Herhangi Bir Linux Sürümü Nasıl Pc'den Kaldırılır?

Bu konuyu okuyanlar

volkanos

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
ben linux mint kurdum nasıl kaldırabilirim pc'den kolay bir şekilde veya tüm linux sürümleri nasıl kaldırılıyor.hiç iz kalmasın istiyorum boot dan da silinsin ve windows 7 olağan açılışıyla açılsın. linux sürümleri nasıl pc'den kaldırılır bu bilinirse herkes linhux kurmaktan çekinmeyecek istediği zaman kaldırabilecektir önemli bir konu kuruyorum sonra kalıyor öyle mecbur linuxu kaldırmak için fdisk atıyorum

şurda birt video var onu deniycem

http://www.mefeedia.com/watch/28212513

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Boot için Windows MBR'sini yüklemen lazım. Google'a yazarsan çıkıyor.

Zaten üstüne Windows'u kurarsan her şeyiyle silinir bilgisayardan.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Linux'un olduğu bölümü biçimlendirdikten sonra istediğiniz sistemin açılış yöneticisini diskinizin yapısına göre MBR ya da GUID'e yüklerseniz tamamıyla kurtulmuş olursunuz...

volkanos

Müdavim
Reaksiyon puanı
138

ben dos'tan kurdum linux mint'i windowsun olduğu klaösre otomatyik kurdurdum fazla bilgim olmadığı için aynı partion da çalışıyor 2 sistem de nasıl yapmam gerekir.windows 7 zaten kurulu

cgrszone linux windowsun olduğu blümde sanırım çünki otomatik kurulum yapmıştım windows kuruluyken üzerine mint kurdum.

volkanos

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
DOS'tan kurdum derken?

Wubi ile mi kurdun? Anlamadım.

linux mint'i boot ettirdim live cd gibi açıldı masa üzeri geldi masa üzerinde linux mint install vardı ona tıkladım kurdu kurarken de otomatik kurdum disk bölümlemedim.herşeyi kendisi ayarladı.yani windows üzerinden kurmadım.bir zararı yok ama neden istediğim zaman kurduğum linux sürümlerini kaldıramayayumki bağımlı kalmış oluyorum.

cgrszone teşekkürler deneyeceğim şu an masa üzerinden yazıyorum linux mint netbook'da onda denemem lazım.

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
sen otomatik kursanda o windows bölümünde kendine partisyon ayarlar zaten

sen vindovs üzerinde yönet kısmında sanal dik yöneticisinde o bölümü görebilirsin ve silebilirsin

ama pc kapatmadan easy bcd programı ile yada herhangi bir vindovs mbr programı ile mbr ye vindos girişini yerleştir yoksa vindos u tekrar yüklemen gerekir

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bunların hiçbirine gerek duymadım..
Dağıtım DVD sini (mesela KXStudio) takıp istediğim linux bölümlerini silip geçiyorum, tekrar oluşturuyorum vs. vs.

52 gün oldu Windows 7 nin yanna kaç dağıtım yükleyip kaldırdığımı sayamadım..

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
Ama arkadaş ın sorunu bu değil

anladığım kadarı ile linux silip win kullanmaya devam etmekten bahsediyor

eğer windows önyükleyici programını kurmazsa linux u sildikten sonra hayatta windows a giremez formatsız

volkanos

Müdavim
Reaksiyon puanı
138

volkanos

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
bir linuxçü daha öldü:D

:) windows da hemen herşeye hakimim fakat linux da sadece internete girebiliyorum .bin uzantılı dosya indirdim mesala kuramadım bu yaştan sonra şu nasıl kurulur bu nasıl yapılır diye googlede aratmak bana yorucu geliyor ama windowsda sorun yaşamıyorum hakimim kendime göre windowsa o yüzden linuxu istediğim zaman kaldırmak istedim ama linuxu nasıl kökten boot'tan kaldırılacağını bilen bir arkadaş çıkmadı kimse linuxu sisteminden kaldıramıyormu

bLaCkSouL

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Önce Easybcd programını w7'ye kurun. Orada açılıştaki sistemleri görürsünüz. Mint yoktur büyük ihtimalle. Programı biraz kurcalarsanız MBR'yi yeniden yazdır seçeneğini görürsünüz. O işlemi uygulayın. Bu şekilde MBR windowsa göre ayarlanır. Ardından ya masaüstünden ya da başlat menüsünden Bilgisayar simgesine sağ tıklayıp yönet diyin. Açılan pencereden Disk Yönetimini seçin. Orada mint kurulu olan bölüme istediğinizi yapabilirsiniz. İster siler başka bir sürücü olarak formatlarsınız ya da başka bir sürücüyle birleştirip boyutunu arttırabilirsiniz.

