Hangisini seçeyim ?

Bu konuyu okuyanlar

feeldattrend

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
merhaba arkadaşlar. Yeni laptop alacagım ancak teknik bilgim çok olmadıgından dolayı zor durumdayım. Alacağım laptobu ofis programları, mühendislik ve mimarı çizim programları ( autocad, sap2000, photoshop vs) gibi alanlarda kullanacağım bunun dısında klasik film, müzik, internet vb. Oyun pek oynamam oynarsam da fm, fifa pes falan.

Elimde 3 model var ancak bunlar arasında kıyas yapamıyorum.

Soru 1: bir yanda 6 gb rami ile 5400 rpm disk hızı olan laptop diğer yanda 4 gb ram 7200 rpm olan laptop hangisinden daha yüksek performans alırım ? ram mi önemlidir disk hızımı. Bunlrın laptoba tam olark ne kattıgını bilmedğim için hangisi daha önemli bilmiyorum.

Soru 2 : 1 gb belleğiyle gt555 ekran kartı mı 2 gb belleğiyle gt550 ekran kartı mı ? gt555 performans olarak daha iyi evet ama diğer laptopta 2 gb ekran kartı belleği var. Bunların hangisini seçmeliyim ? kısaca neden

Soru 3 : sizce bnm gibi bir kullanıcı full hd- hd farkını çok hisseder mi ? ekran 15.6" Çizim programları kullanacağım bu açıdan düşünürsek ?

Şu bilgisiz arkadaşınızı aydınlatırsınız umarım =) Hayırlı ramazanlar...

emre24

Doçent
Reaksiyon puanı
5
1.)Hdd dönüş hızı farkettiriyor. Ram bir miktardan sonra gereksiz kaçıyor 4 gb iyi bir miktar ama 6 da. Yada gereksize kaçabilir.
2.) Gerçektende 1 gb bellek fazlalığı bir fark yaratacağını düşünmüyorum. Zaten paylaşımlı olarak 2 gb üstüne çıkabiliyor gt 555.6gb ram ile seçersen aynı etkiyi yaratır.
3.) Full hd ile hd arasındaki farkı 15.6" ekranda farkına varabileceğini düşünmüyorum.Hd çözünürlük gayet yeterli kalacaktır.(mevcut ekranın için).

StryKer

Doçent
Reaksiyon puanı
5
merhaba bende laptop alacağım. Maximum 2000 liraya kadar çıkabilirim. Bende solidworks çizim programı kullanmak için alacağım. Bu sebeble ekran kartı çok iyi bi laptop arıyorum. Bu gt555 olan laptop hangisi?

halil413

Profesör
Reaksiyon puanı
0
merhaba bende laptop alacağım. Maximum 2000 liraya kadar çıkabilirim. Bende solidworks çizim programı kullanmak için alacağım. Bu sebeble ekran kartı çok iyi bi laptop arıyorum. Bu gt555 olan laptop hangisi?
işlemci daha onemli

feeldattrend

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
1.)Hdd dönüş hızı farkettiriyor. Ram bir miktardan sonra gereksiz kaçıyor 4 gb iyi bir miktar ama 6 da. Yada gereksize kaçabilir.
2.) Gerçektende 1 gb bellek fazlalığı bir fark yaratacağını düşünmüyorum. Zaten paylaşımlı olarak 2 gb üstüne çıkabiliyor gt 555.6gb ram ile seçersen aynı etkiyi yaratır.
3.) Full hd ile hd arasındaki farkı 15.6" ekranda farkına varabileceğini düşünmüyorum.Hd çözünürlük gayet yeterli kalacaktır.(mevcut ekranın için).

modelleri söyleyim asus n53 lenovo y570.. sanırım bu söylediklerinize bakarsam lenovo y570 almak daha mantıklı :glare:

gt555 olan lenovo y570 dolar azcık düşsün o fiyata gelir bence 1- 1.5 aya şu an 2100 -2200 falan

rtgrlndr

Profesör
Reaksiyon puanı
4
modelleri söyleyim asus n53 lenovo y570.. sanırım bu söylediklerinize bakarsam lenovo y570 almak daha mantıklı :glare:

gt555 olan lenovo y570 dolar azcık düşsün o fiyata gelir bence 1- 1.5 aya şu an 2100 -2200 falan
ben yurt dışından Y570 aldırdım onu bekliyorum dört gözle :)