Hangi bilgisayar işletim sistemi daha iyi?

Bu konuyu okuyanlar

Enginmurat

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Linux mu? Windows mu? MacOS mi? Teşekkürler...

Son düzenleme:

cihaneken

Asistan
Reaksiyon puanı
64
Daha iyi diye bir şey yok, hangisi ihtiyaçları karşılıyor ise o uygundur.

cihaneken

Asistan
Reaksiyon puanı
64
iOS en iyi diye duydum ben. Herkes onu kullanıyormuş çok hızlıimiş...

Yanlış duymuşsunuz hocam.
Ios bilgisayarlar için değil telefonlar içindir. Iphone OS
Bilgisayarlariçin MacOS vardır, bunlarda Apple marka bilgisayarlarda bulunur.

Dünyanın büyük çoğunluğu bilgisayarlarda windows kullanıyor. Sebebi iyi olması değil, çok çeşit içerik, çok kolay ulaşılabilirlik, maliyet vs.

işletim sistemi tercihi ihtiyaçlara göre yapışır. Örneğin kullandığım bir program eğer Linux yada MacOS da yoksa mecburen Windows kullanmam gerekiyor.
Bir diğer nokta aynı teknik özelliklerdeki bir MacOS 4.000 lira iken Windows bir bilgisayar 2.000 liraya alınabilir.

Enginmurat

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Yanlış duymuşsunuz hocam.
Ios bilgisayarlar için değil telefonlar içindir. Iphone OS
Bilgisayarlariçin MacOS vardır, bunlarda Apple marka bilgisayarlarda bulunur.

Dünyanın büyük çoğunluğu bilgisayarlarda windows kullanıyor. Sebebi iyi olması değil, çok çeşit içerik, çok kolay ulaşılabilirlik, maliyet vs.

işletim sistemi tercihi ihtiyaçlara göre yapışır. Örneğin kullandığım bir program eğer Linux yada MacOS da yoksa mecburen Windows kullanmam gerekiyor.
Bir diğer nokta aynı teknik özelliklerdeki bir MacOS 4.000 lira iken Windows bir bilgisayar 2.000 liraya alınabilir.
Peki neden bu kadar pahalı?

Tommy Vercetti

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,634
Standart bir kullanıcı için en iyi ve en işlevsel işletim sisteminin windows olduğunu düşünüyorum. Linux kurulu bir bilgisayar, android tabletten farksızdır bana göre. MacOs ise standart bir kullanıcı için gereksiz pahalı. Daha çok iş amaçlı kullanıma hitap ediyor.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Ne için kullanacağına bağlı. İşine bağlı Linux senin için çok önemli olabilirken Windows kullanmaya ihtiyaç bile duymayabilirsin. Her işletim sistemi kendine göre farklı kullanım alanları sunuyor. Her sistemin avantajlı olduğu kısımlar var.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Ne için kullanacağına bağlı. İşine bağlı Linux senin için çok önemli olabilirken Windows kullanmaya ihtiyaç bile duymayabilirsin. Her işletim sistemi kendine göre farklı kullanım alanları sunuyor. Her sistemin avantajlı olduğu kısımlar var.
NVidia ekran kartı kullananların linux'a dokunmamasını söylemeyi unuttunuz.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
MacOS'u genelde iş yerleri falan kullanıyor kadıköy de mesela bilgisayarları bozan menteşe kırıp bu kırıktı zaten diyerek yollayan bir firma var orada bütün sistemleri hep Apple.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Ohooo kavram kargaşası gibi bir konu ve cevaplar olmuş.

Mobil işletim sistemleri ile desktop işletim sistemleri farklıdır.

İşletim sistemlerinde en yaygını Windows'tur. Yıllardır hemen herkes kullanmakta. MacOS ise Apple'ın ekosisteminin bir ürünüdür. Kendi donanımında (şimdilerde unofficial olarak x86 da bile çalışıyor) çalışmaktadır.

Linux ise hemen her türlü donanımda mis gibi çalışır.

Gelelim tercihlere; hangisinde rahatsanız onu kullanın. Hatta işinizi hangisi görüyorsa o.

O işyerlerinin macos kullanması, iMac kullanması tamamen özentiliktir.

