Hangi Windows Sürümünü Seçmeliyim?

Bu konuyu okuyanlar

Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Merhabalar.
Benim sistem eski bir sistem olduğundan çok fazla şey yapamıyorum. Ben eski ve düşük oyunlar oynayıp internette gezerim sadece. Çok fazla değiştirmek istemiyorum Windows u. Benim bilgisayarım laptop ve amd bi ekran kartı vardı fakat bozuldu. 8.1 kullanamıyorum bu yüzden. Çözmeye çalıştım fakat bilgisayarı parçalıyordum neredeyse. Sizce hangi Windows Sürümünü kullanayım? Küçük ve eski oyunlar oynuyorum. Windows 10 kullandım biraz ama ram kullanımım açtığımda %40 'ın altına inmiyordu. Eger bunun için bir çözüm varsa benimle paylaşırmısınız. Sistem:
I5 2410M 2.3 2.9 Güz
4Gb DDR3 1333Mhz
750 Gb 5400 Rpm
Intel Hd 3000
Sizce ne yapmalıyım?
Şimdiden teşekkürler.

Düşükİnsan

Asistan
Reaksiyon puanı
27
7 desteği bitiyor ya 8 yada 8.1
Şuanda 8.1 kullanıyorum memnunum.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,930
Merhabalar.
Benim sistem eski bir sistem olduğundan çok fazla şey yapamıyorum. Ben eski ve düşük oyunlar oynayıp internette gezerim sadece. Çok fazla değiştirmek istemiyorum Windows u. Benim bilgisayarım laptop ve amd bi ekran kartı vardı fakat bozuldu. 8.1 kullanamıyorum bu yüzden. Çözmeye çalıştım fakat bilgisayarı parçalıyordum neredeyse. Sizce hangi Windows Sürümünü kullanayım? Küçük ve eski oyunlar oynuyorum. Windows 10 kullandım biraz ama ram kullanımım açtığımda %40 'ın altına inmiyordu. Eger bunun için bir çözüm varsa benimle paylaşırmısınız. Sistem:
I5 2410M 2.3 2.9 Güz
4Gb DDR3 1333Mhz
750 Gb 5400 Rpm
Intel Hd 3000
Sizce ne yapmalıyım?
Şimdiden teşekkürler.
Direkt Windows 10 kurun. Bende de İ5 2450M var. Ve memnunum. Windows 10 UEFI kurun. Sandy Bridge mimarisi UEFI destekliyor.

Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
4 GB RAM için boşta %40 çok fazla değil nitekim bellek kullanımı %30-%35'lere çekilebilir. Şu konuya bakmanı tavsiye edebilirim.
Oyun da oynayacağım için ram önemli benim için Ram kullanımı çok olduğundan oyunlar kasabilir. Windows 8.1 de %18 falan oluyor genellikle ama sonuçta Windows 10 yeni sistemler için geliştirildi.
Eğer böyle bildiğiniz konularda varsa bana yardımcı olurmusunuz? Senin konunu da beğendim. Zaten uzun zamandır da seni beğenirim. Herneyse teşekkürler bilgiler için..

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Oyun da oynayacağım için ram önemli benim için Ram kullanımı çok olduğundan oyunlar kasabilir. Windows 8.1 de %18 falan oluyor genellikle ama sonuçta Windows 10 yeni sistemler için geliştirildi.
Eğer böyle bildiğiniz konularda varsa bana yardımcı olurmusunuz? Senin konunu da beğendim. Zaten uzun zamandır da seni beğenirim. Herneyse teşekkürler bilgiler için..
Rica ederim. O başlatmış olduğum konudaki görselleri almak epeyce zamanımı aldı. Önceki dizüstümde ben de Windows 8.1 kullanıyordum, ona Windows 7 de kurdum, Windows 10 da ve Windows 10'un farklı varyasyonlarını da. Bizzat edindiğim tecrübelere dayanarak söyleyebilirim ki en kararlı sürüm Windows 8.1.
Windows 10'un da sürüm 1511 ve sürüm 1607 oldukça kararlıydı; bu sürümlerden sonra Windows 10 kendini bozdu. Ram ve Cpu kullanımında artışlar var, disk kullanımı konusunda ise son sürümlerde biraz düşüş var (bu iyi bir şey tabii) lakin yeni cihaz olmadıkça (özellikle şu son sürümlerde) Windows 10'dan performans almak zor. Ki Windows 10'da karşılaşılan pek çok sorun var ve bunların pek azı artık çözüme kavuşturuluyor, tespit edilen sorunlarla yeterince ilgilenilmiyor. Korkarım artık bir noktan sonra Windows 10 kullanabilmek için ya yeni bir cihaz ya da yeni donanım almak kaçınılmaz olacak.

Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Rica ederim. O başlatmış olduğum konudaki görselleri almak epeyce zamanımı aldı. Önceki dizüstümde ben de Windows 8.1 kullanıyordum, ona Windows 7 de kurdum, Windows 10 da ve Windows 10'un farklı varyasyonlarını da. Bizzat edindiğim tecrübelere dayanarak söyleyebilirim ki en kararlı sürüm Windows 8.1.
Windows 10'un da sürüm 1511 ve sürüm 1607 oldukça kararlıydı; bu sürümlerden sonra Windows 10 kendini bozdu. Ram ve Cpu kullanımında artışlar var, disk kullanımı son sürümlerde biraz düşüş var (bu iyi bir şey tabii) lakin yeni cihaz olmadıkça (özellikle şu son sürümlerde) Windows 10'dan performans almak çok düşüyor. Ki Windows 10'da karşılaşılan pek çok sorun var ve bunların pek azı artık çözüme kavuşturuluyor. Artık bir noktan sonra Windows 10 kullanabilmek için yeni bir cihaz ya da yeni donanım almak kaçınılmaz olacak.
Evet size katılıyorum. Ne kadar microsofta bağlı kalmak istemesemde mecbur bırakılıyoruz. Neredeyse tüm oyunlar ve programlar Windows ve MacOS için gelistiriliyorlar. Linux kullanmayı isterdim oysa ki. Teşekkürler yinede.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Evet size katılıyorum. Ne kadar microsofta bağlı kalmak istemesemde mecbur bırakılıyoruz. Neredeyse tüm oyunlar ve programlar Windows ve MacOS için gelistiriliyorlar. Linux kullanmayı isterdim oysa ki. Teşekkürler yinede.
Dual boot (çift önyükleme) olarak ikili sistem de kurup kullanabilirsiniz. İnternet için GNU/Linux dağıtımları kullanılabilir. Mesela Windows görselliğine/arayüzüne bir alışıklık varsa, ZorinOS düşünülebilir ki bu sistem şu an çok revaçta.
Yabancı bazı blog ve sitelerde de öneriliyor hatta haberleri de vardı. Mesela biri şu "Zorin OS 15 Linux dağıtımı, bilgisayarınızdaki Microsoft Windows 10'un yerini almaya hazır"

Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Dual boot (çift önyükleme) olarak ikili sistem de kurup kullanabilirsiniz. İnternet için GNU/Linux dağıtımları kullanılabilir. Mesela Windows görselliğine/arayüzüne bir alışıklık varsa, ZorinOS düşünülebilir ki bu sistem şu an çok revaçta.
Yabancı bazı blog ve sitelerde de öneriliyor hatta haberleri de vardı. Mesela biri şu "Zorin OS 15 Linux dağıtımı, bilgisayarınızdaki Microsoft Windows 10'un yerini almaya hazır"
Denenmesi gerekiyor. Araştırayım bakalım. Çok teşekkürler.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Hocam Windows 10 1803 Home sürümünü kur 1903 sürümün de o kadar çok sorun var ki senin sisteminle dünyanın hatasını sorununu yaşarsın demedi deme 4 GB Ram var sistemin de zaten gerek yok 1903'e sen direkt dediğim gibi Windows 10 1803 Home sürümünü kur kullan.

