HIV/AIDS Nedir,Nasıl Korunulur?

Bu konuyu okuyanlar

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
hiv + bir kişiyle kondomlu ilişkiye de girilir arkadaşlar sakıncası yok. korkmanın karşı tarafı dışlayıp rencide etmenin de bir alemi yok :) bilginize

calvaria

Profesör
Reaksiyon puanı
9
çünkü hiv hepatit c ye göre daha korkutucu. insanlar hiv ve aidsten daha çok korkarlar. çünkü hiv+ ve aids ile yaşayan insanlara hemen kötü insan seks işçisi vs etiketi yapıştırılır. ayrımcılığa daha çok mağruz kalırlar

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bir daha jiletimi kimse ile paylaşmıyacağım.
Çok kötü bir hastalık kurtulmam bile mucize...

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
bence sakin olmalısın. ben insanlar bir şeyler öğrensin diye konuyu ekledim. daha güzel bir şekilde hitap ederek bildiklerimizi paylaşabilirz diye düşünüyorum

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Ek olarak bilgi katmak isterim.

Hijyen konusunda titiz olmak gerekiyor, yakın bir arkadaşım hepatit B kapmış, araştırmasından sonra gittiği diş hekiminin kullandığı malzemelerden kaptığı kesinleşti.

Berber olsun, diş hekimi olsun bu tarz yerlerde itikatlı olmak lazım.

metehan760

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Ek olarak bilgi katmak isterim.

Hijyen konusunda titiz olmak gerekiyor, yakın bir arkadaşım hepatit B kapmış, araştırmasından sonra gittiği diş hekiminin kullandığı malzemelerden kaptığı kesinleşti.

Berber olsun, diş hekimi olsun bu tarz yerlerde itikatlı olmak lazım.

Evet Hepatit B, HIV virüsüne göre 40 kat daha bulaşıcıdır. Cinsel öpüşme ile HIV bulaşmazken, Hepatit B bulaşır. Ama Hepatit B tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hepatit B el ile temasta (eğer hijyen kurallarına uyulmamışsa) bile bulaşabilir.

drsakal

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Evet Hepatit B, HIV virüsüne göre 40 kat daha bulaşıcıdır. Cinsel öpüşme ile HIV bulaşmazken, Hepatit B bulaşır. Ama Hepatit B tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hepatit B el ile temasta (eğer hijyen kurallarına uyulmamışsa) bile bulaşabilir.

Ya bu konu açılmakla iyi mi oldu kötü mü oldu anlamadım. Millet nasıl bu kadar rahat yorum yapar anlamam.

Hepatit B el ile temasla bulaşmaz. Sosyal öpüşme ile bulaşmaz. Tedavisi ise hastalık kontrol altında tutulmaya çalışılır. Kesin tedavisi yoktur...

http://www.hepatit.org/hepatitB.html

metehan760

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Ya bu konu açılmakla iyi mi oldu kötü mü oldu anlamadım. Millet nasıl bu kadar rahat yorum yapar anlamam.

Hepatit B el ile temasla bulaşmaz. Sosyal öpüşme ile bulaşmaz. Tedavisi ise hastalık kontrol altında tutulmaya çalışılır. Kesin tedavisi yoktur...

http://www.hepatit.org/hepatitB.html

El ile temasta bulaşmaz derseniz hata edersiniz. Zaten bulaşır demedim bulaşabilir dedim. Uygun şartlar oluştuğunda el ile bulaşabilir (örneğin tuvalet sonrası el yıkamamak vb). Sosyal öpüşmeden bahsetmedim, cinsel öpüşmeden bahsettim, sanırım yanlış okudunuz. Tedavi deyince hemen aklınıza ilaç geliyorsa yine hata edersiniz, istirahat etmekte tedavidir. Zaten Hepatit B nin tedavisi dinlenmektir.

drsakal

Profesör
Reaksiyon puanı
23
El ile temasta bulaşmaz derseniz hata edersiniz. Zaten bulaşır demedim bulaşabilir dedim. Uygun şartlar oluştuğunda el ile bulaşabilir (örneğin tuvalet sonrası el yıkamamak vb). Sosyal öpüşmeden bahsetmedim, cinsel öpüşmeden bahsettim, sanırım yanlış okudunuz. Tedavi deyince hemen aklınıza ilaç geliyorsa yine hata edersiniz, istirahat etmekte tedavidir. Zaten Hepatit B nin tedavisi dinlenmektir.

El ile temasla bulaşmaz.Tuvalet sonrası'da bulaşmaz, Çünkü Hepatit B dışkıya geçmez...Yanlış okumadım. Sosyal öpüşme'yi bilgi olsun diye ekledim. Çünkü insanlara sosyal olarak öpüş birşey olmaz dedikten sonra aman elini sıkma virüs bulaşabilir demek saçma geldi. O yüzden ekledim...

