Hristiyan Forum

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bu ülke'de din özgürlüğü var . İnsanlar dinlerini özgürce , başkalarına zarar vermeden yaşayabilirler. Tabii ateist'ler de aynı şekilde inananlara ve inandıklarına hakaret etmeden :excl:

İşte bu! :) Hristiyanlar söz konusu olunca din özgürlüğü var. "Kaçak Kur'an kursu" konusunda neden bu söylediklerini söyeleyemedin arkadaşım? Daha doğrusu neden o konuda bu söylediklerinin tam tersini söyledin? Demek ki neymiş? Bu ülkede din özgürlüğü yokmuş..

Hristiyan forum'a gelecek olursak; forumlarındaki bir çok konuyu okudum, genel itibarı ile dindarlık yok, Zen felsefesi gibi bir şey, hatta daha basit bir yapı. Hiç bir felsefe, hiç bir düşünce yok Görünüşe göre de çoğu, herhangi bir yükümlülük altına girmek istemeyen müslümanların hristiyanlaşmasıyla orada bulunuyor.

Bir konuda müslümanlara hakaret ederek, "kendi dininizi anlatmaya çalışıyorsunuz, size saygımız azalıyor" demişlerdi, ben de cevaben "peki o zaman siz neden milyonlarca müslümanın yaşadığı bir ülkede hristiyanlığı tebliğ etmeye çalışıyorsunuz" diye yazmıştım, ama yayınlamadılar.

Gördüğüm kadarıyla, müslümanların dalga geçilmeye müsait mesajlarını yayınlıyorlar, gerilerini siliyorlar. Ayrıca sorulan sorulara kesinlikle cevap vermiyorlar.

Dikkate alınmaması gerektiği taraftarıyım, istediklerini söyleyebilirler, alınacak bir durum yok.

HellBoys_uA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ne halleri varsa görsünler hepsini allaha havale edin yeter

mehmetakif

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
:) Konuyu açan arkadaş iyi ki açmış çünkü bu siteden bende rahatsız oldum adamların dini inançları değil tabi rahatsızlığım isteyen istediğine inanır cennete var derken cehennemi yok saymak olmaz elbette. bu siteye üye oldum belki doğruları yazarsam doğruyu farkeden olabilir düşüncesiyle ve 4 incilden örnekleri baz alarak sitelerine şu konuyu açtım . açtığım konu onaylanmadığı gibi banladılar beni aşağıda ki mesajda kötü bir söz söylemişte değilim :).

siteye konuya bakmak için girdiğimde ekranda şu yazıyordu Hristiyan bir forumda dininizi açıklamak zorunda değilsiniz ban !

dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

---------------- Taha F.ÜNAL'a ait Gerçekler ve Hristiyanlık kitabından alıntı yaptım

Esirgeyen ve Bağışlayan Allah'ın adıyla .

Allah'ın Selamı Öncelikle Hz.Muhammed Mustafa SAV.'in sonra bütün peygamberlerin üzerine olsun .
Hz.İsa Aleyhisselam'ın ( Allah ondan razı olsun ) İlahlığı Meselesi !
Hristiyanlık inancında ikinci esas, Hz.İsa'nın ilahlığıdır.Athanasius Akidesi, bu mevzuda şunu ifade eder.

"Sonra , ebedi kurtuluş için Rabbimiz İsa Mesih'in aslında ezeli bir ilah iken ,insan şeklinde görüldüğüne (hulul) inanmak gerekir."

Hristiyanlar , Hz.İsa Mesih'in ezeliyetten gelen bir ilah ,İlahi üçlünün ikincisi olduğu inancındadırlar. Onlara göre Hz.İsa ezeliyete sahip bir ilah iken iki bin yıl kadar önce insan şeklinde görünmüş ve bakire Meryemden dünyaya gelmiştir.

Bu akidenin incillerde bile delili yoktur. !!
Hz.İsa böyle birşeyden asla bahsetmediği gibi kendisinin ilah kabul edilmesine şiddetle karşı çıkmış ve kendisinin ancak bir insan olduğunu vurgulamıştır.

