Hz.Ali(a.s.)'nin sözlerinden 40 hadis

Bu konuyu okuyanlar

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
İmam Rabbani nin hangi kitabı?
O söz ne üzere söylenmiş...
İmam Rabbani O sözü söylerken Günah Ve sevaptan mı bahsetmiş?
Hz Ali ve Hz Muavviyeden mi bahsetmiş...

Kitaptan bir söz...
o sözün önü arkası bir önceki paragrafı bir sonraki paragrafı yazının tümü kitabın tümü okunmadan yorum yapılmaz... yorum yaparsanız kafanız karışır...

tsewen

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Allah akıbetimizi hayır kılsın o zaman. Yalnız kardeşiniz olarak acizane derim ki, Hz. Muhammed aynı zamanda devletin de başkanıdır, siyaset İslam'dan ayrı düşünülemez. İnsanları ancak ve ancak Allah'ın kurallarıyla yönetebilen yönetmelidir. Yani siyaset ayrı, din ayrı değildir İslam'da. İslam rüm hayatı kapsayıcıdır, içinde ekonomi de vardır, siyaset de, fizik de, kimya da, matematik de.. Dünyada olup da İslam'da olmayan hiç bir şey yoktur. Zira Allah'ın ilmi herşeyi kapsar, çünkü herşeyin sahibi O'dur.

Zaten siyaset ve din ayrı bile olsaydı, Ali ve Muaviye arasındaki savaşlar insanlarda siyasi değil, dini ayrılıklara da yol açtı. Herkes Kur'anı kendince yorumlamaya başladı. "İlim şehri benim, Ali de onun kapısıdır" hadisine rağmen, sırf karşı tarafta diye Ali'yi dinlemedi insanlar, kendi hükümlerini kendileri çıkardılar ve İslam'da Kur'anı kendine göre yorumlama o zaman başladı.
Yani sevgili kardeşim, bugün onlarca mezhebin ortaya çıkmasının sebebi siyasi de olsa, sonucu dinidir.
işte kardeş siyasi ayrılıkları böyle karışıtırırsak sonucu bu olur bizde bunu söylüyoruz demekki bu tür siyasi ayrılıkları tartışmak bu sonuca götürüyor niye konuşuyoruz bunun sonu iyi olmaz dememizin sebebi budur. sonra nolur siyasi ayrılıklar itikadi ayrılıklara dönüşür hz ali allahtır diyande çıkar haz ali kafirdir (hariciler) diyende çıkar iş orta yoldur işte o da ehli sünnet vel cemaat yoludur

Hedeter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işte kardeş siyasi ayrılıkları böyle karışıtırırsak sonucu bu olur bizde bunu söylüyoruz demekki bu tür siyasi ayrılıkları tartışmak bu sonuca götürüyor niye konuşuyoruz bunun sonu iyi olmaz dememizin sebebi budur. sonra nolur siyasi ayrılıklar itikadi ayrılıklara dönüşür hz ali allahtır diyande çıkar haz ali kafirdir (hariciler) diyende çıkar iş orta yoldur işte o da ehli sünnet vel cemaat yoludur

:D çok güldüm.Allah da seni güldürsün.Doğru tektir değişmez.Sen Hakk'ı hakkıyla tanı batılı anlarsın.İlahiyat okumuş olmanın gözümüzde bir değeri yok.

tsewen

Doçent
Reaksiyon puanı
1
son sözlerin üzerine senin açtığın konulara cevap verme hakkım sona eriyor Allah hepimize hidayet versin

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Amin, inşallah bi hurmeti Muhammedin ve al-i Muhammed, aleyhimusselam.

Hedeter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aminnnnn.Allahumme Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed ve Accil Ferecehum.

jascuha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Elbruz46

kardeş bütün yazılanları okudum ve diyebilirimki sen müslümansan ben müslüman değilim. insanları yazdıklarınla aşağılamak,yapılmış bir katliamı sanki normal olaymış gibi anlatmak insanları siz biz diye ayırmak müslümanlıksa sağol ben almayayım beni allahımla baş başa bırakın yeter.

(Elbruz46)bizim maraşta alevileri sürüdüler ama kalan üç beş tanesi bile bunları söylüyor..
(** Maraş ** Gazi ** Malatya ** Çorum** bu katliamlarda normal olaylar dimi.

