Hangi Windows?

Bu konuyu okuyanlar

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Arkadaşlar çok sayıda format attım bütün sistemleri denedim ama hala uzun süreli kullanacağım uzun bir süre format atmadan devam edeceğim bir Windows bulamadım. Birini kuruyorum mesela onu neden kurmadın diyorlar onu kuruyorum neden kurdun diyorlar kafam karıştı artık. Windows 10 1909 kullanıyorum genel olarak fena değil ama sanki sistemimle tam uyumlu değil gibi hissediyorum. Mesela sistemimin yettiği oyunlarda akıcılık yok fps yüksek dahi olsa sürekli bir kasma takılma konusu var. Donanımlarım sağlam hepsini test ettim ısınma sorunu da yok. Daha önce Windows 10 1809 LTSC kullanıyordum 4 ay kullandım en fazla oda çok sorun çıkartmaya başladığı için mecburen 1909 kurdum. Şimdi kimisi o sisteme Windows 8.1 kur diyor kimisi de Windows 7. Ben işin içinden çıkamadım. Sistemimi de yazıyorum aşağıya öneri verirseniz çok sevinirim cidden kafam karıştı artık. Uzun süre kalmak istiyorum format atmaktan sıkıldım.

AMD FX 8300 3.3 Ghz stok kullanıyorum. Gigabyte 990XA-UD3 revizyon 3.0 anakart. Bios güncel. Ekran kartı gtx 275 idarelik kullanıyorum önceki kullandığım kart yandı çünkü. 700w cougar cmx psu var. 2x4 8 gb dual kit gskill ripjawsx ddr3 1600 mhz ram kullanıyorum. Kinsgton V300 60 GB ssd var sistemde. 500 gb seagate hdd 1 tb harici wd usb 3.0 hdd var. Sistem bu şekilde. Yardımcı olursanız sevinirim.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Başka bir konuda şu öneride bulunmuştum, tavsiye ederim.
Tavsiyem Windows 10 sürüm 1809, Windows 10'un en hafif Enterprise sürümlerinden olan LTSC de şu an bu yapıyı kullanıyor.
Windows 10 sürüm 1809 v2 (Mart 2019 ISO kalıbı) doğrudan indirme linki
Güncelleştirme yapın ama bir üst sürüme yükseltme yapmadan kullanın. Ayrıca sürücü yüklemesine gerek yok, eğer performans sorunu yaşarsanız manuel olarak deneyebilirsiniz.

Windows 10'un en güncel sürümü 1909 ancak RAM kullanımı önceki sürümlere kıyasla yüksek seyrediyor.
Windows 8.1'de sürücüler ile ilgili herhangi bir sorun yaşamıyorsan, önceliğin 8.1 olsun. Yenilik istiyorsan, Windows 10 mağaza ve ugulamalarında da faydalanmak istiyorsan, Windows 10 ilk tercihin olabilir.
Şunu da belirtmiş olayım: Sürüm 1909 diskte daha fazla yer tutuyor sistem ve ayrılan diye de sistem dosyalarının bulunduğu ek bir bölme var ve bu nedenle 60 GB SSD için yetersiz gelebilir. Sürüm 1809'da böyle bir şey yok.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Başka bir konuda şu öneride bulunmuştum, tavsiye ederim.

Windows 8.1'de sürücüler ile ilgili herhangi bir sorun yaşamıyorsan, önceliğin 8.1 olsun. Yenilik istiyorsan, Windows 10 mağaza ve ugulamalarında da faydalanmak istiyorsan, Windows 10 ilk tercihin olabilir.
Şunu da belirtmiş olayım: Sürüm 1909 diskte daha fazla yer tutuyor sistem ve ayrılan diye de sistem dosyalarının bulunduğu ek bir bölme var ve bu nedenle 60 GB SSD için yetersiz gelebilir. Sürüm 1809'da böyle bir şey yok.