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
Önce Easybcd programını w7'ye kurun. Orada açılıştaki sistemleri görürsünüz. Mint yoktur büyük ihtimalle. Programı biraz kurcalarsanız MBR'yi yeniden yazdır seçeneğini görürsünüz. O işlemi uygulayın. Bu şekilde MBR windowsa göre ayarlanır. Ardından ya masaüstünden ya da başlat menüsünden Bilgisayar simgesine sağ tıklayıp yönet diyin. Açılan pencereden Disk Yönetimini seçin. Orada mint kurulu olan bölüme istediğinizi yapabilirsiniz. İster siler başka bir sürücü olarak formatlarsınız ya da başka bir sürücüyle birleştirip boyutunu arttırabilirsiniz.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Stone

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
Daha basit yöntemlerde var elbet ek yazılımlara ihtiyaç duymadanda halledilebilir :)
Eğer disk bölümlenmişse, Çalıştır veya Windows'un başlat menüsündeki arama çubuğuna Diskmgmt.msc yazın bu araç ile basit bir şekilde disk bölümlerinizi düzenleyebilirsiniz.
Boot'dan kaldırmak istiyorsanız. Komut Satırını Yönetici olarak çalıştırın ve sırasıyla şu işlemleri yapın.
(Windows 7 ve Vista üzerinde)
İlk olarak : bcdedit yazın. Karşınıza boot tablosu çıkacaktır.

Örneğin :

Windows Boot Manager
--------------------
identifier {bootmgr}
device partition=D:
path \bootmgr
description Windows Boot Manager
locale tr-TR
inherit {globalsettings}
default {default}
resumeobject {b083fdfa-aa28-11dd-b639-d3e8675479ee}
displayorder {current}
{default}
toolsdisplayorder {memdiag}
timeout 1
Windows Boot Loader
-------------------
identifier {current}
device partition=C:
path \Windows\system32\winload.exe
description Windows 7
locale tr-TR
inherit {bootloadersettings}
recoverysequence {b083fdfc-aa28-11dd-b639-d3e8675479ee}
recoveryenabled Yes
osdevice partition=C:
systemroot \Windows
resumeobject {b083fdfa-aa28-11dd-b639-d3e8675479ee}
nx OptOut

identifier kısımları bu kayıtların tanımlama isimleridir.

İkinci olarak : bcdedit /deletevalue {identifier} komunutu kullanın.identifier kısmına yukarıdaki tablodan silmek istediğini kayıtınki gelecek.
Örneğin :
bcdedit /deletevalue {bootmgr}

Umarım işinize yarar ;)
Saygılarımla...

cihatkama

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam ben windowsu tamamen silip C'ye Linux kurdum ama şimdi kaldıramıyorum. Flash bellekten kurulum yaptım ama açılışta kaldırmaya dair birşey bulamadım. Dediğin yöntemi nasıl uygulayabilirim?

Xxxruc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam ben windowsu tamamen silip C'ye Linux kurdum ama şimdi kaldıramıyorum. Flash bellekten kurulum yaptım ama açılışta kaldırmaya dair birşey bulamadım. Dediğin yöntemi nasıl uygulayabilirim?
Bendede aynı sorun çıldırıcam kalkmior

MİZA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sana makinananda Direk sil.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
o pcleri kutusuna koyup aldığınız yerlere geri iade edin...

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Arkadaşlar Linux'u kaldırmak nedir ne demektir Allah aşkına sanki basit bir programdan bahsediyorsunuz...
Windows Linux FreeBSD bunlar işletim sistemidir ve hiçbirinde kaldırma seçeneği yoktur.

Gelelim sorunuzun cevabına arkadaşların da dediği gibi MBR kaydını sıfırladıktan sonra Windows altından Linux bölümünü formatlayabilir veya silebilirsiniz. Yada sıfırdan windows kurulumu yapabilirsiniz.

1 - Windows Kurulum dvd si veya usb si ile pc nizi boot ediniz
2 - Bilgisayarı Onar seçeneğini seçiniz.
3 - Sistem Kurtarma Seçenekleri Menüsünden Komut İstemini seçiniz.
4 - DVD veya USB nizin içindeki Boot klasörüne giriniz.
5 - "bootsect /nt60 SYS /mbr" komutunu çalıştırınız.
6 - Restart edip Windowsunuzun açıldığını görebilirsiniz.
7 - Windows altında Linuxu kurduğunuz Disk bölümünü formatlayabilir veya silebilirsiniz.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
windows kuramıyorlar ext4 sistem dosyasına fransız kaldıklarından oluyor...

