Hurma Ağacımın Gelişimi

Bu konuyu okuyanlar

atik posta

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Hurma Ağacımı tanıtmak istiyorum :)
Bir saksıya ilk önce 1, o birinci çıkınca 2 ve onlarda çıkınca 1 tane daha, toplam 4 hurma çiğidi diktim. Saksının köşelerine + şeklinde ektim.

İlk gelişim: 17/09/2017
a1zqOB.jpg

Daha sonra 17/10/2017
zJ0RWB.jpg

27/10/2017
vJjYzR.jpg

Gelişimleri belli aralıklarla buradan aktaracağım.

ygtars

Asistan
Reaksiyon puanı
55
tohumaları nerde buldunuz ?

atik posta

Asistan
Reaksiyon puanı
54
ygtars tohum yok. Annem umreye gittiğinde bayağı hurma getirmiş. Normal hurma çiğidi. Hurmanında çeşitleri var mutlaka. Örneğin ilk çıkan hurma dağınık saçlı gibi yapraklı ve dallı çıktı. Ben de toka gibi ip ile bağladım. Sonraki ikisi dümdüz çıkıyor. Ne hurması olduğunu bilmiyorum. Peygamber hurması da olabilir. Hiç fikrim yok. Yani yediğin hurmanın çiğidi. Yalnız toprağa ekerken, çiğidin çizgili kısmı yukarı baksın.

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Hurma Ağacımı tanıtmak istiyorum :)
Bir saksıya ilk önce 1, o birinci çıkınca 2 ve onlarda çıkınca 1 tane daha, toplam 4 hurma çiğidi diktim. Saksının köşelerine + şeklinde ektim.

İlk gelişim: 17/09/2017
a1zqOB.jpg

Daha sonra 17/10/2017
zJ0RWB.jpg

27/10/2017
vJjYzR.jpg

Gelişimleri belli aralıklarla buradan aktaracağım.
Bunu hobi olarak yapıyorsanız çok güzel bir hobi seçmişsiniz.
--- Gönderi Güncellendi ---
Ben de küçükken biber ağacı dikmiştim. :D

atik posta

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Cyb3r_K1ng evet. Hobi olarak yapıyorum. Bundan önce de sütleğen (tam adını bilmiyorum) çiçeğim var. 2 yıl ya da daha fazladır büyütüyorum. Çelik dikenli bir çiçek. Resim:
o6On19.jpg

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Ben de küçükken biber ağacı dikmiştim. :
Cyb3r_K1ng evet. Hobi olarak yapıyorum. Bundan önce de sütleğen (tam adını bilmiyorum) çiçeğim var. 2 yıl ya da daha fazladır büyütüyorum. Çelik dikenli bir çiçek. Resim:
o6On19.jpg
Güzel bir hobi seçmişsiniz. ;)
Stres atmak için çok iyi oluyordur.
DİKKAT ET GECE YATTIĞIN ODAYA KOYMA BU ÇİÇEKLERİ! :)

atik posta

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Biber ben de düşündüm de, sağlam tohum bulamadım. Aslında üstüne düşmedim. Odama koymuyorum. Hep balkonda duruyorlar. Balkon camlı. Az önce mutfağa aldım. Üşürler :) kış boyunca içeride dursunlar.

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Biber ben de düşündüm de, sağlam tohum bulamadım. Aslında üstüne düşmedim. Odama koymuyorum. Hep balkonda duruyorlar. Balkon camlı. Az önce mutfağa aldım. Üşürler :) kış boyunca içeride dursunlar.
Tamam o zaman sıkıntı yok. :)
İyi forumlar...

Sx105rRomules

Müdavim
Reaksiyon puanı
177
hurma ağacı g eç olgunlaşıyormuş diyorlar aslı varmı

atik posta

Asistan
Reaksiyon puanı
54
hurma ağacı g eç olgunlaşıyormuş diyorlar aslı varmı
Hiç bilmiyorum. Çiğidi ilk önce vermiküler toprağa koyup 2 hafta karanlık yerde bekletince, daha sağlam, güçlü bir yapısı oluyormuş. Daha sonra alıp normal toprağa ekiyormuşsun. Ben direkt toprağa ektim. Haftada bir, 1 bardak su koydum. Çok sudan dolayı kökü çürüyebilir. Bu bilinçsiz su kullanmam sebebiyle, çok güzel çıkan çam ağacımı (çam olsa gerek, aynı çam ağacı dikenleri gibi çıkıyordu.) kaybettim.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
bizim bahçede ki saksılara da dikmişler çıkmış lar yalnız hurma çekirdeğinin filizlenip tutması pek hayra işaret değil onun yetiştiği yerler çöl iklimi sıcak olur burada yetişmesi küresel ısınmayı kanıtlar hele büyürde hurma verirse net kanıt.

atik posta

Asistan
Reaksiyon puanı
54
ConfickerBelasi hurma çekirdeği olarak diktim. Hayra mayra orasını bilmem :) Dünya çapında küresel ısınmanın yıldan yıla artıp, buzulların daha fazla eridiği bir gerçek. Çekirdeğin düz tarafının tam ortasından kök çıkmaya başlıyor. Allah'ın hikmeti. Taş gibi sert kabuğun tam ortasından öyle pürüzsüz çıkması bile bir mucize diye düşünüyorum. Çıkan kök, çekirdeğin çizgili tarafina doğru dolanıp, düz bir şekilde uzuyor. O bakımdan yukarıda çekirdeği toprağa ekerken, çizgili tarafı yukarı bakacak şekilde ekin dedim.

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Oo daha çok başındasınız işin yalnız hızlı büyüyorlar bizim saksının dibine annem atmış çekirdeklerini baya çıkmışlar 1 metreyi geçmişler daha önce sıcak iklimlş bir yerdeydik orda da çıkıyodu saksının dibine atınca hatta ordakilerden babam arkadaşının mezarına dikmişti büyüyünce baya yetişmiş yani saksıya bir süre sonra sığmamaya başlarlar iklim uygunsa bahçeli bir yere taşımaya hazır olun:)

atik posta

Asistan
Reaksiyon puanı
54
epsilon06 iklim, Ankara karasal iklimi. Bahçe için yapmadım ya. Varsın evde büyüsün. Bakarsın çok büyüyünce ne olur bilmem.

Son düzenleme:

atik posta

Asistan
Reaksiyon puanı
54
17/11/2017

Sonbahar dolayısıyla bayağı yaprak döküldü.

0GgGEW.jpg

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,976
Vay ne güzel elinize sağlık. Bende denemek isterim zaman bulunca. Keşke bilgisayara bakım yaptığım kadar Çiçeklere de bakım yapabilseydim. Ama olmuyor işte herkesin bir hobisi var derler.

atik posta

Asistan
Reaksiyon puanı
54
_Zaur_ sağ ol. Bence hiç zaman kaybetme. Kafana yatan bir tohum al ve dik. bence çam ağacı tohumu al. Çok güzel bir büyüme şekli var. Kırmızı saksıda duran çiçeğimin toprağından tam anlayamadım; ama sanırım çam ağacı büyümeye başlamıştı. Bilinçsizce suyu çok koymuştum. Çok sudan dolayı öldü :) Sen de çam, meşe, elma, armut gibi ağacı gibi deneyebilirsin. Belli büyüklüğe gelince bahçeye ekersin. Dedem zamanında köye armut ağacı dikmiş. Güzel ve büyük.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hocam çok güzel hobi edinmişsiniz. Tam stres atmalık. :)