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ortada İslam adında bir din var ve bu dinin "apaçık" denilen bir tane kitabi var,

Ama gel gör ki onlarca çeşit mezhep, yüzlerce tarikat var,

Hepsi de birbirine "cehennemlik" olarak bakıyor.

Hepsi birbirine "Allah’ın dinini bilmeyen, yoldan sapmış" olarak bakıyor.

Sünni’si, Şii’si, Alevi’si, Hanefi’si, Hanbeli’si, tasavvufçusu, ondokuzcusu, nurcusu, şusu busu .....

Mesela Edip Yüksel’e sorsanız, Sünniler, aleviler, ve tüm diğer mezhep ve tarikatlar "yoldan sapmış" kişilerdir.

Ona göre bunlar "gerçek Müslüman" değillerdir.

Onlardan birine göre de Edip Yüksel "yoldan sapmış", "palavracı", "sahtekâr" dır.

Hepsi birbirine bu gözle bakıyor.

Lafa gelince “efenim yeryüzünde bu kadar müsluman var, e bunlar salak mı?”
.
Ama karşısına İran’ı getirsek 'e bunlar sapmış, gerçek İslamiyet bu değil'

Afganistan’ı getirsek, Suudi'yi, Libya’yı, Filistin'i, sunu bunu getirsek, sen hepsine yine "sapmış, gerçek Müslümanlık bu değil!" diyeceksin.

E hani az önce atıp tutuyordun n'oldu?, yeryüzünde şu kadar Müslüman var!" diyordun ??????.....

Hani nerede o "Müslümanlar" ???...

Hani bi laf vardır "herkes kendine Müslüman".

Biri rakısını içer 'elhamdülillah müslümanim!" der, öteki ise onu cehennemlik, sapık olarak görür.

Bu örnekler o kadar çoktur ki, hatta hepimiz burada ve günlük hayatta sürekli karsılaşıyoruz ki, örnekleri çoğaltıp uzatmaya gerek yok.

Ateizmi, dinsizliği veya diğer dinlerden birini terk edip "Müslüman" olmaya karar veren biri hangisini seçsin?

Hangisini ve neden seçmeli?

Kimi dinlesin?

-Kardeşim İslam böyle böyledir, gerçek İslam budur, diğerleri sapmıştır!
-Bak sen beni dinle, esas sapmış olan o, dinini bilmeyen o, gerçek İslam budur!
-Gerçek İslam Sünni İslam’dır!
-Hayır, kardeşim onu dinleme, bak İslam dini budur...
-Efenim Alevilik aslında ....
-Hayır, hayır, hadisleri dinden atamazsınız,
-Hadis dinine inanan sapıktır,

Gidin isinize !....

İstisnasız hepiniz insanların tanrı inancı üzerinden politika yapıyorsunuz,

Hepiniz insanların inancını sömürüyorsunuz.

Şusuymuş, busuymuş....

Hadi ordan...

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Orcagada, bu söylediklerini daha önce de söyledin, şimdi neden yeniden yazma ihtiyacı duydun? İkinci olarak, konu başlığına bakarsak tamamen alakasız bir şey yazmışsın.

Üçüncüsü de, senin bir aklın olacak ki, "o sapıktır, hayır asıl şu sapıktır" diyenden hangisinin doğru olduğuna inanacaksın. Çünkü herkes kendi menfaatini düşündüğü için kendine göre yalan uyduruyor. Zira sen de kendi korkularından ötürü bu meseleyi bir türlü kenara bırakamıyorsun, hep bu işlerle meşgulsun. Dolayısıyla sen de vicdanını rahatlatmak için hepsini birden reddediyorsun. Yani aslında eleştirdiğin şeyi bizzat kendin yapıyorsun.

Sen ne bekliyordun ki? Birisi bir şey söyleyecek, herkes de ona inanacak mı? Herkesin kuzu olmaması gerektiğini kendin söylemiyor musun her seferinde? Bu durumda sırf bizi alt etmek için kendinle çelişik şeyler söylüyorsun. Ben seni daha zeki biliyordum. Yapma arkadaşım, senin bir aklın olacak ki söylenenlerden hangisinin doğru olduğunu bulacaksın. Böyle rast gele dinlemeyeceksin. Hangisine inanalım diye sormayacaksın.

