HDD'sin internetten indirme hızı yönünden arıtısı yada eksisi var mı?

Bu konuyu okuyanlar

Petrichor

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Arkadaşlar başlık pek açıklayıcı değil hemen açıklıyorum.Ben bilgisayarımı sıfırlamadan önce yaklaşık 1 yada 2 ay önce 30 GB'lık bir oyun indirmiştim ve tahmini olarak 5 Saat yazıyordu Steam'de.Şimdi sıfırladıkdan sonra bugün gene Steam hesabıma bir oyun daha aldım ve bu da 30 GB ama bu sefer indirme süresinde 13 Saat 28 Dakika yazıyor(458'KB hızında).Şimdi şöyle bir düşününce sıfırlamadan önce internet aynı internet sistem aynı sistem acaba sıfırladıkdan sonra HDD'de bir problem oldu yavaşlama ne biliyim indirme veya yüklemede sıkıntı gibi bir problemi de mi baz alarak acaba steam bu sefer ki oyuna 30 GB'lık oyuna 13 saat 28 dakika diyor diye merak ettim.

İnternet hızım 15

Upload'da 2.2

Acaba hiç bir sıkıntı yokda internette mi sıkıntı var lütfen biri açıklık getire bilir mi?

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
524
Arkadaşlar başlık pek açıklayıcı değil hemen açıklıyorum.Ben bilgisayarımı sıfırlamadan önce yaklaşık 1 yada 2 ay önce 30 GB'lık bir oyun indirmiştim ve tahmini olarak 5 Saat yazıyordu Steam'de.Şimdi sıfırladıkdan sonra bugün gene Steam hesabıma bir oyun daha aldım ve bu da 30 GB ama bu sefer indirme süresinde 13 Saat 28 Dakika yazıyor(458'KB hızında).Şimdi şöyle bir düşününce sıfırlamadan önce internet aynı internet sistem aynı sistem acaba sıfırladıkdan sonra HDD'de bir problem oldu yavaşlama ne biliyim indirme veya yüklemede sıkıntı gibi bir problemi de mi baz alarak acaba steam bu sefer ki oyuna 30 GB'lık oyuna 13 saat 28 dakika diyor diye merak ettim.

İnternet hızım 15

Upload'da 2.2

Acaba hiç bir sıkıntı yokda internette mi sıkıntı var lütfen biri açıklık getire bilir mi?

Sıkıntı pek çok yerde olabilir ; mesela sizin internetinizde , mesela steam serverlarında , internetinizi kullanan diğer kullanıcılar varsa onlarda , hatta indirme saati bile etkileyebilir. Ama siz 458kb demişsiniz fakat 15mbps ile saniyede 1700kb-1900kb almanız lazım. Belki akk dolmuştur belki başka bir program daha interneti kullanıyordur vesayre vesayre.

Petrichor

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Sıkıntı pek çok yerde olabilir ; mesela sizin internetinizde , mesela steam serverlarında , internetinizi kullanan diğer kullanıcılar varsa onlarda , hatta indirme saati bile etkileyebilir. Ama siz 458kb demişsiniz fakat 15mbps ile saniyede 1900kb almanız lazım. Belki akk dolmuştur belki başka bir program daha interneti kullanıyordur vesayre vesayre.
Hocam 15mbps kullanıyorum ama Akk kotasız sınırlama yok.Benim de kafamı karıştıran o işte ne yapmam lazım bilmiyorum peki HDD'e deyinmemişsiniz onda da problem olabilir mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çok da bu konularda bilgim yok saçmalarsam maruz görün.

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
524
Hocam 15mbps kullanıyorum ama Akk kotasız benim de kafamı karıştıran o işte ne yapmam lazım bilmiyorum peki HDD'e deyinmemişsiniz onda da problem olabilir mi?

hdd'den dolayı olacağını sanmıyorum saniyede 1.8mb harddisk eskiyse bile bunun kat kat fazlası yazma yapabilir.

