Huawei Mate 20 Lite hakkında (MediaMarkt Yetkilisi ile konuşmam ve durum)

Bu konuyu okuyanlar

Jogureo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Bugün MediaMarkt'da çalışan bir abimle görüştüm. Bende eskiden MediaMarkt'da çalışıyordum (konsol bölümünde)
Bana kesinlikle Huawei mate 20 lite almamamı söyledi hatta a50'yi düşünmeden alabilirsin dedi.

Mate 20 lite'ın piyasası çok düşükmüş ve satış yapamıyormuş. 3799 TL'lerden 7 ayda 2000 tl'ye kadar düştü dedi. Daha da düşebilir dedi. Sebebi ise kasılma donma sorunlarıymış, ön kamera ve arka kameradaki sarsıntı ve çatlamalarmış hatta daha da büyük sorun olarak yeşil ekran ve siyah ekran sorunuymuş.

Bana satıcıya sorarsan sana mate 20 lite'ı önerir çünkü şuan tüm mağazalar personellerine bu ürünü söyleyip, müşterilere tavsiye ettiriyormuş.

Samsung a50'nin beni üzmeyeceğinden felan bahsetti.
Hele de Hepsiburada gibi bir yerden 2300 civarına alırsam çok çok iyi dedi.

Bana söylenenler bunlar siz ne düşünürsünüz bilemiyorum tabi ki.

Tabi ki bunlar ne kadar doğru ne kadar yanlış bunu da Huawei markasını tanıyanlar ve özellikle bu modeli kullananlar bilebilir.
Açıkcası benim kafam çok ama çok karıştı. Param var ama telefon alamadım.

Ekli dosyalar

• Huawei-Logo-red.jpg
    Huawei-Logo-red.jpg
    18.2 KB · Görüntüleme: 497

HYÇ

Doçent
Reaksiyon puanı
573
Dostum ben de kendime telefon bakıyorum, kağıt üzerinde gördüğüm kadarıyla Redmi Note 7 ve Mi 8 Lite en uygun cihazlar. A50 modelinin kamerasında sıkıntı var, detayları çamurlaştırıyor. Samsung çalışanı ile konuşmuştum, güncelleme ile düzeltileceğini söyledi ama bu yazılımı bile bile Samsung yaptı, ne kadar düzeltirler bilmiyorum. Kamerada fazla kısılmış orta sınıf bir model olduğu için. Eğer kamerası ve parmak izi okuyucusu güncelleme ile düzeltilirse a50 çok iyi bir tercih olur. Eğer bütçeni arttırabilirsen LG G7 öneririm

Jogureo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Dostum ben de kendime telefon bakıyorum, kağıt üzerinde gördüğüm kadarıyla Redmi Note 7 ve Mi 8 Lite en uygun cihazlar. A50 modelinin kamerasında sıkıntı var, detayları çamurlaştırıyor. Samsung çalışanı ile konuşmuştum, güncelleme ile düzeltileceğini söyledi ama bu yazılımı bile bile Samsung yaptı, ne kadar düzeltirler bilmiyorum. Kamerada fazla kısılmış orta sınıf bir model olduğu için. Eğer kamerası ve parmak izi okuyucusu güncelleme ile düzeltilirse a50 çok iyi bir tercih olur. Eğer bütçeni arttırabilirsen LG G7 öneririm
Hocam ben nedense hala Mate 20 lite almayı istiyorum. Şuan hepsiburada.com'da fiyatı 2169 TL ve bu gerçekten premium hissi veren bir telefon için baya iyi görünüyor.