Hedeter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Biz bir ayrım yapmadık ki!İnsanı insan olduğu için sevdik.

Bizleri katledenlere düşmanlık besledik.Bebeklerimizi katledenlere öfke duymak hakkımız değil mi?

Bir arkadaş da beni sömürgeyle suçlamış.ben neyi sömürdüm ki?burda yapılandan ne gibi bir çıkar beklediğimi düşünüyor?Yıllarca ezildik hakkımız yenildi.Buna karşı çıkıyoruz.

Allah ile kul arasına girmemek bilakis alevilerin inancında çok önemlidir.Siz hiç bir aleviyi dini dayatma yaparken gördünüz mü?

jascuha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ben ne demek istediğinizi anlamadım.Af buyurun.katliamlarda ölenler benim canlarım kanlarım atalarım dedelerim.Normal bir olay gibi anlatmaktan kastınızı anlamadım.Siz kişileri karıştırdınız galiba?Biz bir ayrım yapmadık ki!İnsanı insan olduğu için sevdik.

Bizleri katledenlere düşmanlık besledik.Bebeklerimizi katledenlere öfke duymak hakkımız değil mi?

Bir arkadaş da beni sömürgeyle suçlamış.ben neyi sömürdüm ki?burda yapılandan ne gibi bir çıkar beklediğimi düşünüyor?Yıllarca ezildik hakkımız yenildi.Buna karşı çıkıyoruz.

Allah ile kul arasına girmemek bilakis alevilerin inancında çok önemlidir.Siz hiç bir aleviyi dini dayatma yaparken gördünüz mü?

pardon kardeşim sinirden yanlış yazmışım. Elbruz46 ya idi sözlerim. düzeltirim şimdi. Elbruz46 da sormak isterim Hizbullah onun için ne ifade ediyor türkiyede yaşayan kendilerine gerçek müslüman diyen ve insanları domuz bağlarıyla işkenceleriyle öldüren gerçek müslümanlar hakkında? ona göre Hizbullah üyesi terröristlerin pkk lı terröristlerden farkı varmıdır sadece meraktan soruyorum. konu ile alakası yok dersen eğer bu katliamı yapanlar ve övenler bu terröristlerdir.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338

La şimdi olmadık şeyler söyleyeceğim forumdan atılacağım...:angry:

Bak arkadaşım iyi dinle...
Sunni olmak
Müslüman olmak
Muhafazakar olmak
Dindar olmak
Kesinlikle terörrizm değildir...

Beni tanımadan benim hakkımda yorum yapan kişi anlaşılıyor ki Alevilere ve aleviliğe karşı olan herkesi Hizbullahçı terörist zannediyor...

Arkadaşım sözümü iyi dinle...
Bir terörist ne kadar terörünün İslam adına yaptığını söylese de yaptıkları İslam'a aykırı olduğu için İslam'ı bağlamaz...

Terör ün dini ırkı olmaz...

Terörü destekleyen hiç bir din de Allah'tan gelmiş bir din olamaz...
İslam dini ne zaman hizbullahın yaptığı eylemleri tasvip etmiş ki o yüce dinin bir mensubu olan ben o hareketleri tasvip edeyim...

Beni tanımadan benim dünya görüşümü iki mesajımla anlamaya çalışırsanız ulaşacağınız nokta budur... Elbruz46 hizbullahçı...

Ben el kaide için de usama bin ladin için de hizbullah için de ali kalkancı müslüm gündüz gibi sahte şeyhler için de en ağır ifadeleri kullanmış biriyim...
Bu adamlar yüzünden benim Barış dinim rahmet dinim terörizmle eş tutuluyor...
Hüseyin üzmez gibi sapıklar yüzünden Benim dinime saldırıyorsunuz...
Bana saldırıyorsunuz...

Kardeşim düşmanınızı belirleyin...
At gözlüğü ile bakmayın...
size gösterilene aldanmayın...

Bir kişi ben İslam'ın temsilcisiyim ben İslam adına hareket ediyorum diyorsa
onun sözlerine değil davranışların yaptıklarına bakın...
Yaptıkları ile İslam'a zarar veren bir kişi ya da kitleyi İslam'a saldırmak için örnek göstermeyin...:angry:

İslam dini bir yoldur
bu yolda yalpalayanlar yoldan çıkanlar elbette olacaktır...
ama bu yolun bozukluğundan değil yolcunun bozukluğundandır...
nitekim o yolda dümdüz hiç bir sapma yapmadan niceleri geçmektedir...