1809 LTSC kullandım dediğim gibi. Windows 8.1'de sürücü sorunum yok buna ne kuruyorsam ona da aynısını kuruyorum ama PUBG Mobile bile daha çok kasmaya başladı mesela. Bir de şu var şimdi 8.1 kurunca bu sefer de diyecekler ki neden kurdun o çok eski destek yok bilmem ne :) Bunu kurarsam Update vs yapayım mı sence ? Son olarak Home Single Language mi kurayım yoksa bir önerin var mı Windows 8.1 için?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,954
1809 LTSC kullandım dediğim gibi. Windows 8.1'de sürücü sorunum yok buna ne kuruyorsam ona da aynısını kuruyorum ama PUBG Mobile bile daha çok kasmaya başladı mesela. Bir de şu var şimdi 8.1 kurunca bu sefer de diyecekler ki neden kurdun o çok eski destek yok bilmem ne :) Bunu kurarsam Update vs yapayım mı sence ? Son olarak Home Single Language mi kurayım yoksa bir önerin var mı Windows 8.1 için?
Eğer size sorun teşkil etmezse Windows 7'ye düşürebilirsiniz. 8.1 de olur. UEFI GPT bir biçimde. :)

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Single, Home, Pro vesaire aslında aralarında çok da bir fark olmaz; (hangisi olursa olsun) tüm Windows 8.1 sürümleri RAM, Disk, CPU kullanımı, Windows 10 sürümlerine kıyasla nispeten daha az olur. Microsoft Windows 8.1'e destek sunuyor ve bu sistem düzenli olarak güncelleştirme alıyor.
Ben mesela, Windows 8.1'i geçen seneye kadar uzunca bir süre kullanmıştım (sürüm şu idi: Windows Embedded 8.1 Industry; Windows 10 sürümleri içindeki LTSC gibi düşün, gereksiz servisler yok, store/mağazası var ama uygulama yüklü yok, kendin indirip yüklüyorsun) ve öncesinde de Single Language vardı, onu kullanıyordum (Home sürümden tek farkı tek dil olması, özellik olarak aynı).

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Single, Home, Pro vesaire aslında aralarında çok da bir fark olmaz; (hangisi olursa olsun) tüm Windows 8.1 sürümleri RAM, Disk, CPU kullanımı, Windows 10 sürümlerine kıyasla nispeten daha az olur. Microsoft Windows 8.1'e destek sunuyor ve bu sistem düzenli olarak güncelleştirme alıyor.
Ben mesela, Windows 8.1'i geçen seneye kadar uzunca bir süre kullanmıştım (sürüm şu idi: Windows Embedded 8.1 Industry; Windows 10 sürümleri içindeki LTSC gibi düşün, gereksiz servisler yok, store/mağazası var ama uygulama yüklü yok, kendin indirip yüklüyorsun) ve öncesinde de Single Language vardı, onu kullanıyordum (Home sürümden tek farkı tek dil olması, özellik olarak aynı).

Embedded olanını kullandım en sevmediğim sürümdür. Bazı programlarımda hata veriyor açmıyordu. Home yada Pro kurayım o zaman. Mesela aklımda RX 570 yada 580 almak var aldığım zaman yine Windows 8.1 kullanmaya devam mı edeyim yoksa Windows 10 mu kurayım?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,954
Embedded olanını kullandım en sevmediğim sürümdür. Bazı programlarımda hata veriyor açmıyordu. Home yada Pro kurayım o zaman. Mesela aklımda RX 570 yada 580 almak var aldığım zaman yine Windows 8.1 kullanmaya devam mı edeyim yoksa Windows 10 mu kurayım?
10 mantıklı olur. Sürücü desteğinden ötürü. 8.1 de sürücü yok RX 500 serisinde.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
10 mantıklı olur. Sürücü desteğinden ötürü. 8.1 de sürücü yok RX 500 serisinde.

Bilemedim ya. Şuan sistem de yavaşlık hissediyorum. Eski sürüm Windows 10 da kurulmuyor adamı kanser ediyor sürekli güncelle diye bildirim veriyor eski sürüm kullandığından dolayı. Kafam karıştı şuan yorumundan sonra :)

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,954
Bilemedim ya. Şuan sistem de yavaşlık hissediyorum. Eski sürüm Windows 10 da kurulmuyor adamı kanser ediyor sürekli güncelle diye bildirim veriyor eski sürüm kullandığından dolayı. Kafam karıştı şuan yorumundan sonra :)
Sürücü açısından ya 7 ya 10 oluyor.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Server daha boş bir işletim sistemi. Ama siz bilirsiniz.