HYÇ

Doçent
Reaksiyon puanı
573
Ben de ilk gördüğümde bu telefonu alayım demiştim, baya güzel tasarım yani. Ama çok fazla şikayet gördüm soğudum. Telefon karşılaştırma sitesinden istediğim özellikleri arattığımda 2000 lira civarında en iyi telefonlar Redmi Note 7 ve Mi 8 Lite modelleri oldu, ben de vazgeçtim Mate 20 Lite almaktan. A50 modelini de inceleme fırsatım oldu, gerçekten güzel cihaz, aşırı oyun oynayan biri değilseniz sizi üzeceğini düşünmüyorum. Sadece parmak izi okuyucusu biraz yavaş ve kamerasında yazılımsal sıkıntılar var, eğer güncelleme ile düzeltilirse çok iyi tercih olur. Bunların dışında 2500 civarına eğer ön kamera çok önemli değilse sizin için LG V30+ modeli de çok iyidir, ön kamera sıkıntısını da gcam gibi uygulamalarla bir nebze düzeltebilirsiniz. 3000 civarına çıkacaksanız LG G7 de çok iyidir. Daha önce LG'nin kronik sıkıntıları olan telefonunu kullanmama rağmen çok memnun kaldım, bu cihazlarda kronik sıkıntı da yok. Ama bütçe çok aşmasın ve Huawei markasından olsun derseniz Honor Play gibi oyun performansına yönelik telefonlar da var. Açıkçası piyasada çok fazla model var eski zamanlara göre ve her birinin bir özelliği diğerinden iyi gibi. Telefondaki önceliklerinizi söylerseniz en azından kağıt üzerinde göründüğü kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Ben de ilk gördüğümde bu telefonu alayım demiştim, baya güzel tasarım yani. Ama çok fazla şikayet gördüm soğudum. Telefon karşılaştırma sitesinden istediğim özellikleri arattığımda 2000 lira civarında en iyi telefonlar Redmi Note 7 ve Mi 8 Lite modelleri oldu, ben de vazgeçtim Mate 20 Lite almaktan. A50 modelini de inceleme fırsatım oldu, gerçekten güzel cihaz, aşırı oyun oynayan biri değilseniz sizi üzeceğini düşünmüyorum. Sadece parmak izi okuyucusu biraz yavaş ve kamerasında yazılımsal sıkıntılar var, eğer güncelleme ile düzeltilirse çok iyi tercih olur. Bunların dışında 2500 civarına eğer ön kamera çok önemli değilse sizin için LG V30+ modeli de çok iyidir, ön kamera sıkıntısını da gcam gibi uygulamalarla bir nebze düzeltebilirsiniz. 3000 civarına çıkacaksanız LG G7 de çok iyidir. Daha önce LG'nin kronik sıkıntıları olan telefonunu kullanmama rağmen çok memnun kaldım, bu cihazlarda kronik sıkıntı da yok. Ama bütçe çok aşmasın ve Huawei markasından olsun derseniz Honor Play gibi oyun performansına yönelik telefonlar da var. Açıkçası piyasada çok fazla model var eski zamanlara göre ve her birinin bir özelliği diğerinden iyi gibi. Telefondaki önceliklerinizi söylerseniz en azından kağıt üzerinde göründüğü kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

Siz burda takıla takıla prof oldunuz :D aslında çin malı almamak lazım biz ne kadar düzelttiler desekte kendimizi kaldırıyoruz. Benim önerim o aralıkta v30+ gibi bir cihaz varken başka cihaz bakmayın. :)
Ayrıca mate'ye gelelim gpu mali g 51 tipi ve bu g 71 çekirdeğin küçüğü hani derler ya verimli filan şirinleştirmek için aynen o.
Mali g71'in hakkı 600/700 mhz max. tahminime göre g51'de taş çatlasın 500mhz hız ile çalışmalı peki huawei akıllısı ne yapıyor 1000mhz ile çalıştırıyor cihaz az yüksek kondisyon ile çalıştığı zaman ne oluyor işlemci ısınıyor ve bu daha sonra pili hızlı tükettiği gibi öldürüyor ayrıca panel ısındığı için ghost screen yada amoled ise burn in olabiliyor ki mate 20 lite ile ilgili bu tarz yorumlarda gördüm anladınızmı olayı ;) güçlü donanım ve yazılımı donanımın haddinden fazla boostlanmamış cihaz işte bu yüzden önemli mesela snapdragon eskiden bu yanlışı çok yaptı ve samsung bu gün dünya devi ise bunu snapdragon firmasına borçludur düzeltti tabi kendini ama iş işten geçti.