Siz o yoldan çıkanları göstererek yolu ve o yolda yürüyen diğerlerini suçluyorsunuz....:angry:

Maraş olaylarına gelince
Ben diyorum ki o olayları tasvip etmiyorum...
orada masum insanlar öldü...
İslam savaş kuralları bellidir...
İslam da seninle savaşanla savaşırsın...
Çocuğu yaşlıyı kadını öldürmezsin...
teslim olanı öldürmezsin...
Bir yaş ağacı kesmek dahi yasaktır...
Böyle bir dini siz nasıl terörizmle el tutarsınız...

Maraşta o katliamı yapanlar İslam adına yaptılar...
Ama İslam ı bilmiyorlardı...

Niye bilmiyorlardı?
yıllarca ülkede Kuran kurslarını yasaklayan İnönü yüzünden bilmiyorlardı...
Dini öcü gibi gösteren yasaklayan çarpıtmaya çalışan zihniyet yüzünden bilmiyorlardı...

Bilseler di İslam Savaş hukukunu yaparlar mıydı?
siz önce adamların dinini yasaklayın din bilgisini köreltin sonra cahilliklerinden bir şey yaptıklarında Dini suçlayın yok öyle yağma kardeşim...
Cahillik yüzünden yapılan şeyler dini bağlamaz...:angry:

Aynı şekilde Maraşta o katliamı yapanlar kadar suçlu bir kesim de Alevilerdir... Aleviler hiç bir şey yapmasalardı nasıl o kitleyi o kadar kolay onların üzerine sürecektiniz... Darbeye zemin hazırlamak için yapılan eylemlerden biriydi Maraş olayları ve amacına ulaştı...

Hizbullah çıyım diyenler sorun iki kelime din bilgisi yoktur...
zaten din bilgisi olmadığı için öyle kolay kandırılıp din adına böyle katliamlar yapıyorlar... bu dediklerim uydurma değil hizbullahçıların arasına karışmış onlarla hapse atılmış sonra hizbullahçı olmadığı anlaşılınca serbest kalmış birinin aktardıkları...
adamların dini bilgisi sıfır...

Muhafazakar dindar Sunni Müslaman ları potansiyel terörist olarak görmekten vazgeçin:angry:

Hedeter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elbruz46 öncelikle maraştaki olaylarda katilleri savunmadığın bu olayı kınadığın için seni takdir ettim.Ama şöyle birşey var.Maraşta olan bu olaylar o kadar da bilinçsizce olmadı.Camilerden sözde imamlar fetva çıkardılar, asker polis olaya müdahale etmekte gecikti.Bunu youtube a maraş katliamı belgeseli olarak yazarsanız bir dönem televizyonlarda yayınlanmış belgesel olarak izlersiniz.Sinirlenmeye hiç gerek yok.Sadece kurduğumuz cümlelere biraz dikkat edersek insanlar sizi daha iyi anlayacaktır.Örneğin "maraşta sürülendikten sonra kalan birkaç alevi" tabiri alçaltıcıdır.Bu da doğal olarak bizleri kızdırdı.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Elbruz46 öncelikle maraştaki olaylarda katilleri savunmadığın bu olayı kınadığın için seni takdir ettim.Ama şöyle birşey var.Maraşta olan bu olaylar o kadar da bilinçsizce olmadı.Camilerden sözde imamlar fetva çıkardılar, asker polis olaya müdahale etmekte gecikti.Bunu youtube a maraş katliamı belgeseli olarak yazarsanız bir dönem televizyonlarda yayınlanmış belgesel olarak izlersiniz.Sinirlenmeye hiç gerek yok.Sadece kurduğumuz cümlelere biraz dikkat edersek insanlar sizi daha iyi anlayacaktır.Örneğin "maraşta sürülendikten sonra kalan birkaç alevi" tabiri alçaltıcıdır.Bu da doğal olarak bizleri kızdırdı.

