Hangi windows sürümünü yüklemeliyim?

Bu konuyu okuyanlar

Treajen96

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Hp G62 b01et kullanıyorum. 3gb ram ve 1.5gb ekran olmak üzere 8 senelik bir cihaz. Ben ise internette gezinirim. Bu esnada bilgisayarım kasabiliyor. Windows 8.1 kullanıyorum hangi sürüm daha performanslı olur benim için?

stormstorm

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Hp G62 b01et kullanıyorum. 3gb ram ve 1.5gb ekran olmak üzere 8 senelik bir cihaz. Ben ise internette gezinirim. Bu esnada bilgisayarım kasabiliyor. Windows 8.1 kullanıyorum hangi sürüm daha performanslı olur benim için?
İşlemciniz nedir ?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Babam iş yerinde aynı bilgisayarın i3 sandy bridge'li versiyonunu Windows 10 ile kullanıyor. O bilgisayar 6 yıldan yaşlı değil. Windows 10 ile rahat kullanırsın. Eğer yavaş kalır diyorsan Linux Mint de düşünebilirsin. Windows 7 yüklemeyi seçebilirsin ama güvenlik konusunda Windows 10 altı sürüm risk taşıyor, bunu da aklından çıkarma. Üstelik Windows 10'un ram kullanımı daha fazla olsa da sistem hızı (Bizi asıl ilgilendiren kısım) daha önceki versiyonlara kıyasla.

stormstorm

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Babam iş yerinde aynı bilgisayarın i3 sandy bridge'li versiyonunu Windows 10 ile kullanıyor. O bilgisayar 6 yıldan yaşlı değil. Windows 10 ile rahat kullanırsın. Eğer yavaş kalır diyorsan Linux Mint de düşünebilirsin. Windows 7 yüklemeyi seçebilirsin ama güvenlik konusunda Windows 10 altı sürüm risk taşıyor, bunu da aklından çıkarma. Üstelik Windows 10'un ram kullanımı daha fazla olsa da sistem hızı (Bizi asıl ilgilendiren kısım) daha önceki versiyonlara kıyasla.
Bende Linux'e geçmeyi düşünüyorum hangi versiyonu önerirsiniz ? Sistemim 8 gb ddr4 ram İntel Pentium G4560 işlemci Nvidia Gt 730 ekran kartı
Sizce linux'e geçmeli miyim ?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bende Linux'e geçmeyi düşünüyorum hangi versiyonu önerirsiniz ?
İlk kez GNU/Linux sistem kullanacaksan Linux Mint önerimdir :)
Sizce linux'e geçmeli miyim ?
Geçmek yada geçmemek senin seçimin olmalı. Sarışını sever, kimisi esmeri :) Ben öneririm. Yıllardır ana sistemim olarak kullanıyorum ve beni hiç yanıltmadı :)

Main Page - Linux Mint
Mint 18.2 Xfce yada Mate denemeni tavsiye ederim. Biraz senin zevkine kalmış tabi bu :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Kurulumu :)

stormstorm

Asistan
Reaksiyon puanı
42
İlk kez GNU/Linux sistem kullanacaksan Linux Mint önerimdir :)

Geçmek yada geçmemek senin seçimin olmalı. Sarışını sever, kimisi esmeri :) Ben öneririm. Yıllardır ana sistemim olarak kullanıyorum ve beni hiç yanıltmadı :)

Main Page - Linux Mint
Mint 18.2 Xfce yada Mate denemeni tavsiye ederim. Biraz senin zevkine kalmış tabi bu :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Kurulumu :)
Teşekkürler ana sistem olarak Linux kullanmak istiyorum daha önce hiç kullanmadım :) Denemek istiyorum aslında Linux'ü merak ediyorum :) Bu gece Linux'ü kuracağım. Teşekkürler yeniden :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Eğer Linux dağıtımı kullanmaya giriş yapacaksanız @eronis 'in dediği gibi Linux Mint'i öneririm.
Hafiflik isterseniz Linux Mint Xfce'i ya da Linux Mint Mate'i öneririm.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Dual boot olarak yani diske hem Windows hem de Linux kurmanızı öneririm.
Youtube'da ve internette "dual boot Linux kurma" gibisinden arama yapmanızı öneririm.
Ben pek önermem. Çünkü anladığım kadarıyla arkadaş hem ilk kez Linux kuracak hem de Windows'ta aradığını bulamadı da şansını Linux'ta deneyecek. Zaten ilk kurulumda büyük ihtimalle bölümleme işini biraz karıştıracak, deneme yanılma yoluyla bulacak ama muhtemelen geçiş yapanların %80'i gibi Windows bölümünü bozacak zaten :D Bırak adam yolunu Mint'te bulsun. Sonra isterse Dual Boot'a girer :)