HYÇ

Doçent
Reaksiyon puanı
573
Siz burda takıla takıla prof oldunuz :D aslında çin malı almamak lazım biz ne kadar düzelttiler desekte kendimizi kaldırıyoruz. Benim önerim o aralıkta v30+ gibi bir cihaz varken başka cihaz bakmayın. :)
Ayrıca mate'ye gelelim gpu mali g 51 tipi ve bu g 71 çekirdeğin küçüğü hani derler ya verimli filan şirinleştirmek için aynen o.
Mali g71'in hakkı 600/700 mhz max. tahminime göre g51'de taş çatlasın 500mhz hız ile çalışmalı peki huawei akıllısı ne yapıyor 1000mhz ile çalıştırıyor cihaz az yüksek kondisyon ile çalıştığı zaman ne oluyor işlemci ısınıyor ve bu daha sonra pili hızlı tükettiği gibi öldürüyor ayrıca panel ısındığı için ghost screen yada amoled ise burn in olabiliyor ki mate 20 lite ile ilgili bu tarz yorumlarda gördüm anladınızmı olayı ;) güçlü donanım ve yazılımı donanımın haddinden fazla boostlanmamış cihaz işte bu yüzden önemli mesela snapdragon eskiden bu yanlışı çok yaptı ve samsung bu gün dünya devi ise bunu snapdragon firmasına borçludur düzeltti tabi kendini ama iş işten geçti.
Hem burada takılmaktan hem de telefonlara bakmaktan artık ezberledik bazı şeyleri :D En son LG G4 telefonumu yaptırıp kullanacağım, gözünü sevdiğim telefonu on numara telefon, şu an piyasadaki 2000 tl civarındaki telefonlardan daha iyi kamerası var ve müzik performansı çok daha iyi.
Çinli telefonlar için dediğiniz doğru, biraz üçkağıt var işin içinde. İşin kötü tarafı ise hiçbiri kronik arızalı değil, hepsinin farklı farklı arızaları çıkıyor. Bu durum kronik arızadan daha kötü, firma nereyi düzelteceğini şaşırmıştır diye düşünüyorum:D

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Hem burada takılmaktan hem de telefonlara bakmaktan artık ezberledik bazı şeyleri :D En son LG G4 telefonumu yaptırıp kullanacağım, gözünü sevdiğim telefonu on numara telefon, şu an piyasadaki 2000 tl civarındaki telefonlardan daha iyi kamerası var ve müzik performansı çok daha iyi.
Çinli telefonlar için dediğiniz doğru, biraz üçkağıt var işin içinde. İşin kötü tarafı ise hiçbiri kronik arızalı değil, hepsinin farklı farklı arızaları çıkıyor. Bu durum kronik arızadan daha kötü, firma nereyi düzelteceğini şaşırmıştır diye düşünüyorum:D

g4 yine bozulur bence az zorla temiz bir v30+ al g4 artık sorunu ucuz bir şeyse yaptır köşede yedek olarak dursun. Eski ve sık arıza çıkaran aleti yaptırmak fuzuli masraf gibi yine bozulur.

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
Nokia 1100alın. abi bozulmuyor bozulacak yeri de yok:D

Rint

Müdavim
Reaksiyon puanı
360
Eşim kullanıyor, hiç bir sorun yaşamadık.

POH

Asistan
Reaksiyon puanı
78
Bu gayet basit. Telefondan anlamayanlar için Mate 20 Lite büyük bir tasarım kazığıdır..
Kirin 710 kullanan hiç bir Huawei cihaz alınmaz.
A50 gerek tasarım gerek ise diğer işlevleri bakımından Mate 20 Lite'dan önde bir cihaz.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
En sağlıklısı LG v30 gibi duruyor yeğen. Arkadaşların da dediği gibi Çin malı deyince orda hafif bir duralayacaksın.

Jogureo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Yani Huawei alınmaz mı? Mate 20 lite yerine a50 mi almalıyım? Ben diğer çinli firmaların telefonlarını sevmiyorum kullanmakta istemiyorum gerek arayüz gerek güvenilirliklik hatta bazı arayüzlerde reklam bile olduğunu söyleyenler var. O yüzden bende bu tarz cihazlara biraz soğuğum.

Samsung ile Huawei arasında gidip geliyorum.

sahinkara43

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Mate 20 lite beş para etmez bir telefon neden giriş seviyesi bir telefona o kadar para veriyorsunuz. Geçen arkadaş almış gelmiş
kamerası çöp gibi OIS yok Lazerfokus yok işlemci ekran kartı çöp, pubgde 60fps vermiyor bootcampe çok kişi atlayınca kasım kasım kasılıyor, telefonun hiçbir özelliği yok tamamen galaxy j5 tarzı lite bir telefon. Dedim allah senin belanı versin neden aldın bunu sana beşinci el 700tlye 3 tane lg g5 alırdık herşey milyon kat daha iyi olurdu. Üstelik antutu gpu puanın 20.000 değil 67.000 olurdu benimki gibi.

LG g7 hepsiburadada 2799tl oldu sonra geri 3000e çıktı tekrar inince al geç. 2000tlnin üzerine çıkıp da oisi olmayan bir telefon almayın arkadaşlar yazık günah.

Bu telefonlar yurtdışında fakir telefonudur , ülke olarak alım gücümüz düşük olduğundan burda asgari ücretten fazla para veriyoruz yazık günah. Gidin ikinci el veya sıfır bikaç sene öncenin amiral gemilerini satın alın arkadaşlar. 2500 tlye mate 20 lite resmen DOLANDIRILMAKTIR. Aldığın telefonun bir vasfı yok.