Hangi programlama dilini öğrenmeliyim. Sıfırdan başlayacağım. Nereden başlayayım. Fen lisesi öğrencisiyim.

Bu konuyu okuyanlar

codeko

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Herkese merhabalar. Fen lisesi öğrencisiyim. 11. sınıfa geçtim. Hayalim yazılım yada bilgisayar mühendisliği. Bu yaz derslerime ve bir programlama diline yönelmeyi planladım ama hangi programlama dilinden başlayacağım onu bilmiyorum. Şuan bilgim sıfır diyebilirim. Tanıdığım insanlar C# yada C++ dan başlamamı öneriyor. Siz ne diyorsunuz? Nereden başlamalıyım. Yazlığa gideceğim. Bilgisayarıma ona göre eğitim videolarını indirmem lazım. 6 günüm var. Hemen bir seçim yapıp o dilin eğitim videolarını indireceğim. Yazlıkta internet falan yok. Eğitim seti satın alacaktım fakat indiremediğimden bir işime yaramayacak. Dediğim gibi sıfırdan başlayacağım. Javascript başlangıçta zor olur dediler diye ondan vazgeçtim. Ben kendimin yapabileceğime inanıyordum fakat bazıları öyle dediler. Hırslı bir insanım. Kolay vazgeçmem. Siz nerden başlayacağımı söyleyin yeter. Siz daha iyi biliyorsunuz. Açıklayarak tavsiyelerinizi yazarsanız sevinirim. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Keşke Fen Lisesi yerine Meslek Lisesi'ne gitseydiniz, en azından giriş eğitimini alırdınız hem isteğiniz olduğu için evde hem de zorunluluktan dolayı okulda eğitim fırsatınız olurdu. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yapmış olduğu 1 Milyon İstihdam projesine katılarak eğitim videolarını izleyebilirsiniz. C# için sadece tek eğitim gördüm fakat oldukça geniş kapsamlı ve Udemy'de yayınlanmış bir eğitim, tahminimce çoğu eğitimci videolarını Udemy için çekmiş yani bu demek oluyor ki bir çok ücretli eğitim ücretsiz şekilde sunuluyor. Dil seçmeden önce kendinize bir platform belirleyin, mesela Web programlama mı? Mobil uygulama mı?Masaüstü mü? Bunu belirledikten sonra dillere geçebiliriz.

İnternet probleminizin olduğunu gördüm, 1 Milyon İstihdam projesi için ücretsiz mobil internet veriliyor.
Screenshot_1.png

Son düzenleme:

codeko

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Keşke Fen Lisesi yerine Meslek Lisesi'ne gitseydiniz, en azından giriş eğitimini alırdınız hem isteğiniz olduğu için evde hem de zorunluluktan dolayı okulda eğitim fırsatınız olurdu. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yapmış olduğu 1 Milyon İstihdam projesine katılarak eğitim videolarını izleyebilirsiniz. C# için sadece tek eğitim gördüm fakat oldukça geniş kapsamlı ve Udemy'de yayınlanmış bir eğitim, tahminimce çoğu eğitimci videolarını Udemy için çekmiş yani bu demek oluyor ki bir çok ücretli eğitim ücretsiz şekilde sunuluyor. Dil seçmeden önce kendinize bir platform belirleyin, mesela Web programlama mı? Mobil uygulama mı?Masaüstü mü? Bunu belirledikten sonra dillere geçebiliriz.

Galiba masaüstü öğrenmek isterim. İnternet sitesi ile pek işim olacağını sanmam
Mesaj otomatik birleştirildi:

fen lisesi detayının amacı neydi ki?

¯\_(ツ)_/¯

Python ile başlayabilirsin

Phyton ile C# arasındaki farklar nedir peki? Kullanım alanı geniş olan bir dil isterim. Tabi geniş olup olmadığınıda bilmiyorum ama. Nedenleri ile yazabilir misiniz rica etsem.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Galiba masaüstü öğrenmek isterim. İnternet sitesi ile pek işim olacağını sanmam
Dil seçimi göreceli bir kavramdır, hepsinin birbirinden üstün yanları var. Ben masaüstü için C# öneriyorum, Microsoft platformlarında gayet stabil çalışacaktır, C#'ın temel olarak Java ile çok fazla benzerlikleri var bu yüzden mobile geçiş yapmak isterseniz çok fazla problem yaşamazsınız çünkü Android mobil uygulamaların Java ile yazılması daha sağlıklıdır. Ayrıca Javascript ile Java farklı dillerdir, javascript web tarayıcılarında kullanılan dildir Java ise hemen hemen tüm platformlarda kullanılan bir dildir.

codeko

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Dil seçimi göreceli bir kavramdır, hepsinin birbirinden üstün yanları var. Ben masaüstü için C# öneriyorum, Microsoft platformlarında gayet stabil çalışacaktır, C#'ın temel olarak Java ile çok fazla benzerlikleri var bu yüzden mobile geçiş yapmak isterseniz çok fazla problem yaşamazsınız çünkü Android mobil uygulamaların Java ile yazılması daha sağlıklıdır. Ayrıca Javascript ile Java farklı dillerdir, javascript web tarayıcılarında kullanılan dildir Java ise hemen hemen tüm platformlarda kullanılan bir dildir.