TNCTR sitesinde daha hafif lite sürümler var ama böyle oynanmış ISO'ları sevmiyorum ben ileri de sorun çıkıyor yada adam kötü amaçla yapıyordur seni izler ne yaptığını görür falan diye kullanmıyorum. Bana stabil ve orijinal MSDN bir ISO lazım. Server istemiyorum.

aliyasiny65

Profesör
Reaksiyon puanı
2,283
Windows 8.1 kur 7 hem çoğu programı desteklemiyecek hemde driver sorunu olabilir

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Windows 8.1 kur 7 hem çoğu programı desteklemiyecek hemde driver sorunu olabilir

Gönlümde 8.1 var ama karar veremedim halen. Oynadığım oyunlar belli Pubg Mobile, Mafia 2 vs. Öyle ağır oyunlar değil. Ekran kartım eski zaten.

aliyasiny65

Profesör
Reaksiyon puanı
2,283
Güncelleme yapma ve şu videodakileri yap driverleri yükle tamam
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilgisayarı çok rahatlatıyor ben chromede 1 sekme açamıyodum eskiden buradakiler sayesinde 10 sekme felan açabiliom en fazla

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Güncelleme yapma ve şu videodakileri yap driverleri yükle tamam
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilgisayarı çok rahatlatıyor ben chromede 1 sekme açamıyodum eskiden buradakiler sayesinde 10 sekme felan açabiliom en fazla

Mesela demişsin ya hani güncelleme yapma diye neden yapmıyayım iyi değil mi güncelleme yapmak?

Şahin Emre

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
arkadaşlar merhaba,yeni konu açmak istemedim,ben de buradan yardım isteyim. Asus x550jk laptobum var i5 4200H,8 gb ram,240 gb ssd,gtx 850m ekran kartı. windowsu güncelledikçe yavaşlama hissediyorum,özellikle chrome ve opera gibi tarayıcılar geç açılıyor,youtube tam ekrana geçerken takılmalar oluyor. sistem 4. yaşını doldurcak nerdeyse ama böyle basit uygulamalarda takılmalar canımı sıkıyo. aynı sistemi kullanan arkadaşlar vardır,siz hangi windows sürümünü veya hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz ?

fatihipk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
başkalarının dediğinden sanane :) bi win7 kur bi win8 bide hafif bi win10 hiçbirini beğenmiosan ya pc kullanma yada xp kur :D

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
arkadaşlar merhaba,yeni konu açmak istemedim,ben de buradan yardım isteyim. Asus x550jk laptobum var i5 4200H,8 gb ram,240 gb ssd,gtx 850m ekran kartı. windowsu güncelledikçe yavaşlama hissediyorum,özellikle chrome ve opera gibi tarayıcılar geç açılıyor,youtube tam ekrana geçerken takılmalar oluyor. sistem 4. yaşını doldurcak nerdeyse ama böyle basit uygulamalarda takılmalar canımı sıkıyo. aynı sistemi kullanan arkadaşlar vardır,siz hangi windows sürümünü veya hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz ?

O dediklerin bende de oluyor. Tam ekran yaparken 2-3 saniye geç oluyor özellikle Opera'da yukarı aşağı sayfaları kaydırırken de bir kasma var bende. Çözemedim. Windows 10 1909 Home Single Language kullanıyorum şuan. Benim sistem masaüstü ve yukarı da yazdım özelliklerini gerisini sen düşün. Windows 8.1 kur istersen dene bakalım belki sorunsuz çalışır sende.

başkalarının dediğinden sanane :) bi win7 kur bi win8 bide hafif bi win10 hiçbirini beğenmiosan ya pc kullanma yada xp kur :D

Öneri istiyorum ben sanane dedikten sonra bu forumlarda işimiz ne o zaman bizim? Ben zaten hepsini kullandım ama karar veremiyorum bu yüzden konu açtım.

Leadtek

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Disk olarak ne kullanıyorsun? Bilgisayarın özelliklerini yazar mısın? Sana tavsiyem Windows kullanacaksan harddisk kullanma.