Bu arada @kilicbaligi hocam sizin bir konunuz vardı Windows 10 hızlandırma diye ben orda ki dediklerinizi yaptığım zaman sistem çok sapıttı bence güncelleyin o konuyu farklı seçenekler ekleyin sıfırdan format atmak zorunda kaldım çünkü.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,892
Merhabalar.
I5 2410M 2.3 2.9 Güz
4Gb DDR3 1333Mhz
750 Gb 5400 Rpm
Intel Hd 3000
Sizce ne yapmalıyım?
Şimdiden teşekkürler.
5400 rpm yetersiz 8.1 kurun.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merhabalar.
I5 2410M 2.3 2.9 Güz
4Gb DDR3 1333Mhz
750 Gb 5400 Rpm
Intel Hd 3000
Sizce ne yapmalıyım?
Şimdiden teşekkürler.
Bu arada eski ve düşük oyunlar demişsiniz mesela bir örnek verin???

Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
5400 rpm yetersiz 8.1 kurun.

Bu arada eski ve düşük oyunlar demişsiniz mesela bir örnek verin???
Gta San
Terraria
Crashlands gibi gibi
8.1 kuramam bende sıkıntı çıkarıyor.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
10 sl 64 var Toshiba 2,5 inc 5400rpm hdd de kasmiyor notebook grundig gnb a1i3 1p disinda windows kurmak trolluktur.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Bu arada @kilicbaligi hocam sizin bir konunuz vardı Windows 10 hızlandırma diye ben orda ki dediklerinizi yaptığım zaman sistem çok sapıttı bence güncelleyin o konuyu farklı seçenekler ekleyin sıfırdan format atmak zorunda kaldım çünkü.
Merhaba,

O konuda anlatılanlar sıfır sistem üzerinde test edilmiştir, sistemi kararsızlığa sevk edecek herhangi bir işleme yer verilmemiştir ayrıca anlatılanların hemen hemen hepsini kendi sistemim üzerinde de uyguluyorum. Şimdi yazdıklarımı tekrar gözden geçirdim.
7. Adımda geçen: ClearPageFileAtShutDown ile ilgili Regedit üzerinden yapılan işleme not düşmek gerekebilir, aslında bu işlem sistemi hızlandırmaktan ziyade gizlilik ve güvenlik açılışından önemli; bilgisayarı kapattığınızda, bellekteki veriler (RAM) otomatik olarak temizlenir. Ancak, disk belleği dosyasında (pagefile.sys) depolanan veriler varsayılan olarak temizlenmez. Ayrıca (uyku modu devre dışıysa) yapılan değişiklikle, hiberfil.sys de temizlenir. (söz konusu dosyalar Windows'un olduğu C sürücüsünde bulunan sistem dosyalarıdır.)
Sistemin açılışında çok sayıda harici işlem varsa ve yüklü fiziksel bellek az ise, açılış süresi ve kapanış süresi olduğundan daha uzun sürecektir. Yüklü ve çalışan uygulamalar ve fiziksel bellek miktarı, bunu belirlemede önemli rol oynuyor.
10. Adımda geçen ve başlangıç türünün elle olarak değiştirilmesi önerilen hizmetler hakkında da (ne olduğuna ilişkin) ufak bilgiler konuda yer almaktadır.

Ayrıca;
O konudaki işlemlere geçmeden önce;
* Kayıt defteri anahtarlarını yedekleyelim.
* Sistem Geri Yükleme'yi kullanarak bir geri yükleme noktası oluşturalım.
diye yazmıştım; herhangi bir sorunla karşılaşırsak, bu kurtarma seçeneklerini kullanabilelim diye. Sanırım bu adımlar ya es geçildi ya da sonradan bunları kullanmak akla gelmedi. :)

*
Windows 10 sürüm 1903 için ayarlar bölümü kısmen değiştiği için, yeni ekran görüntüleri konuya eklenebilir; uygun bir zamanda konuya tekrardan bakarım.

DipNot:
Bilgisayarınıza fiziksel erişimi olan kötü amaçlı bir kullanıcı, bir Canlı CD önyükleyerek disk belleği dosyasından hassas verileri çıkarabilir. Bu tür olası güvenlik riskini önlemek için, Windows'u her kapanışta disk belleği dosyasını otomatik olarak temizleyecek şekilde konuda belirtildiği gibi yapılandırabilirsiniz.
İlgili konuda yapılan her bir işlem için açıklamasını yapmak mümkün ancak çok uzayacağı için konu sıkıcı ve meşakkatli bir hal alacaktır.

Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
10 sl 64 var Toshiba 2,5 inc 5400rpm hdd de kasmiyor notebook grundig gnb a1i3 1p disinda windows kurmak trolluktur.
Merhabalar. En güncel Windows 10 kurduğumda sistem o kadar çok donuyordu ki kullanılmaz haldeydi. Sizce ne yapmalıyım?

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Merhabalar. En güncel Windows 10 kurduğumda sistem o kadar çok donuyordu ki kullanılmaz haldeydi. Sizce ne yapmalıyım?

Hocam ben 3-4 gündür Windows 10 1809 LTSC Enterprise kullanıyorum 10 numara işletim sistemi çok hızlı ve stabil. Bence bir dene. Normal windows sürümünü kullanmayın bende kullanmıyorum 1903 sürümü ile iyice battı zaten.

Oruch379

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Hocam ben 3-4 gündür Windows 10 1809 LTSC Enterprise kullanıyorum 10 numara işletim sistemi çok hızlı ve stabil. Bence bir dene. Normal windows sürümünü kullanmayın bende kullanmıyorum 1903 sürümü ile iyice battı zaten.
Galiba bazı uygulamalar yok o sürümde. Ben mağaza kullandığımdan onun olmaması benim için kötü. 1809 kuracağım bakalım öyle nasıl olacak.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Galiba bazı uygulamalar yok o sürümde. Ben mağaza kullandığımdan onun olmaması benim için kötü. 1809 kuracağım bakalım öyle nasıl olacak.

1809 değil de 1709 kurabilirsin bu ay içinde deneyip test etmiştim çok stabildi şahsen beğenmiştim. Bütün Update'lerini yapman şart bir de Update indirirken 1803 sürümüne yükseltiyor yani orada onu da indiriyor microsoft'un bir aracı var onunla engelliyorsun ardından gizliyorsun bir daha asla karşına çıkmıyor 1709 sürümü 1803 olmuyor o şekilde kullandım fena değildi. Onu dene bence.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
Merhabalar.
I5 2410M 2.3 2.9 Güz
4Gb DDR3 1333Mhz
750 Gb 5400 Rpm
Intel Hd 3000
Sizce ne yapmalıyım?
Şimdiden teşekkürler.
Windows 10 Home Single Language 1809 en stabil Win10 Sürümüdür
Windows 7 desteği bitmesine rağmen Win 10 farklı hata vs verebiliyor.
Ya Windows 7 Ultimate X64 kur yada Windows 10 Home Single Language x64 kur.

1809 değil de 1709 kurabilirsin bu ay içinde deneyip test etmiştim çok stabildi şahsen beğenmiştim. Bütün Update'lerini yapman şart bir de Update indirirken 1803 sürümüne yükseltiyor yani orada onu da indiriyor microsoft'un bir aracı var onunla engelliyorsun ardından gizliyorsun bir daha asla karşına çıkmıyor 1709 sürümü 1803 olmuyor o şekilde kullandım fena değildi. Onu dene bence.
1809 daha stabil 1709 a göre

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Windows 10 Home Single Language 1809 en stabil Win10 Sürümüdür
Windows 7 desteği bitmesine rağmen Win 10 farklı hata vs verebiliyor.
Ya Windows 7 Ultimate X64 kur yada Windows 10 Home Single Language x64 kur.

1809 daha stabil 1709 a göre

Hocam elimde bütün sürümlerin ISO'ları mevcut bu sistemden sisteme değişebilir benim sistemimde test ettiğim ve gözlemlediğim kadarı ile 1709 ile 1803 sürümleri çok stabil ve seri çalışıyor. 1809 kurdum pek denemedim ama 1809'un LTSC Enterprise sürümünü kullanıyorum şuan 4-5 gün oldu sorun vs yaşamadım stabil çalışıyor.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
Hocam elimde bütün sürümlerin ISO'ları mevcut bu sistemden sisteme değişebilir benim sistemimde test ettiğim ve gözlemlediğim kadarı ile 1709 ile 1803 sürümleri çok stabil ve seri çalışıyor. 1809 kurdum pek denemedim ama 1809'un LTSC Enterprise sürümünü kullanıyorum şuan 4-5 gün oldu sorun vs yaşamadım stabil çalışıyor.
Windows 10 nede olsa Windows 7 kadar stabil değil