Zaten yazımda belirttim Maraş olaylarının asıl nedeni
Darbeye zemin hazırlamak idi...
Darbeye zemin hazırlamak isteyenler illaki devletin içindeki bir kesim çeteler olacak...
o yüzden polis in askerin zamanında müdahale etmemesi çok normal...
birileri olaylar yeterince büyüyene kadar seyirci kaldılar çünkü zaten kendileri çıkardılar olayları...
Cami imamlarına gelince...
İmam dediğiniz kişiler de devlet görevlileri...
Nitekim yine bu devletin içindeki çetelerden gelen talimatlar üzerine provokasyonu halka taşıyan kişiler olmuş olabilirler bu çok büyük bir olasılık...

Nitekim yine Maraş Olayları olmadan iki hafta önce Amerikan büyükelçisinin Maraş a gelmesi devlet yetkilileri ile görüşmesi de manidardır...

Böyle büyük bir provokasyonda ne yazık ki CAHİL toplumumuz sonradan pişman olacağı çok kötü şeyleri bir anda gaza gelerek yapabiliyor...

Ben diyorum ki içinde Allah korkusu olan İslam'ı doğru bilen bir kişi bu olayları yapmaz ve tasvip etmez...

Bırakın dini Ateist bir kimse bile bu olayları kabul edemez...

Şimdi ben diyorum ki size bu provokasyonlardan dolayı Halkı Dini suçlamayı bırakın?
Suçlayacak kişi mi arıyorsunuz
Ben size fikrimi söyleyeyim siz yine istediğiniz kişiyi suçlayın...

Maraş da olaylar olmadan önce Maraşa gelen ABD büyükeliçsini suçlayın...
Maraş olayları sonucunda darbe olmuştur...
Darbe için Maraş olayları gerekçe gösterilmiştir...
Darbeyi yapanlar demek ki maraş olaylarını yaptırmıştır yani Kenan Evreni suçlayın...

Cahil halk o olaylarda sadece bir tabancadır din bir kurşundur...
Siz kurşunu ve tabancayı suçluyorsunuz...

O tabancayı sıkan
tabancaya kurşunu süren
Alparslan Türkeş'ten bahsetmiyorsunuz?
O dönem ki MİT ten bahsetmiyorsunuz?
Darbeyi yapan Komuta kademesinden bahsetmiyorsunuz?
tabancaya kurşuna laf atmakla tabancayı kurşunu kınamakla vakit geçiriyorsunuz...

Tamam benim sürdüler ifadesi ağır oldu...
ama bu bir sürgündür bir katliamdır...
Ben bir sürgün toplumunun evladıyım... sürgünü de bilirim soykırımı da...
Nitekim benim dayım Maraş olayları esnasında komşuları olan bir alevi yi kurtarmak ister O alevi komşusu hayır der benim yüzümden sana da zarar veriler siz gidin der daha o dönem lise öğrencisi olan dayımı? ben bu hikayeyi dinleyerek büyüdüm... Annemin dayımın o alevi komşuları için katldilmesi için üzülmelerini görerek büyüdüm nasıl bu olaydan zevk alabilirim?

Yazı dili insanları duygularını ifade etmek açısından yetersiz...
benim kullndığım sürgün kelimesi sizn açınızdan alçaltıcı bir ifade olarak görüldüyse affola...

Hedeter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yaptığınız yorum için teşekkürler saygılar.Böylelikle kimse zan altında kalmamış oldu.

jascuha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
La şimdi olmadık şeyler söyleyeceğim forumdan atılacağım...:angry:

Bak arkadaşım iyi dinle...
Sunni olmak
Müslüman olmak
Muhafazakar olmak
Dindar olmak
Kesinlikle terörrizm değildir...

Beni tanımadan benim hakkımda yorum yapan kişi anlaşılıyor ki Alevilere ve aleviliğe karşı olan herkesi Hizbullahçı terörist zannediyor...

Arkadaşım sözümü iyi dinle...
Bir terörist ne kadar terörünün İslam adına yaptığını söylese de yaptıkları İslam'a aykırı olduğu için İslam'ı bağlamaz...

Terör ün dini ırkı olmaz...

Terörü destekleyen hiç bir din de Allah'tan gelmiş bir din olamaz...
İslam dini ne zaman hizbullahın yaptığı eylemleri tasvip etmiş ki o yüce dinin bir mensubu olan ben o hareketleri tasvip edeyim...

