html & css kütüphaneleri

Bu konuyu okuyanlar

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
selamlar,

düşündüm ve neredeyse emin oldum ki değil tek kitapla ...on kitap bitirsen bile yeterli gelmeyecek koca bi sitenin tüm birimlerini yalnız başına ayarlamaya - dizayn etmeye (yani baya zaman alıyor şuan için)...
çünkü sadece html ve css den ibaret 160 satırdan ibaret bir web sayfasını şekillendirmeye çalışırken bi anda farkettim ki yarım saat belki bi saat geçmiş ve elimde hiçbişey yok hala.(bu sadece kodlardan oluşuyor nerdeyse (-10 yapalım,fakat genede ben 1 günümü bununla uğraştığımı varsayarsam çünkü bu tasarım bana ait değil)

o yüzden kafama takılan şu soru oldu : hazır web tasarım şablonlarını bulunduran ve neredeyse sadece kodlardan ibaret olan kütüphaneler mevcut mudur (öyle bişey duymuştum daha önce sanki)

sanıyorum wordpress hazır web sayfası şablonlarını ücretli sunuyor ama ... bu yolun dışında başka seçenekler var mı acaba (mutlaka vardır da ben bilmiyorum bence)
yardımcı olursanız sevinirim.

yusufozkan58

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,393
Tam wordpress yazacaktım son pragrafta gördüm . Elbet vardir google da takılmak lazim

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Tam wordpress yazacaktım son pragrafta gördüm . Elbet vardir google da takılmak lazim

wordpress ile alakalı kafama takılan ve emin olamadığım sorular var:

1) telif hakları ile alakalı sorun yaşar mıyım.
2) javascript kodlarının tamamını çıkardım ve kendimkileri ekledim diyelim (güvenlik sorunlarına yol açıyor çünkü ,takip ettiğim js kaynağında, css üzerinden bile güvenlik açıkları elde edilebilir/tetiklenebilir deniyor) ama bu şekilde revize ettim varsayalım bu durumda;

a) oluşturduğum web sitesi tamamen güvenli olur mu (gerçi bu ucu açık bi soru oldu ama bilmediğim ve emin olmadığım kodları kullanmıyorum varsayın) ?
b) bu web sitesi tamamen bana ait diyebilecek miyim. tabiiki css üzerindede değişimler yapılacak ama 1 e dönün.

3) wordpress editörlerinin bana ait (dediğim) bu web sitesi üzerinde ne gibi bir hakkı olur ,olur mu?

Son düzenleme:

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Lisansı "Açıkkaynak" olan yazılımları kendi projende "yine açık kaynak olmak üzere" kullanabilirsin ve pazarlayabilirsin. Lisans sözleşmesini okumalısın.

Web Kartalı

Asistan
Reaksiyon puanı
115
Bootstrap kullanmayı dene.. ızgaralar her şeyi çözer:)

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Lisansı "Açıkkaynak" olan yazılımları kendi projende "yine açık kaynak olmak üzere" kullanabilirsin ve pazarlayabilirsin. Lisans sözleşmesini okumalısın.

merhaba. çok teşekkürler.
peki link atmanız mümkün mü bahsettiğiniz "lisans sözleşmesinin"?

@Web Kartalı
bakıcam.

yani düşünüyorum düşünüyorum şimdi.... bahsettiğim web siteleri 1500 ila 5 bin satır arası web siteleri .

hani bunları tek kişi neden ve ne kadar sürede nasıl hazırlar ,açıkçası yapamam demiyorum da ne kadar mantıklı onu düşünür oldum ...

Son düzenleme:

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Her uygulamanın içinde lisans sözleşmesi olur. Kurarken veya indirdikten sonra dosyalar içinden çıkar. Genelde standart'tır. EULA, GNU, MIT, CreativeCommon, BSD gibi isimler altında standartlaşmış Lisans sözleşmeleri olur. Nadiren bunlar dışında özel lisanslar da olabilir. Çoğumuz okumadan bir kutucuk işaretler geçeriz.

