Bu konuyu okuyanlar

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
İlk kez linux kullanacak biri olarak hangi dağıtımını kullanmalıyım ?

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Ubuntu kullan. Basit ve kolay kullanımı olduğu için çabuk alışırsın.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
İlk kez linux kullanacak biri olarak hangi dağıtımını kullanmalıyım ?
Böyle hiç bir bilgi vermeden size dağıtım öneremeyiz, çok fazla dağıtım var. ilkönce bir dağıtım da olmasını istediğiniz özellikleri olmamasını istediğiniz özellikleri oyuncu bilgisayarımı ev bilgisayarımı render bilgisayarımı ingilizce biliyormusunuz ve en önemlisi hangi masaüstü ortamını kullanmak istediğiniz.

Masaüstü dağıtımları, kısaca.

KDE - Kişiselleştirmenin sınırlarını aşan masaüstü ortamı
7c1d22cb83d17079dd70d14cb4700b4a8f58.jpg

b56bcbcd637e66eb1c07657255233910d09f.png

Sadece bunlar değil, daha bir sürü kişiselleştirme özelliği var, RAM vb kullanımına gelecek olursak dağıtımdan dağıtıma değişir, kubuntu 1GB kde neon 500mb gibi. store.kde.org diye bir mağazasıda bulunmaktadır.

XFCE - Daha fazla özellik vermeye çalışan ama hafifliği koruyan masaüstü ortamı.

1578950842567.jpeg

Ram kullanımını test etmedim ama 500mb aralarında olduğunu biliyorum.

Gnome - masaüstü ortamı
1578950918008.jpeg

Ağırdır, 1GB ram kullanır boştayken ayrıca ekran görüntüsündeki Gnome Ubuntu 19.10'un Gnome'sidir başka dağıtımlardaki gnome farklı olabilir.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Ubuntu Android'e benziyor bir tık. Kullanımı, menüleri arayüzü vs kolay. Ama kişiselleştirme imkanı kısıtlı.
Manjaro KDE, ki benim en sevdiğim, kişiselleştirme imkanı fazla ve kolay. Uygulama marketi olarak da pamac kullanılıyor zaten manjaroların tümünde galiba. KDE octopi ile gelmişti ama pamac'a geçmiştim sonra.
Manjaro Xfce bir tık daha stabil çalışıyor diyebilirim. Ama ben bunu da bozdum. :p

Benim önerim başlangıçta Ubuntu veya Manjaro KDE

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Böyle hiç bir bilgi vermeden size dağıtım öneremeyiz, çok fazla dağıtım var. ilkönce bir dağıtım da olmasını istediğiniz özellikleri olmamasını istediğiniz özellikleri oyuncu bilgisayarımı ev bilgisayarımı render bilgisayarımı ingilizce biliyormusunuz ve en önemlisi hangi masaüstü ortamını kullanmak istediğiniz.

Sadece bunlar değil, daha bir sürü kişiselleştirme özelliği var, RAM vb kullanımına gelecek olursak dağıtımdan dağıtıma değişir, kubuntu 1GB kde neon 500mb gibi. store.kde.org diye bir mağazasıda bulunmaktadır.

XFCE - Daha fazla özellik vermeye çalışan ama hafifliği koruyan masaüstü ortamı.

Ekli dosyayı görüntüle 85329

Gnome - masaüstü ortamı
Ekli dosyayı görüntüle 85330

Ağırdır, 1GB ram kullanır boştayken ayrıca ekran görüntüsündeki Gnome Ubuntu 19.10'un Gnome'sidir başka dağıtımlardaki gnome farklı olabilir.
Güzel anlatmışsın da bunlar masaüstü arabirimleri. Hiç Linux kullanmayan kişi bu nedir der fakat bu söylenmişse ben devam ettireyim. XFCE'de bir oyun oynamayı çalıştım. Oyun performansı Gnome'a göre düşüktü. Minecraft oynamayı denemiştim. Onun dışında MATE arayüzünü hiç duydun mu canım? Dilersen bir bak:

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
evet ben ubuntudayım kullanımı basit yalnız bir detay vereyim dil seçeneğinde dili tüm sisteme yayıyor
parçalı olarak kullanamıyorsun windows 10 da dilde 3-4 dili kullanabiliyordum sadece klavyede ama .. sisteme yaymıyordu ayrıca dil paketi sistemde vardı
fakat genel performans sanıyorum ubuntuda işlemler daha rahat (mesela burda da donmalar oluyor ama windowstaki kadar sık değil)

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380

Ekli dosyayı görüntüle 85329

Gnome - masaüstü ortamı
Ekli dosyayı görüntüle 85330

Ubuntu Android'e benziyor bir tık. Kullanımı, menüleri arayüzü vs kolay. Ama kişiselleştirme imkanı kısıtlı.
Manjaro KDE, ki benim en sevdiğim, kişiselleştirme imkanı fazla ve kolay. Uygulama marketi olarak da pamac kullanılıyor zaten manjaroların tümünde galiba. KDE octopi ile gelmişti ama pamac'a geçmiştim sonra.
Manjaro Xfce bir tık daha stabil çalışıyor diyebilirim. Ama ben bunu da bozdum. :p

Benim önerim başlangıçta Ubuntu veya Manjaro KDE
Bunlar iyimiş ama benim merak ettiğim Manjaro KDE ve McMojave KDE arasında ne gibi farklılıklar var ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Güzel anlatmışsın da bunlar masaüstü arabirimleri. Hiç Linux kullanmayan kişi bu nedir der fakat bu söylenmişse ben devam ettireyim. XFCE'de bir oyun oynamayı çalıştım. Oyun performansı Gnome'a göre düşüktü. Minecraft oynamayı denemiştim. Onun dışında MATE arayüzünü hiç duydun mu canım? Dilersen bir bak:

Ben oyun oynamıyorum.Genellikle web kodlama ile veya forumla uğraşıyorum.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
evet ben ubuntudayım kullanımı basit yalnız bir detay vereyim dil seçeneğinde dili tüm sisteme yayıyor
parçalı olarak kullanamıyorsun windows 10 da dilde 3-4 dili kullanabiliyordum sadece klavyede ama .. sisteme yaymıyordu ayrıca dil paketi sistemde vardı
fakat genel performans sanıyorum ubuntuda işlemler daha rahat
Linux Windows'tan daha hafif bir işletim sistemi gerçekten. Eğer çoğu oyunlar Linux'ta olsaydı (Wine ile değil) ben Windows'u siler, Kali Linux'u kurardım. Onun dışında deneyimli linux kullanıcıları Arch Linux, Kali Linux, Slackware Linux kullanıyorlar.

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
McMojave KDE tema mı ?
Gerçekten linux hakkında herhangi bir bilgim yok.

McMojave tema. Linux ekran görüntüleri konusundan benim paylaştığım gönderilere bakabilirsin. Benzetmeye çalışmıştım kendi çapımda. :)
Hımm, bakayım.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
McMojave KDE tema mı ?
Gerçekten linux hakkında herhangi bir bilgim yok.

Hımm, bakayım.

Kodlama yapıyorsan eğer Kali Linux o zaman kullan @TRTURKEYTR. Çünkü hack, kodlama vs. için daha verimli olur diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Linux Windows'tan daha hafif bir işletim sistemi gerçekten. Eğer çoğu oyunlar Linux'ta olsaydı (Wine ile değil) ben Windows'u siler, Kali Linux'u kurardım. Onun dışında deneyimli linux kullanıcıları Arch Linux, Kali Linux, Slackware Linux kullanıyorlar.
hımm bilmiyordum birde bunu gerçi bence çoğu kişi bilir ama yinede söyleyim: birde windovsta çok fazla virüs var linuxta çok fazla korkmuyorsun vardır illaki ama windovstaki gibi değil. hatta linuxun sanırım debianda görmüştüm kendi rehberinde belirtmişlerdi evet linux virüsü çok azdır korkmanıza gerek yoktur gibi bir ifade vardı.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Hack ile işim olmaz.Ben genellikle php ile kodlama yapıyorum.
Biliyoruz canım. :D Anlatmak istediğim Kali Linux'u genelde o işlerde daha iyi olduğu için kullanılıyor. Dilersen hack yapmazsın, senin tercihin. Kali Linux oldukça güçlü bir Linux dağıtımıdır.