Beni tanımadan benim dünya görüşümü iki mesajımla anlamaya çalışırsanız ulaşacağınız nokta budur... Elbruz46 hizbullahçı...

Ben el kaide için de usama bin ladin için de hizbullah için de ali kalkancı müslüm gündüz gibi sahte şeyhler için de en ağır ifadeleri kullanmış biriyim...
Bu adamlar yüzünden benim Barış dinim rahmet dinim terörizmle eş tutuluyor...
Hüseyin üzmez gibi sapıklar yüzünden Benim dinime saldırıyorsunuz...
Bana saldırıyorsunuz...

Kardeşim düşmanınızı belirleyin...
At gözlüğü ile bakmayın...
size gösterilene aldanmayın...

Bir kişi ben İslam'ın temsilcisiyim ben İslam adına hareket ediyorum diyorsa
onun sözlerine değil davranışların yaptıklarına bakın...
Yaptıkları ile İslam'a zarar veren bir kişi ya da kitleyi İslam'a saldırmak için örnek göstermeyin...:angry:

İslam dini bir yoldur
bu yolda yalpalayanlar yoldan çıkanlar elbette olacaktır...
ama bu yolun bozukluğundan değil yolcunun bozukluğundandır...
nitekim o yolda dümdüz hiç bir sapma yapmadan niceleri geçmektedir...

Siz o yoldan çıkanları göstererek yolu ve o yolda yürüyen diğerlerini suçluyorsunuz....:angry:

Maraş olaylarına gelince
Ben diyorum ki o olayları tasvip etmiyorum...
orada masum insanlar öldü...
İslam savaş kuralları bellidir...
İslam da seninle savaşanla savaşırsın...
Çocuğu yaşlıyı kadını öldürmezsin...
teslim olanı öldürmezsin...
Bir yaş ağacı kesmek dahi yasaktır...
Böyle bir dini siz nasıl terörizmle el tutarsınız...

Maraşta o katliamı yapanlar İslam adına yaptılar...
Ama İslam ı bilmiyorlardı...

Niye bilmiyorlardı?
yıllarca ülkede Kuran kurslarını yasaklayan İnönü yüzünden bilmiyorlardı...
Dini öcü gibi gösteren yasaklayan çarpıtmaya çalışan zihniyet yüzünden bilmiyorlardı...

Bilseler di İslam Savaş hukukunu yaparlar mıydı?
siz önce adamların dinini yasaklayın din bilgisini köreltin sonra cahilliklerinden bir şey yaptıklarında Dini suçlayın yok öyle yağma kardeşim...
Cahillik yüzünden yapılan şeyler dini bağlamaz...:angry:

Aynı şekilde Maraşta o katliamı yapanlar kadar suçlu bir kesim de Alevilerdir... Aleviler hiç bir şey yapmasalardı nasıl o kitleyi o kadar kolay onların üzerine sürecektiniz... Darbeye zemin hazırlamak için yapılan eylemlerden biriydi Maraş olayları ve amacına ulaştı...

Hizbullah çıyım diyenler sorun iki kelime din bilgisi yoktur...
zaten din bilgisi olmadığı için öyle kolay kandırılıp din adına böyle katliamlar yapıyorlar... bu dediklerim uydurma değil hizbullahçıların arasına karışmış onlarla hapse atılmış sonra hizbullahçı olmadığı anlaşılınca serbest kalmış birinin aktardıkları...
adamların dini bilgisi sıfır...

Muhafazakar dindar Sunni Müslaman ları potansiyel terörist olarak görmekten vazgeçin:angry:

