Hitman Absolution İnceleme

Bu konuyu okuyanlar

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
hitman-absolution-banner01.jpg

Herkese merhaba, uzun bir aranın ardından yeniden oyun incelemesi ile karşınızdayım. Gerçi uzun zamandır adam akıllı profesyonel bir oyun çıkmamıştı. Ancak Hitman: Absolution incelemeye değer bir oyun ve bende bu oyun inciğini cinciğini detaylıca inceledim.

Gelelim yönetmenliğini Tore Blystad'ın yaptığı, IO Interactive firmasının geliştirdiği ve Square Enix'in dağıtımcılığını yaptığı Hitman: Absolution incelemesine. 20 Kasım 2012 tarihinde yayınlanan oyun PC, PS3, Xbox 360 ve Cloud platformlarını destekliyor. Hitman: Absolution, Tek kişilik, Eş zamanlı olmayan çoklu oyuncu (kontrat meselesi ilerde bahsedeceğim.) seçeneklerine sahip. Ayrıca oyun eski günlerde ki gibi fpw ve tpw yapısında.Tabi ki başlarda belirtmekte fayda var. Hitman: Absolution resmi olarak Türkçe dil desteğine sahip. Hitman: Absolution her kesimden oyuncuya hitap ediyor. Oyunda Kolay, Normal, Zor, Uzman ve Mükemmeliyetçi olmak üzere toplam 5 zorluk düzeyi mevcut. Artık hikayeyi anlayarak oynayabileceğiz.

[video=youtube;c5x_0Yn6plM]http://www.youtube.com/watch?v=c5x_0Yn6plM[/video]

Duygusal Katil Ajan47
Hitman: Absolution hikayesi biraz dramatikleştirildi. Eski oyunlardan bildiğimiz Diana Burnwood, ICA den istifa eder.İstifasının nedeni ICA'nin Victoria isimli kızı öldürmek istemesidir. İş böyle olunca bize de Diana'yı öldürme görevi veriliyor ve giriş senaryosu başlıyor. Tabi bu daha giriş senaryosu asıl senaryo Diana'ya kurşun sıktığımızda son nefesini vermeden ağzından dökülen sözler oluyor. Diana son nefesini vermeden önce bize Victoria isimli kızı bulup onu ICA'den kaçırmamızı istiyor ve bizde ona söz veriyoruz. Eh tabi bu sözde aynı Diana gibi bizimde ICA den istifa etmemize neden oluyor ve yapacağımız tüm görevlerde ICA bağlantılarımız kesiliyor.Kızla beraber, bizim peşimizde ICA, biz kurban hedeflerin peşinde başlıyoruz maceraya.

[video=youtube;uvmD3iol4Pc]http://www.youtube.com/watch?v=uvmD3iol4Pc[/video]

Mükemmeliyetçi suikastçı
Ajan47
aynı eski günlerdeki karizmatik ve soğuk kanlılığını koruyor. Karakterimizin detayları gücünü oyun motoru Glacier2 ile birleştirmiş. Artık şık ve özel takım elbisesi ile kravatı derisinin bir parçası olarak görünmüyor. Ayrıca artık kurbanlarımızı öldürdükten sonra bacağından sürüklerken kafası birden guguk kuşu gibi yukarı aşağı sallanmıyor. Ya da kolundan tutunca bedenine helyum gazı girmiş gibi gibi uçma durumları artık tarihte kaldı.

[video=youtube;fJxOb0tKrpc]http://www.youtube.com/watch?v=fJxOb0tKrpc[/video]
İş başı zamanı
Görev sistemine değinmeden önce sesler ve oyun atmosferinde hoşuma giden noktaları belirtmek isterim. Senaryolarda bizimle hiç alakası olmayan diyalogları da sıkça duyabiliyoruz. Karı koca kavgası,mahalle de bana nasıl yan bakarsın kavgası gibi diyaloglar oyundaki gerçekçi atmosferi doruk noktalarına ulaştırabiliyor.
Bilindiği gibi Hitman: Absolution tps veya fps kategorisinde değil. Ancak birçok oyunda olmayan çatışma atmosferi Hitman: Absolution'da mevcut. Çatışma durumunda kaldığınızda silahınızdan çıkanher kurşunu hissedebiliyorsunuz. Ya da kapıyı açınca birden bööö diye bir ses duyup amanın diyebilirsiniz.
[video=youtube;HzTHY3eiWVs]http://www.youtube.com/watch?v=HzTHY3eiWVs[/video]

