Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi filmi (Muhammad: The Messenger of God)

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Hazreti Muhammed'in çocukluk ve ilk gençlik dönemi ile İslam'ın doğuşunu anlatan "Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi" filminin galası yapıldı.

thumbs_b_c_eb463de68ceb611231e4fa66422cc0ba.jpg

Yönetmenliğini Mecid Mecidi'nin üstlendiği ve İslamiyet ile ilgili en iddialı yapım olmayı hedefleyen filmin galası, geniş katılımla Kanyon AVM'de yapıldı.

İki yıl önce İslam'ı seçen Alman oyuncu Wilma Elles, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Almanya'da "İslam Bilimleri" okuduğunu belirterek, İslam hakkında çok önceleri araştırma yapmaya başladığını söyledi.

Hz. Muhammed'in hayatının anlatılmasından dolayı duyduğu mutluluğu ifade eden Elles, "Evrensel bir film. Çok iyi araştırılması gereken, çok zor bir görev. Çünkü izleyenler bütün detaylara çok dikkat edecektir. Filmden çok şey öğreneceğiz İslam hakkında. Sadece şimdi değil, bundan 50-60 yıl sonra da değerli bir film olacaktır." diye konuştu.

"Pürüzsüz bir film"

Yapımcı ve yönetmen Osman Sınav İranlı yönetmen Mecid Mecidi'yle dost olduklarını ve filmin setini çekimlerden önce ziyaret ettiğini bildirdi.

Filmi daha önce kısmen izlediğini anlatan Sınav, şöyle konuştu:

"Çok anlamlı ve güzel bir iş, olağanüstü bir film oldu. Mecidi'nin bakışını, hikayeyi değerlendirme şeklini ve çekimlerini beğendim. Peygamber'in gelişini, vahyin ne şartlarda indiğini o kadar güzel anlatıyor ki o duyguyu çok iyi geçiriyor izleyenlere. Uzun yıllar çalıştı. Sinema tarihi açısından ve tüm dünya insanlığı için çok değerli bir film oldu. Bilgim dahilinde, spekülasyon yapılacak bir film de değil. Şüpheye yer bırakmayan, pürüzsüz bir film."

Çekimler için 30 milyon dolar harcandı
Senaryosunu Mecidi ile Kambuzia Partovi'nin kaleme aldığı film, Hz. Muhammed'in doğumundan 13 yaşına kadar geçen süredeki yaşamını ve o yıllarda gelişen olayları, farklı bir bakış açısıyla ele alıyor. İtalya'dan bazı yönetmenlerin de yer aldığı film, Hz. Muhammed hakkında bugüne kadar çekilmiş ikinci film olma özelliğini taşıyor.

İki yıl süren araştırma ve 5 yıl süren çekimler sonunda tamamlanan film için Mekke ve Medine platosu hazırlandı. Üç yılda tamamlanan platolarda, 40 yıl daha tarihi filmlerin çekilebileceği dayanıklılıkta setler oluşturuldu.

Toplam 30 milyon dolar harcanan ve 2015'te tamamlanan filmde, Sareh Bayat, Mohsen Tanabandeh, Rana Azadivar, Ali Reza Shoja-nuri ve Mina Sadati'nin rol aldı.

Görüntü yönetmenliğini Vittorio Storaro'nun üstlendiği "Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi", 28 Ekim 2016 Cuma günü vizyona girecek.

AA

Entürkteynment

Doçent
Reaksiyon puanı
186
Film de Peygamberimizin tasvirinin yapılması ve diğer bir çok sebepten ötürü Türkiye'de aşırı tepki topladı

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Peygamberimizin resmi bile yoktur bildiğim kadarı ile putlaştırmasınlar diye yaptırmamış bu filmde yapılan yanlış bence .

Entürkteynment

Doçent
Reaksiyon puanı
186
Evet.Ayrıca hz.Hamza denilince artık insanların aklına filmde oynayan insanın gelmesi gibi tepkilerde var.Diğer canlandırılan Peygamberimizin aile fertleri içinde geçerli.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Türkiye'deki hocalar da tepki gösteriyor. Göz boyayarak bilinçaltı mesajlar verildiği söyleniyor. Fragmanını bile izlemedim. İzlemeyi de düşünmüyorum.

MMurtaza21

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
"Söyleniyor, diyorlar, -miş, -muş"lar ile böyle güzel bir eseri izlemeden yargılamak haksızlık bence.

Filmi izledim. Film Mecidi'nin Hz Peygamber hakkında çekeceği üç filmin ilki olup, Hazreti Resul'ün çocukluğunu işliyor.

İslam Tarihini ne kadar çok da okusam (asım köksal'ın islam tarihi, ramazan el-buti'nin fıkh'us-sire'sini ve cafer şehidi'nin bir islam tarihi tahlili'ni okumuştum) bu filmde yaşadığım duyguyu yaşamamıştım. O denli güzel yansıtılmış ki.. İzlemeyenler çok şey kaçırıyor.

Neyse..

Türkiye'de filmi eleştiren sözde hocalar ve yazarlar 1-2 farklı nedenle eleştiriyor bu filmi genelde:

1- Peygambere hürmetsizlik diyorlar. Halbuki Peygamber'i anlamak için harika bir çalışma bu. Hürmetsizlik filan yok filmde. Hem Peygambere hürmet deyip onu hayatımızdan uzak tutmaktansa, bırakın hürmetsizlik olsun da temsilen bile olsa hep hayatımızda olsun. Bu itirazları tıpkı Kur'an'a hürmet deyip onu hiç açmayan, okumayan, odada en üst rafta tozlanmaya bırakan kimselerin iddiasına benzetiyorum. Bırakın Kuran yerde olsun, ama okunsun, anlaşılsın.