eyvellah demeki isteyince doğru cümleleri kurabiliyorsun. ve kimsenin sünni leri veya dindandarları terrörizm le suçladığı yok ben senin aşağılayacı sözlerin üzerine o yorumu yaptım.maraşta yapılan katliama sürgün dediğin için kızdım. demişsinki ''Ve son olarak en hassas nokta...
Bazı sapık inançlar Hz Ali nin peygamber olduğunu ya da Peygamber efendimiz yerine onun Peygamber olması gerektiği gibi saçmalıklar söylerler...'' birincisi alevilerin Hz.Ali yi peygamber oldgunu söyleyen yok bizim Allahımızda peygaberimizde bir. bunu söleyenler provokotorlerdir veya mum söndü olaylarını üreten yobaz kesimlerdir. sebebide basit alevileri öcü gibi göstermek... hadi varsayalımki bazı kendini bilmezler Hz.Ali yi peygamber olarak görüyor sen onlara bir müslüman olarak sapkın diyemezsin çünkü bu zamanda ineğede tapan var şeytanada hiç dinsizlerde var müslümanlık demezmi inançlara saygı diye bizemi yanlış öğretiler?Hz.Ali nin peygamber olması gerektiğine inanan lar içinde aynı cümleyi kullanmışsın yani kosca irandaki bütün insanlar sapkınlık yapıyor ölemi. Vede bişey diyim sana çoğu kimse aleviler ne kuranı bilir ne namazı diye ben şahsen küçüklüğümde kuran kursuna gittim bütün duaları öğrendim namaz kılmasınıda öğretiler sağolsunlar hatta bir kerede dayak yedim arapça bir harfi yanlış söyledigim için o gün den sonra daha gitmedim hem camiye giderken kursa geceleride cem e giderdim. şuanda benim en yakın kankam günde 5 vakit namazınıda kılar muharremorucunuda tutar kendisi de alevidir dede sinide bilir cem evinide.hatta çorumludur zamanında ailesi çorumdan kaçmış katliam zamanlarında vede bu kişinin 2 yıl nişanlı oldugu kızın ailesi alevi oldugunu duydukları zaman kızlarını geri aldılar.. bunları söylüyorum sadce sana değil birçok kişi atıp tutuyor aleviler hakkında... sünni olupta hiç eline kuranı almayan namaz kılmayan yokmu? hatta evlerinde Kuran-ı kerim olmayanı yokmu ama gel görki konu alevilik olunca açıyorlar ağızlarını yumuyorlar gözlerini. sözlerimide boyalı yazamadıgım içinde kusura bakmayın içimden ne geliyorsa onu yazıyorum.

Hedeter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle İran'da da İmam Ali'yi(a.s) peygamber olarak görmezler.Ayrıca hizbullah diyorsunuz ya, bir noktayı belirtmek isterim İran kaynaklı yani bugün Filistin'de çarpışan Hizbullah'ın Türkiye'deki ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.İsim benzerliği.Türkiye'deki belirli bir oluşumdu.

Ayrıca jashuca kardeşin de belirttiği gibi bir topluma birşeyin farz olması ile o kişinin bu farzı yapması farklı şeylerdir.Biz burda birbirimizin dini yönünü sorgulamıyoruz, sadece kurallar üzerinden konuşuyoruz.Namazını kılmayan alevi de vardır sünni de.Bu sebeple hiçbirşeyi tüm bir kesime yıkmıyouz.

Sanırım bunlarda herkes hemfikirdir.Önyargılı yaklaşmayalım birbirimize.İmam Ali(a.s.)nin dediği gibi "İnsan bilmediğinin düşmanıdır."

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Selamlar yeniden.

jaschua dedi ki:
Hz.Ali nin peygamber olması gerektiğine inanan lar içinde aynı cümleyi kullanmışsın yani kosca irandaki bütün insanlar sapkınlık yapıyor ölemi.

Sevgili kardeşim, Hz. Ali'nin peygamber olması gerektiğine inanmak demek, haşa kendini Allah'tan daha büyük ilim sahibi olarak görmektir. Yani Allah böyle bir karar vermedi ama verseydi daha iyi olurdu demiş gibi olursun.

Eğer Hz. Ali'nin peygamber olması gerekiyor idiyse, zaten Allah onu peygamber yapardı. Ama Hz. Muhammed'in şu hadisine bak; "benden sonra peygamber gelecek olsaydı bu Ali b. Ebu Talib olurdu". Bunu Hz. Ali'nin faziletinin ne kadar büyük olduğunu ifade etmek için, Ali'yi bize tanıtmak için söylüyor, ama aynı zamanda onun bir peygamber olmadığını ve olmayacağını da bildirmiş oluyor.

Ya da şu hadise bak, peygamberimiz Hz. Ali'ye söylüyor; "Ey Ali, senin bana mesaben, Harun'un Musa'ya olan mesabesi gibidir. Ancak benden sonra peygamber gelmeyecektir".

Bildiğim kadarıyla İranlıların da Hz. Ali'nin peygamber olması gerektiğine dair bir inançları yok.

jascuha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Selamlar yeniden.