"Niçin bana iyi diyorsun ? Bir'den başka kimse iyi değildir; o da Allah'tır." Markos 10:18

Hz.İsa incillere göre Allah hakkında " Benim babam , sizin babanız , Benim Allah'ım sizin Allah'ınız ." diye bahsetmektedir. Yuhanna 20-17

Haç üzerinde acı çekerkende şöyle yalvarıyordu O .
"Eloi , Eloi , lama sabaktani?" ki tercüme edildiğinde , "Allah'ım Allahım niçin beni bıraktın ? " ( Markos 15:34 )

Bir ilahın ağzından çıkması mümkün olmayan bu sözler , acı içinde kıvranan çaresiz bir insanın Yaratıcısına Rabbine yalvarışından başka bir şey midir ?

İlah mabud olandır yani herkesin kendisine ibadet ettiği , kendisi ise kimseye ibadet etmeyen varlık . Nitekim , Hz.İsa'nın da her kul gibi bir olan Allah'a ibadet ettiğini incillerde de okuyoruz.

"Sabahleyin gün doğmadan çok evvel İsa kalktı;çıkıp bir ıssız yere gitti orada dua (ibadet) etti. Markos 1:35"

Hz.İsa hiç bir zaman ilahlığını iddia etmemiş, tersine daima bir peygamber ve Allah'ın kulu olduğunu tebliğ etmiştir.

" İsa onlara dedi:İbrahim'in çocukları olsaydınız. İbrahim'in işlerini yapardınız.Fakat beni , Allah'tan işittiğim hakikati söylemiş olan adamı şimdi öldürmeğe çalışıyorsunuz. Yuhanna 8:39-40

Buna benzer pek çok akideler gibi 'hulul' akidesi de Hristiyanlığa Putperestlikten geçmiştir.Hristiyanlık öncesi pekçok mitolojide herhangi bir kahramanı ilah olarak görüldüğünü okuruz.
Hindular bugün bile ,Hindu Teslisinin ikinci şahsiyeti olan Vişnu'nun kendilerine hulul ettiğine inandıkları Rama ve Krişna adlı kahramanlarına tapmaktadırlar.
Aynı şekilde bugün pek çok ülkede bazı kahramanların ölümlerinden sonra putlaştırıldıklarına veya ilahlaştırıldıklarına şahid olmakta değil miyiz ? Tipik bir beşeri delalet örneği !
-----------------------------------------

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Hristiyanlığın da diğer dinlerden bir farkı yok ki,

Al birini vur öbürüne.

Junas

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Bugün forumda "Ya ahiret varsa" isimli bir topik vardı sanırım muzurr hanım açmıştı.
orcagada onu bir oku istersen

paşazaade

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hristiyanlığın da diğer dinlerden bir farkı yok ki,

Al birini vur öbürüne.
sen ne dediğini sanıyosun kardeşim nedemek al birini vur ötekine burda konusulan herhangibi bir kişi yada kurum değil din
ağzını topla saygın yoksa utanman olsun diyicem ama buraya gelip böylesine aptalca bi cümle kurduğun için sende utanma bile yok allah ıslah etsin senin gibileride o forumdakileride

HellBoys_uA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
artık müslümanlar bile müslümanları kötülüyo bu ne ya ne biçim islam devleti dininze saygılı olun ya

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
herkesin dini, inancı kendine...tabi başka amaçlar gütmediği sürece (misyonerlik gibi..).

EBB

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Bugün forumda "Ya ahiret varsa" isimli bir topik vardı sanırım muzurr hanım açmıştı.
orcagada onu bir oku istersen

o başlığı ben açtım da.. bahsini ettiğin arkadaş okumakla düzelecek biri değil.. Kendisini ateşe atmak için her türlü çabayı sarfediyor.. Kısaca kendisiyle çelişen bu dünyada ne için bulunduğunu bilmeyen sağa sola sataşan biri..

O yüzden önermemeni öneririm :)

oguzcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ALLAH nurunu elbet tamamlayacaktır..biz sadece görevlerimizi yapalım yeter ALLAH yardımcımız olsun

