Hulusi Kentmen (20.1.1912 – 20.12.1993)

Konusu 'Diğer Kültür / Sanat Konuları' forumundadır ve CuMaAli tarafından 16 Temmuz 2012 başlatılmıştır.


 1. CuMaAli

  CuMaAli Profesör

  Katılım:
  6 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  1.356
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  - Hulusi Kentmen (20.1.1912 – 20.12.1993)

  [​IMG]

  *Deniz Kuvvetlerinde astsubay olarak orduda görev aldı. Emekli olduktan sonra sinema oyunculuğuna başladı. İlk oynadığı film 1940 yılında “Sürtük” oldu. Tatlı-sert ve babacan tarzı ile çoğu filmlerinde baba, komiser, bahçıvan, hakim vb. roller üstlendi, birçoğunda kendi adıyla oynadı. Kentmen, 1942-1988 yılları arasında 500′e yakın filmde rol aldı. Türk sinemasında bir klasik olan oyuncu 81 yaşında 20 Aralık 1993′te Böbrek yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi. Karacaahmet mezarlığında yatmaktadır.

  *http://tr.wikipedia.org

  Sinema ve tiyatro sanatçısıdır. Bulgaristan, Tirnova’da doğdu. Opera sanatçısı Saime Kentmen’in ağabeyidir. Evlidir. Volkan (1946) adında bir oğlu vardır. Emekli astsubay olan Hulusi Kentmen, ordudayken sanat çalışmalarına başlamış ve ilk olarak “Hisse-i Şayia” piyesiyle (1938), “Sürtük” (1940) adlı filmde oynamıştır. Emekli olduktan sonra kendini tamamen sinemaya veren ve “Köroğlu”, “Senede Bir Gün”, “Ayşecik”, “Ağaçlar Ayakta Ölür”, “Reyhan” v.b. gibi birçok filmde karakter rollerinde oynayan sanatçı 1967 yılında Hüseyin Baradan ve Şahin Tek’le kurduğu toplulukla Anadolu turnelerine çıkmıştır. Halen Atıf Kaptan’la kurduğu toplulukla sahneye çıkmakta, filmlerde oynamaktadır.

  *60′lı yılların SES dergisinden.

  Türk Sineması’nın en babacan karakter oyuncularından biri olan Hulusi Kentmen, izleyici tarafından öylesine çok sevilmiş ve benimsenmiştir ki, insanlar mahallesindeki, iş yerindeki, kahvedeki iyi kalpli/tonton ihtiyarlara“Hulusi Kentmen gibi adam…” yakıştırmasını yapmışlardır. Yer aldığı filmlerin merkezinde duran, iyinin yanında olup, kötüye haddini bildiren bu babacan sanatçımızı, eminim ki siz değerli okuyucularımız da bizim kadar çok özledi…

  Kendisini rahmetle anıyor, bize kattığı tüm güzellikler adına ona kocaman bir teşekkürü borç biliyoruz… Ruhun şad olsun Hulusi baba…

  Youtube’a ‘ileney’ adlı kullanıcı tarafından eklenmiş, bu dünyalar güzeli videoyu da eklemek istedim. Üçüncü Adam olarak, hazırlayan ve videoyu youtube’a koyan kardeşimize kocaman bir teşekkürü borç biliriz.


  <font color="#333333"><span style="font-family: Georgia">

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG][​IMG]
   


Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş