yaptığını söylüyor.

Rahim BAKİ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bilmiyorum ama radeon serisinden daha önce başım yandı iki kere. Tereddütlüyüm amd konusunda. Nvidia' da böyle bir sorun ile karşılaşmadım. Onda da 2 tane kart eskittim. Bu yüzden Evga 970 ftw modelini seçtim.

Rahim BAKİ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
NVIDIA'nın yeni serisinde kullanılacak olan bellek, GDDR5X mi olacak? Çünkü AMD artık 8-9 senelik, GDDR5'in darboğaz yaptığını söylüyor.

Bilmiyorum ama son haberlere göre HBM bellekler 2017' e ertelendi diye bir haber okudum. Büyük ihtimal ile GDDR5x kullanacaklardır yeni mimariler de.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Umarım bunları ekran kartları için demiyorsundur. Ekran kartlarında bütçene göre AMD de Nvidia'dan daha iyi ekran kartları var. Misal GTX 960 yerine R9 380 daha mantıklı GTX 980 yerine 390X daha mantıklı. Amd çok iyi ekran kartları yapıyor tam bir fiyat/performans ürünü.
Şimdi bütçeye göre değişir. Dikkat ettiysen iki marka aynı anda mimari çıkarmıyor hep farklı zamanlarda çıkartıyor. Ve ürettikleri kartlar fiyat olarak genelde birbirinden farklı bunların hepsi piyasa tarikatı, insanların ceplerine hükmeden anlaşmalı firmalar. Mimari ve teknoloji olarak grafik işlemcilerde NVIDIA'nın eline kimse su dökemez. Bir ekran kartında sadece performans ele alınmaz. Malzeme kalitesi, nanometre başına transistör sayısı ve bununla birlikte açığa çıkacak güç ve ısı değeri bunlar çok önemli. Isınan bir mikroçipin transistörleri yıpranır ve gittikçe performans düşüklüğü yaşanır. NVIDIA bu konuda çok üstün bir firma. Neyse şimdi yazmaya başlarsam çok uzun olacak ben müşterilerime yeri geldiğinde AMD ürünlerinide (sadece ekran kartı) satan ve tavsiye eden biriyim ama kimse bana gelipte mimari ve malzeme kalitesi konusunda AMD NVIDIA'dan daha üstün demesin.

GCN

Asistan
Reaksiyon puanı
28
NVIDIA yeni seride GDDR5X kullanmaz ise bence almayın. AMD resmen R9 Fury ile darboğaz olayını ispatladı.

Nasıl ispatladı?

HBM bellekler, Türkçe çevirisi yüksek bant genişlikte bellek.

R9 Fury vs GTX 980 karşılaşmasında, çözünürlük arttıkça R9 fark atıyor, bunun sebebi daha yoğun doku paketlerini çok hızlı bir şekilde iletişim kurduğu için hemen işleme alıyor. Yani olay bellekte, GPU fark yaratmıyor diye düşünüyorum.

Umarım NVIDIA ve AMD GDDR5 bellek kullanmaz.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
NVIDIA yeni seride GDDR5X kullanmaz ise bence almayın. AMD resmen R9 Fury ile darboğaz olayını ispatladı.

Nasıl ispatladı?

HBM bellekler, Türkçe çevirisi yüksek bant genişlikte bellek.

R9 Fury vs GTX 980 karşılaşmasında, çözünürlük arttıkça R9 fark atıyor, bunun sebebi daha yoğun doku paketlerini çok hızlı bir şekilde iletişim kurduğu için hemen işleme alıyor. Yani olan bellekte, GPU fark yaratmıyor diye düşünüyorum.

Umarım NVIDIA ve AMD GDDR5 bellek kullanmaz.
Pascal GDDR5x kullanacak.

GCN

Asistan
Reaksiyon puanı
28
ABD'nin Dünya'nın en hızlı 2. süper bilgisayarı TITAN, AMD işlemciler ile yapıldı. Not: Ekran kartı kullanılmıyor diye biliyorum.
Çin'in Dünya'nın en hızlı 1. süper bilgisayarı, Intel işlemciler ile yapıldı, ek olarak AMD ekran kartları kullanıldı.

AMD Çöp değil.

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
ABD'nin Dünya'nın en hızlı 2. süper bilgisayarı TITAN, AMD işlemciler ile yapıldı. Not: Ekran kartı kullanılmıyor diye biliyorum.
Çin'in Dünya'nın en hızlı 1. süper bilgisayarı, Intel işlemciler ile yapıldı, ek olarak AMD ekran kartları kullanıldı.

