Hangi Dosya Sistemi ?

Sizce En İyi Dosya Sistemi Hangisi ?

• Kullanılan toplam oy
    8

Bu konuyu okuyanlar

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Arkadaşlar başlıkta da yazdığım gibi kurarken hangi dosya sistemini tercih ediyorsunuz gerekçeleri ile yazar mısınız?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
ZFS. Bilgisayara geçince yazarım.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Nerede ama ?
- Eğer HD dersen 2 ihtimal var.
Kişisel kullanım için kullandığım taşınabilir hard diskler dahil bütün hard disklerimde Ext4 kullanıyorum çünkü oldukça hızlı ve disk birleştirme gerektirmeyen bir sistem.
Eğer toplu kullanılacak bir taşınabilir hard disk ise NTFS tercih ederim çünkü macOS cihazlar dışında gayet iyi bir desteği var. macOS cihazları NTFS destekli hale getirebiliyoruz gerçi. FAT32 seçmeyecek olmamın sebebi FAT32'nin NTFS'ye göre sınırlamaları var. Özellikle dosya boyutları konusunda.

-Eğer USB bellekler dersen FAT32 çünkü bütün cihazların okuyabileceği evrensel bir sistem. Usb belleği veri taşımak için kullanıyoruz ve uyumluluğunun iyi olması işimize gelir :)

Eğer ki aralarından favorin diye sorarsan tabi ki Ext4 olur :) BTRFS ve ZFS'yi ben de duydum openSUSE sağolsun tanıştırdı ama bu dosya sistemlerinde bazı oyun ve programlar sıkıntı çıkarıyordu. Beğenmedim.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Nerede ama ?
- Eğer HD dersen 2 ihtimal var.
Kişisel kullanım için kullandığım taşınabilir hard diskler dahil bütün hard disklerimde Ext4 kullanıyorum çünkü oldukça hızlı ve disk birleştirme gerektirmeyen bir sistem.
Eğer toplu kullanılacak bir taşınabilir hard disk ise NTFS tercih ederim çünkü macOS cihazlar dışında gayet iyi bir desteği var. macOS cihazları NTFS destekli hale getirebiliyoruz gerçi. FAT32 seçmeyecek olmamın sebebi FAT32'nin NTFS'ye göre sınırlamaları var. Özellikle dosya boyutları konusunda.

-Eğer USB bellekler dersen FAT32 çünkü bütün cihazların okuyabileceği evrensel bir sistem. Usb belleği veri taşımak için kullanıyoruz ve uyumluluğunun iyi olması işimize gelir :)

Eğer ki aralarından favorin diye sorarsan tabi ki Ext4 olur :) BTRFS ve ZFS'yi ben de duydum openSUSE sağolsun tanıştırdı ama bu dosya sistemlerinde bazı oyun ve programlar sıkıntı çıkarıyordu. Beğenmedim.
Android'e NTFS desteği gelir mi? :D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Android'e NTFS desteği gelir mi? :D
NTFS (NT File System) aslında Windows NT ile gelmiş, patenti Microsoft'a ait bir dosya sistemidir. Linux tarafında biz okuyabiliyoruz, kullandığımız patentler buna izin veriyor. Google eğer bir gün bunun yasal bir yolunu bulabilirse neden destek gelmesin ? :)

Ar0505

Asistan
Reaksiyon puanı
35
NTFS

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Genelde EXT 4 formatlıyorum desem

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Genelde USB belleklerde NTFS'i kullanırım.
Linux'ta ise Ext 4'ü kullanırım.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Şimdi normalde Linux'da ZFS kullanmaya kasmak benim keyif duyduğum bir olay değil. O yüzden paşa paşa herkes gibi Ext4 kurarım, zaten SSD üzerine ZFS kurmak pek mantıklı değil. Lakin iş eğer profesyonelliğe dökülürse ZFS'nin Ext'e karşı büyük avantajları vardır. Hani "Abi kullandım da yok yeağ ZFS sorun çıkardı." derseniz Windows ile Linux'u kıyaslayıp Linux çok sorun çıkarıyor diyen adamın yerine düşersiniz aman diyeyim.