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Her uygulamanın içinde lisans sözleşmesi olur. Kurarken veya indirdikten sonra dosyalar içinden çıkar. Genelde standart'tır. EULA, GNU, MIT, CreativeCommon, BSD gibi isimler altında standartlaşmış Lisans sözleşmeleri olur. Nadiren bunlar dışında özel lisanslar da olabilir. Çoğumuz okumadan bir kutucuk işaretler geçeriz.

anladım sanırım. (bende saf saf hangi lisans sözleşmesi nevinden sormuşum :) :) )
diyorsunuz ki hizmeti aldığınız birim/mercii size zaten sözleşme şartlarını (lisans sözleşmesi) sunacak ve sizinde buna sadık kalmanız gerekecek.
sanıyorum da bootstrap ta da bu böyle olacak.

şu aşamada kafama takılan sorular şunlar:

1) ilgili mercinin neresi / ne olduğunu hiç örneklendirmediniz.(bootstrap haricinde ,birde wordpress (biliniyor)) (Acronym leri gördüm ama ..bunlar bununla alakalı gibi gelmedi bakıcam da , alakalı değilse örneklendirmenizi rica ediyorum)
2) ya bu hizmetin lisans sözleşmesi içinde "bu web sayfasının (şu şu birimindeki) kodlarını değiştiremezsiniz " gibi bir ibare varsa ne yapacağım ben bu durumda acaba. yani ben birazda kendimden bişeyler katabileceğim bişey istiyorum tabiiki (değilse DHTML öğrenmenin çok çok (ileri derece) uzman olmanız haricinde bir anlamı kalmıyor bence. diğer taraftan çok fazla bağımlılığı da yine (istenmeyen şekilde) beraberinde getirecek.

Son düzenleme:

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Lisans sözleşmeleri genelde bir "license.txt" isimli dosyada bulunur. Bu dosya kısa tutulmuş ta olabilir ve sadece lisans türünü belirtebiir. Bu durumda her standart lisans sözleşmesinin bir yerlerde orijinal sayfası vardır ve orayı aramalısın. Bazen uygulama içinde farklı yerlerden faydalannulmıl ve belirli kısımları farklı lisanlı da olabilir.

Ame genelde (reklam içeriği olarak eklenmemişse) "github" ve "sourcefoge.net"te yayınlanan uygulamalar açıkkaynak lisanslı. Bir kaç başka böyele yerler daha var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

En çok tercih edilen ve beğenilen Web geliştirme ortamları (Web Framework)
Buy Adobe Dreamweaver | Website and web design software
Laravel - The PHP Framework For Web Artisans
Bunları inceleyebilirsin.

Son düzenleme:

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75

En çok tercih edilen ve beğenilen Web geliştirme ortamları (Web Framework)
Buy Adobe Dreamweaver | Website and web design software
Laravel - The PHP Framework For Web Artisans
Bunları inceleyebilirsin.

çok teşekkürler. bunlardan Laraveli bilmiyorum ama dremweaver i duymuştum ve bildğim veya anladığım kadarıyla da hazır web tasrım iskeletleri koleksiyonu sunmuyor ama tabi bundan emin değilim. sadece bir ortam,bi nevi notepadin gelişmişi.öyleyse hiç gerek yok bence çünkü şuan visual studio code deyim (linux/ubuntu) ve notepad ve visual studio code (ikisi bir arada) memnunum diyebilirim.
bootstrap ....bunu araştırıcam ama içimden geçen ses nedense şöyle yap diyor: diğer web sitelerinin kaynağına bak ve kendini geliştir ..
evet inşallah kısa sürede bunu yapabilirim..

şimdilik iyi çalışmalar

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Lavarel hazır şablonlar sunuyor. Linux sürümü de mevcut. Viedeo kaynakları da bolca mevcut. Wordpress ile anca Wordpress'te yayın yapabilirsin. (Ben o şekilde biliyorum) Bootstrap herhangi bir arayüze sahip değil. Bir editöre manuel olarak eklemek gerekiyor.

Bir de Google'in web üzerinden erişilen bir Javascript modülü (Kütüphane de diyebiliriz) var. Adı Dojo. Örnekleri de kendi sayfasında var.

