Huawei abd Çin sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Isaac42

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,526
Arkadaşlar okuduğum haberlere göre huawei abd arasında anlaşmazlık varmış. Google lisansı geri alıyormuş yeni sürüm Android filan gelmeyecek diyorlar olayın aslı nedir. Huawei kendi işletim sisteminin hazır olduğunu söylüyor??

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Güle güle huawei diyoruz artık... yeni bir işletim sistemi kuracaklar evet ama pek kimsede almaz o telefonları burda alırız filan diyen olur ama bence uzak durmakta fayda var sonuçta dışarda avrupa ve abd'ye bağımlı bir ülkedeyiz ticari olarak.

Isaac42

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,526
O yüzden mi güncelleme ler hep erteleniyor acaba.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Şuana kadar satılan telefonlar etkilenmeyecek durum bundan sonraki telefonlar için konuşuluyor sadece...

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Amerika'nın Çin'in yükselişini önleme çabaları. Amerika yükselen ekonomilere karşı her zaman savaş açar. Kendi malını herkese dayatır. Ama Çin'in yükselişi önlenemez. Çünkü çok ucuza üretebiliyorlr. Amerikan mallarını da Çinliler üretiyotlar.

adige1864

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Washington yönetiminin Huawei’ye getirdiği yasağın ardından alınacak önlemler için “bekleyin ve görün” uyarısı yapıldı.

ozzy3542

Asistan
Reaksiyon puanı
63

Merve Demir21

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
huawei artık zor bir yola girdi bu bilgi hırsızlığı haberleriyle kendinden iyice soğutmuştu açıkcası, ki bunları da pek net bir dille yalanlamadılar da. Kendi işletim sistemlerine geçmeleri ne kadar doğru olur bilemem lakin son durum huawei türkiye nin de sessiz kalması derken açıkcası kullanıcıları pek de memnun etmiş değiller. Açıklayın yani amerika bize oyun oynuyor yılmayacağız vs oda yok. bakalım sonu ne olacak merakla bekliyoruz

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Amerika kesinlikle bilgilerimizi çalmıyor.Onlara güvenebilirsiniz.

Isaac42

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,526
Valla benim telefon mate 20 lite. Bu telefona garanti boyunca güncellemelerim gelsin de hele ki Android 9 Bi türlü gelmedi başka ihsan eylemem

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Aynen, abd hiç bilgi neyim çalar mı, insanların özel hayatlarını didik didik eder mi :D Biri de demiş çin müslümanlara soykırım yapıyor diye, güler misin ağlar mısın :) abd ve siyonistler filistinde ne soykırımlar yapıyolar, ırak, afganistan veya suriye de ne katliamlar yapıyolar... Peki neden seslerini çıkarmıyor bu sözüm ona sevimli taraftarlar ! şeytan çin olunca hemen duygu sömürüsü şeklinde çıkarlarına uygun yaygara koparmaya varlar ama şeytan abd ve siyonistler olunca sus pus olurlar, bıçakla dahi açamazsın ağızlarını :p Yuh diyorum öylelerine... Siz ancak çıkarlarınıza uyarsa hak, hukuk dersiniz yoksa gugukmuş muamelesi yaparsınız.

Merve Demir21

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
amerika çalmıyor demedim, baş çalan onlar zaten lakin çinlilerin de böyle bir skandala karışması üzdü. skandal mı gerçek mi oda belli değil ama bakalım. amerigaya da güvenim yok çin'e de rusya'ya da yunan'a da. havasına suyuna taşına toprağına bir canım feda vatanımaaaa

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Cündanını açık olarak masanın üstünde bırakırsan Annen bile çalar. Önlemini her zaman alacaksın.

Isaac42

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,526
Ve huawei ye 90 gün lisans süresi verilmiş.

Reaksiyon puanı
5,172
İnsanlar bilmediği konu hakkında bolca cahilce açıklama yapmış...

Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi. Kimse Android i kullanmak yada değiştirmek için birinden izin almak yada bir miktar ucret ödemek zorunda değil.

Bikere Huawei ve Google arasında ticareti yapılan şey android değil ki... Google uygulamaları... Bunların en önemlileri google hizmetler ve google play oyunlar... Firmalar bunlar ve pek çok google uygulamalarını(hizmetlerini) kullanabilmek için ücret ödüyorlar.