Kur ve kurcala derim. Ama mutlaka dual boot olsun. Benim gibi
bilmeden kurcalayınca iki ayda bir format gereği duyuluyor.:p O sırada windows'a geçiyorum.
İnşallah dual boot olayını biliyordur. :)

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
aaa bu arada bir tecrübemi paylaşmak istedim , yazılım merkezinde (ubuntu) otomatik gelen güncellemeler haricinde siz kendiniz güncelleme var mı yokmu diye konrol edip güncelemedikçe sorun çıkmıyor biraz garip ama böyle bir bulgu var sanki

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
Biliyoruz canım. :D Anlatmak istediğim Kali Linux'u genelde o işlerde daha iyi olduğu için kullanılıyor. Dilersen hack yapmazsın, senin tercihin. Kali Linux oldukça güçlü bir Linux dağıtımıdır.

İnşallah dual boot olayını biliyordur. :)
Bir bilgisayarda 2 işletim sistemi kullanmak.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Biliyorsan deneyebilirsin. Hangi dağıtım sana daha çok yakınsa onu kur ve bize söyle. :) Ayrıca basit terminal emülatör arayüzünü birazcık öğren. Çünkü o çok lazım olacaktır:

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
ama ubuntunun en sevdğim tarafı şu: yazılım erkezinde programı arat indir kur bu kadar basit.. gezginler.com du

ben kullandım bi ara ama ... çok garip şeyler yapmıştım hepsi de benim saçma sapan keşif merakım yüzündendi sanırım

yani windowstaki dosyaları linuxta aratıp değiştiriyordum ,linuxtakileride windowsta

hahaha sonra çok komik şeyler çıkıyordu ortaya en sevimlisi de (sanıyorum her ubuntu kullanıcısnda oluyor bu ama)

bende fazla oluyor ve bilgisayarım (sistemim ) şunu zikrediyordu

ubuntu içsel bir hatayla karşılaştı. bazen konsolda da çekirdek döküldü diyordu bu son cümle ne demek bilen varmı? (merak ettm)

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Linux Mint Cinnamon öneririm.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Yarın denemeyi düşünüyorum.Denediğim de size söylerim.
Bu arada söyliyeyim Arch tabanlı ürünlere linux'da geliştiğin zaman geç Manjaro falan hepsi Arch tabanlı, Arch tabanı hiç kararlı bir sürüm değildir bi komut yazarsın sistem çöp olur tamam şimdi birileri gelcek hayır diyecek ama bununlanda kalmayıp internetteki nasıl yapılır? sitelerinin çoğu debiana destek veriyor.

Senden istediğim Ubuntu'yu kullanıp Gnome masaüstü ortamına karışmaman. Sen Kubuntu'yu kullanmalısın, Sana gösterdim McMojave KDE diye o temayıda uygulayabilirsin, yeterki Gnome'ye bulaşma ha Ubuntu şuan'da kuruluysa Gnome'dan KDE'ye geçince farkı sende anlayacaksın.

Kubuntu demişken, Ubuntu ile aynıdır sadece başında K var ve masaüstü ortamıda KDE'ye alınmış

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
Bu arada söyliyeyim Arch tabanlı ürünlere linux'da geliştiğin zaman geç Manjaro falan hepsi Arch tabanlı, Arch tabanı hiç kararlı bir sürüm değildir bi komut yazarsın sistem çöp olur tamam şimdi birileri gelcek hayır diyecek ama bununlanda kalmayıp internetteki nasıl yapılır? sitelerinin çoğu debiana destek veriyor.

Senden istediğim Ubuntu'yu kullanıp Gnome masaüstü ortamına karışmaman. Sen Kubuntu'yu kullanmalısın, Sana gösterdim McMojave KDE diye o temayıda uygulayabilirsin, yeterki Gnome'ye bulaşma ha Ubuntu şuan'da kuruluysa Gnome'dan KDE'ye geçince farkı sende anlayacaksın.

Kubuntu demişken, Ubuntu ile aynıdır sadece başında K var ve masaüstü ortamıda KDE'ye alınmış
Zaten kubuntu kurmayı düşünüyorum.

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421

hocam ben ubuntuyu seçtim fakat sistem karşılamıyor gibi 4 gb ram var 1tb hard disk boyutu ne kadar yapmalıyım?