Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Windows'ta host dosyasını şifrelemek mümkün müdür? Yani host dosyasının değiştirilmesini engellemek için ne yapabilirim? Amacım host dosyasıyla engellediğim bazı şeylerin değiştirilmesini engellemek. Yardım edebilir misiniz?
@Ben Kenobi @__kadıköyRAP__ @f.krtl1 @errno
--- Gönderi Güncellendi ---
@Phanton

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Hiç gerek duymadım ve yapmadım ama bi denerim oluyor mu diye :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hiç gerek duymadım ve yapmadım ama bi denerim oluyor mu diye :)
Note defterini yani notepad'i yönetici olarak çalıştırıp sol üst köşedeki seçenek ile host dosyasını açınca host dosyası düzenlenebiliyor. Ama benim amacım host dosyasında düzenleme yapmayı engellemek ya da host dosyasına erişim iznini engellemek. :)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Host dosyalarını şifreleyemezsin.
Host dosyalarını okuyan programlar hata verir.
Bazı programlar ve Windows'un kendisi hata alınca host dosyasını bozulmuş zannedip sıfırlar.
Host dosyaları ascii tabanında standart metin olmalıdır.
Eğer host dosyalarıyla amacın giriş çıkışları denetlemek ise, bunun için host yerine firewall kullanıp şifreleme yapabilirsin.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Host dosyalarını şifreleyemezsin.
Host dosyalarını okuyan programlar hata verir.
Bazı programlar ve Windows'un kendisi hata alınca host dosyasını bozulmuş zannedip sıfırlar.
Host dosyaları ascii tabanında standart metin olmalıdır.
Eğer host dosyalarıyla amacın giriş çıkışları denetlemek ise, bunun için host yerine firewall kullanıp şifreleme yapabilirsin.
Amacım engellediğim sitelere girilmesini önlemek. Host dosyası dışında bunu yapabileceğim bir yöntem var mı?

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

internet explorer ile de sanırım yapılabiliyor bu ama illaki sağlam bir şifreleme programı ile yapacağım derseniz Kleopatra ile anahtarlı şifreleme yapın, bu programı yazan bile açamaz emin olun..!!

Ancak Ben Kenobi'nin dediğine katılıyorum. Dosyayı kullanan programlar açamaz ise ne olacak ?..

Biraz daha detaylı bilgiler verirseniz bende bakabilirim farklı yollara. Mesela hangi dosya bu ? Tam yolunu verir misiniz lütfen ?

Saygılarımla

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Merhaba,

internet explorer ile de sanırım yapılabiliyor bu ama illaki sağlam bir şifreleme programı ile yapacağım derseniz Kleopatra ile anahtarlı şifreleme yapın, bu programı yazan bile açamaz emin olun..!!

Ancak Ben Kenobi'nin dediğine katılıyorum. Dosyayı kullanan programlar açamaz ise ne olacak ?..

Biraz daha detaylı bilgiler verirseniz bende bakabilirim farklı yollara. Mesela hangi dosya bu ? Tam yolunu verir misiniz lütfen ?

Saygılarımla
C:\Windows\System32\drivers\etc dosyasında hosts adında bir dosya ip defteridir kendisi ama okunamazsa sıkıntı olur bu şifrelenemez yani,Ben Kenobi haklı.
Bir zamanlar site engelleme programı kullanıyordum bende bulursam adını yazarım :)
Buldum Site Engelle İndir - İstenmeyen Sitelere Giriş Engelleme ve Yönlendirme Programı Türk bir yazılımcının elinden çıkmış çok eskiden kullanıyordum ama üzerine bir şeyler katmış mı bilemem :)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Sağ tık > özellikler > salt okunur yemedi mi ?
Amacım engellediğim sitelere girilmesini önlemek. Host dosyası dışında bunu yapabileceğim bir yöntem var mı?
Tarayıcı eklentileri var

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Hosts dosyası. Konumu C:\Windows\System32\drivers\etc .

Program Java'nın yüklü olmasını istiyor.

Merhaba,

bu dosyanın kontrolü için program yazılabilir. En basitinden C# kullanılarak yapılabilir sanıyorum. En kısa zamanda ufak bir program ile deneme yapacağım size sonucu bildirir ve yazılan programı da paylaşırım sitemizde.

Not : İşe başladım uzun bir aradan sonra, bu yüzden cevap yazamadım.

Saygılarımla.