Hmm. O zaman C# dan başlasam iyi olabilir. Merak ettiğimden soruyorum. C# ve C++ arasında ne fark var? Bi de İstihdam projesi dışında önerdiğiniz bir eğitimci falan var mı? İki kişi arasında kaldım. Linklerini bırakıyorum:

Bilmiyorum hiç bu insanların videolarını izledinizmi yada duydunuzmu ama. Hangisinden öğrensem acaba. İstihdam projesinede şuanda bakıyorum. Bakalım o bana uyarmı.

...Görkem...

Müdavim
Reaksiyon puanı
779
Herkese merhabalar. Fen lisesi öğrencisiyim. 11. sınıfa geçtim. Hayalim yazılım yada bilgisayar mühendisliği. Bu yaz derslerime ve bir programlama diline yönelmeyi planladım ama hangi programlama dilinden başlayacağım onu bilmiyorum. Şuan bilgim sıfır diyebilirim. Tanıdığım insanlar C# yada C++ dan başlamamı öneriyor. Siz ne diyorsunuz? Nereden başlamalıyım. Yazlığa gideceğim. Bilgisayarıma ona göre eğitim videolarını indirmem lazım. 6 günüm var. Hemen bir seçim yapıp o dilin eğitim videolarını indireceğim. Yazlıkta internet falan yok. Eğitim seti satın alacaktım fakat indiremediğimden bir işime yaramayacak. Dediğim gibi sıfırdan başlayacağım. Javascript başlangıçta zor olur dediler diye ondan vazgeçtim. Ben kendimin yapabileceğime inanıyordum fakat bazıları öyle dediler. Hırslı bir insanım. Kolay vazgeçmem. Siz nerden başlayacağımı söyleyin yeter. Siz daha iyi biliyorsunuz. Açıklayarak tavsiyelerinizi yazarsanız sevinirim. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

Bunu iş planınıza göre tercih etmelisiniz. Mesela windows'ta çalışacak yazılımlar yapma hayaliniz varsa c#'tan başlayabilirsiniz. Ama c+ veya c++ üzerinde çalışırsanız yazılımın temeline inmiş olursunuz. Onunda dalları var. Elektronik sektöründe gömülü yazılım işleri yapmak istiyorsanız en doğru tercih c,c+,c++ tabanlı çalışmanız olacaktır.

Bilgisayar mühendisliğinde en çok phton kullanılıyor bu aralar mesela. Tabi üniversitesine göre değişir ama geneli böyle. Phyton eğtimi alırsanız bu yaz okula başladığınızda en azından olaya fransız kalmazsınız. Bilgisayar mühandisliği okuma hedefi olan biri phyton temeli oluşturmalı.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Hmm. O zaman C# dan başlasam iyi olabilir. Merak ettiğimden soruyorum. C# ve C++ arasında ne fark var? Bi de İstihdam projesi dışında önerdiğiniz bir eğitimci falan var mı? İki kişi arasında kaldım. Linklerini bırakıyorum:

Bilmiyorum hiç bu insanların videolarını izledinizmi yada duydunuzmu ama. Hangisinden öğrensem acaba. İstihdam projesinede şuanda bakıyorum. Bakalım o bana uyarmı.
Ben Murat Yücedağ eğitimlerini izleyerek temelimi atmıştım, ilk videolarda yani ilk başladığı zamanlarda normal olarak anlatım tarzı biraz amatör gibi fakat zaman geçtikçe anlatım tarzını da geliştiriyor bunu anlayabiliyorsunuz, iki türlü de oldukça başarılı. Youtube playlistini bitirdikten sonra Udemy'de ki ücretli eğitim setine de göz atabilirsiniz.

Diğer sorunuz için @...Görkem... hocam gayet ayrıntılı ve anlaşılır bir açıklama yapmış. İşin yüzeyine bakarsak her iki dil ile oyun, masaüstü uygulama, mobil uygulama, konsol uygulamaları, website, vs. yazabilirsiniz. Ancak donanım vb. alanlara girecekseniz elbette C++ daha isabetli bir seçim olacaktır.

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,623
Ne Yapmak İstediğine Bağlı, Program Yapacaksan C# Gibi .NET Tabanlı Dilleri Öneririm. Eğer WebSitesi Yapmak İstersen Bilgisayarına XAMPP İndir PHP SQL HTML CSS JS ASP Gibi Dilleri Öğren. Benim Önerim WebSitesi Yaparak HTML CSS PHP İle Başlaman. En Kolay Diller Onlar. Onlarda Mantığı Kavradıktan Sonra JavaScript'e Geçebilirsin. Ondan Sonra da C# C++ Derken İp Kopar Bütün Dilleri Öğrenmeye Çalışırsın :D (yaşanmıştır.)

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,699
Bence Matlab öğrenmelisin. Bilimsel hesaplamalar için en iyisi Matlab. İleride mesleğin gereği laboratuvarlarda çalışacaksan, Matlab işini görecek. İleriye dönük düşünmelisin.