2- Şiilik reklamıdır diyorlar filme. Filmde neden Hz Ebubekir, Ömer yokmuş filan diyorlar. Halbuki İslam Tarihinden zerre kadar bilgisi olan der: Peygamberimizin çocukluğunda henüz daha doğmamış (hz ömer, hz ayşe..vs) veya peygamberle tanışmamış (hz ebubekir) sahabelerin işi ne? Filmde mezhepçilik yapılmamış. Yetim olan Peygamberin çocukluğunda, hayatında 4 kişi vardır en çok: dedesi Abdülmüttalip, amcası Ebu Talip, annesi Amine ve sütannesi Halime.. Filmde bu zatlar var doğal olarak. Bence filme mezhepçi diye karşı çıkanlar, İslam tarihini ve kendi mezheplerini bile bilmeden bağnazca karşı çıkıyorlar. Hali hazırda gulat diye bilinen bazı aşırı şiiler de İranlı yönetmen Mecid Mecidi'ye neden sünni kaynaklardan da faydalanmış, şiada olmayan şeyleri eklemiş diye karşı çıkıyorlar. Ve bence Mecidi'nin Türkiye'den de dahil birçok sünni alime danışarak yaptığı bu film, şii-sünni mezheplerinin ortak görüşlerini bir araya getirmiş, vahdet ve islami birlik isteyenleri kaynaştırmış, iki mezhepten de aşırı olanları kendisinden uzaklaştırmıştır. Bu yönüyle de harikadır.

Her neyse..

Araştırmak isteyenler için bir yazı var internette: “HZ MUHAMMED: ALLAH’IN ELÇİSİ” FİLMİ EŞLİĞİNDE FIKIH VE İSLAM TARİHİ FORUMU

Yazı ve özellikle yorumlar düşündğrücüdür. Okuyun derim. Teşekkürler.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
"1- Peygambere hürmetsizlik diyorlar. Halbuki Peygamber'i anlamak için harika bir çalışma bu. Hürmetsizlik filan yok filmde. Hem Peygambere hürmet deyip onu hayatımızdan uzak tutmaktansa, bırakın hürmetsizlik olsun da temsilen bile olsa hep hayatımızda olsun. Bu itirazları tıpkı Kur'an'a hürmet deyip onu hiç açmayan, okumayan, odada en üst rafta tozlanmaya bırakan kimselerin iddiasına benzetiyorum. Bırakın Kuran yerde olsun, ama okunsun, anlaşılsın."

Bu talihsiz açıklamayı yapacağınıza, keşke hürmette yapılan yanlışları dile getirip düzeltilmesini önerseydiniz.. Yanlışı yanlışla düzeltmeye çalışmak tamamen talihsizlik olmuş..

MMurtaza21

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Ben hürmette kusur görmedim filmde. Yanlış yapmadım. İzlemeyip de filmdeki sözde yanlışlardan bahsetmek yanlıştır bence.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Herkes, her şeyi görür diye bir şey yoktur. Senin gördüğünü ben göremem, benim gördüğümü sen göremezsin. Bana kusur görünen, sana kusursuz görünür. Önemli olan işin ehli olanların yapacağı yorumlardır.

MMurtaza21

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Kusurlu veya kusursuz görmeniz için bakmanız gerekir. Ancak siz filme bakmadan, bakmış kişi ile tartışıyorsunuz. Ki bu çok anlamsız. Size akıl bahşedilmemiş gibi başkalarının dediklerini kaale alıyorsunuz. İlginç hakikaten.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Laf oyunu yaparak topu bana atmayı bırak. Konuyu farklı yere çekme. Ben filmi değil, senin fikrini eleştiriyorum. Filmi eleştirmem için izlemem lazım. Başkaları diyerek küçümsedikleriniz hocalardır, belli bir birikimi olan, işin ehli olanlardır. İşin ehli olanların eleştirileri benim için yeterlidir. Eleştirenler de uydurarak değil, izleyerek eleştirdiler. Olmayan bir şeyi varmış gibi söylemediler. O yüzden, senin övgülerin beni bağlamaz. Kendin her şeyi görüyormuş, en doğrusunu biliyormuş gibi kibirlenme karşımda. Senin, benim göremediğimi görenler var elbette. Herkes her şeyi görebilseydi, Allahu Teâlâ dünyaya elçiler göndermezdi. Herkes, her şeyi görebilseydi imtihan olmazdı. Hocalara, alimlere gerek duyulmazdı. Herkes, her doğruyu kendi görebilseydi cehenneme kimse gitmezdi..

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Efektleri güzelmiş.
Bizim sinemada ise GORA filminden sonra bir daha hiç kaliteli efekt görmedim 13 yıldır.

sonerooz

Doçent
Reaksiyon puanı
216
Filmi izlemeyi çok istiyorum açıkçası. Nuh tufanı'nı da izlemedim. Fakat her ramazan Çağrı filmi oynatacağımıza alternatif bir ürün ortaya koymamız gurur verici. Bence tepkinin asıl sebebi, İran menşeili olması. Şii'lerle aramız pek bir limoni son senelerde. Yaptıkları filme tepki gösterilmesi çok normal. (Doğru değil, sadece normal)

Simsizz1905

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
334
Aslında film çıkmadan önce her müslüman ülkesinin belirlediği kişiler filmi izleyip, görüşünü belirtmesi ve düzenlenmesi gerekirdi.