1- ZFS dosya işlemlerinde EXT4'e kıyasla çok daha az kaynak kullanır.
2- ZFS EXT4'e kıyasla daha güvenlidir.
3- ZFS daha performanslı. Özellikle LVM gibi işlemlerde.
4- Self-Healing gibi özellikler dolayısı ile daha az bakım istiyor
5- ZFS'de bölüm küçültmek - büyütmek çok basittir. Ext4'de saatlerce sürebilir bu durum.
6- Deduplication (Veri alanını gayet tasarruflu kullanır bu sayede.)
7- Veri kurtarmak daha basittir.

Tabii ki de bir Sun Microsystems buluşudur. Tabii Sun'ın Oracle'a satılması gibi durumlar yüzünden gelişimi yavaşladı, Linux'a port edilmesi de bu yüzden pek sorunlu. En iyisi BSD üzerinde kullanmak tabii. Ha benim senin için bunun bir farkı var mı ext4 arasında? Yok tabii.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
ilk mesajımda kurarken diye yazmıştım düzeltiyorum "Linux kurarken" konu nerelere girtmiş :D

Şimdi normalde Linux'da ZFS kullanmaya kasmak benim keyif duyduğum bir olay değil. O yüzden paşa paşa herkes gibi Ext4 kurarım, zaten SSD üzerine ZFS kurmak pek mantıklı değil. Lakin iş eğer profesyonelliğe dökülürse ZFS'nin Ext'e karşı büyük avantajları vardır. Hani "Abi kullandım da yok yeağ ZFS sorun çıkardı." derseniz Windows ile Linux'u kıyaslayıp Linux çok sorun çıkarıyor diyen adamın yerine düşersiniz aman diyeyim.

1- ZFS dosya işlemlerinde EXT4'e kıyasla çok daha az kaynak kullanır.
2- ZFS EXT4'e kıyasla daha güvenlidir.
3- ZFS daha performanslı. Özellikle LVM gibi işlemlerde.
4- Self-Healing gibi özellikler dolayısı ile daha az bakım istiyor
5- ZFS'de bölüm küçültmek - büyütmek çok basittir. Ext4'de saatlerce sürebilir bu durum.
6- Deduplication (Veri alanını gayet tasarruflu kullanır bu sayede.)
7- Veri kurtarmak daha basittir.

Tabii ki de bir Sun Microsystems buluşudur. Tabii Sun'ın Oracle'a satılması gibi durumlar yüzünden gelişimi yavaşladı, Linux'a port edilmesi de bu yüzden pek sorunlu. En iyisi BSD üzerinde kullanmak tabii. Ha benim senin için bunun bir farkı var mı ext4 arasında? Yok tabii.
Üstad ZFS iyi bir dosya sistemi de linuxta kullanmak pek akıl karı değil, onun yerine BrtFS i incelemenizi tavsiye ederim.

bu arada @eronis ext4 te defrag yapılabiliyor bazı durumlarda gerekebilir.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
ilk mesajımda kurarken diye yazmıştım düzeltiyorum "Linux kurarken" konu nerelere girtmiş :D

Üstad ZFS iyi bir dosya sistemi de linuxta kullanmak pek akıl karı değil, onun yerine BrtFS i incelemenizi tavsiye ederim.

bu arada @eronis ext4 te defrag yapılabiliyor bazı durumlarda gerekebilir.
ZFS ne yazık ki Linux için yılan hikayesine döndü. 10 yıldır hep aynı dertler... :D

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,950
EXT4. Çünkü;
1. Yaygın olarak kullanılıyor
2. rEFInd Boot Manager'da AMD64 EXT4 driverı olması (harici olarak aramama gerek kalmıyor)
3. Yakında Windows'a EXT4 desteğinin geleceği söyleniyor. Bu sayede explorer.exe üzerinden erişebileceğiz