Aslında bu uygulamalar telafi edilemeyecek karmaşıklıkta uygulamalar değil ancak zaman gerektiren uygulamalar. Mesela google play hizmetler uygulamasının işlevini görecek bir uygulamayı geliştirmek huawei için 3 günluk iş ancak diğer milyonlarca uygulamanda alt yapılarını bu şekilde duzenlemesi gerek ki huawei nin yeni uygulamasi sorunsuz çalışşın. Yada google play oyunlar tarzı bir uygulama geliştirmek kolay ancak dediğim gibi geliştiricinin desteği şart. Geliştirici oyun verilerini(ilerlemelerini bu yeni uygulama ile paylaşmazsa yeni uygulama hiçbir işe yaramaz.)

Son olarak bu ambargodan olumsuz etkilenecek ilk şey muhtemelen android one projesi olacak. Çünkü huawei ninde android one kapsamında güncelleme alan cihazları var.

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Aslında mevzu google uygulamaları değil onların alternatifi çok pubg filan zaten çinli ama sosyal medya uygulamaları ve youtube işi sıkıntıya sokuyor ayrıca google arama motoru bunlar işi sıkıntıya sokuyor. Mesela bir candy crush yüzünden fazla müşteri kaybetmezsin ama facebook, instagram, twitter, snapchat, tinder filan işler karışıyor. :D

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Venüs,General Mobile varken huawei almak hata bizde 2 (iki) tane huawei y6 2018 var ne olucak bunlar?

Reaksiyon puanı
5,172
Aslında mevzu google uygulamaları değil onların alternatifi çok pubg filan zaten çinli ama sosyal medya uygulamaları ve youtube işi sıkıntıya sokuyor ayrıca google arama motoru bunlar işi sıkıntıya sokuyor. Mesela bir candy crush yüzünden fazla müşteri kaybetmezsin ama facebook, instagram, twitter, snapchat, tinder filan işler karışıyor. :D
Aslında mesele google uygulamaları... Androidde rom işi ile uğraşanlar bilir. Tüm google uygulamalarını yükleyebilmek için ayrı bir lib yapısı gerekiyor. Bu yapının tamamına Gapps(google apps) deniyor. Bu durum sadece yukarıda bahsettiğim google uygulamalarını kapsıyor. Twitter yada facebook pubg tapatalk deezer spotify ve geriye kalan tüm uygulamalar .apk(Android Package) olarak yüklenebilir. Çünkü Google, Android Package üzerindede hak sahibi değildir.

Son düzenleme:

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Mesela google uygulamaları... Androidde rom işi ile uğraşanlar bilir. Tüm google uygulamalarını yükleyebilmek için ayrı bir lib yapısı gerekiyor. Bu yapının tamamına Gapps(google apps) deniyor. Bu durum sadece yukarıda bahsettiğim google uygulamalarını kapsıyor. Twitter yada facebook pubg tapatalk deezer spotify ve geriye kalan tüm uygulamalar .apk(Android Package) olarak yüklenebilir. Çünkü Google, Android Package üzerindede hak sahibi değildir.

Eyvallah mevzuyu anladım sağolun peki bu gapps'ın içinde vaz geçilmez olan nedir bilgisayarla senkronize iş için kullananlar dışında. Sonuçta başka uygulama ile giderilebilecek şeyler yandex gibi misal.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Senkronizasyon demişken bilgisayar ile uyumlu kullanacağım diyen adam hayatta alamaz huawei artık.

Reaksiyon puanı
5,172
Eyvallah mevzuyu anladım sağolun peki bu gapps'ın içinde vaz geçilmez olan nedir bilgisayarla senkronize iş için kullananlar dışında. Sonuçta başka uygulama ile giderilebilecek şeyler yandex gibi misal.

Senkronizasyon demişken bilgisayar ile uyumlu kullanacağım diyen adam hayatta alamaz huawei artık.
Ben size şöyle açıklayayım. Google para kazanmak için bu uygulamaları android ekosisteminin merkezinde barındırıyor. Mesela hiçbir uygulama google play hizmetler olmadan konum bilgisine erişmez.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Bütün telefonlar uzak doğuda üretiliyor. Çoğu da Çin'de. Ayfon da buna dahil. Çinliler kendi sistemlerini piyasaya sürmeye başlarsa Google biter. Bir zamanlar Altvista ve Symbian gibi. Siz bunları hatırlıyormusunuz? Bir de PalmOS vardı. Biri gider, diğeri gelir. Ortada boşluk kalmaz.