Oyunun görev sistemi oldukça gelişmiş. Ancak hikaye gereği senaryoya başlamadan silah seçme lüksümüz ICA'den istifa ettiğimiz için kalmadı. Senaryoya göre karşılaştığımız cisimleri, silahları ve o senaryonun imkanlarını kullanmamız gerekiyor. Ancak buna göre hedefimizi istediğimiz gibi öldürme şansımız her zaman var.Artık illa gizli kalıp hedefi tenhada kıstırmamıza gerek yok.İster bodoslama önüne geleni öldür, ister git arabasına bomba yerleştir, ister keskin nişancı tüfeği bul öldür çık git,istersen eski usul tenhada kıstır her şey sana bağlı.
Yine serinin eski oyunlarıyla karşılaştırdığımızda, görev esnasında ya mükemmel şekilde gider oyunu başarıyla bitirirdiniz yada yakayı ele verir düşman olur genelde vurularak öldürülürdünüz. Artık şüpheli olabiliyor ve durumu kurtarmak için şansınız olabiliyor. Ayrıca bir yenilik daha var o da şüpheli iken yalandan teslim olabiliyor olmamız. Bu sayede size doğrulan silahı bir anda kapıp karşımızdakilerden birini rehine alarak şansımızı katlamış oluyoruz.
Hazır görevlere değinmişken görev esnasında yaptığınız her hata size eksi puan olarak geri dönüyor. Öldürmemeniz gereken bir görevliyi öldürğünüzde size eksi puan veriyor. Fakat öldürğünüz görevlinin cesedini saklarsanız alacağınız artı puan ile buaçığı kapatabiliyorsunuz. Bu arada sakın ola ki sivilleri öldürmeyi düşünmeyin. Telafisi olmayan bir hatadır ve sonsuza doğru eksi hanenize işler.
Görevler konusunda son olarak İçgüdü barından söz etmek istiyorum.Oyunda yapacağınız her olumlu etkileşimden içgüdü puanı kazanır ve bu puanları gizlenmek, hedefi tespit etmek, hedefin hangi yöne gideceğini öğrenmek gibi hareketler için kullanabilirsiniz.

[video=youtube;KmOL_yHUjjk]http://www.youtube.com/watch?v=KmOL_yHUjjk[/video]

Ustura47 olduk
Daha önce de söylediğimiz gibi artık ICA tarafından verilen beleş ve işimizi kolaylaştıran silahlar ne yazık ki yok. Bundan böyle öldürdüğümüz görevlilerden ve bulduğumuz bıçak makas balta gibi aletleri silah olarak kullanmamız gerekiyor. Oyunda arkamızda ICA olmasa da sahip olabileceğimiz silah listesi hayli iç açıcı. Toplamda 6 kategoride 26 adet silah mevcut. Bu silahların tam listesi;

1Tabancalar
1.1American Derringer DA 38
1.2 AMPAuto Mag Model 180
1.3 AMTHardballer
1.4Colt Detective Special
1.5 EAAWitness Limited Gold Team
1.6Ruger Mk II
1.7SIG-Sauer P226R
1.8Smith & Wesson Model 60
1.9Sphinx 3000
1.10Taurus PT 24/7
1.11Taurus Raging Bull
1.12"Zenith" (Deus Ex Pistol)

2 YarıMakinalı Silahlar
2.1Brügger & Thomet AG SPP
2.2Heckler & Koch UMP45
2.3 STKinetics CPW
2.4Thompson M1928A1

3 Aniçarpışma ve muhabere tüfekleri
3.1AKMSU
3.2Beretta ARX-160
3.3 FNFAL 50.63 Paratrooper
3.4Heckler & Koch HK416
3.5Sturmgewehr 58

4Pompalı Tüfekler
4.1Franchi SPAS-12
4.2Mossberg 590

5Keskin Nişancı tüfekleri
5.1Remington Model 700
5.2Sako TRG-42

6Makinalı Tüfekler
6.1 CISUltimax 100 Mk.3
[video=youtube;y1sw8tiC_bY]http://www.youtube.com/watch?v=y1sw8tiC_bY[/video]
Hangi Kontrat daha iyi ?
Tek kişilik oyun diğer benzer yapımlara göre oldukça uzun sürüyor.Ancak belli bir zamandan sonra olur da görevlerden sıkılırsanız oyuna yeni eklenen kontrat seçeneği mevcut. Başta söylediğim eş zamanlı olmayan çoklu oyuncu olayı bu oluyor. Siz isterseniz ben şu silahlarla şu senaryoyu şu kadar sürede bitiririm diyerek kendi kontratınızı oluşturabilir ve diğer oyuncuların sizin puanınızı geçmesine bakabilirsiniz. Tabi sizde diğer oyuncuların hazırladığı kontratları bitirmeye çalışarak istediğiniz kadar oyunu sıkılmadan oynayabilirsiniz. Gerçi bu oyuna güzel bir hikaye ile co-op ekleselerdi açıkçası tadından yenmezdi.