Arslan_Azrail

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yahu herkezin dini kendine.Sen nasıl hristiyanlardan nefret ediyor,hristiyan olduğu için onu öldüresiye dövmek istiyorsan,onlarda aynı duyguyu bize besliyor.İnce işler bunlar fazla kurcalamayın...
ben kimseyi öldüresiye dövmek istemem hristiyanı veyahutta yahudiyi bizim dükkanın sahibi yahudi ben dövmek istiyormuyum hayır lakin müslüman olmasını istiyorum ama eğer onlar bir savaş açtımı o zaman gebersin :D:D birde bize din hoşgörüsünden bahsetmeyin bile benim bir abim var İslam adı adı bu olduğundan askerliğe almadılar belki teğmen veyahutta başka bir rütbe alcaktı bilinmez kadın başörtüsü takar demezsiniz değilmi dinine saygı die açın bakın Nur suresine orda ne dio Peygamberimizin zevceleri kapalı değilmiydi demekki siz onlarada laf atarsınız saçını çekersiniz hapse atarsınız ama hristiyan taktımı neyse o şey izin var değilmi lan hristiyanlar çocuklarını kliseye veriyorlar rahibenin veyahutta rahibin yanına ama biz müslümanların çocukları gittimi kur'an kursuna hemen dinciler geri kafalılar lütfen lütfen sizler bir sözünüz diğerini tutmuyor :twisted:İslam peygamberi Hz.Muhammed Hem Savaş Hem Barış Peygamberiydi kendisine İslamı yaymalarını engellemeye çalıştıkları için savaşlar oldu ama hep barışseverdi ama hudeybiye anlaşmasını dinlemediler müslümanları öldürünce bak o zaman neler oldu.... bir başörtü için Peygamberimiz savaş açtı bir yahudi bir kadının çarşafını atmaya çalıştı utandı kadın yardım istedi bir müslüman genç ne mübarek adammış yav herkes onun gibi olabilse başkasının namusu için bile olsa o yahudilerden 1sini öldürdü sonra diğeri ise o genci öldürdü bu kötü babalar ise kendi kızlarına tecavüz ediyorlar yav ne memleketten ne hoşgörüden ne savaşmaktan söleyin hristiyanlarla savaşmaktan korkarsınız ama öldürüyesiye dövecem dersin öle dieceğinize eğer gücümüz yetseydi onlara karşı koyardım diyin bari yanlış anlamayın lafım sizlere değil hoşgörüden bahseden sonra başörtü takanlara hoş görü göstermeyenleredir ben ise kim ne yaparsa yapsın yeterki toplumda fesatlık yaratmasın derim başka bir şey demem hristiyan benim dostum değil ama hoşgörülüyümdür yahudide öle budizme inanlarıda öle ama hristiyanlar ise hobörülü değiller bundan dolayı bir çok kişi hakkaten öldüreyise dövmek istior onların yapçağına inanırım biz öle dinimize laf ettirmeyiz çünkü ama laflarım o hoşgörü dienler öldüresiye döversiniz değilmi veyahutta öldürürüm onları diip içlerinden tam tersini söyleyenleredir sakın yanlış anlamayın sizlere bir şey dediğim yok sadece insanların açık veyahutta kapalı giyinmelerine kızanlaradır çünkü belki açıktır cennete gidebilir belki kapalıdır ama kainat ondan nefret ediyordur belli olmaz Allah'ın mağfireti çok büyüktür o yüzden AÇIKLARA VE KAPALILARA HOŞGÖRÜ GÖSTERİN ÇÜNKÜ İNSANIN GİYİM KUŞAMI KENDİNEDİR!!!!PEYGAMBERİMİZDE HOŞGÖRÜLÜYDÜ LAKİN ALLAH EMREDİNCE BENİM İÇİN SAVAŞIN DİNİNİZ İÇİN SAVAŞIN DİYE SAVAŞTI O YÜZDEN SAVAŞ VE BARIŞ PEYGAMBERİ DİYORUM YOKSA ALLAH BARIŞI EMREDER LAKİN ALLAH YOLUNDADA SAVAŞMAKTAN ÇEKİNMEYİN DER!!!YANİ EĞER BURDAKİ KİŞİLERİN HRİSTİYANLARIN BU KÖTÜ LAFLARINA KARŞI KIZDILARMI BİR ŞEY SÖLEMEYİN ÇÜNKÜ ASIL SUÇLU ONLARDIR ONA BAKARSAN SIRF DİNLERİ FARKLI OLDUĞU İÇİN SAVAŞMADIMI PEYGAMBERİMİZ YANİ SAVAŞMAK ZORUNDA KALMADIMI O ZAMAN ODA HOŞGÖRÜSÜZDÜ LAKİN ONLAR BARIŞI BOZDUKLARI İÇİN SAVAŞTI İŞTE BU HRİSTİYANLARDA ARAMIZDA ZATEN BİR KİN VAR BARIŞ İSTİYOZ İNAT SAVAŞ İSTİYOZ DİYORLAR!!!

mercann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu siteye baktıntan sonraki ilk sözüm iyiki müslüman dogmuşum ve müslümanım

