Huawei lisansı

Bu konuyu okuyanlar

murat zorluu

Bende iPhone köşemdeyim 14 256 GB ile…
Reaksiyon puanı
685
Arkadaşlar huaweinin lisansının iptali gibi bir durım var mı ? Varsa telefona nasıl yansır ?

M.tingis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar huaweinin lisansının iptali gibi bir durım var mı ? Varsa telefona nasıl yansır ?
Huawei Android tabanlı cihazlar üretmeye devam ediyor fakat sadece içerisinde Google servisleri yok. Uygulamaları kendi marketi AppGallery'den indiriyorsun tek fark bu. Zaten android olduğu için apk olarakta kurabilirsin çok rahat.

Kopan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Lisans iptali gibi bir durum yok bildiğim kadarıyla. Android açık kaynaklı bir yazılım olduğu için kullanımını kısıtlayacak bir sözleşme söz konusu değil. google android içerinde gelen kendi uygulamalarını lisanslayıp kullanan firmalara pazarlıyor. Bunun lisans sorunu olabilir. Ama zaten Huawei artık bu uygulamaları kullanmıyor. Bunlar yerine kendi marketi (appgalery) ve kendi geliştirdiği uygulamalarla ( huawei müzik, huawei video, phone clone, huawei cloud vb.) yoluna devam ediyor. ülkemizde yanılmıyorsam bu sistemin ilk örneği olarak mate30 pro çıktı sınırlı sayıda. Şimdi ise p40 serisi geldi ve yaygınlaşmaya başladı artık.

a..simsek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Lisans iptali gibi bir durum söz konusu değil açık kaynak kodlu yazılımlar olduğu için gönül rahatlığı ile kullanılabilir. App Galery adını verdikleri market ile de güvenli ve hızlı uygulama yüklenebiliyor.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Sadece Google uygulamalarını kullanamıyorsunuz. Onlara engel koydular, Android işletim sitemi kullanmasına değil. Google'a ait uygulamalar telefonda yüklü olmuyor yani. Hatta onlar bile kaçak yüklenebiliyormuş. Ama orijinal gibi güvenli ve verimli olduğunu düşünmüyorum.

Huawei'nin Android işletim sistemi kullanması engellenmediği için Android uyumlu uygulamaları (APK) yükleyip kullanabiliyorsunuz.

Google Play Store'a alternatif AppGallery markedi var ama bayağı bir geliştirmesi lazım.

s.caglar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Sadece Google uygulamalarını kullanamıyorsunuz. Onlara engel koydular, Android işletim sitemi kullanmasına değil. Google'a ait uygulamalar telefonda yüklü olmuyor yani. Hatta onlar bile kaçak yüklenebiliyormuş. Ama orijinal gibi güvenli ve verimli olduğunu düşünmüyorum.

Huawei'nin Android işletim sistemi kullanması engellenmediği için Android uyumlu uygulamaları (APK) yükleyip kullanabiliyorsunuz.

Google Play Store'a alternatif AppGallery markedi var ama bayağı bir geliştirmesi lazım.
Hocam ben p40 lite kullanıyorum şuan. Eski cihaz android tabanlı cihazsa phone clone veri aktarımı yaparak eski telefondaki uygulamaları yenisine direk aktarabiliyorsun. Varsayalım bunu yapmadın veya yapamadın. MoreApps üstünden uygulamaları temin ediyorsun. Bende en başta biraz tereddütle yaklaştım ama sorunsuz bir yükleme oldu üstelik sonrasında güncelleme için bildirim gönderen bir sistem.

OguzhanOzt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3

Merhaba hocam;

Mevcut google play servisleri olan cihazlarında google servislerini kullanmaya devam edilecek.Yeni çıkan telefonlarda Android le geliyor.Android açık kaynaklı ücretsiz bir yazılım zaten.Huawei de bunun en büyük geliştiricilerinden.Kendi mobil servisleriyle p40 lite'ına sahibim şu an.Oldukça da başarılı :) AppGallery ve moreapps üzerinden uygulamaları apk olarak temin edebiliyorum.

pacmans

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24

Kesinlikle ama apk olarak appgalerryden bir çok uygulamayı rahatça çalıştırıyor. Tabiki gelişme aşamasında