Hangi Macbook

Bu konuyu okuyanlar

Kazabadi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar, yüksek lisans ve doktora eğitimim boyunca yani uzun süre kullanmak istediğim bir mac alacağım, Hafif, taşınabilir ve uzun ömürlü olması önemli. Kullanım alanım yalnızca eğitim odaklı olacak. Sizce Air mi Pro mu almalıyım, ve bana hafızaları çok az geliyor, sizce 128, 256 GB SSD'ler ne kadar yeterli olur? ve son olarak pro'daki touch bar özelliği ne kadar önemli? Teşekkürler..

ahm@

Profesör
Reaksiyon puanı
1,379
bence air ama yine de sen bilirsin

Ahmet Emre Toraman

Profesör
Reaksiyon puanı
391
Merhabalar, yüksek lisans ve doktora eğitimim boyunca yani uzun süre kullanmak istediğim bir mac alacağım, Hafif, taşınabilir ve uzun ömürlü olması önemli. Kullanım alanım yalnızca eğitim odaklı olacak. Sizce Air mi Pro mu almalıyım, ve bana hafızaları çok az geliyor, sizce 128, 256 GB SSD'ler ne kadar yeterli olur? ve son olarak pro'daki touch bar özelliği ne kadar önemli? Teşekkürler..
Bütçeniz ne kadar hocam?

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
eğer retina ekran bakımı yapamayacaksanız Air 2015 yada 2017
Ama retina ekran isterim üstesinde gelirim derseniz pro 2014-2015
Retina ekran bilmeyenleerin elinde çabuk soyulur ama çok güzel bir deneyim ve teknoloji

bende hem pro 2012 non retina hem air 2015 hemde pro 2014 retlba vardı şimdi sadece 2014 kullajıyorum ekranda sıfır doyulma yani hiç yok ama dikkatli kullanmak lazım. Gerçi model yükseltirim belki diye onuda 4500 e koydum.

iyi forumlar

Kazabadi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bütçeniz ne kadar hocam?
10 bin civarı
Mesaj otomatik birleştirildi:

eğer retina ekran bakımı yapamayacaksanız Air 2015 yada 2017
Ama retina ekran isterim üstesinde gelirim derseniz pro 2014-2015
Retina ekran bilmeyenleerin elinde çabuk soyulur ama çok güzel bir deneyim ve teknoloji

bende hem pro 2012 non retina hem air 2015 hemde pro 2014 retlba vardı şimdi sadece 2014 kullajıyorum ekranda sıfır doyulma yani hiç yok ama dikkatli kullanmak lazım. Gerçi model yükseltirim belki diye onuda 4500 e koydum.

iyi forumlar
Bunlarda da aynı ekran sıkıntısı olur mu?

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Dostum bütün retina ekranlar için geçerli marka model ayırtmaksızın. Yani apple da olsa samsungta olsa asus ta olsa lenovoda olsa aynı retina ekranları sadece ama sadece gözlük bezi ile temizlemek lazım ve cok ellememek lazım. Ayrıca skolonyalı mendik vs gibi şeyler değdirmeyeceksin 2 tane gözlük bezin olacak biri SADECE SU ile ıslatılmış biride kuru önce ISLAK BEZLE TEMİZLEYİP SİLİP SONRA KURU İLE KURUTACAKSIN.

Birde macbook aldıgında koruma kılıfı al aliminyum cok cabuk göçüyor malesef dikkat etmen lazım yani

şimdiden hayırlı olsun bilmen gereken herseyi yazdım artık sadece istediin özelliklerde bulup alırsın

iyi forumlar

Kazabadi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostum bütün retina ekranlar için geçerli marka model ayırtmaksızın. Yani apple da olsa samsungta olsa asus ta olsa lenovoda olsa aynı retina ekranları sadece ama sadece gözlük bezi ile temizlemek lazım ve cok ellememek lazım. Ayrıca skolonyalı mendik vs gibi şeyler değdirmeyeceksin 2 tane gözlük bezin olacak biri SADECE SU ile ıslatılmış biride kuru önce ISLAK BEZLE TEMİZLEYİP SİLİP SONRA KURU İLE KURUTACAKSIN.

Birde macbook aldıgında koruma kılıfı al aliminyum cok cabuk göçüyor malesef dikkat etmen lazım yani

şimdiden hayırlı olsun bilmen gereken herseyi yazdım artık sadece istediin özelliklerde bulup alırsın

iyi forumlar
Bu detaylı ve düşünceli bilgilendirmeler için teşekkür ederim, iyi günler

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Son düzenleme:

Ahmet Emre Toraman

Profesör
Reaksiyon puanı
391
Bu 5. Nesil işlemci yanılıyorsun. Sen ilanlara bakma 5200 U yazıyor ya işte o 5. Nesil demek. Bende vardı bir ara. Macbooklarda işlemci nesilleri sabittir kimi sahtekarlık için ilanlara 7. 8. Nesil yazar ama öyle değil ( 2018-2019 modelleri bilmem altı olan pro ve airler max 5. Nesil )

@Kazabadi bu mesajım senin içinde geçerli

iyi forumlar
Hpcam pardon ben yanlış linki koymuşum. Normalde baktığım da 8. nesil vardı.

Kazabadi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aslında benim dediğim buydu. İnşallah o bilgisayarı almamışdır.
Apple MacBook Pro Touchbar Intel Core i5 8250U 8GB 128GB SSD Fiyatı
Yok henüz almadım teşekkürler, Apple Store'da indirim var şuan ama buna rağmen internette daha da ucuza bulunabiliyor, ama insan şüpheleniyor bu kadar parayı verip riske girmekten de korkuyorum, yani Hepsiburada veya başka bir siteden almamda bir sorun olur mu garanti falan açısından

Ve ayrıca hangi yılın ürünü olduğunu ve neslini tam olarak nasıl anlıyoruz farklı farklı kodlar var

Son düzenleme:

Ahmet Emre Toraman

Profesör
Reaksiyon puanı
391
Yok henüz almadım teşekkürler, Apple Store'da indirim var şuan ama buna rağmen internette daha da ucuza bulunabiliyor, ama insan şüpheleniyor bu kadar parayı verip riske girmekten de korkuyorum, yani Hepsiburada veya başka bir siteden almamda bir sorun olur mu garanti falan açısından

Ve ayrıca hangi yılın ürünü olduğunu ve neslini tam olarak nasıl anlıyoruz farklı farklı kodlar var
Hocam benim paylaştığım bilgisayarda zaten resmi distribütör garantili yazıyor. Bu arada Apple'ın sitesi her zaman daha pahalı oluyor. Nedenini bende bilmiyorum.
Hocam neslini işlemciden anlayabilirsiniz. Mesela benim ilk attığım işlemci de i5 5200U yazıyor yani o 5. nesil işlemci anlamına geliyor. Son attığım da da İ5 8250U yazıyor. Yani o da 8. nesil işlemci demek oluyor. Aralarında 3 nesil fark var.

Kazabadi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar, Macbook Air 2018 ve 2019 arasında bir fark var mı, ortalama 500 TL fiyat farkı var da