[video=youtube;eOULYmZt9cQ]http://www.youtube.com/watch?v=eOULYmZt9cQ[/video]
Keli parlayan Ajan47
Gelelim oyunun teknik kısımlarına. Hitman: Absolution, Glacier 2 oyun motorunu kullandı. Ayrıca oyunda her cisim tek tek render uygulandı.Yani buda meyve sepetinde ki meyvelerin tek tek renderlandığı ve her şeyin birbirinden bağımsız objeler ile yapıldığı anlamına gelir. Hitman: Absolution da ki gerçekçiliğin ve diğer oyunlar da nasıl üstünlüğü de tam bu noktada kendini gösteriyor.
Tabi bu mükemmeliyetçi ajanı oynayabilmek içinde bilgisayarınızın da mükemmele yakın olması gerekiyor. Oyunun sistem gereksinimleri eski nesil bilgisayarların işlemcisini kırıyor. Bunun en belirgini de Oyunun resmi olarak XP desteğinin olmaması.

Minimum Gereksinimler:
İşletimsistemi :Windows Vista, 7
İşlemci:Çift çekirdek işlemci (Intel, AMD)
Ram: 2GB RAM
Ekrankartı: NV8600 512 Mb RAM, veya dengi AMD
DirectX®:10

Önerilen Gereksinimler:
İşletimsistemi: Windows 7 64-bit
İşlemci:Intel Core i7 yada AMD Athlon II X4
RAM: 4GB RAM
EkranKartı: NVIDIA GeForce GTX 260 yada ATI Radeon HD 5770
DirectX®:11

Evetbir efsaneyi daha inceledik. Atladığım, kaçırdığım, hatamolduysa affola. Bir daha ki incelememizde görüşmek üzere.

Hitman: Absolution Steam sayfasına gitmek için tıklayınız.
Hitman: Absolution resmi web sayfasına gitmek için tıklayınız.

:: Hitman Absolution yapımını beğendiniz mi ?

Yazan: ozkanbey

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
[MENTION=64474]ozkanbey[/MENTION] klavyene sağlık :) bir solukta okudum.

whitedragon

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Türkçe içeriği olduğu için orginalini aldığım oyun güzel inceleme.

Usui Takumi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,177
amazonda 5 dolar indirimim var ama ona rağmen fiyat 40 dolar sanırım bekleyecem sırf bu oyunu orjinal oynamak için

korsanda şöyle bi durum Hitmanle ilgili orjinal update 400 mb iken korsan indirirseniz 7 küsur gb oluyor yani 14 gb nın üzerine bi 7 gb indiriyorsunuz artı bir sürü sorun imkan varsa orjinal alın derim her zaman için

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
amazonda 5 dolar indirimim var ama ona rağmen fiyat 40 dolar sanırım bekleyecem sırf bu oyunu orjinal oynamak için

korsanda şöyle bi durum Hitmanle ilgili orjinal update 400 mb iken korsan indirirseniz 7 küsur gb oluyor yani 14 gb nın üzerine bi 7 gb indiriyorsunuz artı bir sürü sorun imkan varsa orjinal alın derim her zaman için

Kesinlikle. Zaten steam öyle indirimler yapıyor ki korsan satıcı bile yarışamıyor.

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Hitmanın ilk oyununu oynamıştım ve çok beğenmiştim. Sonra daha oynamadım. ama inceleme o kadar güzel olmuşki alıp oynayasım geldi.

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
İnceleme yine 10 numara olmuş.

En ucuz nereden alabilirim oyunu orijinal olarak? Link verebilecek var mıdır?

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
oyunu oynuyorum kaplamalar detaylar her şey üzerinde bayağı bi çalışılmış emek var işin içinde büyük emek var cidden mükemmeliyetçi zorluğunda oynamak gerçekten çok ama çok zor

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Oyunu atıyorum D&R'dan dvd olarak almak ve sadece bu keyi almak arasındaki fark nedir?

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
D&R den tam takır halde gelir hocam :) uğraşmadan her şey elinde tak kur.
[MENTION=376]pesimist[/MENTION]

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Teşekkürler bilgilendirme için arkadaşlar.

Reaksiyon puanı
2,146
Oyunu biraz oynadım sonra ara verdim hala devam etmiyorum. Benim türümün FPS olduğu iyice kesinleşti artık başka oyun oynayamaz oldum.

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Benim pc kaldırmadı içimde kaldı oyun:( Önerilen ve minimum sistem arasında da uçurum var.

Son mesajlar