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
Arkadaşlar 2018de aynı soruyu yeniden sormak istiyorum. Ben bir dağıtımı kurmadan önce disk bölümleyip böldüğüm diske kuruyordum. Tabi linuxu kaldırırkenvde o bölümlediğim diski tamamen biçimlendiriyordum. Tabi ara sıra /boot partition ını nereye atadığımı bulamıyordum. Dolayısı ile kurduğum dağıtımlar grup üzerunde hep gözüküyordu. Sizce bundan sonra biçimlendirme işini nasıl yapmalıyım?

TAC Tw

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bendede aynı sorun çıldırıcam kalkmior
Windows İso su ile yapabilirsin mesela Balena Etcher var linux a yüklenebilen bir usb flash programı onunla windows usb si hazırladıktan sonra da bilgisayara takıcaksın sonra ordan linux ın olduğu sürücüyü silip onun yerine windows kurucaksın

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,080
Windows İso su ile yapabilirsin mesela Balena Etcher var linux a yüklenebilen bir usb flash programı onunla windows usb si hazırladıktan sonra da bilgisayara takıcaksın sonra ordan linux ın olduğu sürücüyü silip onun yerine windows kurucaksın
Kardeşim bu üyeyi etiketledin varya 2017 de mesaj yazmış.
Belki şimdiye 20 defa Windows yazmıştır pc'ye ?

Açığı meraklı kaldım neden illa 3 yıl önceki soruya cevap verdin :D hehehdheh

TAC Tw

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeşim bu üyeyi etiketledin varya 2017 de mesaj yazmış.
Belki şimdiye 20 defa Windows yazmıştır pc'ye ?

Açığı meraklı kaldım neden illa 3 yıl önceki soruya cevap verdin :D hehehdheh
krstrtjsrtstr :D insanın içinde kalıyor cevap vermeyince cevap vermessem patlardım :D

Furkanadgzl0244

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar Linux'u kaldırmak nedir ne demektir Allah aşkına sanki basit bir programdan bahsediyorsunuz...
Windows Linux FreeBSD bunlar işletim sistemidir ve hiçbirinde kaldırma seçeneği yoktur.

Gelelim sorunuzun cevabına arkadaşların da dediği gibi MBR kaydını sıfırladıktan sonra Windows altından Linux bölümünü formatlayabilir veya silebilirsiniz. Yada sıfırdan windows kurulumu yapabilirsiniz.

7 - Windows altında Linuxu kurduğunuz Disk bölümünü formatlayabilir veya silebilirsiniz.
Linux isletim sistemine exe dosyasini kuramadigim icin kaldirmak istiyorum ama suan da kaldiramiyorim ve yerine windows da kuramiyorum yardimci olun lutfen acil

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Linux isletim sistemine exe dosyasini kuramadigim icin kaldirmak istiyorum ama suan da kaldiramiyorim ve yerine windows da kuramiyorum yardimci olun lutfen acil
Linux windowstan tamamen farklı bir işletim sistemidir, Windowsla bir bağı yoktur.
Exe dosyaları windowsa özgüdür diğer işletim sistemlerinde çalışmaz.

Alıntıladığınız mesajın içinde dual kurulumda linuxu nasıl kaldırabileceğiniz yazıyor zaten.
Eğer yazanları anlamıyorsanız bilen bir kişiden destek alın.

Furkanadgzl0244

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Linux windowstan tamamen farklı bir işletim sistemidir, Windowsla bir bağı yoktur.
Exe dosyaları windowsa özgüdür diğer işletim sistemlerinde çalışmaz.

Alıntıladığınız mesajın içinde dual kurulumda linuxu nasıl kaldırabileceğiniz yazıyor zaten.
Eğer yazanları anlamıyorsanız
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peki kasiyor bilgisayar o zaman ne yapmaliyim nasil kaldiririm sizin anlattiklarinizdan biraz konuyu acip soyleseniz

Exe dosyasi windows a ait se neden pardus isletim sistemindede var ve neden pardusa wine kurarak exe dosyalarini kurmak isteniyor

Exe dosyasi ile açiliyor ama linux bunu açmiyor nasil uzerine kurabilirim

Ben rufus ile denedim ama rufus exe uzantili nasil yapabilirim yardimci olun acil

Son düzenleme: