Htaccsess.txt dosyasını .htaccsess e çevirmek

Bu konuyu okuyanlar

a4tech

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar joomlada arama motoru dostu urller yapmak için bu htaccsess dosyasını .htacsess e çevirmek gerekiyor. Admin panelinde arama motoru dostu url leri aktif edip kaydetmeme rağmen (dosyayı da istenen hale getiriyorum) joomla hata veriyor. ne yapmalıyım?

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Herhangi bir FTP programıyla siteni açıp htacess.txt dosyasının adını değiştirebilirsin. (FTP şifreni bilmiyorsan host hizmetini satın aldığın firmayla görüşmelisin.)

Bilgisayarında Windows Explorer arayüzünü kullanarak bu isim değişikliğini yapamazsın. Çünkü Windows dosya adlarındaki en son nokta (.) işaretini uzantıyı belirleyen özel işaret olarak algılar. Böylece .htaccess dosyası Windows için uzantısı htaccess olan ama adı olmayan bir dosya olarak göreceği için izin vermez.

Yine de bilgisayarında bu değişimi DOS komut isteminde gerçekleştirebilirsin. bunu yapmak için:
htaccess.txt dosyasını masaüstüne at. Daha sonra Başlat -> Çalıştır -> cmd (enter)

Komut penceresi açıldığında aşağıdaki iki komutu sırasıyla yazarak her birinden sonra enter tuşuna bas.

cd desktop
ren htaccess.txt .htaccess

İşlem tamam.

a4tech

Asistan
Reaksiyon puanı
1
çevirmede problem yok onu winrarla da yapıyorum ama çevirmeme rağmen hata veriyo

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Sen de takdir edersin ki "hata veriyor" gibi iki kelimelik bir cümle hiç açıklayıcı değildir. Ben Joomla uzmanı değilim, ama ne hatası verdiğini ve hatanın nasıl oluştuğunu açıklarsan daha hızlı ve daha nokta atışı yardımlar alma ihtimalin yükselir.

a4tech

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Forbidden başlıklı bir hata mesajı sitenin hiçbir şeyi gösterilmiyor anlatabildim mi

mekanrock

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arama dostu linkler bildiğim kadarı ile sef eklentisi olmadan çalışmıyor. Öncelikle sef eklentisini kurup ondan sonra onu yapman gerekiyor. Onuda bu bu linkden yardım alarak yapabilirsin.
Kendi joomla sitem sefli..
http://www.marhbylet.com/

Regionella

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Örnek bir .htaccess dosyası indirip seninkinin içeriğini ona aktararak upload edebilirsin.