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,340
Linux mu? Windows mu? MacOS mi? Teşekkürler...
Kullanım ihtiyaçlarına bağlı. MacOS grafik ve tasarımda alanlarında, windows ise Windows server versiyonları ile sunucu yönetimiyle ve linux'ta yazılım geliştirme ve bir çok konuda özgürlük sunabilmesi bakımından işlevselliğini korur.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,081
İşletim sistemi değil ki bunlar sistem altyapısı.

İşletim sistemi önerim olursa bana göre En stabil ve performanslı Uefi Windows 8.1 64 bit 9600 versiyonudur.
Pentium 4 sistemimde bile Windows 7 den daha performanslı çalışıyordu.

The Cyclist

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
Grafik tasarım ve benzeri işlerde MacOS, Oyun ve günlük kullanım için Windows, Yazılım geliştirme ve programlama için Linux derim...

Şahsen Linux dağıtımlarının arayüzlerini daha çok beğeniyorum:)

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Ohooo kavram kargaşası gibi bir konu ve cevaplar olmuş.

Mobil işletim sistemleri ile desktop işletim sistemleri farklıdır.

İşletim sistemlerinde en yaygını Windows'tur. Yıllardır hemen herkes kullanmakta. MacOS ise Apple'ın ekosisteminin bir ürünüdür. Kendi donanımında (şimdilerde unofficial olarak x86 da bile çalışıyor) çalışmaktadır.

Linux ise hemen her türlü donanımda mis gibi çalışır.

Gelelim tercihlere; hangisinde rahatsanız onu kullanın. Hatta işinizi hangisi görüyorsa o.

O işyerlerinin macos kullanması, iMac kullanması tamamen özentiliktir.
Yalan, NVidia ekran kartları kullananlarda kesinlikle ve kesinlikle stabil çalışmaz, ne yaparlarsa yapsınlar. Tek çözüm var, oda sürücüyü açık kaynak kodlu yapmak. Tabi buda çakma kartların işine geliyor.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Linux ile yapamayacağınız hiç bir şey yok. Diğerlerinde var mutlaka bir kısıtlama.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Yalan, NVidia ekran kartları kullananlarda kesinlikle ve kesinlikle stabil çalışmaz, ne yaparlarsa yapsınlar. Tek çözüm var, oda sürücüyü açık kaynak kodlu yapmak. Tabi buda çakma kartların işine geliyor.
Neymiş yalan?!

Arkadaş nasıl bir üslup bu.

Beziyorum artık bu forumdan gittikçe...

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Neymiş yalan?!

Arkadaş nasıl bir üslup bu.

Beziyorum artık bu forumdan gittikçe...
Deneyin efendim, NVidia ekran kartları asla ve asla stabil çalışmaz. Sizin elinize NVidia ekran kartlı bilgisayar geçsin orda görürsünüz. Ayrıca özür dilerim böyle bir üslubum için, siz böyle diyince çok sinirlendim.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Deneyin efendim, NVidia ekran kartları asla ve asla stabil çalışmaz. Sizin elinize NVidia ekran kartlı bilgisayar geçsin orda görürsünüz. Ayrıca özür dilerim böyle bir üslubum için, siz böyle diyince çok sinirlendim.

10'larca defa linux'u nvidia kartlı cihazlara kurdum. No problem.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Ubuntu'dan tut en küçük minik distro'lara kadar.
Hocam sizin yaptıklarınız büyük ihtimal eski NVidia kartlarına sahip. yeni çıkan kartlar nouvaou yada başka bir ismi olan açık kaynak kodlu sürücüyle çalışmıyor, stabil çalışmaz kesinlikle. Stabil derken öyle yüklenmez falan demiyorum, sorun çıkarma ihtimalini çok arttırıyor bu NVidia kartları.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Hocam sizin yaptıklarınız büyük ihtimal eski NVidia kartlarına sahip. yeni çıkan kartlar nouvaou yada başka bir ismi olan açık kaynak kodlu sürücüyle çalışmıyor, stabil çalışmaz kesinlikle. Stabil derken öyle yüklenmez falan demiyorum, sorun çıkarma ihtimalini çok arttırıyor bu NVidia kartları.

Hah şimdi doğru yere geldik. Yeni kartlara 1000 serisi değil ama 7XX 8XX 9XX serilerine kurdum çok da eski değillerdi mis gibi çalıştılar.

Son mesajlar