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Bütün telefonlar uzak doğuda üretiliyor. Çoğu da Çin'de. Ayfon da buna dahil. Çinliler kendi sistemlerini piyasaya sürmeye başlarsa Google biter. Bir zamanlar Altvista ve Symbian gibi. Siz bunları hatırlıyormusunuz? Bir de PalmOS vardı. Biri gider, diğeri gelir. Ortada boşluk kalmaz.

O işler öyle kolay değil ciddi bir talep görmez işin arkasında facebook ve markaları, google ve markaları var dönem uygulamanın telefon sattırdığı bir dönem vazgeçilecek gibi değil bunlar toplumun her kesiminin benimsediği şeyler zamanla bırakılır ama bir anda insanlar bırakırmı dersen hayır derim. Çünkü
yeni uygulamalar için ciddi bir reklam ve diğer cep telefonu üreticilerinin desteği gerek google'ın androidinin ve apple'ın uygulama marketinde bulunup kitlelere ulaşan uygulamalarla oluşur ki buna izin vermezler durum böyle ise huawei ve çinliler kendi içinde çalar oynar ama birde şu var ortada dönen tiyatroyu bilemeyiz bunu zaman gösterecek, görünürde olan durumu ifade ettim sadece reklam ve kitlelere erişmek olayın nedenselliği bu. Kaldıki huawei kirin işlemci konusunda da göbekten bağlı intel ve öteki şirketlere motorola ve ericcson gibi nerdeyse patentle iş çeviren dünya devi şirketlerde var. Birde bu huawei bilgisayar tarafında ne yapacak o da var mevzu sıkıntı yani ha deyince olmuyor zamanla yaparak oluyor, icraat lazım o konuda çeşmenin başınıda yıllar önce abd tuttu.

Isaac42

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,526
Huawei kendi işletim sistemini yapsa bile alışma süreci vesayre derken yani ios ve Android ile bir olacağını zannetmiyorum. 2012 den beri hazırlıyormuş diye biliyorum ama sonuçta yılların Androidi. Huawein ki ne kadar iyi olabilir ki. Tamamen tercih meselesi farklılık isteyenlerin yöneleceği bir işletim sistemi olur şahsımca.

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Huawei kendi işletim sistemini yapsa bile alışma süreci vesayre derken yani ios ve Android ile bir olacağını zannetmiyorum. 2012 den beri hazırlıyormuş diye biliyorum ama sonuçta yılların Androidi. Huawein ki ne kadar iyi olabilir ki. Tamamen tercih meselesi farklılık isteyenlerin yöneleceği bir işletim sistemi olur şahsımca.

Zaten ne ios androidi bunların yapacağı işletim sistemi ancak androidi muteber yapar. Aynı çinli markaların samsungu muteber yaptığı gibi daha düne kadar bu çinliler yokken samsung'a yardırıyorduk millet niye alıyor diyorduk sony, htc filan varken onlarda gerçi kendini bitirdi heleki kendi panelinde ısrar eden salak lg firması telefon yapmayı şimdi öğrendi ama dünya kadarda zarar etti bu süreçte. Htc'de zaten ekran panelinden kaybetti zannedersem kimse bunu söylemez ama htc ekranı iyi yapsa zaten oradan geniş kitleleri etkilerdi.
İşletim sistemine gelirsek bunu sen, ben biliyormuyuz yok, duydukmu yok daha yeni sizin haberiniz oldu kimsede bilmiyor ve reklamını yapıp halka sundukları gün başlayacak bu süreç çünkü insanların gözünde yeni bir şey olacak bu geçmişi yok zaten tabanda popüler uygulamalar olmayan bir şey kesinlikle destek bulmaz hatta halk dalga geçer burda. Bir telefon yapmışlar instagram, facebook, twitter, youtube, google, gmail yok oğlu yok sadece 100x zoom yapan kamerası var 2 gün şarjı yetiyor ama bir şey yükleyemiyorsun. :D

Isaac42

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,526
Yani çok doğru ve gerçek maalesef. Bakalım huawei ne yapacak. Yani cidden YouTube siz Google siz play store siz Bi telefon düşünemiyorum. Öyle Bi sistem yapmaları lazım ki Androidi aratmasın ki oda çok zor. Şimdi huawei bu 90 günlük süreçte ne yapacak? Telefonlara güncelleme dağıtacak e başka? Harbi harbi bu huawei ne yapacak ?

Ha belki de araları düzelir bilmiyorum huawei ile ilgili bir haber okudum daha sonuö kesin değil diyor. Negatif etkilerden kurtulmak için elimizden geleni yapacağız gibi ifadeler kullandı. Bekleyip görelim.