Aslında çok şey var. İlgi arttıkça da daha fazlası çıkacak.

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Lavarel hazır şablonlar sunuyor. Linux sürümü de mevcut. Viedeo kaynakları da bolca mevcut. Wordpress ile anca Wordpress'te yayın yapabilirsin. (Ben o şekilde biliyorum) Bootstrap herhangi bir arayüze sahip değil. Bir editöre manuel olarak eklemek gerekiyor.

Bir de Google'in web üzerinden erişilen bir Javascript modülü (Kütüphane de diyebiliriz) var. Adı Dojo. Örnekleri de kendi sayfasında var.

Aslında çok şey var. İlgi arttıkça da daha fazlası çıkacak.

merhaba yeniden,
altı çizili söz için özel olarak teşekkür ediyorum. peki sizin öneriniz nedir bu konuda (şöyle dersek)

kendi başına herhangi bir web sitesinin kaynğını görüntüleyip pratik yapmak mı (mümkün olduğu kadar)
yoksa üstte belirttiğiniz yollardan birini kullanmak mı?
yoksa başka birşey mi?

çok sağolun katkılarınız için.

ekleme : bence diğer geliştiriciler için de önemli bir husus. açıktır ki basit bir web sitesini yada özensiz bir web sitesinin altındaki bilgiler ne kadar kıymetli olurs olsun ya önyargıya neden olacak yada dikkate pek alınmayacak.

ancak en ergonomik yolu da seçmemiz gerekli , çünkü pekala başka bir programlama üzerindede yoğunlaşabiliriz. ama tabiiki belli bir konuda uzmanlaşmak o konuda her zaman yarar sağlar

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Web benim ilgi alanıma girmediği için genel bir tavsiyede bulunayım. HTML ve CSS ye ek olarak temel düzeyde Javascript ve PHP de öğren ki, işin detayda nasıl işlediğini anlamış olursun. Daha sonra neyi neden tercih edeceğini kendin biliyor olursun. Genel bilgi her zaman bir genel bakış açısı sağlar. Uzmanlaşma da , kendi niteliklerini geliştirmeni sağlar. Kendini bir olana hapis etmek yerine, yenilikleri de arar sıra denemek, kendi gelişimine katkıda bulunur.

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
çok çok da zor değilmiş yaf sanıyorum ilk etapta çok karışık görünüyor ama bikaç tane alıştırma bile yapınca hemene hemen oturuyor bakın bu box çalışmasını ben yaptım hemen.
yani bu basit fakat yinede 50 satırlık yer kapladı.(tabi,mesela 100 -150 ile veya biraz daha fazla bir satır aralığında çok hoş bir şekilde de süslenebilir pekala bu box (örn: li ler arasına birer küçücük çizgi çekilebilir ,hover ve bununla uyumlu renk düzenlenebilir,daha simetrik olabilir vs vs )
bence model alabilirsem (online kaynak görüntüleyip üzerinde çalışırsam (benzer modeller için)) uzmanlaşabilirim. ve böylece bir html css kütüphanesine ihtiycım kalmamış olur.
gerçi bu alttaki örnekte biraz kopya çektim fakat yinede nerdeyse tamamı bana ait hatta bu box daha iyi duruyor.

hocam uzmanlaşmak önemli ,hatta çok önemli.
ben iü nün uygulama denecek olursa oldukça dandik bi bölümünden mezun olmuşum (matematik) fakat bize hep şunu aşıladılar: bir işi yapacaksan ya elinden gelenin en iyisini yap (mümkünse en iyisi ) yada her türlü muameleye hazırlıklı ol.

Ekli dosyalar

• 2020-01-10 22-30-34 ekran görüntüsü.png
    2020-01-10 22-30-34 ekran görüntüsü.png
    52.2 KB · Görüntüleme: 234
Son düzenleme:

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Her zaman en zor bölüm "ilk adımı atmak". Sonrası geliyor.

AlpErTr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Merhaba. Çalışmanızın son durumu nedir acaba?