Aidste de antiviral ilaçlar kullanılabiliyor tedavide. Aids'li hasta da istirahat etse bir zararı olmaz. Senin mantığınla bende burdan açıklıyorum. AIDS tedavisi vardır :)

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
el yıkamamakla bulaşan hepatit b değil hepatit a dır.

hepatit b kan ve cinsel yolla bulaşır.hepatit b dışkı yada idrara karışmaz.

bu konunun arkasından sağlık bölümünün artık açılmasını istemediğimi farkettim

metehan760

Asistan
Reaksiyon puanı
7
El ile temasla bulaşmaz.Tuvalet sonrası'da bulaşmaz, Çünkü Hepatit B dışkıya geçmez...Yanlış okumadım. Sosyal öpüşme'yi bilgi olsun diye ekledim. Çünkü insanlara sosyal olarak öpüş birşey olmaz dedikten sonra aman elini sıkma virüs bulaşabilir demek saçma geldi. O yüzden ekledim...

Aidste de antiviral ilaçlar kullanılabiliyor tedavide. Aids'li hasta da istirahat etse bir zararı olmaz. Senin mantığınla bende burdan açıklıyorum. AIDS tedavisi vardır :)

Boşuna dememişler "ne kadar bilirseniz bilin, bildikleriniz karşınızdakinin anladığı kadardır".
Ben ne anlatıyorum sen ne yorumluyorsun. Uygun şartlar deyince sen ne anlıyorsun. Şu son yazdığın yorumdan anlıyorum ki bu konuda yeterli değilsin. Dışkının oluşma mekanizmasını, içeriğini iyice incele ondan sonra bunları yeniden yaz. Özellikle kanlı dışkıyı bir yorumla, sonra konuşalım.
Aids bir hastalık mıdır ki tedavisi olsun. Aids edinilmiş bağışıklık baskılanması sendromudur. Hasta Aids ten ölmez, ölüm nedeni başka bir hastalıktır.

Neyse artık bu konuyu daha fazla uzatmayacağım...
Bu konu benim için kapanmıştır (hakaret olmazsa tabi).

Bir zamanlar forumda şöyle bir tartışma başlatılmıştı; "Sağlık bölümü açılsın mı?"
O zaman evet demiştim ve gerekçelerimi de yazmıştım. Ama şimdi görüyorum ki sağlık bölümü açılırsa insanların sağlığı tehlikeye girecek. Bu nedenle HAYIR diyorum.

drsakal

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Aaa pardon değil mi, uygun şartlardan kanlı dışkı gelecek aklıma, daha sonra Hepatitli kişinin, elini sıkan kişinin elinde, yara olabileceği gelecek aklıma, ben bunları düşünememiştim...

Yalnız insanlar, HIV(+), Hepatit B_C li insanların toplumdan soyutlanmamaları için gayret gösterirken, senin uygun şartlar oluşursa bulaşabilir demenin ne faydası var , insanları tedirgin etmekten başka...

Son olarak AIDS'e hastalık demedim ki. Bir şeyin tedavisi olması için hastalık mı olması gerekir.

Hakaret ettiğimi düşünmüyorum. Bu kadar fikir ayrılığından sonra uzlaştığımız tek nokta
Sağlık bölümü açılmasın...

demirdmr

Asistan
Reaksiyon puanı
21
AIDS’ten Korunma Yolları Nelerdir?

Bulaşma yollarını anlattığımız AIDS’in korunma yolları da buna paralel şekilde oluşmuş yöntemlerdir.
  • Kesinlikle korunmasız cinsel ilişkiye girilmemelidir. Prezervatifin güvenilir bir yöntem olmadığını bilmeli sağlam olmasına dikkat edilmelidir. Cinsel ilişki esnasında kayganlaştırıcı gibi prezervatife zarar veren maddeler kullanılmamalıdır.
  • Herhangi bir nedenle kan nakli yaptırmak zorundaysanız, AIDS testi yapılmamış, kontrolsüz kan kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • HIV pozitif biri, test sonucunu gördükten sonra hiçbir şekilde kan bağışı yapmamalıdır.
  • Daha önce kullanılmış iğne, şırınga, makas, cerrahi alet, jilet, akupunktur ve diş hekimliği malzemeleri tekrar kullanılmamalıdır.
  • Güzellik merkezlerinde yaptırılan manikür ve pedikür benzeri işlemlerde kullanılan malzemelerin dezenfekte edildiğinden emin olunmalı; temizliğinden şüphe edilen yerlerde bu tarz işlemler yaptırılmamalıdır.

Bilgihanem.com