Reaksiyon puanı
769
Phyton vesayre zor öğreneceksen kesinlikle c# öğren en popüler programlama dillerinden biridir aynı zamanda c# ile oyunda geliştirebilirsin bu arada ben meslek lisesi bilişim bölümündeyim bize ilk önce bu dili öğrettiler.

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
Phyton vesayre zor
Python zor mu :D

vb 6 bence veya python

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,623
Phyton vesayre zor öğreneceksen kesinlikle c# öğren en popüler programlama dillerinden biridir aynı zamanda c# ile oyunda geliştirebilirsin bu arada ben meslek lisesi bilişim bölümündeyim bize ilk önce bu dili öğrettiler.
Hocam Amacına Göre Öğrenmesi Gerek. Diyelim ki Web Sayfası Yapacak, Mobil Uygulama Yapacak. C# İle Nasıl Yapabilir?

Reaksiyon puanı
769
Hocam Amacına Göre Öğrenmesi Gerek. Diyelim ki Web Sayfası Yapacak, Mobil Uygulama Yapacak. C# İle Nasıl Yapabilir?
Web sayfası yapılcak ise zaten en baştan HTML ile CSS öğrenilmeli onlarda programlamaya pek girmiyor daha çok web tasarım alanı altında işleniyor :)

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,623
Zorunlu Olanlar * İle İşaretli
Web Sayfası İçin (Kaliteli, Düz Site Olmayan);
HTML*, CSS*, JS, PHP*, ASP, SQL(kullanıcı sistemi için gerekli olabilir).
Mobil Uygulama İçin;
Java. (Mobil Uygulama Yapmaya Girişmediğim İçin Başka Bilmiyorum.)
Masaüstü Uygulama İçin;
C#, C+, C, C++, PY, VBS VB..

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
çok uzak geleceği fazla düşünerek vakit kaybetmeni istemem. nüanslara fazla takılmadan genel dillerden birini seçip iyi bir seviyeye kadar öğrenirsen ve programlama mantığını iyi kavrarsan bir dilden başka bir dile geçmek uzun sürmüyor. bir dili öğrendikten sonra ona bağımlı kalmak zorunda da değilsin. düşüncelerin ya da kariyerin netleştikçe daha oturaklı bir seçim yapman kolay olacaktır ama oraya gelene kadar bir tanesine başlayıp sağlam bir şekilde öğrenmeni ve pratik yapmanı tavsiye ediyorum.

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
bide ben 1 ayda python öğreniyim ordan c# 1 ayda öğreniyim orda java'ya filan yapamamazsın

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,623
web sitesiyle işin olmayabilir ama web dillerini öğrenmelisin. özellikle betik web dilleri. çok değerliler onlar.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,699
Mobil Uygulama İçin;
Masaüstü Uygulama İçin;
C+ ne oluyor? Yeni mi icat edildi?

AspectZero

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Sana python'u önerebilirim. Ama daha önce hiç bir kodlama alt yapın yoksa zorlanırsın şahsen ben web ve programcılığı meslek lisesi mezunuyum yeri geliyor zorlanıyorum. Yani istersen ilk önce bir alt yapı için C# PHP CSS ÖĞRENMENİ TAVSİYE EDERİM.

Adsı123z.png

Sana python'u önerebilirim. Ama daha önce hiç bir kodlama alt yapın yoksa zorlanırsın şahsen ben web ve programcılığı meslek lisesi mezunuyum yeri geliyor zorlanıyorum. Yani istersen ilk önce bir alt yapı için C# PHP CSS ÖĞRENMENİ TAVSİYE EDERİM.

Adsı123z.png
Şunlarida ekleme yapayim. Eğerki̇ i̇çi̇nde sadece ben yazilimci olmak i̇si̇tyorum varsa hi̇ç ama hi̇ç bu i̇şe başlama çoğu ki̇şi̇ bi̇r hevesle başliyor sonrasinda hemen pes edi̇yor. Nereden eği̇ti̇m alacağim di̇yorsanda https://www.Btkakademi.Gov.Tr/ adresi̇ni̇ verebi̇li̇ri̇m. Yada 1 mi̇lyon yazilimci yaz googleye zaten gerekli̇ kaynaklara ulaşacaksin.

Son düzenleyen moderatör:

panzr

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,487
Fen lisesi detayı çok önemli değil bence. Dil olarak ise Python'dan başlayabilirsin.

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,623
Arkadaşların Haklı C# İle Başlamalısın

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,699
Ruby neden olmasın ?

Bir de Lua var. Onu unutmuştum. Programlama bölümünde bir konu okuyunca aklıma geldi.

Son düzenleme:

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
Mobil Uygulama İçin;
Masaüstü Uygulama İçin;
Mobil uygulamayı JavaScript, dart... ile de yapabiliyorsunuz.

Ben JavaScript öğrenmenizi öneririm.
JavaScript sadece web sayfaları için kullanılmıyor.
Mesela React Native kütüphanesi kullanarak mobil uygulama, Electron.js kullanarak masaüstü uygulamalar geliştirebilirsiniz.