stormstorm

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Ben pek önermem. Çünkü anladığım kadarıyla arkadaş hem ilk kez Linux kuracak hem de Windows'ta aradığını bulamadı da şansını Linux'ta deneyecek. Zaten ilk kurulumda büyük ihtimalle bölümleme işini biraz karıştıracak, deneme yanılma yoluyla bulacak ama muhtemelen geçiş yapanların %80'i gibi Windows bölümünü bozacak zaten :D Bırak adam yolunu Mint'te bulsun. Sonra isterse Dual Boot'a girer :)
Artık deneyerek bulucam bir yolunu :D:D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bu arada @emrefrt00 sen başkasını konusuna yazmışsın, konu sahipleri karıştı, adamın konusunu bildiğin sabote ettik yardımsız bıraktık adamı :sweatsmile: @TreajenV101 kusura bakma biraz karıştı. Düzenliyoruz şimdi senin konuya dönelim :)

Treajen96

Asistan
Reaksiyon puanı
8
İşlemciniz nedir ?
Biraz geç oldu kb

2,4 GHz Intel Core i3-370M. Windows 7 düşünüyorum çünkü ekran kartım windows 7 den başka bir sürümde güncellenmiyor nedenini bilmiyorum zamanında windows 10'da kullanmıştım aynı sorun baş göstermişti.

stormstorm

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Biraz geç oldu kb

2,4 GHz Intel Core i3-370M. Windows 7 düşünüyorum çünkü ekran kartım windows 7 den başka bir sürümde güncellenmiyor nedenini bilmiyorum zamanında windows 10'da kullanmıştım aynı sorun baş göstermişti.
Anladım windows 7 daha yüklemek daha mantıklı bence.
@eronis siz ne düşünüyorsunuz ?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Biraz geç oldu kb

Windows 7 kullanabilirsin ama şöyle diyim, güncel yazılım kullanmayı hep tavsiye etmişimdir. Windows 10 kullanımını teşvik ederim. Windows 10 sürücü tanıma konusunda en iyi Windows sürümü. Ayarlar > Güncellemeler bölümüne girip güncelle dediğin an ekran kartı sürücülerini otomatik yüklüyor. Windows 10 altı kullananları Microsoft bilinçli olarak riske atıyor ve misal WannaCrypt olayında Windows 10 altı sistemlere çok geç yama getirildi ve insanlar büyük maddi zararlara uğradı. Microsoft, Windows 10 altı kullananları bu şekilde cezalandırdı neden benim dediğim sistemi kullanmadın der gibi. Uyumluluk konusunda, güvenlik konusunda, her konuda Windows 10 altı sistemlerin önüne taş koyacaklar ve zorla zaten sizi 10'a öyle yada böyle geçirecekler. Kullanacaksan 10 kullan o yüzden.

Eğer düşünürsen sen de Linux Mint düşünebilirsin alternatif olarak onun dışında en mantıklı seçimin 10 :)

alperen_tıp

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar Windows 10 1607 09 güncellemesi çıktı.Hala yüklüyorum.%95 'de takılı kaldı 30 dakikadır yardım edin.
Screenshot_1.png

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
windows 7 öneririm. hele bir de orjinal dvd si varsa ... çünkü geri yüklemeyi dvden yapmak daha temiz ve güvenli oluyor. bazen antivirüs dizüstü çalışırken sorun olunca geri yükleme işlemini engelliyor.