Harici Diske Linux Kurmak

Bu konuyu okuyanlar

steve78

Doçent
Reaksiyon puanı
48
Arkadaşlar merhaba,

HDD'imde Linux kurulu ancak sata USB dönüştürücü ile bilgisayarıma bağladığım da Linux açılmıyor. Siyah bir ekran çıkıyor karşıma. HDD'i USB ile çalıştırabilmek için farklı bir kurulum mu yapmak gerekiyor anlamadım yardımcı olur musunuz? (HDD'i normal bir şekilde bilgisayarıma bağladığım da sorunsuz çalışıyor.)

Reaksiyon puanı
16,118
usb takılı iken kurulumda çalışıyor yoksa grub olmadığı için açılmaz.

steve78

Doçent
Reaksiyon puanı
48
usb takılı iken kurulumda çalışıyor yoksa grub olmadığı için açılmaz.
GRUB kurulu normal bağladığımda geliyor ekrana ama dönüştürücü USB ile bağladığımda hiç bir şey çıkmıyor siyah ekran geliyor.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Kurduğunuz Linux'un grubunu harici diske kurmuşsanız boot önceliğini harcini diske vermeniz yeterli olur aslında.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Boot önceliğini BIOS'tan ayarlayabilirsiniz.

steve78

Doçent
Reaksiyon puanı
48
Kurduğunuz Linux'un grubunu harici diske kurmuşsanız boot önceliğini harcini diske vermeniz yeterli olur aslında.
Biliyorum onu yaptım ancak dediğim gibi siyah ekran çıkıyor. Aynı şekilde Windows kurulu başka bir diski çalıştırmaya çalıştığımda mavi ekran geliyor ve Windows'u düzeltin gibi bir şey demişti. Diskleri bilgisayara normal şekilde sata ile bağladığım da hem Linux hem Windows sorunsuz çalışıyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Boot önceliğini BIOS'tan ayarlayabilirsiniz.
Biliyorum onu yaptım ancak dediğim gibi siyah ekran çıkıyor. Aynı şekilde Windows kurulu başka bir diski çalıştırmaya çalıştığımda mavi ekran geliyor ve Windows'u düzeltin gibi bir şey demişti. Diskleri bilgisayara normal şekilde sata ile bağladığım da hem Linux hem Windows sorunsuz çalışıyor.

Son düzenleme:

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Harici disk dönüştürücü ile bağlı iken, farklı bir USB üzerindeki Linux ile önyükleme yaparak grub tazelemek düşünülebilir. Grubun veya EFI önyükleyicinin dönüştürücüyü nasıl görüp/görmediğine bakacağız.