Petrichor

Asistan
Reaksiyon puanı
26
hdd'den dolayı olacağını sanmıyorum saniye 1.8mb yazma yapmak harddisk eskiyse bile bunun kat kat fazlası yazma yapabilir.
Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim.O zaman tek çare biraz ara verip zaman zaman kontrol etmek olucak herhalde doğru zamanı bulmak için. Çünkü süperonlineyide aradım ekstrem birşey olmadıklarını söylediler.Şifreyi ve ismi daha 1 hafta önce tekradan baştan aşşağıya değiştirdim İnternetin.3 ay öncesinede 45 GB'lık oyunları 7 saate indirdiğimide biliyorum.Garip peki teşekkür eder hayırlı akşamlar dilerim.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
HDD indirme hızında önemli faktördür fakat insanların büyük bir çoğunluğu bu kadar hızlı bir internet alt yapısına sahip olmadığı için çok da önemsenmez.
Mesela üniversitelerde ki bazı ağlarda indirme hızı saniyede 150 MB' ye kadar rahatlıkla çıkabiliyor.
Mesela ben bu ağa bağlandığımda saniye de en fazla 40 MB veri indirme hızına ulaşabiliyorum sebebi ise HDD'nin yazma hızı.
Fakat SSD'ye sahip bir başka kullanıcı aynı ağdan çok daha hızlı bir şekilde veri indirebiliyor bunun sebebi ise SSD'nin yazma hızı.
Senin sorununa gelecek olursak internetin de sorun olabilir diye düşünüyorum.
Çünkü HDD'de indirme hızını bu derece etkileyecek bir hata olsaydı sistemin işleyişinde ki kasmalardan mutlaka daha fazla rahatsız olurdun.

Petrichor

Asistan
Reaksiyon puanı
26
HDD indirme hızında önemli faktördür fakat insanların büyük bir çoğunluğu bu kadar hızlı bir internet alt yapısına sahip olmadığı için çok da önemsenmez.
Mesela üniversitelerde ki bazı ağlarda indirme hızı saniyede 150 MB' ye kadar rahatlıkla çıkabiliyor.
Mesela ben bu ağa bağlandığımda saniye de en fazla 40 MB veri indirme hızına ulaşabiliyorum sebebi ise HDD'nin yazma hızı.
Fakat SSD'ye sahip bir başka kullanıcı aynı ağdan çok daha hızlı bir şekilde veri indirebiliyor bunun sebebi ise SSD'nin yazma hızı.
Senin sorununa gelecek olursak internetin de sorun olabilir diye düşünüyorum.
Çünkü HDD'de indirme hızını bu derece etkileyecek bir hata olsaydı sistemin işleyişinde ki kasmalardan mutlaka daha fazla rahatsız olurdun.
Teşekkür ederim yorumunuz için.Kafamda soru işareti kalmasın diye HDD'imi teste sokup kontrollerini yaptım ve bir problem çıkmadı olması gerektiği gibi çalışıyor zaten dediğiniz gibi hem sistemsel problemler hemde HDD'e yüklü diğer oyunlarda sıkıntı yaşardım.Yarın bir daha bir görüşme yapsam iyi olacak.Hayırlı geceler dilerim,teşekkürler.

batuhanceylan

Asistan
Reaksiyon puanı
47

İnternet hızım 15

Upload'da 2.2

Steam`de İndirme geçmişini temizle diye birşey var ayarlarda indirmeleri yönet yerinde onu bir dene sorun çözülmesi lazım HDD ile ilgili birşey olacağını sanmıyorum.

Petrichor

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Steam`de İndirme geçmişini temizle diye birşey var ayarlarda indirmeleri yönet yerinde onu bir dene sorun çözülmesi lazım HDD ile ilgili birşey olacağını sanmıyorum.
Teşekkür ederim yorumunuz için ama bir faydası olmadı :) hem indirme hızım hemde süresi hala aynı.