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
walla ben kendi aramızda islam dininde epey bi carpısmalar var zannediyordum ama :) onlar bizden betermis yahu..Forumda 2-3 konuyu okumam yetti yani..(Papayla aralarıda acık %( ) :D o_O

sen nediyosun yaa... mezhepler arası düşmanlık yüzünden birbirlerinin etini bile yamiştir bunlar.aralarındaki ayrılık kökten :p....birlikteymiş gözükmelerinin sebebi geçici menfaat birlikteliği ve eskiye nispeten zayıf olmalarından. birisi palazlansın biraz bak nasıl tekrar doğruyorlar birbirlerini..

bizim ayrılılarımız ise itikatta değil amelde..yani kökte değil dallarda. İslam dini küsleri barıştırmış düşmaları kardeş yapmıştır..Yüzlerce göçebe arap topluluğunu tek çatı altında toplayıp medeni(şehirli)leştirmiştir........

yolcu60

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu siteye şöyle bi göz gezdirdim.klasik misyoner mantığı.ehl-i kitapla(hrist ve yahudi) ilgili bir çok makale okudum fakültede Türkiye de hatrı sayılır hocalardan ders aldık.yöntem aynı görünüşte tatlı,insanın mantığını okşar gibi görünen bir ifade şekli altında ise tilki kurnazlığı.Fatihin ist kuşatması karşısında dindaşlarından(diğer mezhep) yardım istenmesi önerilerine verilen cvp geldi aklıma.Kardinal külahı görmektense Osmalı sarığı görmeyi yeğlerim.Çook şeyler yazılabilir ama son olarak yapılan bir istatistiğin sonucunu vermek istiyorum.sonuç mutlu edici.Müslümanken dinini değiştirenlerin yüzde doksandokuzu cahil insanlar.Ama bir başka dinde olup islama geçenlerin yüzde doksandokuzu bilgili.

yaresu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
herkes ıstedıgı dıne ınansın ama kımse ınandıgı dıne herkesın ınanmasını beklemesın ... bıze barbar dıenlerın yaptıgı katlıamları hergun goruoz tv de oda bızm gorduklerımız...

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
En Yakın zamanda O site Çökertilecektir Gereken Yerlere iletilmiştir.

WaterBoy

Profesör
Reaksiyon puanı
5
En Yakın zamanda O site Çökertilecektir Gereken Yerlere iletilmiştir.

Peki bu güzel bir şeymi?Birileri bir siteyi çökertince olay bitiyor mu?Herkesin Müslüman kalması kesinleşiyor mu?

Yapmayın arkadaşlar,şimdiye kadar millete anlatılanların hepsi yanlış.İnanın bana onların içinde çok bulundum ben.

-İncil in içine 100 dolar koyup milleti zorluyorlarmış.
külliyen yalan şimdiye kadar incil alıp içinden 100 dolar çıkanına rastlamadım.

Arkadaşlar onlar kendi inandıkları doğruyu anlatmak istiyorlar bunu yapmak içinde her türlü yola başvuruyorlar çünkü incilde "Tanrı sözünü heryere duyur" diye bir söz geçer onlar bunu esas alır.

Eğer siz müslümansanız bü tür şeyleri reddeder ben müslümanım dersiniz.Olay orda biter.

Geçen seneki Malatya katliamıda bu olaylara insanların bakış açısının fotokopisi niteliğindeydi.Ben bir Malatyalı olarak Malatya Katliamını yapanlardan nefret ediyorum memleketiminde bu olaydan sonra ırkçı faşist diye anılmasından da rahatsızlık duyuyorum.

Saygılarımla...

Ekleme:Bu yazdıklarımdan sonra bana Hristiyanmısın diye soracaklara peşin cevabım;
Hayır,Müslümanım.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
İşte onun için sormuştum. Yanlış ve maksatlı bilgilendirmelerin kurbanı olmuşsun. Tüm Irak halkının çok akıllı olduklarını söyleyemeyeceğim ama, televziyonda gördüğünüz sünni-şii çatışmaları orada olmuyor. Neil Armstrong'un Ay'a çıkışı gibi bir olay bu. :)

Amerika kendi askerini zaaftan koruyabilmek için sünni-şii çatışmasını körüklemeye ve sanki gerçekte böyle çatışmalar varmış gibi göstermeye çalışıyor hepsi bu.. Şii camisine bomba atıyorlar, sonra da "sünniler yaptı" diye haber yapıyorlar. Şükür ki şiiler oyuna gelip misilleme yapmıyorlar.

(Nereden mi biliyorum? Irak'ta yaşayan arkadaşlarımdan.)

Ama İslam'da mezhep ayrılığı tartışmaları olduğu da muhakkak..

faceoff

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mezhep: kelime anlamı ile gidilen yol demektir. Uygulama da bu, aynı din içerisinde farklı uygulamalardan kaynaklanan veya dinin yayılma esnasında travma geçirmesinden dolayı yol ayrımları şeklinde görülmesidir. Şiilik ve Sünnilik Hz Âlinin çocukları Hasan ve Hüseyninin ölümleri ile yollarını ayırmışlardır. Peygamberimiz geleceğe dair uyarılarında bundan söz etmiştir. Bundan dolayı da Müslümanları dikkatli olmaları konusunda uyarmıştır. Kişinin yapması gereken Kur'an-ı kerime ve hadislere göre yolunu çizmektir. Örneğin peygamberimiz günde 5 vakit namazı 17 farz namazı olmak kaydı ile 40 rekât kılıyorsa senin içinde bulunduğun mezhep bunda bir yol ayrımda içinde ise farzı misal 5 vakit namazı 3 vakte düşürdülerse ve 40 rekât namazı, 10 rekât kılıyorsa ve sen bunun yanlış olduğunu anladıysan kafanı ellerin arasına yerleştirip inanç konusunda kendini sorgulama zamanın gelmiş demektir. Kur'an da olan bir surenin yanlış yazıldığını düşünüyorsan ve Allah'ın insanları yarattığına fakat bütün her şeyi yaratamayacağına inanıyorsan yani Allah'ı Allah olduğu için değil rab olduğu için seviyorsan yine kendini sorgulama vaktin geldi demektir. Yani inancı tam ve doğru uygulamadığın sürece görevini yerine getirmiş sayılmazsın.
Hıristiyanlar daha bu yüzyılın başına kadar Hıristiyan olmayan hiçbir kimsenin cennete girmeyeceğini düşünüyorlardı. Birçok konuda kendi uydurdukları ayetleri insanlara dayatan böyle bir dinin mensuplarının dünyayı kurtaracak havariler gibi kendilerini göstermeleri ne kadar anlamlı olduğunu siz düşünün. Yahudiler inanç konusunda Hıristiyanlara göre biraz daha doğru yoldalar en azından Allah'ın kâinatı ve tüm varlıklarını yarattığını biliyorlar kendilerine gelen ve kendilerinden önce gelen peygamberlere inanıyorlar. Fakat içinde bulundukları milliyetçilik anlayışları Hz. Muhammed'in son peygamber olduğu gerçeğini görmezlikten gelmelerine sebep oluyor.
Görüldüğü gibi İslam haricinde tamamı inanç konusunda bazı saplantılı düşüncelere sahipler. Buda onların yanlış yolda pervasızca ilerlemelerini sağlıyor. Fakat Allah, onların kendi uydurduklarına uymaz Allah'ın kuralları bellidir buna kayıtsız şartsız inanmaya da mecburuz gerisi boş safsatadan başka bir şey değildir.

nur29

Doçent
Reaksiyon puanı
5
islam hoşgörü dinidir bırakın kim neye inanmak istiyorsa ona inansın kişinin dini kendinedir.ayrıca bu tip insanlardan yani fikrini açıkça ortaya koyanlardan korkmamak lazım asıl müslüman gibi görünen kafirlerden münafıklardan zarar geleceğini unutmayalım

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Faceoff, güzel kardeşim mezhepleşmek yanlıştır diyorsun, peygamber bu konuda bizi uyardı diyorsun, hem de "sünni İslam" tabirini kullanıyorsun. :) Bence sen de ciddi bir araştırma içine girmelisin mezhep ateşini körüklemeden önce. Çünkü gerçekte herkes peygambere nasıl bağlı olunacağını bilse, zaten mezhep de olmaz. "Sünni İslam" diye bir şey yoktur abicim, "Şii İslam" olmadığı gibi. İslam olmanın ölçütü vardır, kabul edersen İslamsındır.

CZC

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bu ülkede uzun yıllar boyunca TÜRK TARİHİ dersleri Emil Octav gerçek adlı bir Gayrı-Türk tarafından hazırlandı, onun kitapları ders kitabı olarak okutuldu.. Gerçek tarihimiz hakkında bildiklerimiz devede kulak bu yüzden. Bize dev görünen cüceleri alkışladık, dev tarihi kişilikleri yuhaladık..

Bu ülkede din bilgini diye yıllardır empoze edilen kişileri bir aklınızdan geçirin. Sosyoloji profesörleri, akmış ama denizini bulamamış tasavvufi sapkınlar, medya şempanzesi kişiler vs..

Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde öğretilenleri aklınızdan geçirin: Budizm ve tarih öncesi dinler hakkında öğretilenler ve İslam hakkında öğretilenler arasında miktar farkı varmıydı? Hani siyasetçi şarlatanların %99 u Müslüman diye salladıkları bir ülkede olmamıza rağmen Din hakkında bize öğretilenler neydi ve ne derecede gerekli bilgilerdi?

Artık teknoloji zamanı..
Adı geçen forum sitesine benzer yüzlerce site var. Maddi sorunları yok çoğunun. Misyoner fonları tarafından finanse ediliyorlar ve sanalda yakalayıp ta frekansını çözdükleri gençleri reel hayatta da işlemeye devam ediyorlar..

Ve kendi inancı hakkında minimum bile bilgisi olmayan genç beyinler bu misyonerlerin "iğfali"ne uğruyor..
Bu durumdan üzüntü duyan herkes önce kendi evini süpürmekle başlasın işe.. Kendini, çocuğunu veya çevresindeki gençliği doğru bilgilendirmeye çalışsın..
Bütün gün suya sabuna dokunmadan yaşayıp ta işine geldiğinde kahraman kesilmesin..

Bu ülkede biraz milli refleks gösterdiğinde faşist, biraz manevi hassasiyet belirttiğinde gerici gösterilmeye de alışkın olsun..

Ve unutmasın:
Namuslu insanlar da namussuzlar kadar cesur olmadıkça Türkiye de hiç birşey olumlu anlamda değişmeyecek.

Saygılar..

asy1984

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben şahsen kimseden nefret falan etmiyorum.. nefret ettikçe nefred edilecek kişi haline dönüşüyor insan.. onların forumda dedikleri de kendilerine.. lafla peynir gemisi yürüseydi.......... ohoooo.. :D ayrıca bizde ayrımcılık var zannederdim diyen arkadaşım tabiki bizde 1 se onlarda 1000 :D adamlar mis gibi incili 100lerce çeşite ayırmış kafasına göre.. protestanlar, ortodokslar, katolikler.. çeşit çeşitler işte.. ha bu arada kimse bizde de mezhepler var demesin.. aynı şey değiller.. bizde bütün mezhepler haktır.. onlar gibi değiliz.. bu sunnilik alevilik değil.. hanefilik , şafilikten vs bahsediorum..dinin kurallarını, yok ben oruç tutmam, öğlene kadar tutarım, namaz yok dinde gibi şeyler söyleyenler islam dininin mezheplerinden olamaz..

Beowulf

Profesör
Reaksiyon puanı
10
hack'leyelim şe.....'lerin forumunu!

bu forumu vbulletin'in resmi sitesine şikayet edicem kesin forumları lisanssızdır!

inş kapanır!

CZC

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Dini ritüellerin kişiler tarafından doğru yaşanması o toplumun daha huzurlu olmasını sağlar.. En azından sosyolojik ve felsefi anlamda bir önermedir bu...
Hristiyanlığın tahrif edilmesi ile ortaya çıkan kaosun geçmişteki yansıması mezhepler arası rekabetin savaş derecesine gelmesiydi Hristiyan toplumunda..
Şu anda Irak'ta tezgahlanmaya çalışılan oyunun da dayanak noktalarından biri bu tür bir kaosa neden olab,lmektir..
Şiilerin Sünnileri vurması veya tersi denklemler Irak ta huzursuzluk isteyenlerin ekmeğine yağ sürecektir..
Dinin yorum farklarının abartılması da denebilir buna. Kardeş kavgası da..
Ama sonuçta bu yanlış kişilerin yanlışıdır. Ve din suçlanamaz bu yüzden..
Bizler de Müslümanlık gereği Hristiyanlık ve Museviliği hak saymak durumundayız. Yani o forumun veya başka bir ayrıntının etkisiyle "bütün hristiyanlara ölüm veya bunların hepsi KÂFİRDİR" diyememeyiz..

Bu arada
hava çok sıcak, bu tür mevzular da fazla ciddi konular.. Serin bi zamanda tartışmaya devamederiz ;)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...