HDD li laptoba SSD takmak ve Win 10'u SSD ye kurmak

Bu konuyu okuyanlar

Lauras

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi lenovo ideapad 520 8.nesil işlemcili serisinden laptoba sahibim. Kullanan arkadaşlarsa varsa HDD sorunu olan bi model olduğunu bilir ama bilmeyenler için anlatıyım cihazın hdd si sesli çalışıyor ve kütüphane gibi sessiz yerlerde rahatsız edici geliyor bunun yanı sıra çok yavaş. Bende DVD okuyucu yerine SSD takmak istiyorum ama pek bir bilgim yok. Bu nedenle sizlere birkaç soru soracağım yardımcı olcağınız biliyorum şimdiden çok teşekkürler :)

1) Tavsiye edebileceğiniz SSD nedir bütcem 150-200 tl piyasayı bilmiyorum aslında daha yüksek fiyatlı ama performansından çok memnun kalacağım öneriyi de es geçmem.
2)SSD yi dvd yerine takmak için aparat kaç tl tutar ve hızı etkliyen birşeymidir nelere dikkat etmeliyim?
3) Laptobun HDD sinde orjinal win10 yüklü olarak geldi bunu yeni alacağım SSD ye de kurabilirmiyim ? kurabilirsem nasıl referans alabilceğim video yada text paylaşabilirsiniz.
4)windows u ssd ye kurduktan sonra hdd ye veri atmadığım zaman bile çalışır ses yapar mı yoksa kullanmadığım zamanlarda inaktif durumda sessiz sessiz kullanılmayı mı bekler ?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Kullanmadığın zamanlardada çalışacaktır. Bazı notebookşarda gücü kesiyor o model bunu desteklermi bilmiyorum. O yüzden hdd yerine ssd takmak daha mantıklı. Youtube üzerinden windows 10 usb ile kurulum videolarından yardım alabilirsiniz. Ufak bir piyasa araştırması ile 120Gblik Adata SU650 diski 200tl gibi bir fiyata alabilirsiniz. 240Gblik model ise yine aynı şekilde 320tlye bulunabilir

Lauras

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kullanmadığın zamanlardada çalışacaktır. Bazı notebookşarda gücü kesiyor o model bunu desteklermi bilmiyorum. O yüzden hdd yerine ssd takmak daha mantıklı. Youtube üzerinden windows 10 usb ile kurulum videolarından yardım alabilirsiniz. Ufak bir piyasa araştırması ile 120Gblik Adata SU650 diski 200tl gibi bir fiyata alabilirsiniz. 240Gblik model ise yine aynı şekilde 320tlye bulunabilir
Hocam ben win10 un orjinal kalmasını istiyorum usb ile tekrar yüklediğimde bu isteğim gerçekleşir mi ?

nsgnc

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
Hdd klonlayan yazılımlar var. Eski HDD’yi olduğu gibi SSD’ye klonlayabilirsin.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Hdd klonlayan yazılımlar var. Eski HDD’yi olduğu gibi SSD’ye klonlayabilirsin.
Çok sağlıklı değil açıkçası. Hazır gelen lisanstaki gereksiz uygulamarın gitmesi daha iyi olacaktır.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Onlarca defa yaptım. Çok da güzel oluyor. Yeni kurulum yapmaya gerek yok.
O bakımdan değil. Şu anda kurulu olan cihazla gelen recovery vb geçmemesi için. Her sıfırladığında gerksiz lenovo uygulamaları sistemini yavaşlatacak. Sıfır baştan kurulumdan sonra isterse 100 defa klonlasın :)

Lauras

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocamlar ilginize çok teşekkür ediyorum. Bu hafta kesin hallediyorum ama dvd girişinin boyutu 12mm mi 9mm mi olduğunu hiçbiryerde bulamadım. Modeli yukarda da belirttiğim gibi lenovo ideapad 520 8.nesil . Bilen biri yardımcı olabilir mi ?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Hocamlar ilginize çok teşekkür ediyorum. Bu hafta kesin hallediyorum ama dvd girişinin boyutu 12mm mi 9mm mi olduğunu hiçbiryerde bulamadım. Modeli yukarda da belirttiğim gibi lenovo ideapad 520 8.nesil . Bilen biri yardımcı olabilir mi ?
Hocam 9mm.