Sevgili kardeşim, Hz. Ali'nin peygamber olması gerektiğine inanmak demek, haşa kendini Allah'tan daha büyük ilim sahibi olarak görmektir. Yani Allah böyle bir karar vermedi ama verseydi daha iyi olurdu demiş gibi olursun.

Eğer Hz. Ali'nin peygamber olması gerekiyor idiyse, zaten Allah onu peygamber yapardı. Ama Hz. Muhammed'in şu hadisine bak; "benden sonra peygamber gelecek olsaydı bu Ali b. Ebu Talib olurdu". Bunu Hz. Ali'nin faziletinin ne kadar büyük olduğunu ifade etmek için, Ali'yi bize tanıtmak için söylüyor, ama aynı zamanda onun bir peygamber olmadığını ve olmayacağını da bildirmiş oluyor.

Ya da şu hadise bak, peygamberimiz Hz. Ali'ye söylüyor; "Ey Ali, senin bana mesaben, Harun'un Musa'ya olan mesabesi gibidir. Ancak benden sonra peygamber gelmeyecektir".

Bildiğim kadarıyla İranlıların da Hz. Ali'nin peygamber olması gerektiğine dair bir inançları yok.

aslında demek isteğim Hz.Ali nin Hz.Ömerden önce halife olması gerektiğine inan iran halkı idi ben biraz karıştırmışım sende düzeltmişsin beni sağol.benimde Zaten Hz.Ali yi Peygamerimiz olarak gördüğüm yok. benim burda dikkatini çekmek istedigim konu hiç bir insanı inançlarından ötürü sapkınlıkla suçlayamazsın bu lafım Elbruz46 idi. dunyada Kıran-ı KErimde adı geçmiyor diye insanların inançlarına sapkın dersek eger milyonlarca milyonlarca Hindu,milyonlarca budist, vs.vs sapkın oluyor ben bunun yanlış oldugunu söylemek istedim ve bir müslüman olarak insanların inançlarına saygı göstermesi gerektigini söyledim. çünkü dile getirmesede o sapkın inançlarından ne kastediğini çok iyi biliyorum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben kuran okuduğum için hadislerin çoğunun uydurlduğunu görüyorum hz alinin olduğu idda edilen sözlerin çoğu kuran sözleridir tasdiklerim bir iki söz hariç ben alevide değilim sunnide daha doğrusu mezhepim kurandır..kuranda a denen şeye hadis b diyorsa ben o hadise inanmam arkadaş peygamberi yada halifeyi allaha şerik yapmayın..bir kere hadislerle amel edilmez hadislerle haram helal belirlenemez amelde haramda helalde kuranda apaçık yazmaktadır.. hadislerle gayb bilindiği idda edilemez zira gaybı allah bilir..kim amel etmek istiyorsa kurana baksın kim gaybı öğrenmek istiyorsa allahın bildirdiğine razı gelerek o pis nefsini ıslah ederek kurana baksın kim cennete girmek istiyorsa kibri ve onunla birlikte riyayı hasedi unutsun zekat versin namaz kılsın allahtan ve resulullahtan başkasına (yani kuran) bidat etmesin zanları terketsin...resulullaha itaat kurana itaattir kurana itaat cebraile itaattır cebraile itaat allaha itaattir..bunları yapalım ki allah bize hidayet etsin kimde bu kuranı kimse anlamaz diyorsa bilsinki allah adına hüküm vermiştir..tabikide kuranı kibirli hasedçi riyalı her rüzgarın peşine giden herşeye inanan ve zalimlerin allah adına uydurduğu yalanlara kanan cahiller anlayamaz kuranda ve onu anlama kabiliyetide yani hikmette allahındır onu dilediğine verir...bu sözlerimden dolayı bana lanet edecek varsa buyursun etsin aynı lanetle onu başbaşa bırakıyorum ve kıyamette elim onun boynundadır..birlik olun fırkalara bölünmeyin birbirinize iftiralar atmayın ne bilirsiniz kimin kimden daha hayırlı olduğunu...allaha kavuşmayı dileyin bu 3 günlük dünyayı ahirete değişmeyin...aranızda cahillerde var abitlerde alimlerde sözüm herkesedir..allahın selamı üzerinize olsun.........muhammet.........