AMD Çöp değil.
AMD ye kötü diyen bir şey bilmiyordur zaten. GPU konusunda Nvidia'dan tek geri olduğu nokta yazılım. Mimari ve donanımda Nvidia'dan altta değil hatta bazı konularda daha üstte. Senin dediğin gibi çözünürlük arttıkça AMD farkı ortaya çıkıyor.

GCN

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Yüzlerce bilim adamı, mühendis ve devlet yetkilileri saf değil. Isınıyor gibi şeyler yüzünden kart falan bozulacak, performansı düşecek olsa, bunlar milyarlarca ve milyarlarca dolar parayı çöpe atmaz.

GCN

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Genel kültür adına ve teknoloji kültürü adına bu videoları izleyin.

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Hatta 4k da 980Ti'dan öndeymiş. Bence bu fiyata en alınabilir kart. Bunu söylemeyi tamamen unutmuşum.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Şuan 980 Ti ekran kartından daha iyi grafik işlemci yok.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Yüzlerce bilim adamı, mühendis ve devlet yetkilileri saf değil. Isınıyor gibi şeyler yüzünden kart falan bozulacak, performansı düşecek olsa, bunlar milyarlarca ve milyarlarca dolar parayı çöpe atmaz.
Devlet yetkilileri ne alaka onu anlamadım ? Şuan sen teknolojide kaçıncı kullanıcısın haberin var mı ? Devlet yetkililerinin yada büyük kurumsal şirketlerin senin kullandığı ekran kartını veya diğer donanımları kullandığını mı sanıyorsun ? Tekrar söylüyorum bu firmaların elleri her zaman kullanıcının cebindedir ve kullandığı parçaların her zaman kısıtlı bir ömrü vardır. Şuan senin gördüğün teknoloji %7 ila %10 civarı. Son kullanıcı olarak 5 sene sonra şuan kullanılan teknolojiyi ancak görebilirsin.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Doğru fakat biz GPU satın almıyoruz, doğrudan kart satın alıyoruz.
Biz kartı tek başına kıyaslamaktan ziyade direk grafik işlemciyi kıyaslıyoruz ki kartlar arasındaki fark grafik işlemciye yansımasın. Saf olarak grafik işlemciyi kıyaslamak profesyonelliktir.

GCN

Asistan
Reaksiyon puanı
28
1. sistem
  • i7 6700
  • H110
  • DDR3L 1600 4GB
  • GT 710 GDDR3 1GB
  • 5400 rpm HDD
2. sistem
  • i5 6500
  • H170
  • DDR4 2133MHz 8GB
  • GTX 970
  • SSD
Şimdi bilgisayarları ekran kartı olarak varsayalım, işlemcisi iyi diye 1. sistemimi almak mantıklı yada daha iyi demek mi mantıklı. Yoksa 2. sistem mi?

GCN

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Full HD de Fury X ile eşit UHD de Fury X daha iyi. Nasıl yok?
Aslında doğru söylüyor, Fury'den daha iyi ama, Fury bu farkı HBM bellek sayesinde sağlıyor. Yani GTX 980Ti'ın GPU'su, Fury'nin GPU'sundan birazcık daha iyi.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Yaz ayında gelecek Pascal'a güvenmeyin tepe modellerde olacak ve fiyatları da uçuk olacaktır. AMD piyasaya rakip sürene kadar Nvidia kartlarının fiyatı gereğinden fazla yüksek oluyor.

Bu arada GTX 970 yerine aynı fiyat olan R9 390X tercih etmek daha mantıklı testlerde 5-6 fps daha yüksek veriyor

Rahim BAKİ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
GTX980ti gerçekten güzel bir kart performans olarakta çok iyi bir kart. Fakat f/p oraanına bakarsak amd çoğu oyuncunun tercihi. Evet rander veya grafik tasarım yapsaydım nvidia tercihim olurdu bellek hızı daha yüksek amd' den.

GCN

Asistan
Reaksiyon puanı
28
@Kaya26 Yanlışın var kardeşim, GTX 970'in rakibi R9 390.

GCN

Asistan
Reaksiyon puanı
28
GTX980ti gerçekten güzel bir kart performans olarakta çok iyi bir kart. Fakat f/p oraanına bakarsak amd çoğu oyuncunun tercihi. Evet rander veya grafik tasarım yapsaydım nvidia tercihim olurdu bellek hızı daha yüksek amd' den.
NVIDIA iyi mi iyi ama, bence NVIDIA'nın çoğu ürününde, verdiği performansa karşı, aldığı para dengesiz. Yani örnek olarak AMD sana 1 liraya 1 FPS veriyorsa, NVIDIA sana 1 FPS vermek için 1,2 lira para alıyor. :D

GCN

Asistan
Reaksiyon puanı
28
TitanX al hem bu linkteki referans kart, boşver referansı.